TMC w TomTom - wspólny wątek

  • 215 Odpowiedzi
  • 75750 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #60 dnia: Sierpień 20, 2008, 13:46:41 »
bo oprogramowania to raczej na pewno nie ma...

Route66 Mobile 8 Symbian S60 V3 (North America):
http://www.66.com/route66/index.php?cid=US&act=1&prodid=5425
W manualu piszą, że wyświetlenie komunikatów TMC jest po wciśnięciu klawisza 4.
Wydaje się jednak, że realizowane toto jest za pomocą GPRS, a nie tunera/anteny RDS/TMC.
Patrz np. tu: http://www.route66.nl/support/index.php?cid=US&opt=bugs&prod=2&cat=8
Ciekawe rozwiązanie...

Co do tunerów/anten do RDS/TMC dla symbianowych urządzeń - nic nie słyszałem. Obiło mi się kiedyś o uszy, że ktoś kombinował przez zwykły tuner radiowy FM w którejś z Nokii, ale z marnym skutkiem. Może jednak coś, gdzieś, ktoś już wy-kombinował?

Napisane: 20 Sierpień 2008, 13:34:16
TMC w Polsce jest w fazie testów. Ma być wprowadzone pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. Taką informację podała kilka miesięcy temu GDDKiA. Niestety linka już nie mam.

Link: http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=89044.0

Zrób tak - najpierw wygugluj: "TMC site:gddkia.gov.pl" .
Po srogim zawodzie, co do wyników wyszukiwania, zadzwoń do Rzecznika Prasowego GDDKiA:
http://bip.gddkia.gov.pl/article/struktura_organizacyjna/centrala/rzecznik_prasowy/index.php/id_item_tree/395cd0cb5bb82355371b42cf2ddcbe8f

Przedstaw się, że jesteś z TV Trwam, Al-Jazeery, czy choćby z "Głosu Pcimia" i zapytaj o postępy prac nad TMC. Jeśli ktokolwiek z Biura Rzecznika będzie potrafił cokolwiek bąknąć "w tym temacie", stawiam flaszkę. Ba! Sam się chętnie napiję.

« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2008, 13:50:30 wysłana przez Moi (Adam Kubicki) »

Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #61 dnia: Sierpień 20, 2008, 14:02:15 »
To, że rzecznik nic nie wie to jeszcze nic nie znaczy. Dla GDDKiA to dość "kosmiczny" temat a rzecznik zna się pewnie tylko na asfalcie. Niewykluczone, że jednak ktoś tam się tym zajmuje. Oby.

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #62 dnia: Sierpień 20, 2008, 14:10:05 »
Dzwoniłem do GDDKiA w tej sprawie kilka miesięcy temu. TMC to moje idee fixe. Odsyłali mnie od Annasza do Kajfasza, przełączali kilkakrotnie, nie zdołali ustalić, kto się tym (if w ogóle) zajmuje. A przecież to (byłby) zarąbisty i skomplikowany projekt.
Nie wiem, może się coś już zmieniło? Może już wiedzą? Przy poprzednim moim kontakcie z GDDKiA musiałem niemal za każdym razem cierpliwie tłumaczyć, co to takiego ten TMC, o który ich nękam.
GDDKiA to byłaby tylko jedna część programu TMC. Radio - ledwo druga. A gdzie Policja, Straż, ZDM-y, ZTM-y, Wojsko, PKP, MSW i sto innych urzędów oraz organizacji, których obecność jest niemal konieczna dla kompletności informacji i koordynacji TMC?

No i cała infrastruktura do monitorowania płynności ruchu. Setki milionów złotych.
Kto zna warszawskie projekty kontroli ruchu oraz stan ich realizacji (a także efekty), ten od dawna rwie włosy z głowy w rozpaczy.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2008, 14:14:30 wysłana przez Moi (Adam Kubicki) »

Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #63 dnia: Sierpień 20, 2008, 14:21:26 »
Czyli z komentarzy użytkowników tego forum wynika, że trochę tych urządzeń jest na rynku...
A może by tak każdy zainteresowany jeśli nie telefon to może maila wysłał do GDDKiA...?
Może by to kogoś skłoniło to do zainteresowania tematem...
Sądzę, że dopóki potencjalni odbiorcy TMC milczą to po co GDDKiA ma coś uruchamiać?
Nasze drogi są coraz bardziej zapchane nie mówiąc o miastach...

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #64 dnia: Sierpień 20, 2008, 15:34:10 »
Jeżeli w naszych warunkach (realiach) nie pojawi sie komercyjne rozwiązanie (przynoszące dochód np. jakiej stacji radiowej), to IMHO nic z tego nie wyjdzie.

Czyli całość sprowadza się do pytania: czy w Polsce na usłudze TMC można zarobić? Tak sobie myślę, że gdyby był na tym interes, to dano by już ktoś się tym zajął.

A może TMC to już stara technologia? Może teraz pojawią się nowe bazujące na łączności via gprs/edge/umts?

*

Offline radoskur

  • *****
  • 1921
    • http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=414522
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #65 dnia: Sierpień 20, 2008, 15:42:28 »
Tak jeżeli operatorzy komórek daliby ludziom rozsądne ceny za transfer danych to bym chętnie korzystał z takich informacji. Na chwilę obecną za 8zł mam cudowny pakiet email o wielkości 10MB (wystarczy na 3 odebrania poczty) ściągniętych danych w abonamencie Orange Firma 200. W zeszłym miesiącu wprowadzili też pakiet 500MB za 60zł brutto ale to moim zdaniem też przegięcie... Gdyby tak zrobili 1GB za 10zł  :mrgreen:

*

Offline qenq

  • 46
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #66 dnia: Sierpień 20, 2008, 16:03:00 »
Jeżeli w naszych warunkach (realiach) nie pojawi sie komercyjne rozwiązanie (przynoszące dochód np. jakiej stacji radiowej), to IMHO nic z tego nie wyjdzie.

Czyli całość sprowadza się do pytania: czy w Polsce na usłudze TMC można zarobić? Tak sobie myślę, że gdyby był na tym interes, to dano by już ktoś się tym zajął.

A może TMC to już stara technologia? Może teraz pojawią się nowe bazujące na łączności via gprs/edge/umts?


"Czyli całość sprowadza się do pytania: czy w Polsce na usłudze TMC można zarobić? Tak sobie myślę, że gdyby był na tym interes, to dano by już ktoś się tym zajął" - 100% prawda, lepiej instalować nowe fotoradary, na nich można zarobić, co za kraj.....


*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #67 dnia: Sierpień 20, 2008, 17:13:29 »
A może TMC to już stara technologia? Może teraz pojawią się nowe bazujące na łączności via gprs/edge/umts?

Problemem nie jest przesyłanie danych do klienta, tylko ich zebranie. Także format danych o zdarzeniach - TMC, czy nowszy TPEG (niewątpliwie bardziej elastyczny) - nie jest tak istotny, jak źródła informacji.
Czy komunikat dotrze do abonenta via FM, radio satelitarne (XM), czy G3/G4/Gx - sprawa drugorzędna. Algorytmy korekcji trasy, w tej lub innej formie (np. omiń korek, blokadę), ma już większość programów nawigacyjnych.

Czyli dane źródłowe, dane i jeszcze raz dane.

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #68 dnia: Sierpień 20, 2008, 19:20:24 »
Tyle, że nie ma się co brać za zbieranie danych i ich udostępniane kiedy nie dysponujemy działającą warstwą transportu tych danych. No a u nas jak jest każdy widzi.  >:(

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #69 dnia: Sierpień 20, 2008, 19:34:46 »
Warstwa się znajdzie. Natychmiast. Jak tylko będzie, choćby w perspektywie, co nosić.
No, może z XM byłby problem...

*

Offline bikekowal

  • ******
  • 13104
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #70 dnia: Sierpień 21, 2008, 08:56:32 »
sorry, ze marudze - moje zdanie jest takie - nie będziemy mieli TMC w ciagu najbliższych 4 lat.
Bądźcie realistami, żądajcie niemożliwego...

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #71 dnia: Sierpień 21, 2008, 09:15:21 »
Patrząc na losy/historię np. ustaw o ratownictwie medycznym, zintegrowanym systemie ratowniczym, czy o zarządzaniu kryzysowym - znaaaacznie ważniejszych od "jakiegoś-tam TMC" - też to czarno widzę.
Widzę tu pewną analogię, bo stopień skomplikowania projektów i niezbędna kasa podobne.

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #72 dnia: Sierpień 21, 2008, 13:57:10 »
Bikekowal i Moi - obaj niestety macie rację. Można mieć tylko nadzieję  że może rozwinie się w najbliższej przyszłości coś, czego zalążkiem jest TomTom-owe MapShare, i co uniezależni nas od wszelkich instytucji, organizacji, polityki i niejasnych interesów.

Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #73 dnia: Sierpień 22, 2008, 13:28:09 »
A może TMC to już stara technologia? Może teraz pojawią się nowe bazujące na łączności via gprs/edge/umts?

Problemem nie jest przesyłanie danych do klienta, tylko ich zebranie.

Czyżby ?

Cytuj
Także format danych o zdarzeniach - TMC, czy nowszy TPEG (niewątpliwie bardziej elastyczny) - nie jest tak istotny, jak źródła informacji.
Czy komunikat dotrze do abonenta via FM, radio satelitarne (XM), czy G3/G4/Gx - sprawa drugorzędna. Algorytmy korekcji trasy, w tej lub innej formie (np. omiń korek, blokadę), ma już większość programów nawigacyjnych.

Czyli dane źródłowe, dane i jeszcze raz dane.

Jakich programów ?! Jaki procent kierowców posiada urządzenia nawigacyjne zdolne do komunikacji z zewnętrznymi systemami ?! Co przeciętnemu kierowcy z informacji RDS jak nie wie jak ominąć ten korek (o ile w ogóle istnieje taka możliwość!!!) ?! Po co za gruby szmal budować system z którego będą mogli skorzystać tylko wybrańcy ?!

Doprawdy nie widzę sensu budowania drogiego systemu pozyskiwania danych do programów, które same te dane mogą serwować. Pisałem o takim systemie http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=89952.0

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #74 dnia: Sierpień 22, 2008, 14:59:25 »
Problemem nie jest przesyłanie danych do klienta, tylko ich zebranie.
Czyżby ?

To jest jakiś problem? Nikt nie potrafi przesłać danych via GPRS, czy RDS/TMC?


Także format danych o zdarzeniach - TMC, czy nowszy TPEG (niewątpliwie bardziej elastyczny) - nie jest tak istotny, jak źródła informacji.
Czy komunikat dotrze do abonenta via FM, radio satelitarne (XM), czy G3/G4/Gx - sprawa drugorzędna. Algorytmy korekcji trasy, w tej lub innej formie (np. omiń korek, blokadę), ma już większość programów nawigacyjnych.
Czyli dane źródłowe, dane i jeszcze raz dane.
Jakich programów ?! Jaki procent kierowców posiada urządzenia nawigacyjne zdolne do komunikacji z zewnętrznymi systemami ?! Co przeciętnemu kierowcy z informacji RDS jak nie wie jak ominąć ten korek (o ile w ogóle istnieje taka możliwość!!!) ?! Po co za gruby szmal budować system z którego będą mogli skorzystać tylko wybrańcy ?!

Antena/tuner TMC do TomToma (GO/One/XL) kosztuje 80-90 PLN. Do innych urządzeń koło stówki. Są na rynku PL dziesiątki tysięcy PNA już w nie wyposażonych. Najtańsze kosztuje (z mapami) poniżej 400 PLN. Do tego dochodzą fabrycznie wbudowane i montowane przez użytkowników kokpitowe systemy nawigacji samochodowych typu DIN (większość ma TMC).
Programy nawigacyjne WinCE/WM/Symbian/Palm TMC-ready to chyba wszystkie z tych liczących się, poza AutoMapą. Przystosowanie AM do TMC zajęłoby pewnie z miesiąc.
Do nie tak dawna to nawigację mieli wybrańcy. Dziś tylko nieliczni nią nie dysponują.

Doprawdy nie widzę sensu budowania drogiego systemu pozyskiwania danych do programów, które same te dane mogą serwować. Pisałem o takim systemie http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=89952.0

Sam sobie pozbierasz te dane?
Program to pikuś...

Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #75 dnia: Sierpień 22, 2008, 18:57:40 »
A czy przypadkiem TMC nie jest płatne? A zatem można byłoby na tym zarobić

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #76 dnia: Sierpień 22, 2008, 20:44:57 »
W Europie płatna jest pewnie z jedna dziesiąta (w tym m.in. największa sieć w UK, sieć mająca pokrycie poza autostradami we Francji, jedna w Beneluxie i w Szwecji). Nie wiem jak jest w USA (płatny jest serwis przez radio satelitarne, czy jest naziemny? - do niedawna nie było).

Operator TMC może zarobić na content'cie dla serwisów internetowych, stacji telewizyjnych i radiowych, sieci komórkowych, etc.
No i na wydawcach programów nawigacyjnych, których użytkownicy albo płacą za korzystanie z TMC w cenie licencji, albo w dodatkowych abonamentach.

Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #77 dnia: Sierpień 25, 2008, 10:52:16 »
Problemem nie jest przesyłanie danych do klienta, tylko ich zebranie.
Czyżby ?

To jest jakiś problem? Nikt nie potrafi przesłać danych via GPRS, czy RDS/TMC?


Gdzie ?! Ktoś musi móc te dane spożytkować !!! To, że kierowca zobaczy na swoim radyjku z RDS informację o korku jeszcze nic konkretnego nie daje, bo musi znaleźć inną właściwą trasę.

Cytuj


Także format danych o zdarzeniach - TMC, czy nowszy TPEG (niewątpliwie bardziej elastyczny) - nie jest tak istotny, jak źródła informacji.
Czy komunikat dotrze do abonenta via FM, radio satelitarne (XM), czy G3/G4/Gx - sprawa drugorzędna. Algorytmy korekcji trasy, w tej lub innej formie (np. omiń korek, blokadę), ma już większość programów nawigacyjnych.
Czyli dane źródłowe, dane i jeszcze raz dane.
Jakich programów ?! Jaki procent kierowców posiada urządzenia nawigacyjne zdolne do komunikacji z zewnętrznymi systemami ?! Co przeciętnemu kierowcy z informacji RDS jak nie wie jak ominąć ten korek (o ile w ogóle istnieje taka możliwość!!!) ?! Po co za gruby szmal budować system z którego będą mogli skorzystać tylko wybrańcy ?!

Antena/tuner TMC do TomToma (GO/One/XL) kosztuje 80-90 PLN. Do innych urządzeń koło stówki. Są na rynku PL dziesiątki tysięcy PNA już w nie wyposażonych. Najtańsze kosztuje (z mapami) poniżej 400 PLN. Do tego dochodzą fabrycznie wbudowane i montowane przez użytkowników kokpitowe systemy nawigacji samochodowych typu DIN (większość ma TMC).
Programy nawigacyjne WinCE/WM/Symbian/Palm TMC-ready to chyba wszystkie z tych liczących się, poza AutoMapą. Przystosowanie AM do TMC zajęłoby pewnie z miesiąc.

Nie wiem czy tak te tanie nawigacje mają możliwość wykorzystania TMC choćby za pomocą tunera. Poza tym tak czy siak generuje to określone koszty, które ograniczają liczbę użytkowników.

Cytuj
Do nie tak dawna to nawigację mieli wybrańcy. Dziś tylko nieliczni nią nie dysponują.


Jakoś większość moich znajomych nawigacji nie ma.

Cytuj

Doprawdy nie widzę sensu budowania drogiego systemu pozyskiwania danych do programów, które same te dane mogą serwować. Pisałem o takim systemie http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=89952.0

Sam sobie pozbierasz te dane?
Program to pikuś...

No właśnie sam. Jedzie sobie ktoś z nawigacją i widać ile mu czasu schodzi na przejazd danym odcinkiem. Wystarczy ten koszt czasowy publikować, by nawigacje innych użytkowników mogły ustalić optymalniejszą trasę. Oczywiście ktoś taki system musiałby zbudować, ale wydaje mi się to rozsądniejsze niż wydawanie pieniędzy na TMC z którego i tak niewielu będzie mogło korzystać. Jak jeszcze pomyśleć, że za korzystanie z tego polskiego TMC być może państwowa firma będzie pobierała opłaty to ja się pytam gdzie tu powszechny interes.
Napisane: Sierpień 25, 2008, 10:48:32
W Europie płatna jest pewnie z jedna dziesiąta (w tym m.in. największa sieć w UK, sieć mająca pokrycie poza autostradami we Francji, jedna w Beneluxie i w Szwecji). Nie wiem jak jest w USA (płatny jest serwis przez radio satelitarne, czy jest naziemny? - do niedawna nie było).

Operator TMC może zarobić na content'cie dla serwisów internetowych, stacji telewizyjnych i radiowych, sieci komórkowych, etc.
No i na wydawcach programów nawigacyjnych, których użytkownicy albo płacą za korzystanie z TMC w cenie licencji, albo w dodatkowych abonamentach.

Jaki jest w ogóle sens by taki system robiła GDDiA ?

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #78 dnia: Sierpień 25, 2008, 18:31:54 »
Sam sobie pozbierasz te dane?Program to pikuś...
No właśnie sam. Jedzie sobie ktoś z nawigacją i widać ile mu czasu schodzi na przejazd danym odcinkiem. Wystarczy ten koszt czasowy publikować, by nawigacje innych użytkowników mogły ustalić optymalniejszą trasę. Oczywiście ktoś taki system musiałby zbudować, ale wydaje mi się to rozsądniejsze niż wydawanie pieniędzy na TMC z którego i tak niewielu będzie mogło korzystać. Jak jeszcze pomyśleć, że za korzystanie z tego polskiego TMC być może państwowa firma będzie pobierała opłaty to ja się pytam gdzie tu powszechny interes.

Nie wiem, czy masz na myśli zbieranie danych (o prędkości) historycznych, czy w czasie rzeczywistym?
Choć, w zasadzie, nie ma to znaczenia. Bo, jeśli system ma być oparty na woluntarystycznie, fakultatywnie, przypadkowo, etc. wysyłanych jakichkolwiek danych, to ja za niego dziękuję. Kolokwialnie nazywa się to: dziadostwo. Trochę tak, jakby organizować informatyczny system podatkowy, bazujący na anonimowych donosach sąsiadów i innych "życzliwych".

Można takie rzeczy robić, ale na poziomie hobbystycznym, a nie jako próbę systemowego wsparcia rozwiązywania problemów komunikacyjnych na poziomie kraju. W sporej wielkości, rozwiniętym gospodarczo państwie, zatory drogowe generują straty/koszty rzędu kilkunastu miliardów dolarów rocznie. W państwach, które mają alternatywne rozwiązania i połączenia komunikacyjne, prócz porządnej sieci autostrad.

TMC nie rozwiąże problemu zatorów, ale może go - niechby w drobnym stopniu - zredukować. Jeden procent z 10 mld $, to 100 mln $. Chyba warto?

W Europie płatna jest pewnie z jedna dziesiąta (w tym m.in. największa sieć w UK, sieć mająca pokrycie poza autostradami we Francji, jedna w Beneluxie i w Szwecji). Nie wiem jak jest w USA (płatny jest serwis przez radio satelitarne, czy jest naziemny? - do niedawna nie było).
Operator TMC może zarobić na content'cie dla serwisów internetowych, stacji telewizyjnych i radiowych, sieci komórkowych, etc.
No i na wydawcach programów nawigacyjnych, których użytkownicy albo płacą za korzystanie z TMC w cenie licencji, albo w dodatkowych abonamentach.
Jaki jest w ogóle sens by taki system robiła GDDiA ?

Prawie żaden. Prócz tego, że powinna być jednym z wielu, choć istotnym, dostawcą danych (np. planowane remonty, udostępnianie informacji z istniejącego monitoringu).
Niemniej, gdyby to miał być ośrodek krystalizacji systemu TMC, to niech nim będzie nawet sam diabeł, anioł, GDDKiA, whatever.
Napisane: 25 Sierpień 2008, 18:13:07
Żeby sprawa była jasna - nie upieram się przy klasycznym TMC na FM RDS-ie. Chodzi mi o dowolny, skuteczny system traffic info z konsekwencją w postaci re-routingu. Na dziś jedynym, uniwersalnym dla większości popularnych systemów nawigacyjnych, jest jednak TMC.

Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #79 dnia: Sierpień 25, 2008, 21:06:33 »
No dobrze mówicie content....

A  co to jest:http://www.gddkia.gov.pl/article/serwis_dla_kierowcow/lista_remontow//index.php?id_item_tree=ede5a9c7b381e366d357f012bd4a7984

a co to http://www.gddkia.gov.pl/article/serwis_dla_kierowcow/mapa_kamer_monitorujacych/index.php

Jasne, że brakuje tutaj informacji on-line... a przyklady takie jak http://um.warszawa.pl/infokorki/ pokazują, że jak się chce to można..
może nie będzie to wielka baza...ale dane już są ....

W naszym kraju zawsze się nic nie opłaca i jest niemożliwe... i tak naprawdę drodzy koledzy was nie rozumiem....
To my w końcu chcemy używać TMC a nie GDDKiA...
Niech oni się tłumaczą nie my, nie mylmy ról......
Ja sam wysłałem 4 listy do rzecznika GDDKiA...czekam cały czas na odpowiedź, co jakiś czas znajduje chwilkę by ponownie wysłać list...
Jeśli taką akcję by rozpoczeła by wieksza ilość osób może nie oczekuję ze od razu coś by uruchomiono....ale przynjamniej ktoś zainteresowałby sie problemem... w tej chwili podejżewam, że z punktu widzenia GDDKiA .... problemu nie ma... bo... nikt sie tym nie interesuje tak jak niedalej 2 lata temu prognozowano , ze nawigacja satelitarna w naszym kraju sie przyjmie najwczesniej za 10 lat....



Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #80 dnia: Sierpień 25, 2008, 23:34:04 »
Informacje informacjami - ale czy będzie zainteresowanie tym produktem? Ile osób chętnych znajdzie się płacić np. min. 50zł miesięcznie (abo) za TMC? Rynek oryginalnego oprogramowania jest chyba zbyt mały na wprowadzenie TMC

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #81 dnia: Sierpień 26, 2008, 00:15:28 »
No dobrze mówicie content....
A  co to jest:http://www.gddkia.gov.pl/article/serwis_dla_kierowcow/lista_remontow//index.php?id_item_tree=ede5a9c7b381e366d357f012bd4a7984

No, to jest bardzo wiarygodna informacja - ruch wahadłowy na drodze krajowej, czas oczekiwania, w większości przypadków: 0 minut (słownie: zero). Nie jest mi znany przypadek drogi krajowej, na której ruch wahadłowy nie powodowałby dramatycznego korka. Zero minut oczekiwania może i faktycznie zdarza się, ale o godz. 3.15. A i w to wątpię.

a co to http://www.gddkia.gov.pl/article/serwis_dla_kierowcow/mapa_kamer_monitorujacych/index.php

To są kamery Trax Elektronika, stanowiące własność GDDKiA. Dokładnie to samo, co tu:
http://www.traxelektronik.pl/pogoda/kamery/index.php
A gdzie są kamery Signalco, także stanowiące własność GDDKiA?
A tutaj:
http://www.iris.net.pl/user/
A dlaczego nie na stronach GDDKiA?
Bo:
"To wymaga czasu, żeby się te dwie firmy dogadały i by te drugie podglądy były u nas także widoczne. Nie ukrywajmy, są to firmy konkurencyjne i stąd całe zamieszanie. Prędzej czy później będą się musiały dogadać, bo my musimy mieć u siebie podgląd z wszystkich naszych kamer."
http://www.krakow.gddkia.gov.pl/media/2007_1/tajemnicze.htm
I tak się już ponad dwa lata nie mogą dogadać. A GDDKiA ogranicza się chyba tylko do ubolewania z tego tytułu. Żenada....

Jasne, że brakuje tutaj informacji on-line... a przyklady takie jak http://um.warszawa.pl/infokorki/ pokazują, że jak się chce to można..
może nie będzie to wielka baza...ale dane już są ....

A gdzie są obrazy z pozostałych kamer? W sumie około setki.
A tak jest np. w Pradze (czeskiej), połowę mniej liczebnej, ale o zbliżonej powierzchni:
http://kamery.praha.eu/Situace.jsp

Już teraz jest całe mnóstwo urządzeń, które mogą wspomóc ewentualny system traffic info. W latach 2009-2013 powstanie ich bardzo duża liczba. Trzeba to wszystko pozbierać do kupy, poukładać, znaleźć formę i rozwijać.
Ja mam w swojej bazie linków pewnie ponad setkę źródeł informacji o aktualnych i planowanych utrudnieniach na różnych drogach w Polsce. A jest ich pewnie znacznie więcej. W Czechach dostawcą największej ilości informacji jest tamtejsza policja. Czy jest tylko przekaźnikiem, czy oryginalnym źródłem - tego nie wiem. Niewątpliwie jednak również w Polsce musi stanowić istotny element traffic info.
Napisane: 26 Sierpień 2008, 00:06:13
Informacje informacjami - ale czy będzie zainteresowanie tym produktem? Ile osób chętnych znajdzie się płacić np. min. 50zł miesięcznie (abo) za TMC? Rynek oryginalnego oprogramowania jest chyba zbyt mały na wprowadzenie TMC

A skąd wziąłeś 50 pln/mies za abonowanie TMC? Tylko kilku operatorów TMC w Europie (na kilkudziesięciu) jest płatnych. Reszta jest za free.
Napisane: 26 Sierpień 2008, 00:10:22
BTW - nie mam dużego doświadczenia w użytkowaniu "testowych" wersji programów. Czy to możliwe, że w takiej kopii TomToma, Navigona, czy Destinatora nie działa prawidłowo podłączony tuner TMC? Tzn. nie odbiera komunikatów i nie generuje re-routingu na żądanie?

Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #82 dnia: Sierpień 26, 2008, 00:45:00 »
Cytuj
A skąd wziąłeś 50 pln/mies za abonowanie TMC? Tylko kilku operatorów TMC w Europie (na kilkudziesięciu) jest płatnych. Reszta jest za free.

Bo to jest Polska - jeżeli jest możliwość do dojenia to będą doić ;]

*

mik39

Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #83 dnia: Sierpień 26, 2008, 10:14:23 »
Bede troche przewrotny: czy ktos jeszcze wie do czego jest wykorzystywany standard RDS w naszych radyjkach ?
Nie tylko do tego aby np. ustawic sobie powiedzmy TROJKE i jechac od Zakopanego do Gdanska nie zmieniajac czestotliwosci na radiu ale rowniez standard RDS sluzy do informacji drogowych, lokalnych!!! Jak to dziala np. w Szwecji?
Otoz jade sobie jakas droga i slucham muzy z CD, nagle slysze (o 2,3 dBglosniej) komunikat, ze na drodze takiej a takiej zdarzyl sie wypadek.
Jak to sie ma do TMC??? Niech w koncu ktos pomysli, ze RDS jest w Polsce nie wykorzystywany do takich celow do jakich byl zaprojektowany i moze zostanie zaimplementowany do konca, a potem, jak juz bedzie "cacy", niech sie wezma za TMC.
Jak dla mnie: TMC bedzie za okolo 5-10 lat z tym, ze do tej pory bedzie info o sytuacji na drogach przekazywane inna droga.
Technika, technologia z calym szacunkiem ale LUDZIE, ktorzy winni podjac decyzje strategiczna maja to wszystko.............................................. :mad:
Milego dnia;)

*

Offline radoskur

  • *****
  • 1921
    • http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=414522
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #84 dnia: Sierpień 26, 2008, 11:51:25 »
Ale dlaczego mówimy od razo o komercji... TMC powinno być i to za darmo.

*

mik39

Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #85 dnia: Sierpień 26, 2008, 11:56:34 »
Ale dlaczego mówimy od razo o komercji... TMC powinno być i to za darmo.
i mapy rowniez ;)

Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #86 dnia: Sierpień 26, 2008, 11:58:25 »
Ale dlaczego mówimy od razo o komercji... TMC powinno być i to za darmo.

I kto to zrobi? Państwo? Nie rozśmieszaj mnie :D
Z pewnością zrobi to podmiot prywatny - jak wiadomo nie za darmo - powtórzę ten post za kilka lat - kiedy będą tworzyli TMC

Cytuj
Jak dla mnie: TMC bedzie za okolo 5-10 lat z tym, ze do tej pory bedzie info o sytuacji na drogach przekazywane inna droga.

Za tyle lat to będą przekazywali to netem przez nadajniki operatorów komórkowych - net na komórki będzie tańszy i bez limitów transferów

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #87 dnia: Sierpień 26, 2008, 14:14:13 »
Bede troche przewrotny: czy ktos jeszcze wie do czego jest wykorzystywany standard RDS w naszych radyjkach ?

A czy wiesz jak wygląda w Polsce koncesja na nadawanie programów radiowych? I za co niejaki Czarzasty chciał pozbawić koncesji RFM FM?
Za tzw. rozszycie sygnału, czyli m.in. nadawanie komunikatów drogowych w pasmach lokalnych, różniących się od pasma głównego. Proces sądowy w tej sprawie trwał wiele lat, zakończył się w marcu tego roku. Pomyślnie dla RMF-u.

To, co w krajach cywilizowanych jest proste, oczywiste i legalne, w Polsce bywa wykluczone.
Ustawa o KRRiT zakazywała rozszczepiania sygnału, NSA ten zakaz uchylił.  Czarzaści odwoływali się od tej decyzji kilka razy. Teraz NSA to przyklepał i potwierdził, że to co nie jest zabronione, jest dozwolone. Szkoda, że skutecznie dopiero po tylu latach.

Faktem jest, że głównie szło w tym interesie o nadawanie lokalnych reklam w pasmach rozszytych, ale przy okazji uśmiercono lokalne traffic info.
RMF FM zbudował w tym celu znaczną infrastrukturę techniczną i zatrudnił w regionach kilkaset osób. Przez wiele lat infrastruktura rdzewiała, a ludzie poszli w rozsypkę.
Słabe pocieszenie, że teraz już można...

*

mik39

Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #88 dnia: Sierpień 26, 2008, 14:26:46 »
Pozostaje mi tylko wyplakac sie  :-| ze tak w tym kraju jest.

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: TMC w Polsce - GDDKiA
« Odpowiedź #89 dnia: Sierpień 26, 2008, 14:59:51 »
I kto to zrobi? Państwo? Nie rozśmieszaj mnie :D
Z pewnością zrobi to podmiot prywatny - jak wiadomo nie za darmo - powtórzę ten post za kilka lat - kiedy będą tworzyli TMC

Jeśli uważasz, że podmiot prywatny postawi do pionu np. Policję i zobowiąże ją (skutecznie) do niezwłocznego przekazywania do systemu informacji o bieżących zdarzeniach drogowych, to chyba się zawiedziesz.
Po pierwsze, Policja ma to gdzieś. Po drugie, nie ma ludzi. Po trzecie, nie ma środków. Po czwarte, mogłaby takie dane przekazać, ale nie podmiotowi prywatnemu (poufne, tajne, tajne spec. znaczenia, whatever). Po piąte, podmiot prywatny nie ma prawa finansować/wyposażać Policji w niezbędne urządzenia, bo to niezgodne z prawem. Po szóste, itd.
A bez Policji (nie tylko) taki projekt nie ma prawa się udać.