TomTom Via 53 EU45 - opinie

  • 0 Odpowiedzi
  • 3738 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Pretor

  • **
  • 241
  • Płeć: Mężczyzna
    • VW Club Polska
  • Sprzęt: HTC U12+/23pro
TomTom Via 53 EU45 - opinie
« dnia: Maj 10, 2019, 10:06:06 »
Witam, miałem okazję przetestować nawigację TomTom Via 53 z mapami Europy i porównać w czasie rzeczywistym z działającym TT GO 940 Live / Smartfon HTC U Play z TT GO Mobile - w czasie trasy z NL-DE-PL.

Moje spostrzeżenia:
- dość przyzwoicie wykonana obudowa,
- sprawnie działający program,
- bardzo szybkie wyszukiwanie długich tras,
- bardzo sprawne Wi-Fi (łączy się automatycznie z wcześniej wybrana siecią),
- jest Bluetooth (nie testowałem połączenia),
- informacje o korkach i fotoradarach z internetu (o tym niżej), 
- bardzo jasny wyświetlacz (w pełnym słońcu, rewelacyjnie czytelny),
- sterowanie głosem (nie testowałem),
- nagrywanie trasy (nie testowałem),
- największy MINUS, to brak możliwości w planowania trasy z ograniczoną szybkością (np. w przypadku auta osobowego i jazdy z przyczepą na dłuższym 1000 km odcinku, wskazania czasu przybycia na miejsce są nieprawdziwe i różnią się nawet o 2 godziny od wskazań rzeczywistych), 
- słabo wyglądający uchwyt na szybę (oprócz wyglądu, uchwyt spełniał swoje zadanie, nawet na poniemieckiej dziurawej betonówce),
   
Porównanie Via 53 z GO 940 Live:
- Via 53 wypada rewelacyjnie pod każdym względem a większy 5-calowy wyświetlacz w porównaniu do 4-calowego w Go 940 Live, dopełnia chęć zmiany na nowszy model.

Porównanie Via 53 z GO Mobile na HTC U Play:
- ekran mimo prawie tej samej wielkości, 5' w Via do 5,20' w HTC U Play - wyświetlacz w Via 53 wydaje się sporo większy,
- szybkość działania oprogramowania na takim samym poziomie,
- planowanie trasy - nie zauważyłem różnicy (w obydwóch programach tak samo szybko),
- nie pokazuje fotoradarów ustawionych czasowo (na Go Mobile były widoczne)
- są różnice w pokazywanych czasach opóźnień i brak wskazań o możliwym objeździe, pomimo tego że GO Mobile wskazywał na taką możliwość.

Na tą chwilę, gdybym był zmuszony do zakupu dodatkowego urządzenia nawigacyjnego i zmiany starego ale jeszcze działającego GO 940 Live, bez większego wahania kupiłbym chyba Via 53. Trochę doskwiera mi brak możliwości planowania trasy z ograniczoną szybkością ale zawsze można przecież wybrać produkt z oprogramowaniem dla aut ciężarowych (tylko cena jest zgoła inna, ale to już indywidualna sprawa każdego z osobna).

Przy wyborze pomiędzy Via 53 a aplikacją Go Mobile na smartfona - wybór dla mnie wydaje się prosty i zdecydowanie wolę korzystać z aplikacji na smartfonie, która działa rewelacyjnie i w paru punktach przewyższa Via 53.

Dla przykładu: najtańsze nowe Via 53 można kupić już za 690 zł z 24 miesięczną gwarancją i darmową dostawą a aplikację GO Mobile na prawie każdego smartfona, można mieć za darmo na 75 km miesięcznie (w pełnej funkcjonalności) lub za 24,99 zł na miesiąc (bez limitu km) lub 84,99 zł na pełny rok.

Via 53 ma 2-letnią gwarancję i dożywotnie aktualizowanie map ale tak naprawdę ile wytrzyma samo urządzenie i czy wytrzyma tyle samo co np. mój stary GO 940 Live, szczerze wątpię.
Podejrzewam że przy intensywnym użytkowaniu w pracy drivera, bateria będzie do wymiany maksymalnie po 3-latach.
Mając aplikację na smartfona, sami decydujemy kiedy zmienimy model na nowszy lub inny, okres działania aplikacji regulujemy jak chcemy a wytrzymałość smartfona wydaje mi się dużo większa od wytrzymałości urządzeń TT.   

 
 

Nav: HP hx4700 / TT GO 940 Live / TT GO Navigation
Tel: Siemens S10D ->Siemens C35i ->Nokia 6300/6500 Slider/515 ->HTC Desire 610 ->HTC U Play ->HTC U12+/ HTC U23 Pro
[permit:OleYek] VW Club Polska