Blackberry 8900 I 9000 roznice?

  • 19 Odpowiedzi
  • 15246 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline maxi77

  • *
  • 86
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HpIpaq214, Aximx51v, BB9900, Lumia920, Galaxy S3
Blackberry 8900 I 9000 roznice?
« dnia: Luty 13, 2009, 04:27:21 »
Witam,
zaciekawily mnie te telefony Blackberry 8900 i Blackberry 9000 Bold.
Czym wlasciwie sie one roznia od siebie oprocz tego,ze:

8900
- procesor 520Mhz
- nie ma pamieci wbudowanej, za to mozna rozszerzyć do 16GB
- ma HSCSD -> do czego to moze sie przydac?
- bateria 1400mAh

9000 Bold
- procesor 624Mhz
- wbudowana pamiec 1GB i mozna ja rozszerzyc do 8GB
-  3G -> a to do czego sluzy?
- bateria 1500mAh

Wiecej szczegolow nie znalazlem, jesli sa to wymienicie i opiszcie.

Mam pytanie, czy jest sens branie tych telefonow z wyzszej polki czy lepiej wziasc z nizszej i tak samo beda sprawowaly sie jak te z wyzszej?
Chodzi mi o to, ze telefon ma sluzyc do dzwonienia,smsy,emaile czasem jakis terminarz bardzo czesto notatnik, gps od czasu do czasu ale rzadko, bo mam HP214 z modulem GPS.
Jak jest z ekranami w tych telefonikach chodzi o jakosc i patrzenie na dluzszy czas, czy oczy nie mecza sie?
Czy lepiej brac lepszy telefon z lepszym ekranikiem czy lepiej na poczatek cos z nizszej polki sprawdzonego i solidnego (uniwersalnego).

Zalezy mi tez na dlugiej pracy bez ladowania. Ile wytrzymuje rekordzista w serii Blackberry?
Jak sie ma tez sprawa tzw. wiekszej baterii czy jest mozliwe do kupienia do wersji tel. 8900 czy moze 9000 Bold?

Slyszalem, ze mozna samemu za pomoca kabla soft w telefonie i tak samo usunac simlocka, jezeli to prawda jak mieszkam ja w Anglii i kupie telefon w innej sieci, moge wgrac soft np. z obsluga jezyka polskiego i bede mial tak jakbym mial go kupionego w Polsce?
To samo dotyczy simlocka?
Jakie kabelki sa potrzebne jakies specjalne czy wystarczy zwyczajny kabel USB-miniUsb podlaczyc?

Pozdrawiam i sorrki, ale jestem nowy w temacie

*

Offline fizol

  • Ekspert Blackberry
  • ***
  • 499
  • Płeć: Mężczyzna
  • BlackBerry Addict
    • BBNews.pl
  • Sprzęt: Blackberry 9700/9520/9000/9530/ 8300/8310/ 7100/88
Odp: Blackberry 8900 I 9000 roznice?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 13, 2009, 08:50:58 »
A tu znowu ja:P

Do różnic trzeba dodać:
- wielkość ekranów - Bold ma większy
-troszkę inny wygląd - bold jest bardziej prestiżowy
- UMA (!) - Bold niestety, niewiadomo dlaczego - nie ma
-styl klawiatury - Bold ma jak w 8800, w 8900 są jak w Curve - osobne klawisze. Każde rozwiazanie ma swoich fanatyków ;)

- 3G, które wymieniłeś oznacza w największym skrócie szybszy internet przez GSM, Bold je posiada, 8900 posiada tylko EDGE (wolniej)

Moim zdaniem zawsze lepiej dopłacić do jakości, niż brać coś taniego i często słabszego i się zniechęcić. Mogę się założyć, że gdybym jako pierwszego laptopa kupił Acera, to teraz siedziałbym na stacjonarnym, a tak od kupienia pare dobrych lat temu IBM nie wyobrażam sobie czegokolwiek innego ;) Warto było zapłacić więcej.

Ekran w Boldzie ( w 8900 taki sam tylko mniejszy) jak już napisałem jest genialny i nie męczy oczu (po pewnym czasie oczywiście, ale trzeba by długo siedzieć:P)


Co do baterii to 8800 trzymał mi do 9 dni przy niskim obiciążeniu.

Tak, można samemu wgrać softa, zdjąć simlocka i branding, cokolwiek sobie wyśnisz :)

Zwyczajny jak najbardziej, miniUSB
"Dotknij ciemności – jakiż sens,
gdy palec wskaże tę czy inną.
Nie w tym cel życia, co w nim jest,
lecz w wierze w to, co być powinno."

*

Offline Bat.

  • Homofob i seksista
  • ******
  • 3315
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Śląsk
    • Deskorolka Underflip
  • Sprzęt: Dell Axim X51v | Blackberry 8110, 9700, PlayBook
Odp: Blackberry 8900 I 9000 roznice?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 13, 2009, 21:44:31 »
Wszystkie ekrany BB są w dechę :) Świetne po prostu. Jakość wykonania każdego sprzętu jest na wysokim poziomie.

Do tego, co potrzebujesz, wystarczy każdy Blackberry z seriii >= 8xxx, reszta to kwestia tego co Ci się bardziej podoba i odpowiada, bo ogólnie każdy spełnia wyznaczone wymagania i raczej 3G z tego co widzę i tak nie używasz ;)

*

Offline fizol

  • Ekspert Blackberry
  • ***
  • 499
  • Płeć: Mężczyzna
  • BlackBerry Addict
    • BBNews.pl
  • Sprzęt: Blackberry 9700/9520/9000/9530/ 8300/8310/ 7100/88
Odp: Blackberry 8900 I 9000 roznice?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 14, 2009, 00:48:09 »
To, że ktoś nie wie co to 3G, nie znaczy, że nie doceni tego na pokładze ;)
Ale faktycznie, do ściągania poczty i sporadycznego przeglądania internetu wystrczy EDGE - 83XX, 88XX, ew. 8900, ale ten ostatni ma narazie nieproporcjonalny współczynnik ceny do możliwości (bo nówka)
"Dotknij ciemności – jakiż sens,
gdy palec wskaże tę czy inną.
Nie w tym cel życia, co w nim jest,
lecz w wierze w to, co być powinno."

*

Offline maxi77

  • *
  • 86
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HpIpaq214, Aximx51v, BB9900, Lumia920, Galaxy S3
Odp: Blackberry 8900 I 9000 roznice?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 14, 2009, 02:43:53 »
No dobra, widzialem wczoraj na YouTube filmiki jak szybko laduje rozne filmiki do ogladania na boldzie.
Fajna sprawa wlanczasz i juz masz necik czy filmik z netu, ale nie samym filmem/teledyskiem czlowiek zyje.
Telefon jak pisalem chce uzywac do sprawdzania poczty i czytaniu notowan gieldowych oraz czasem poczytania czegos innego oraz popatrzeniu na ciekawe rzeczy w necie (duzo czytam).

Po drugie jesli chodzi o GPS to sprawa marginalna jak mowilem, ale moze byc lub nie musi.
Wazne, dla mnie to czas na baterii, ale jak mowicie wszystko idzie do przodu i Blackberry tez wiec chcialbym miec jakis sprzecik do tych rzeczy co wymienilem i cos na przyszlosc, a to jest wlasnie filmiki czasem posluchania mp3 przez glosnik.
Czy da sie by zywotnosc baterii zwiekszyc zmienic tryb GSM z 3G na normalny czy dzieki temu bedzie dluzej trzymala bateria na czuwaniu?
Czym to grozi?I jesli nie wskazane to co robic by dluzej wytrzymywala bateria?

Czy istnieja jakies programy do czytania grup dyskusyjnych oraz RSS ?
Bo jesli rozumie to net strony internetowe to odwiera przegladarka i poczta jest a jak z innymi programami do netu w/w?
Czy instnieje rowniez na BB jakis programi do translacji albo slownik ang-pol i pol-ang?

Czy na BB bez problemu bede mogl uczestniczyc na grupach dyskusyjnych?Czy da sie edytowac i takie tam inne sprawy z grupami zwiazane?

Jak wyglada sprawa z flashem i java?Sa odtwarzane poprawnie przez przegladarki?
Np. taki chat netowy czy poprawnie da sie chatowac (przyklad - wykorzystuje java i flash).

Slyszalem, ze jest wiele softow/firmware do bb czym one sie roznia np. do 9000 czy 8900 ?

*

Offline fizol

  • Ekspert Blackberry
  • ***
  • 499
  • Płeć: Mężczyzna
  • BlackBerry Addict
    • BBNews.pl
  • Sprzęt: Blackberry 9700/9520/9000/9530/ 8300/8310/ 7100/88
Odp: Blackberry 8900 I 9000 roznice?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 14, 2009, 03:03:50 »
Cytuj
Wazne, dla mnie to czas na baterii, ale jak mowicie wszystko idzie do przodu i Blackberry tez wiec chcialbym miec jakis sprzecik do tych rzeczy co wymienilem i cos na przyszlosc, a to jest wlasnie filmiki czasem posluchania mp3 przez glosnik.
Czy da sie by zywotnosc baterii zwiekszyc zmienic tryb GSM z 3G na normalny czy dzieki temu bedzie dluzej trzymala bateria na czuwaniu?
Czym to grozi?I jesli nie wskazane to co robic by dluzej wytrzymywala bateria?
Zmiana trybu na 2G zmniejsza zużycie baterii, zwłaszcza w miejscach gdzie jest słaby zasięg 3G (częste wyszukiwanie i przełączanie się 2G/3G). No co jeszcze można zrobić...standard, w stylu zmniejszania podświetlenia ekranu, czy automatyczne wyłącznie na noc (to raczej standard dla BB, a nie normalnych telefonów)

Cytuj
Czy istnieja jakies programy do czytania grup dyskusyjnych oraz RSS ?
RSS - napewno Viigo i spisuje się świetnie. Niestety grup dyskusyjnych - nie wiem.

Słowników nigdy niestety nie testowałem, ale sądzę, że coś powinno się znaleźć....

Cytuj
Bo jesli rozumie to net strony internetowe to odwiera przegladarka i poczta jest a jak z innymi programami do netu w/w?
Może jest trochę późno, ale nie zrozumiałem...

Cytuj
Slyszalem, ze jest wiele softow/firmware do bb czym one sie roznia np. do 9000 czy 8900 ?
Jeśli chodzi o różnicę pomiędzy softami do modeli to podejrzewam, że tylko optymalizacją do możliwości telefonów, jesli chodzi o różnicę pomiędzy poszczególnymi softami do konkretnego modelu to stabilnością, bateriożernością, itd, itp...



"Dotknij ciemności – jakiż sens,
gdy palec wskaże tę czy inną.
Nie w tym cel życia, co w nim jest,
lecz w wierze w to, co być powinno."

*

Offline maxi77

  • *
  • 86
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HpIpaq214, Aximx51v, BB9900, Lumia920, Galaxy S3
Odp: Blackberry 8900 I 9000 roznice?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 14, 2009, 03:23:51 »
Chodzilo mi o takie programy do netu jak przegladarka i poczta email to standardowe programy co wyposazony jest BB, a czy ma jakis inne?
Np. do blogow czy cos innego?
Czy tylko przegladarka klient poczty i tyle.
Oto mi chodzilo, wiem ze pozno sam to odczuwam po pracy.

Co do BB mam jeszcze pytanie dlaczego trzeba wylanczac na noc?To budzik co ustawie w fonie nie obudzi mnie rano?

*

Offline fizol

  • Ekspert Blackberry
  • ***
  • 499
  • Płeć: Mężczyzna
  • BlackBerry Addict
    • BBNews.pl
  • Sprzęt: Blackberry 9700/9520/9000/9530/ 8300/8310/ 7100/88
Odp: Blackberry 8900 I 9000 roznice?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 14, 2009, 03:44:57 »
Napewno jest program do Facebooka.
Niestety w sprawie oprogramowania tak bardzo nie pomogę - nie było mi zbyt wiele dodatkowo potrzebne, tylko RSS i navi właściwie. Więc trzeba się googli popytać ;)

Nie trzeba wyłączać na noc, chodziło mi o to, że jest funkcja automatycznego wyłączania telefonu na czas określony, tj. np. jeśli nie chcemy, żeby nas ktoś budził (a i tak nie używamy telefonu) np. pomiędzy 01.00 a 07.00 to teelfon o 1 się wyłączy a o 7 włączy, nie marnując baterii ani nic.
Budzik dzwoni nawet przy wyłączonym telefonie (sam się przekonałem po tym jak schowałem moje 8800 do szuflady po zamianie na Bolda i potem szukałem co do cholery mi dzwoni nie wiadomo skąd :))
"Dotknij ciemności – jakiż sens,
gdy palec wskaże tę czy inną.
Nie w tym cel życia, co w nim jest,
lecz w wierze w to, co być powinno."

*

Offline maxi77

  • *
  • 86
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HpIpaq214, Aximx51v, BB9900, Lumia920, Galaxy S3
Odp: Blackberry 8900 I 9000 roznice?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 14, 2009, 05:12:23 »
Zaje........ta funkcja :)
Nie wiedzialem, ze mozne cos takiego byc to idealne :)
Wlanczasz na dzien a wylanczasz na noc a budzik i tak wlaczony czuwa :) dzieki temu dluzej bateria pociagnie a i sam nie zauwaze tego jak bardzo ... :)

Znalazlem dla siebie taryfe :) ale mam pytanie, czy jak nie miales wczesniej blackberry to nie bales sie, ze pakujesz sie w cos takiego?
Co bedziesz jeszcze dodatkowo placil a moze tego nie wykorzystasz...myslales moze tak?

Przeczytalem, ze wiekszy ekran ma model 8900 niz 9000 Bold. Wiecej ramu oraz UMa.
Podobno jakosc ekranu jest przejrzysta i dobra niz w mniejszym BOLD?

ps. jaki masz abonament znaczy jesli moge wiedziec ile placisz za abonament + BIS.
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2009, 05:46:52 wysłana przez maxi77 »

*

Offline fizol

  • Ekspert Blackberry
  • ***
  • 499
  • Płeć: Mężczyzna
  • BlackBerry Addict
    • BBNews.pl
  • Sprzęt: Blackberry 9700/9520/9000/9530/ 8300/8310/ 7100/88
Odp: Blackberry 8900 I 9000 roznice?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 14, 2009, 08:17:31 »
Nie bałem się, ponieważ:
1)wiedziałem ile wysyłam maili dziennie i ile za to płace, wiedziałem  też, że jeśli będę miał za jakiś stały miesięczny abonament za te maile, to będę ich wysyłał więcej
2)w Orange jest to usługa, za którą płaci się tylko i wyłącznie za czas jej używania, tj. można jąw dowolnym momencie wymówić ze skutkiem natychmiastowym, płacąc tylko za dni, w których usługa była włączona.

Większy ekran ma model 9000 i to napewno. On jest ogólnie cały większy ;)
Wyświetlacze mają tą samą rozdzielczość, tylko różną większość (8900 ma mniejszy)
Nie wiem czy ilość ramu ma aż takie znaczenie w tym przypadku. Mi Bold na tych 128 rzadko kiedy choć trochę przymuli.

Co do wielkości abonamentu itd, odpisałem Twoim wątku w dziale zakupy.
"Dotknij ciemności – jakiż sens,
gdy palec wskaże tę czy inną.
Nie w tym cel życia, co w nim jest,
lecz w wierze w to, co być powinno."

*

Offline Bat.

  • Homofob i seksista
  • ******
  • 3315
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Śląsk
    • Deskorolka Underflip
  • Sprzęt: Dell Axim X51v | Blackberry 8110, 9700, PlayBook
Odp: Blackberry 8900 I 9000 roznice?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 14, 2009, 10:09:17 »
RAM przydaje się tylko przy większej ilości programów uruchomionych na raz, w tym sporo internetu itp. Ja mam 128MB w 8110 i jeszcze mi jakoś nic nie przymuliło nigdy :) Może przydać się np. do zapamiętywania większej ilości miniaturek w przeglądarce obrazkow czy coś.

Słowniki są, są wtyczki do flickr, facebook, photoblog i wielu innych tego typu serwisów. Grupy dyskusyjne nie wiem jak działają, ale ogólnie programów do komunikacji jest sporo.

Wiem jedno, jakiegokolwiek z nich weźmiesz to nie będziesz żałował. Ja osobiście brałbym Bolda ;)

*

Offline sam_fischer

  • *
  • 83
  • Sprzęt: Blackberry 9000 Bold
Odp: Blackberry 8900 I 9000 roznice?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 14, 2009, 16:38:53 »
Wyświetlacze mają tą samą rozdzielczość, tylko różną większość (8900 ma mniejszy)

Bold ma 480x320 a Javelin 480x360
WISŁA KRAKÓW - Mistrz Polski 2007/2008

*

Offline maxi77

  • *
  • 86
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HpIpaq214, Aximx51v, BB9900, Lumia920, Galaxy S3
Odp: Blackberry 8900 I 9000 roznice?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 15, 2009, 00:24:50 »
Wlasnie dzis ogladalem w salonie Bolda i 8900 :)
Jakos bardziej spodobal mi sie wlasnie bold.
Lezy tak lepiej mam duze dlonie i to fajnie mi pasuje do reki.
Klawisze sa duze w sam raz, ekran niesamowity.
Szybko dziala sprawnie kulka porusza sie po menu.
Sprawdzalem internet szybko wlaczaja sie strony pod wrazeniem bylem, ladne kolory i takie tam.
Ogolnie dobre wrazenie wywarl ten telefonik.

Mysle, ze wczesniej juz powinienem byl zastanowic sie nad blackberry.
Zawsze bralem telefon kupowalem na wlasnosc sim free i tak ladowalem na karte, ta kase co wydalem na rozmowy smsy i doladowanie mialbym normalny abonament i dodatkowo internet bez limitu.
Wiem, ze dostaje czesto emaile i nie zawsze mam czas w domu odpisac, a tak bede mial zawsze mozliwosc gdzies na miescie napisac spokojnie, tak samo wyglada sprawa z internetem bez limitu ... fajnie sie czyta i przeglada.
Nawet nie wiedzialem, ze taka potega moze byc BLACKBERRY ... a ja tego sprzetu nie docenialem .... do dzis :)

ps. a sa jakies programy do komunikacji np. gadu gadu?

*

Offline Bat.

  • Homofob i seksista
  • ******
  • 3315
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Śląsk
    • Deskorolka Underflip
  • Sprzęt: Dell Axim X51v | Blackberry 8110, 9700, PlayBook
Odp: Blackberry 8900 I 9000 roznice?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 15, 2009, 15:07:34 »
Oczywiście, nie tylko GG a sporo różnych innych komunikatorów też ;)

Poza tym wszystko tam chodzi w Javie, a samych komunikatorów na inne telefony w Javie jest też sporo, więc jest w czym wybierać.

*

Offline maxi77

  • *
  • 86
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HpIpaq214, Aximx51v, BB9900, Lumia920, Galaxy S3
Odp: Blackberry 8900 I 9000 roznice?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 15, 2009, 16:39:47 »
czy to prawda, ze dzieki usludze bis/bes scianane pliki na telefon blackberry np. pliku 30mb jest kompresowane specjalnie i przesylane np. w pakiecie 5mb (przyklad), dzieki tej usludze blackberry.
Natomiast jesli ten sam plik czy tez programik bedziemy sciagac z normalnego telefonu np. E71 i korzystali z internetu operatora, to bedzie to plik 30Mb i to tyle ile na stronie.

Czy to prawda moze byc, ze usluga od blackberry bis/bes lepiej radzi sobie z kompresowaniem i pakowaniem pakietow ktore maja byc przeslane do klienta czy to w postaci pliku czy to informacji do przegladarki internetowej.To samo tyczy sie emaili czy to prawda?

Pytanie do BAT:
Czy dodatkowe aplikacje takie jak do gadu,RSS, beda korzystaly z tego samego BIS/BES co programy w telefonie blackberry?
Boje sie, ze nie chce ze programy beda ciagnac od operatora internet, a wtedy bede dodatkowo placil.
Czy to prawda?
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2009, 17:26:58 wysłana przez maxi77 »

*

Offline Bat.

  • Homofob i seksista
  • ******
  • 3315
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Śląsk
    • Deskorolka Underflip
  • Sprzęt: Dell Axim X51v | Blackberry 8110, 9700, PlayBook
Odp: Blackberry 8900 I 9000 roznice?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 15, 2009, 17:48:24 »
Jak jest z plikami w BIS to nie wiem, nie sprawdzałem nigdy, nie mam jeszcze BIS.

Co do programów to wydaje mi się, że wszystkie korzystają z bramki Blackberry, bo przy BIS tak jest konfigurowany telefon. Jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi, ale ogólnie to inna opcja byłaby bez sensu.

*

Offline maxi77

  • *
  • 86
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HpIpaq214, Aximx51v, BB9900, Lumia920, Galaxy S3
Odp: Blackberry 8900 I 9000 roznice?
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 15, 2009, 20:00:45 »
A Ty masz Blackberry ?
W opisie swoim widze, ze masz?

*

Offline Bat.

  • Homofob i seksista
  • ******
  • 3315
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Śląsk
    • Deskorolka Underflip
  • Sprzęt: Dell Axim X51v | Blackberry 8110, 9700, PlayBook
Odp: Blackberry 8900 I 9000 roznice?
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 15, 2009, 21:11:03 »
No mam, 8110 ;) Te z pełnym QWERTY póki co mnie nie interesują, za szerokie :)

*

Offline maxi77

  • *
  • 86
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HpIpaq214, Aximx51v, BB9900, Lumia920, Galaxy S3
Odp: Blackberry 8900 I 9000 roznice?
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 15, 2009, 22:28:26 »
A masz na tym tlefonie wykupiona usluge BIS/BES?

*

Offline Bat.

  • Homofob i seksista
  • ******
  • 3315
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skąd: Śląsk
    • Deskorolka Underflip
  • Sprzęt: Dell Axim X51v | Blackberry 8110, 9700, PlayBook
Odp: Blackberry 8900 I 9000 roznice?
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 16, 2009, 13:54:58 »
A czytasz uważnie posty?

Napisałem wyżej "Jak jest z plikami w BIS to nie wiem, nie sprawdzałem nigdy, nie mam jeszcze BIS.".