SIMPAD siemiens sl4 kontra t-simpad kontra palmtop

  • 7 Odpowiedzi
  • 3263 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

SIMPAD siemiens sl4 kontra t-simpad kontra palmtop
« dnia: Styczeń 13, 2007, 02:20:20 »
Witam.

Czytalem forum pda.club i znalazłem kilka ciekawych wątków na temat simpadów.
W sumie to zaczelo mnie interesowac kiedy przeszukujac allegro w poszukiwaniu iPAQów lub innych palmów natknalem sie na "dosc niska" cene tabletów marki siemens.
Zaczalem czytac kazda informacje o tym zwlaszcza ze zaciekawila mnie cena i "mozliwosci" tego sprzetu.Wyczytalem rozne rzeczy ale nie doszukalem sie na forum niektorych odpowiedzi na moje pytania jakie sobie zadawalem./
Czy bylby ktoś  w stanie mi pomóc ??
Co takiego rozni simpada od palmtopa procz wielkosci "matrycy "  a co za tym idzie rozdzielczosci.wytrzymalosci aku ( ma to zwiazek z duzym ekranem i jego pradozernoscia ).W sumie wytrzymalosc aku ma dla mnie najmniejsze znaczenie bo wiadomo sprzet o takim poborze energi potrzebuje mocnego aku lub czestego ladowania.
Czy cena jaka oferuja sprzedawcy na allegro np t-sinus pad po 495 zl ( jako nowy sprzet ) i siemensa sl4 po ok 600 zl jest atrakcyjna ??
Pytam sie dlatego iz poprostu nie znam sie na cenie tego sprzetu.
Przegladalem takze faq w poszukiwaniu istotnych roznic pomiedzy sl4 a t-sinusem.Znalazlem jedynie w wielkosci romu i zainstalowanego pakietu pocket office.Podpowiedzcie  mi czy jesszze sa inne istotne roznice .
Zadaje tyle ( moze i trywialnych pytan ) poniewaz spotykam sie 1 raz z tym sprzetem.w te chwili posiadam antycznego iPAQ 3150 z monochromatycznym ekranem gdzie niektore dokumenty worda i exela chodzily.zastanawialem sie nad zmiana na cos bardziej "na topie" czyli z kolorowym ekranem i z mozliwoscia rozbudowy pamieci bez koniecznosci stosowania "pleckow" do iPAQów stanowiacych dodatkowa wage i gabaryty.
Moj wierny sprzet typu iPAQ uzywam w pracy jako pomoc przy wyliczaniu roznych rzeczy wstawianiu kontaktów baz klientów,i ustalaniu planu tygodnia.
Jako broker inwestycyjny potrzebuje sprzetu ktory umozliwilby mi latwe przenoszenie sprzetu z miejsca na miejsce bez koniecznosci taszczenia ze soba laptopa.a simpad mysle ze nadaje sie do tego idealnie jednakze dalej nurtuje mnie pytanie czy korzystajac z takich funkcji jak exel word kalendarz kontakty nie zostac przy palmtopie mniejszych rozmiarow łatwo mieszczacy sie w dłoni ??sprzetu nie mamz amiaru uzywac do poakzów tylko dla wlasnej potrzeby.Wiec tez nie wiem czy przy moich wymogach wystarczy tylko t-sinus czy moze juz sl4 ??Wykresy rantingi oraz bazy danych.
Nie serfuje po necie wiec mi to jest bez roznicy czy palm obsluguje to i jak sobie z tym radzi.Jesli potrzebuje info z sieci zasiadam przed kompem stacjonarnym i zgram potrzebne mi pliki na simpada.Filmy tez nie wchodza w gre bo mysle ze do zabawy ten sprzet mi nie ejstpotrzebny.wiem ze na obydwoch pdfy odczytam jak najbardziej.Bo jak czasem ebdzie sie nudzilo to ksiazke mozna sobie przewrtowac.
Prosze takze o pomoc w odpowiedzi na pytanie czy jesli sl4 lub t-simpad obsluguje windows CE ( i jest zrobiony pod pocketa pc ) to czy istanieje mozliowsc przerobienia typowych plików wykonywalnych .exe pod mozliwosci pocketa ?? czy to zadanie powierzone informatykowi bedzie zrealizowane ??
Amoze istnieje na sieci progs ktory pozwoli na przekonwertowanie danego "kodowania " ??
Czy poprostu nie zostac przy palmtopie ( oczywiscie nowszej generacji niz moj zasluzony 3150 iPAQ ) A JESLI  tak to jaki wybrac .Pod jakim systemem pracujący ??
wiele wypowiedzi czytalem na temat WM , Win CE, PPC , i szczerze mam mały metlik w głowie.
aha i jeszcze jedno.jak wyglada sprawa ze spolszczeniem .Doczytalem sie ze nie wszystko da sie spolszczyc w zaleznosci od systeemu na simpadach.jak wyglada sprawa z palmtopami.?? Ktory waszym zdaniem system ma mozliwosc zdobycia najlatwiej nakladki polonizujacej ??Marchevka writer itp ??


czy byłby ktos w stanie choc troszke mi pomóc ??
Bede niezmiernie wdzięczny za pomoc i pare podpowiedzi.
jako początkujący zwracam sie z prosba o wyrozumiaosc.Przewertowałem nieco forum na temat win CE i simpadów jednakze nie na wszystko znalazlem odpowiedz.

z powazaniem Mariusz

*

Offline processor

  • ****
  • 691
  • Płeć: Mężczyzna
    • Radio i telewizja w Małopolsce
  • Sprzęt: XDA Exec, iPAQ 3870
SIMPAD siemiens sl4 kontra t-simpad kontra palmtop
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 13, 2007, 09:41:26 »

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
SIMPAD siemiens sl4 kontra t-simpad kontra palmtop
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 13, 2007, 11:51:40 »
Nie mam simpada ale postaram się wyjaśnić kilka kwestii:

Simpad to dalej PDA czy jak wolisz palmtop, pracujący pod kontrolą systemu Windows CE. Windows Mobile/Pocket PC to tak naprawdę mocno rozbudowana nakładka graficzna a we wnętrzu tych urządzeń siedzi dalej CE. Dzięki temu przy odrobinie szczęścia, dorzuceniu kilku dll-i i GAPI dla H/PC można cieszyć się przynajmniej częścią programów z pocketa.

Windows CE, choć nazwa na to wskazuje nie pozwala na uruchomienie programów z peceta (dalej jest to PDA na procesorze nie kompatybilnym(nie zgodnym) z pecetowymi. Jest kilka emulatorów PC (PocketDOS, qemu, dosbox, nie jestem pewien, czy te dwa ostatnie ruszą), ale to raczej pozwala na uruchomienie programów dosowych i z win 3.x (oczywiście po uprzednim zainstalowaniu takiego systemu na emulatorze). Jest teoretyczna możliwość przerobienia programów z PC pod simpada ale to zajęcie dla programisty, który musi mieć kody źródłowe aplikacji, które najczęściej nie są dostępne.

Na simpada istnieje także linux, a tu istnieje cała gama softu, do czego trzeba dodać, że praktycznie każdą aplikację z PC/Linuxa odpalisz na palmtopie.

Co do polonizacji, to słyszałem(więc tu proszę o ewentualne sprostwanie), że na ce .net nie zabardzo chcą one działać.

I tu jeszcze jedna kwestia: Możesz wybierać między systemami WinCE 3.0 (HPC 2000) i ce .net (ce 4.1). Ten drugi jest teoretycznie nowszy więc powinien lepiej działać (tylko pod nim można zsynchronizować PDA z PC po usb) ale jednak z tego co słyszałem to więcej żeczy śmiga pod 2000. No i dodając do tego, że w 2000 mamy "pełen" pakiet Pocket Office, który w wersji .net został obcięty do wordpada.

Co do taszczenia laptopa to tu będziesz miał 2 różnice: nieco mniejsze wymiary i brak konieczności oczekiwania na start systemu.

Wyświetlacz w tym PDA ma rozdzielczość 800x600 :) jednak jest on praktycznie nie widoczny w słońcu :wkurzony: ale to jest przypadłość wszystakich starszych PDA z kolorowym wyświetlaczem :kill: .

Ogólnie mówiąc sam zbieram na nowego PDA i zawisłem na etapie wyboru pomiędzy Simpadem SL4 a HP Jornadą 720

SIMPAD siemiens sl4 kontra t-simpad kontra palmtop
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 13, 2007, 16:54:16 »
Jesli chodzi o strone simpada na pda.pl to gruntownie ja przestudiowalem i nie znalalzlem tam odpowiedzi na moje pytania.wiec dlatego napisalem je na forum Bo gdybym je znalalzl nie powielałbym pytan bo szkoda miejsca na serverze na zbedne posty i nerwy userów.
To w odpowiedzi na 1 odpowiedz.

w 2 odpowiedzi dziekuje za kilka słów ktore poniekąd rozwiały mi problemy.Jednakze wspomniałes iz mozna zainstalowac niektore .dll i niektore programy moga smigac.
prosze napisz jakiego typu moga to byc progsy.ktore zazwyczaj chodza na tego typu urzadzeniach.wiadomo nie bede instalował corela czy photoshopa na simpadzie ale mniej rozbudowane programy.
wskaz jesli mozesz rodzaje czy typy takich programów .czy to zalezy od tych bibliotek >?? czy sa to jakies edycyjne , graficzne , czy innego typu ??

dziekuje za wszelkie podpowiedzi.

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
SIMPAD siemiens sl4 kontra t-simpad kontra palmtop
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 13, 2007, 21:42:20 »
dll-e rozwiązują sprawę progsów z win PocketPC/Mobile. Z programami z peceta to mówię: tylko gdy producent udostępnił kody źródłowe i to trzeba mieć szczęście.

Powiedzmy, że jak dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest instalacja linuxa - widziałem wiele pecetowych programów (jak The GIMP czy Mozilla Firefox) odpalonych na PDA z linuxem. A praca w programie graficznym z touchscreenem to chyba przyjemność, nie?

*

Offline andy_bez_wandy

  • ******
  • 4056
  • Płeć: Mężczyzna
SIMPAD siemiens sl4 kontra t-simpad kontra palmtop
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 22, 2007, 16:52:42 »
Cytat: "kitor"
Nie mam simpada ale postaram się wyjaśnić kilka kwestii:

Simpad to dalej PDA czy jak wolisz palmtop, pracujący pod kontrolą systemu Windows CE. Windows Mobile/Pocket PC to tak naprawdę mocno rozbudowana nakładka graficzna a we wnętrzu tych urządzeń siedzi dalej CE. Dzięki temu przy odrobinie szczęścia, dorzuceniu kilku dll-i i GAPI dla H/PC można cieszyć się przynajmniej częścią programów z pocketa.

Windows CE, choć nazwa na to wskazuje nie pozwala na uruchomienie programów z peceta (dalej jest to PDA na procesorze nie kompatybilnym(nie zgodnym) z pecetowymi. Jest kilka emulatorów PC (PocketDOS, qemu, dosbox, nie jestem pewien, czy te dwa ostatnie ruszą), ale to raczej pozwala na uruchomienie programów dosowych i z win 3.x (oczywiście po uprzednim zainstalowaniu takiego systemu na emulatorze). Jest teoretyczna możliwość przerobienia programów z PC pod simpada ale to zajęcie dla programisty, który musi mieć kody źródłowe aplikacji, które najczęściej nie są dostępne.

Na simpada istnieje także linux, a tu istnieje cała gama softu, do czego trzeba dodać, że praktycznie każdą aplikację z PC/Linuxa odpalisz na palmtopie.

Co do polonizacji, to słyszałem(więc tu proszę o ewentualne sprostwanie), że na ce .net nie zabardzo chcą one działać.

I tu jeszcze jedna kwestia: Możesz wybierać między systemami WinCE 3.0 (HPC 2000) i ce .net (ce 4.1). Ten drugi jest teoretycznie nowszy więc powinien lepiej działać (tylko pod nim można zsynchronizować PDA z PC po usb) ale jednak z tego co słyszałem to więcej żeczy śmiga pod 2000. No i dodając do tego, że w 2000 mamy "pełen" pakiet Pocket Office, który w wersji .net został obcięty do wordpada.

Co do taszczenia laptopa to tu będziesz miał 2 różnice: nieco mniejsze wymiary i brak konieczności oczekiwania na start systemu.

Wyświetlacz w tym PDA ma rozdzielczość 800x600 :) jednak jest on praktycznie nie widoczny w słońcu :wkurzony: ale to jest przypadłość wszystakich starszych PDA z kolorowym wyświetlaczem :kill: .

Ogólnie mówiąc sam zbieram na nowego PDA i zawisłem na etapie wyboru pomiędzy Simpadem SL4 a HP Jornadą 720


pomiedzy SL4 a j720 .... wybralbym simpada, wole duzy ekran, system ten sam, ram chyba tez, jednak dla mnie jako uzytkownika wielkosc ekranu ma znaczenie kluczowe, przechodzilem przez etap malych jornad ale to juz minelo i do tego nie wroce ;-)) bo i po co ...

zaleta j720-tki jest to ze w oblym ksztalcie jest i ekran i klawiatura i jeszcze, na sile, miesci sie to do kieszeni ....  i biorac pod uwage ze jest to juz nowszy windows CE 2000 ..... tzn ze obsluguje w duzo wiekszym zakresie otoczenie sieciowe, mapowanie dyskow, protokoly BT oraz inne akcesoria czego nie supportowal winCE 2.11 pro  :(

szkoda ze tak malo jest fajnych sprzetow/rozwiazan na HPC 2000

nie zapominajmy o ce jako swoistej warstwie transportowej dla rozwiazan zakladajacych funkcjonowanie np. simpada jako cienkiego klienta/ koncowka terminalowa + srodowisko graficzne .... wtedy w ramach jednej czy wiekszej ilosci sesji jesli RAM w pda pozwoli mozna odpalic wieksza ilosc natywnych aplikacji z PeCeta

moim zdaniem cena pln600 jst normalna cena .... za SL4 czyli nie t-mobile sinus (ktory ma polowe RAMu) a wlasnie model SL4, czyli cena zadna rewelacja

problemem simpada jest input ... czyli jak wprowadzac dane (klawiatura) oraz akcesoria ktore powiekszaja i tak juz duze gabaryty urzadzenia

moim zdaniem, gdyby nie starszy system operacyjny ... ce 2.11 pro ... to duzo lepszym rozwiazaniem bylby vadem clio c-1050 bo to ze funkcjonuje jako tablet lub laptop jest duzo bardziej funkcjonalne, i w duzo mniejszym rozmiarze niz simpad+klawiatura jednak gross clio nawet na allegro jest w oplakanym stanie, w zeszlym roku kupilem kilka i wszytski musialem oddac, bo z kazdym cos bylo nie tak, a to nie dziala PCMCIA, a to nie laduje sie bateria, a to nagle gasnie, a to bateria prawie dead etc etc

*

Offline processor

  • ****
  • 691
  • Płeć: Mężczyzna
    • Radio i telewizja w Małopolsce
  • Sprzęt: XDA Exec, iPAQ 3870
SIMPAD siemiens sl4 kontra t-simpad kontra palmtop
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 22, 2007, 17:50:27 »
Cytat: "kitor"
Powiedzmy, że jak dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest instalacja linuxa - widziałem wiele pecetowych programów (jak The GIMP czy Mozilla Firefox) odpalonych na PDA z linuxem. A praca w programie graficznym z touchscreenem to chyba przyjemność, nie?


 :O~ A znasz parę takich adresów ??

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
SIMPAD siemiens sl4 kontra t-simpad kontra palmtop
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 22, 2007, 18:19:31 »
Poszukaj na googlu OPIE. Bodajże tak to się nazywało.

Moja sytuacja się zmieniła. Teraz jest to Simpad/DOT 320. Moje warunki to obsługa CF, WinamPAQ, żeby jako tako odtwarzał divx i najprostsze gierki na przerwy w szkole. Reszta (wordpad, przeglądarka obrazków) już w tym są.

//Edit: Już się zdecydowałem - Dot 320 mi styknie, szczególnie że gdzie na przerwie w gimnazjum wyjmę simpada?