Nie wiem, czy ta informacja trafi do właściwego adresata, ale w końcu lutego byłem na feriach w Południowym Tyrolu i prawdę mówiąc, po drodze TomTom dwukrotnie wkurzył mnie maksymalnie.
Pierwszy raz było to zaraz po wjeździe z Czech do Austrii przez przejście drogowe Mikulov/Drasenhofen.
Na początku grudnia ub.r. został otwarty nowy 25-kilometrowy odcinek austriackiej autostrady A5 pomiędzy Poisbrunn, a Schrick, tymczasem TT uparcie ignorował istnienie tego nowego odcinka i na każdym rozjeździe usilnie próbował zwekslować mnie na stare drogi lokalne, a na pierwszym rozjeździe prawie mu się to udało.
Informację o otwarciu tego nowego odcinka autostrady można przeczytać tutaj -
http://www.skionline.pl/stacje/szybciej-samochodem-na-narty-w-alpy-nowy-odcine-a5-w-austrii-otwarty,samochodem-na-narty,7544.html Drugie takie miejsce gdzie TT już od kilku lat wkurza mnie co roku i próbuje "wpuścić w maliny", to wybór trasy pomiędzy Wiedniem, a przejściem granicznym z Włochami w pobliżu Sillian (w obydwu kierunkach).
Wracając z Włoch TT (a także inne route-plannery) planuje trasę przez dodatkowo płatną autostradę A10, a potem wąskimi, krętymi i dziurawymi drogami przez Murau, Judenburg, Leoben, gdzie znaczna część tej trasy przebiega przez wsie i miasteczka.
Kiedyś dałem się nawigacji wpuścić w tę trasę i nie dość, że dodatkowo zapłaciłem 5 EUR za odcinek A10, to jeszcze do Wiednia dotarłem w godzinie po moim synu, który pojechał tradycyjnie autostradą A2 przez Graz.
Trasa planowana przez TT to ta jasno-niebieska pośrodku:
Jechałem z włączonymi dwoma nawigacjami, czyli urządzenie TT Go 930 oraz aplikacja TT Go na smartfonie i na obu nawigacjach występował ten sam błąd, przy czym o ile na urządzeniu TT Go 930 jeszcze dało się jakoś ręcznie ustawić trasę przez autostradę A2, to na smartfonie przy próbie szukania trasy alternatywnej, każda następna propozycja trasy była bardziej absurdalna.
PS:
Mapa 10.05 po wjeździe do Austrii już prowadzi trasę nowo wybudowanym odcinkiem autostrady A5, ale ale pomiędzy Wiedniem, a Sillian w dalszym ciągu wyznacza przez przez wsie i tereny zabudowane z dużymi ograniczeniami prędkości.