[i200] Recenzja i zbiór linków/tematów

  • 4 Odpowiedzi
  • 23924 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
[i200] Recenzja i zbiór linków/tematów
« dnia: Maj 20, 2009, 11:54:15 »
SAMSUNG SGH-I200



Wstęp

zacznę od suchych parametrów, które oczywiście należy poznać przed zakupem smartphone'a. zaczerpnięte ze strony pdasite.net

wymiary:
50.8 x 116.7 x 11.8 millimetrów
waga:
102.2 gramy z baterią
domyślny sustem:
Microsoft Windows Mobile 6.1 Standard
taktowanie procesora:
264 MHz
model procesora:
NOMAD Inc. (?)
pamięć ROM:
128 MB (dostępne  25 MB)
pamięć RAM:
64 MB
typ ekranu:
TFT, 65k kolorów
przekątna ekranu:
2,3"
rozdzielczość ekranu:
240x320 pikseli, QVGA
częstotliwości pracy:
GSM900, GSM1800, GSM1900, UMTS2100
protokoły pracy:
CSD, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA
klawiatura:
klasyczna numeryczna
urządzenia pozycjonujące:
d-pad
gniazdo rozrzeżeń:
microSD, microSDHC
połączenie z komputerem:
USB 2.0, 12 Mbit/s
Bluetooth:
Bluetooth 2.0 + EDR
sieć bezprzewodowa:
brak
moduł GPS:
brak
kamera główna:
2.0 mpx
kamera do wideo rozmów:
0.1 mpx
Standardowa bateria:
1100 mAh
Gniazdo słuchawek:
Samsungowe


Pierwsze wrażenie

"Mój pierwszy smartphone" - tym hasłem wita nas pudełku modelu SGH-i200. Pudełko ma wymiary ok 25 cm x 15 cm x 3 cm. Po rozpakowaniu pudełka ukazuje się zawartość, tj: telefon, kabel usb do połączenia z komputerem, zestaw słuchawkowy, ładowarka, instrukcja obsługi (dość obszerna jak na telefon), karta gwarancyjna oraz płytka z oprogramowaniem Active Sync, Windows Mobile Device Center oraz z Trialem Microsoft Office Outlook 2007 na 60 dni. Ładowarka jest na duże gniazdo, identyczne jak w samsungach Omnia i i780. Słuchawki bez rewelacji, są takie jakie są. Jednoczęściowe z mikrofonem. Instrukcja obsługi jest napisana dość dokładnie, dużo lepiej niż w innych telefonach tego typu (w porównaniu do instrukcji Omni, ta wydaje się encyklopedią...)


Kilka zdjęć i porównań przed dalszą częścią recenzji...
po kliknięci na miniaturkę powiększenie obrazka w pełnej skali Hi-Res (5 mpx)


nie mogłem się oprzeć i zrobiłem porównanie także do xperii...


Telefon i wykonanie

Niewielki (50.8 x 116.7 x 11.8 ) telefon wykonany jest z materiałów znanych z wcześniejszych modeli smartphonów samsunga. Przód (a raczej obwódka panela przedniego) wykonany jest z twardego plastiku w kilku wersjach kolorystycznych. Wersja testowa miała kolor jasno-niebieski. Tył wykonany jest (ze znajomego z i600 i i780) gumowanego materiału o fakturze mało-śliskiej, doskonale zabezpieczającej przed uszkodzeniami rysopodobnymi. Na tylnej ściance widnieje gustowny napis "Samsung" oraz w lewym górnym rogu obiektyw aparatu. Lewa część korpusu jest wyposażona w klawisz głośności oraz w gniazdo synchronizacji/ładowania. Prawy panel wypełnia guzik "wielofunkcyjny" (niżej więcej informacji) oraz gniazdo kart pamięci. Tu pierwszy punkt w którym się mogę przyczepić - zaślepki sa wykonane o niebo lepiej niż np w e650 ale istnieje problem z ich wyjmowaniem/wkładaniem. Nie zawsze po wyjęciu/włożeniu przylegają prawidłowo, powodując niesmak estetyczny podczas użytkowania. Panel przedni jest urządzony klasycznie, z klasycznym zestawem guzików - klawiatura 1-9, gwiazdka (blokowanie klawiatury) zero oraz hash. Zestaw klawiszy funkcyjnych jest standardowy - klawisz z domkiem (home), klawisz cofania (strzałka), zielona i czerwona słuchawka oraz dwa klawisze programowalne (soft keys). Całość dopełnia d-pad, srebny z aluminium o fakturze centrycznie rozchodzących się od środka nacięć. Wszystkie klawisze są wykonane z matowego plastiku, domek oraz strzałka "cofnij" są lekko powyżej wszystkich pozostałych. Ponad ekranem (którego opis poniżej) znajduje się szczelina z głośnikiem, oraz kamera do wideo rozmów i czujnik światła.


Ekran

Część smartphona z ekranem jest pokryta materiałem przezroczystym, o lustrzanym wyglądzie w czasie nie używania ekranu. Całość użytego materiału komponuje się z obudową oraz klawiszami. Po podświetleniu ekranu ukazują sie nam bajecznie soczyste barwy, bardzo nasycone oraz bardzo jasne. Ekran posiada rozdzielczość 240 x 320 punktów przy rozmiarze 2,3", więc wszystkie krawędzie są ostre jak brzytwa.


Hardware

Całość urządzenia działa na rdzeniu "NOMADIC 264" i z 64 mb ram. Przy włączaniu urządzenia chwilę to trwa nim wszystko zostanie załadowane. Szczególnie gdy korzystamy z paneli slide. Pamięć przechowywania (ROM - minus obraz systemu) to 25 mb. Niestety domyślna pamięć przechowywania nie jest mocną stroną tego urządzenia. Okazjonalnie zdaży się chwila "zamyślenia urządzeniu" choć nie jest to za częsta przypadłość. Z dalszych parametrów technicznych - moduły bezprzewodowe. Jest bluetooth 2.0 z EDR, brak natomiast WI-FI. Z racji niskiej ceny urządzenia nie powinno to dziwić nikogo, że i200 został wykastrowany z tej funkcji. Jest natomiast pełne wsparcie GSM - GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA - dla każdego coś dobrego. RADIO rom działa bardzo sprawnie, początkowo skonfundowały mnie problemy z karta sim play online, lecz po szybkiej edycji rejestru zostały one wyeliminowane i wszystko działa w porządku. Radio jest na tyle dopracowane, że po jednokrotnym połączeniu z GPRS/UMTS nie zdarzyło mi się, że urządzenie zerwało połączenie bez powodu. Dzięki HSDPA sprawdza się doskonale jako modem do komputera.


Software

Urządzenie wyposażone jest w system operacyjny WM 6.1 Standard, co powoduje szereg udogodnień: chat sms, wygładzone ikony, obsługa microSDHC. Programy domyślnie zainstalowane w WM6.1 standard na i200 niewiele się różnią od klasycznych programów smartphone. Wszystko jest ułożone klasycznie, jak w każdym smartphone, i200 nie odbiega od tych standardów nawet na krok. Ciekawości wykonajcie Hard Reset nim zaczniecie używać i200. Pierwszy raz takie dziwy widzę w smartphone. HR trwa dość długo, około 6 minut pełna konfiguracja telefonu. Domyślne programy są całkowicie wystarczające do użytkowania "na codzień". Bardzo ładny graficznie kalkulator obsługiwany d-padem posiada funkcję nawiasów, co jest rzadko spotykane w domyślnych kalkulatorach. Przelicznik walut, objętości, wagi jest wykonany bardzo ładnie, acz bez przepychu. W katalogu gry, poza klasycznie nieśmiertelnymi kulkami i pasjansem, znajdziemy emulator JAVA obsługujący MIDP2.0/CLDC1.1 oraz skrót do strony "Games & More". W katalogu programów organizator znajdziemy podstawowy pakiet programów przydatnych do obsługi mini-biura i podręcznego kalendarza. Znajdują się tu opcje Alarmów, program "Czas na świecie" umożliwiający monitorowania kilku zegarów na raz łącznie z graficznym podglądem stref czasowych. Kalendarz jest standardowy do bólu aż, jak w każdym WM. Dodatkowymi elementami w tym meni są Zadania oraz Zdarzenie. Do pakietu programów biurowych można zaliczyc także ClearVue PDF, który pozwoli nam odczytać pliki pdf. W ROM (w końcu prawie 100 mb) jest wgrany nawet Adobe Flash Player Lite. Ciekawym "feature" jest możliwość przypisania wciśnięcia klawisza aparatu do różnych programów. Oczywiście jeszcze jest kwestia Menadżera zadań, który włącza się domkiem. Task Menager jest dość rozbudowany jak na pre-instalowany, pozwala nie tylko zamykać/przywracać aplikację ale także wyłączać procesy systemowe procesy.


Internet

Internet jest i ma się dobrze, nawet bardzo. Przeglądarki które przetestowałem to IE preinstalowany (który mnie zaskoczył) oraz Opera Mobile i Mini. Zacznę od Oper a smakowity kąsek zostawię sobie na koniec. Ściągnąłem Trial Opery mobile i muszę przyznać, że niestety i200 jest tylko smartphonem i co by nie mówić, do używania "pełnych" stron internetowych. Po otwarciu trzech czterech-kart, zaczyna krzyczeć o ram. niski jest także komfort przeglądania pełno wymiarowych stron ze względu na brak dotykowego ekranu. Opera mini była ze sprawdzonego up-loadu - niestety wersja przystosowana do pocket pc - dotykowych ekranów i strasznie się kaszaniła na smartphonie. Podczas testów skupiłem sie bardziej na mobilnych stronach, takich jak wap.ztm.waw.pl (rozkład autobusów), pdaclub.pl mobile (wiadomo o co chodzi) oraz na mobilnych stronach typu lajt.onet.pl i mini.wp.pl. Wszystkie doskonale sprawdzały sie - w uwaga -  IE. Sprawdził się on całkowicie rewelacyjnie, okazał się dużo szybszy (w moim odczuciu) od pozostąłych dwóch przeglądarek. Dodatkowo posiada funkcję pomniejszania/powiększania stron do podglądu, łatwiej się wtedy przemieszczać góra/dół na stronach, co bardzo ułatwia nawigację na stronach mobilnych.


Podsumowanie

Bryła telefonu nie pozostawia złudzeń - klawiatura numeryczna, pionowy ekran, klasyczne klawisze - to nadal jest bardziej telefon niż mały komputer. I osoba kupująca i200 jako mini-komputer przeliczy się - i200 nie sprosta wymaganiom. Ale osoba kupująca go jako "inteligentny telefon" będzie wniebowzięta. Smukły, szybki, elegancki. Bez fajerwerków, ale solidny i porządnie wykonany. Używany zgodnie z przeznaczeniem, jako "inteligentny telefon" będzie spisywał sie doskonale. Osobom które za tą cenę wymagają mini komputera, odradzam ten zakup. Moim zdaniem jest to kawał porządnego urządzenia, choć nie każdemu przypadnie do gustu ze względu na brak wifi. chciałem nie robic +/- ale zrobię. Całkowiecie zgadzam sie z opisem na pudełku - "Mój pierwszy Smartphone"...

Plusy:
  • Cena - 249 zł za nowe urządzenie (salony sferis - modele z promocji)
  • Rozmiar
  • Dopracowany ROM 6.1
  • HSDPA
  • Czy wspominałem już cenę?

Minusy:
  • Brak Wi-Fi (choć to dla mnie nie jest wada, nie używam praktycznie)






LISTA LINKÓW
z czasem chyba się powiększy z racji coraz większego zainteresowania tym modelem.

:arrow: Opinia i dyskusja ogólna o i200
http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=131482.0

:arrow: Problem z kartami play w i200
http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=134308.0




zastrzegam iż nie zezwalam na kopiowanie całości ani części tekstu mojego autorstwa.
jest on wynikiem tylko i wyłącznie mojej pracy intelektualnej więc stanowi moją własność.
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2009, 00:10:47 wysłana przez beju69 »
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: [i200] Recenzja i zbiór linków/tematów
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 20, 2009, 16:56:38 »
FAQ <w budowie, proszę o dodawanie sugesti i pytań  :mrgreen:>


:arrow: Jak wykonać Hard Reset w i200?
1. Na włączonym urządzeniu należy wybrać start > ustawienia > zabezpieczenia > resetuj.
Domyślnym hasłem jest "0000"
2. Na wyłączonym urządzeniu należy jednocześnie wcisnąć i przytrzymąć (ważne!)
"0" + "D-pad w górę" + "power". Po pojawieniu się trybu "[sgh-i200] Format mode" należy wybrać opcję numer 1, a następnie wpisać hasło "0000".
Sprawdzone oba sposoby.

:arrow: Gdzie są ustawienia Wi-Fi w i200?
Niestety, i200 nie posiada modułu bezprzewodowego Wi-Fi.

:arrow: Jak zmienić tryb 3G na EDGE?
Należy wejść do preconfiguracji kodem z klawiatury *#1546792*# a następnie "3. Network & call setting" a następnie "5. Network mode"

:arrow: Jak odnaleść MAC adres BT w i200?
Należy wejść do preconfiguracji kodem z klawiatury *#1546792*# a następnie wybrać "1. Version" następnie "1. PDA Version"

:arrow: Co to jest preconfiguracja i gdzie to znaleść?
Prekonfiguracja to tryb w którym możemy zmienić wiele niedostępnych z poziomu urządzenia konfiguracji. Należy wejść do preconfiguracji kodem z klawiatury *#1546792*# a następnie po wybraniu "preconfiguration" wpisać hasło "*#81230*#". potem należy użyć kodu "*2767*3855#"

« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2009, 15:46:03 wysłana przez beju69 »
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline djremo

  • **
  • 197
  • Sprzęt: SPV M650 WM6 B&B4.3
Odp: [i200] Recenzja i zbiór linków/tematów
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 22, 2009, 22:47:32 »
Zmiana narastającego dzwonka od razu na głośny

Registry Address:HKCU\ControlPanel\SoundCategories\Ring

Value Name:AttenuationCategory

Value Data:
0 - no ringtone volume
1 - flat ringtone volume
2 - increasing ringtone volume

Domyślnie 2 zmieniamy na 1

*

Offline uno0

  • 38
Odp: [i200] Recenzja i zbiór linków/tematów
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 29, 2009, 21:16:34 »
miałem i600, miałem e650, miałem Q9 teraz mam ten model. Korzystam często z netu w telefonie więc zrobiłem tak i według mnie to działa: fabryczna aplikacja java to kicha....zainstalowałem joedek i śmiga teraz  prawidłowo. Testowałem na opera mini 4.2. Na fabrycznej javie kaszaniła sie do bólu zajmując 10Mb Ramu...teraz smiga i zjmuje 3Mb. Czyszczenie oxiosem to podstawa.....Zdjęcia robi ciekawe i jak na brak auto focusa ostre. Taktowanie procesora Omaplockiem nie jest możliwe. Przeglądarka skyfire mi nie działa...
Po ściągnięciu odp wersji TCMP filmy są odtwarzane prawidłowo.  Pakiet oficce działa bez zarzutu. Podstawa to karta pamięci i czyszczenie ramu. Po zakupie obligatoryjny HR bo miałem wrażenie że coś mi nie działał prawidłowo. Za 250-300zł za nowy model nie jest zły ale do ideału bardzo daleka droga.

Odp: [i200] Recenzja i zbiór linków/tematów
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 22, 2010, 08:11:01 »
Witam. Zrobiłem mały eksperyment. Uruchomiłem muzykę na trzech playerach jednocześnie. Nie zawiesił się.
Nie było to przydatne ale zabawne owszem :)
 A tak z przydatnych, to miłe mnie zaskoczyło to, że ta zabawka potrafi otworzyć naprawdę duże pdfy. Np. jakieś 215 mega. :)  Próbowałem na fabrycznym clearvue pdf, foxit reader, i adobe reader. Każdy sobie poradził. Foxit najlepiej, adobe trochę gorzej, fabryczny mulił najbardziej.