Tom TOm czy Navigon ...co lepsze

  • 6 Odpowiedzi
  • 4933 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline tdci

  • *
  • 86
    • http://www.neroj.pl
Tom TOm czy Navigon ...co lepsze
« dnia: Maj 24, 2004, 18:45:53 »
Zwracam się do Kolegów (i Koleżanek), którzy  znają TTNawigator i MNavigator o próbę oceny co jest lepsze pod względem dokładności map i łatwości obsługi.
Chętnie też dowiem się ile w końcu kosztuje każdy z softów bo widzę przeróżne informacje,
z góry dziękuję

Tom TOm czy Navigon ...co lepsze
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 24, 2004, 20:08:01 »
a) TomTom:
1. program + jedna z 9 map = 178 euro u TomToma, troche mniej u innych (najtaniej 135 euro w jakimś niemieckim internetowym shopie - nie odpisuja na maile)
2. mapy (prawie) całej Europy 'zachodniej' - 9 CD - w tym zdublowan mapa z pkt. 1 ! - tyle samo
razem cała Europa ca. 360 Euro

b) Mobile Navigator 4 - sam soft 220 Euro - cała (prawie) Europa 'zachodnia'



*

Offline tdci

  • *
  • 86
    • http://www.neroj.pl
Tom TOm czy Navigon ...co lepsze
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 24, 2004, 21:18:00 »
czyli jeśli dobrze zrozumiałem to za 220 Euro jest komplet Navigona...
bo na ich stronie to z moją znajomością niemieckiego wychodzi że MN4 kosztuje 369 Eur...to już nic nie wiem

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Tom TOm czy Navigon ...co lepsze
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 24, 2004, 22:40:11 »
Przejrzałem ofertę (www) Navigona.

Pokrycie mapami poszczególnych obszarów nie jest rewelacyjne.
Spójrzcie na : http://www.navigon.com/ - Menu
Products
Mobile Navigator|4
Features
Map Material
Detailed information... (na dole podstrony)

Finlandia - prawie zupełnie nie istnieje
Hiszpania/Portugalia i większośc Francji, a także spora część Włoch - tylko drogi pomiędzy miastami - sądzę, że o siatce ulic w miastach marzenie jest ryzykowne.

Wiem, że rzadko kto wybiera się na weekend do Laponii, a i do Portugalii na saksy jeżdżą głównie Ukraińcy, jednak za dość duże - było nie było - pieniądze chciałoby się trochę więcej/dokładniej...

Strasznie pociąga mnie to TMC, lecz wydaje się, że to jedyna przewaga Mobile Navigatora nad TomTom Navigatorem.

Wątpię, żeby tak doświadczona firma, jaką jest TT, dała się wpuścić w taki kanał z TT Traffic, jak to opisywał SportBuddy.
Myślę, że jeśli nawet tak jest aktualnie, to szybko przyjdą po rozum do holenderskiej głowy i zrobią wersję z "true TMC", pewnie kosztem wymiany przez userów hardware'u do GPS.

Dodam tylko, że moja preferencja (i nadzieja) dla TTN3 bierze się tylko z oglądu screenów na stronach www Navigona. Bardziej podoba mi się TomTom. Przypuszczam, że POI, skiny, add-ons, plug-ins i cała reszta stuffu jest w TT co najmniej tej samej jakości...

Warte namysłu są jeszcze możliwości eksportu/importu map i tras PDA<->PC. Jednak za mało piszą o tym na stronach Navigona, aby móc sobie wyrobić pogląd w tej materii. W każdym razie, w kontekście objętości map i konieczności ich przełączania, możliwość tworzenia jednolitej, międzynarodowej trasy z wycinków map brzmi atrakcyjnie.

Wolałbym naciskać na TomToma, żeby uwzględnili powyższe sprawy w kolejnej edycji/upgrade Navigatora, jednak pamiętając dyskusję, jaka odbyła się ze dwa lata temu na pl.comp.sys.palm, nikłe są szanse, żeby ktoś z TT wziął sobie to do serca.

I co o tym sądzicie?

Tom TOm czy Navigon ...co lepsze
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 28, 2004, 14:52:51 »
Jezeli mozesz sobie na to pozwolic, to kup oba ;) W niektorych miejscowosciach TT (mapy Teleatlas) w innych Navigon (mapy Navteq) jest lepszy ...

Tom TOm czy Navigon ...co lepsze
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 29, 2004, 22:50:32 »
Cytat: Moi
Przejrzałem ofertę (www) Navigona.
Pokrycie mapami poszczególnych obszarów nie jest rewelacyjne.
Detailed information... (na dole podstrony)

IMHO to na ich plus, że nie przypisują sobie pokrycia 100% Europy - nie kupujesz kota w worku, tylko wiesz czego możesz oczekiwać.

Wg. kilku portali mapy NavTech (Navigon) są "brzydsze" niż TeleAtlas (TomTom), ale dokładniejsze i bardziej aktualne.

Cytat: Moi
Dodam tylko, że moja preferencja (i nadzieja) dla TTN3 bierze się tylko z oglądu screenów na stronach www Navigona. Bardziej podoba mi się TomTom. Przypuszczam, że POI, skiny, add-ons, plug-ins i cała reszta stuffu jest w TT co najmniej tej samej jakości...

Jak wyżej ...

Cytat: Moi
Warte namysłu są jeszcze możliwości eksportu/importu map i tras PDA<->PC. Jednak za mało piszą o tym na stronach Navigona, aby móc sobie wyrobić pogląd w tej materii. W każdym razie, w kontekście objętości map i konieczności ich przełączania, możliwość tworzenia jednolitej, międzynarodowej trasy z wycinków map brzmi atrakcyjnie.
Dla mnie wręcz przeciwnie - wolałbym załadować całą mapę Europy na  1GB CF!

Z tego co do tej pory znalazłem:
a) TomTom nie pozwala przejechać bez ręcznego wybierania map po przejechaniu granicy - zdaje się, że sam to pisałeś?

b) Navigon pozwala tylko na wgranie map do 390 MB, a może da się więcej - PeDeA i Sport Buddy - odpowiedzcie, proszę!

Tom TOm czy Navigon ...co lepsze
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 30, 2004, 21:13:11 »
Cytat: jacek_wo
) Navigon pozwala tylko na wgranie map do 390 MB, a może da się więcej
Na razie jest granica wielkosci jednej mapy rzedu 340 MB. Ale to nie przeszkadza wgrac wielu map na 1 GB CF.

Mapy Navteq'a (Navigon) dla Niemiec sa znacznie dokladniejsze od map Teleatlas'u (TT). Dokladnie odwrotnie jest z mapami dla innych krajow Europy zachodniej.

Na www.poihandler.com przeczytalem statystyke: ponad 70% uzywa TT, 20% uzywa Navigona. (Ta statystyka nie jest reprezentatywna dla Niemiec).

W czasopismie Connect 6/2004 Navigon byl na pierwszym miejscu, ale nieznacza iloscia punktow przed TT. W PC Professional 6/2004 Navigon tez dostal 1 miejsce. Na ile obiektywne sa takie "testy", nie wiem. Uwazam, ze kazdy powinien wyprobowac software sam i wybrac to, co mu odpowiada.

Dla mnie osobiscie - aktualnie - Navigon przoduje, bo ma dzialajacy dynamiczny routing (oparty na TMC). Nie dalej jak z zeszlym tygodniu znowu moglem dzieki temu dobrodziejstwu przyjechac na czas, a nie stac w korku.

Na http://www.pocketnavigation.biz/board/tid22307-sid6d952992a47ea458df1501cbda7503bd.htm
jest dyskusja (w jezyku niemieckim) na podobny temat.