Krótka recenzja BlackBerry 8520 Gemini

  • 12 Odpowiedzi
  • 30198 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline fizol

  • Ekspert Blackberry
  • ***
  • 499
  • Płeć: Mężczyzna
  • BlackBerry Addict
    • BBNews.pl
  • Sprzęt: Blackberry 9700/9520/9000/9530/ 8300/8310/ 7100/88
Krótka recenzja BlackBerry 8520 Gemini
« dnia: Październik 16, 2009, 01:14:23 »
Jako, że model pojawił się już oficjalnie w dystrybucji 'operatorskiej' (Orange, a już niedługo Plus) w dość przystępnych cenach, a przy tym z dość ciekawą specyfikacją (np. TrackPad), aby ułatwić niektórym wybór, chciałbym przedstawić tu na forum, recenzję tego modelu, pochodzącą z serwisu www.bbnews.pl

Jest to moja pierwsza recenzja, więc proszę o wyrozumiałość i ewentualne uwagi dotyczące jakichkolwiek aspektów mojej pracy.

Recenzja, jak i wszystkie zdjęcia i filmy z niej pochodzące są mojego autorstwa i nie zgadzam się na publikację całości lub fragmentów (w tym i zdjęć) bez mojej wiedzy i zgody.

Miłego czytania! :)

Witam i zapraszam do pierwszej części recenzji BlackBerry 8520 Gemini, w której omówię wygląd zewnętrzny i budowę tego modelu BB. Mam nadzieję, że się spodoba i pomoże niezdecydowanym opowiedzieć się za lub przeciw temu modelowi.

Częśc druga, zawierająca opis oprogramowania i podsumowanie obydwu części, pojawi się najpradopodobniej jutro.

Miłego czytania!

1. Zawartość pudełka



Terminal przychodzi do nas (oczywiście w wersji niebrandowanej) w standardowym, eleganckim czarnym pudełku z logiem BlackBerry. W środku znajduje się:

  • Terminal BlackBerry 8520 Gemini
  • Ładowarka
  • Zestaw przejściówek do ładowarki
  • Bateria C-S2 Li-Ion 1150 mAh
  • Kabel micro-USB 1 metr
  • Zestaw słuchawkowy z mikrofonem
  • Karta pamięci 2GB
  • CD z BlackBerry User Tools
  • Instrukcja
  • Informacje o bezpieczeństwie
  • Zaproszenie do loży właścicieli BlackBerry

2. Wygląd zewnętrzny



2.1. Ogólne wrażenie

Jak pisałem już przy okazji pierwszych wrażeń z użytkowania Geminiego – jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością wykonania tego terminalu. Dzięki specyficznej konstrukcji została zminimalizowana ilość elementów ‘krytycznych’, tzn. takich, na które trzeba szczególnie uważać podczas użytkowania. Brak jest zaczepów, zawiasów, zasłonek itp., które można przypadkowo zahaczyć i oderwać. Brak posrebrzanej obwódki powoduje, że nie musimy bać się o to, czy telefon porysuje nam się w kieszeni czy nie, a gumowane boki i fragmenty tylniej części urządzenia powodują, że urządzenie doskonale i pewnie leży w dłoni.

2.2. Przód



Z przodu telefonu widoczna jest pełna klawiatura QWERTY (35 klawiszy), 4 przyciski funkcyjne (od lewej: odbieranie/rozpoczynanie rozmowy, menu, ESC, kończenie/odrzucanie połączenia),trackpad, ekran i mikrofon.



Klawiatura jest charakterystyczna dla serii Curve – osobne klawisze niewielkich rozmiarów, twarde i posiadające wyczuwalne kliknięcie. Pomimo rozmiaru mniejszego niż w Boldzie pisze się na niej bardzo dobrze i nie zajęło mi długiego czasu przyzwyczajenie się do niej.



Kolejnym ciekawym zabiegiem kanadyjskiego producenta jest umiejscowienie klawiszy funkcyjnych (zielona/czerwona słuchawka, menu, esc) i ekranu pod jedną szybką, która kończy się dopiero tuż nad klawiaturą (podobne rozwiązanie znajdzie się w Stormie 2, oczywiście z pominięciem klawiatury;))

Przyciski nie są jednak dotykowe (jak np. ekran dotykowy) tylko wciska się je normalnie, jak wszystkie inne. Przyciskanie nie podowuje widocznego uginania się plastikowej osłony ekranu.



Ekran o przekątnej 2.46″ i rozdzielczości QVGA pomimo, że nie powala na kolana (zwłaszcza w porównaniu z Boldem) trzeba określić jako co najmniej dobry, a w przypadku modelu ‘wejściowego’ jakim jest przecież 8520, nawet bardzo dobrym. Pomimo takiej a nie innej rozdzielczości, ekran jest bardzo klarowny, odczytywanie sms’ów i maili nie sprawia problemów, a kolory są bardzo ładne i żywe. Przeglądanie prostych, niewielkich dokumentów i stron WWW zoptymalizowanych dla urządzeń mobilnych również przychodzi bez bólu. Problem zaczyna się jednak, gdy chemy przeglądanać stronę, która nie ma swojego ‘małego’ odpowiednika – wtedy przewijania i przewijania jest mnóstwo. Nie trzeba się jednak o to aż tak martwić, ponieważ jest…



Trackpad, który jest wielką ciekawostką dla osób, które nie miały z nim kontaktu i obiektem marzeń, dla tych, którzy mieli. Rozwiązanie jest genialne w swej prostocie (oczywiście użytkowej). Zamiast trackballa zastosowana została mała płytka o wymiarach około 8×8mm, która przy przesuwaniu po niej palcem reaguje jak stara, dobra ‘kulka’. Nasz ‘gładzik’ reaguje na każde wykonane przez nas muśnięcie, dodatkowo oczywiście można go nacisnąć w celu wybrania konkretnej opcji. Podobnie jak w przypadku TrackBalla i tutaj mamy możliwość regulacji czułości urządzenia nawigującego.

Przyznam sam, że zakochałem się w tym rozwiązaniu – TP nie brudzi się, wygląda bardzo elegancko i nowocześnie, używa się go o wiele przyjemniej a równie wydajnie i nie wystaje z bryły urządzenia, przez co nie jest narażony na przypadkowe uszkodzenia wynikające np. z wkładania do pokrowca czy kieszeni.

2.3. Po bokach

Z boków urządzenia znajdują się standardowe dla BlackBerry dodatkowe klawisze funkcyjne: po jednym dowolnie konfigurowalnym z każdej strony i dodatkowo dwa klawisze regulacji głośności (głośniej/ciszej). Bardzo ciekawym zabiegiem RIMu było umieszczenie tych klawiszy pod gumą pokrywającą również fragmenty obudowy, tak że klawisze są integralną częścią całego korpusu. Nie ma żadnej szparki, ani szczelinki, przez którą do naszego BB mógłby dostać się pył czy kurz, a przy okazji klawisze reagują bardzo dobrze, z wyraźnym skokiem przy kliknięciu. Sama guma sprawia wrażenie wytrzymałej i odponej na czynniki zewnętrzne. Nie mogę jednak powiedzieć jak sprawdzi się w dłuższym użytkowaniu, chociaż jak napisałem, wygląda na to, że wytrzyma wiele.

Z lewej strony mamy więc lewy przycisk funkcyjny (domyślnie wiadomości), gniazdo micro-USB i MiniJack.



A z prawej klawisze regulacji głośności i drugi przycisk funkcyjny (domyślnie aparat)



2.4. Klawisze multimedialne



Przy opisie innowacji w tym modelu BB, nie można zapomnieć o dedykowanych klawiszach mltimedialnych w górnej części urządzenia. Dotychczasowe klawisze wyciszania i (w starszych modelach) włączania/wyłączania urządzenia, zostały zastąpione przez trzy przyciski: graj/pauza, przód, tył i pozwalają na obsługę multimediów nawet przy odtwarzaczu grającym w tle. Przyciski są duże i naciskają się łatwo, chociaż działają troche lepiej przy swoich krawędziach. Dłuższe przytrzymanie przycisku ‘Play’ wprowadza BB w oszczędny dla baterii stan oczekiwania.

2.5. Tył


Z tyłu model 8520 prezentuje się skromnie i prosto – czarna plastikowa klapka z logiem BB zajmująca większą cześć ‘plecków’ i guma pokrywająca górną i dolną część obudowy. Na górze (na gumie) napis Curve i aparat 2 mpx.



2.6. Pod klapką


W Geminim nie uświadczymy także klipsa zwalniającego pokrywę baterii – musimy paznokciem podważyć szczelinkę z tyłu.



Pod klapką baterii kryje się miejsce na kartę SIM i kartę pamięci (aby ją wyjąć nie trzeba wyciągać baterii).



Na koniec tej części testu – małe porównanie z modelem 9000 Bold.



Jak widać Gemini jest wyraźnie mniejszy, co dla jednych może być zaletą, dla innych wadą. Ja wybieram w tym pojedynku wielkość Bolda, która odpowiada mi idealnie.
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2009, 01:19:14 wysłana przez fizol »
"Dotknij ciemności – jakiż sens,
gdy palec wskaże tę czy inną.
Nie w tym cel życia, co w nim jest,
lecz w wierze w to, co być powinno."

*

Offline fizol

  • Ekspert Blackberry
  • ***
  • 499
  • Płeć: Mężczyzna
  • BlackBerry Addict
    • BBNews.pl
  • Sprzęt: Blackberry 9700/9520/9000/9530/ 8300/8310/ 7100/88
Odp: Krótka recenzja BlackBerry 8520 Gemini
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 16, 2009, 01:17:51 »
[Pierwsza część]


Część 2: Oprogramowanie

1. System operacyjny i wydajność
 




Gemini, podobnie jak inny przedstawiciel serii Curve - 8900 - działa pod kontrolą systemu operacyjnego w wersji 4.6.1. Testowany model miał zainstalowane oprogramowanie 4.6.1.272, jednak już w trakcie pisania recenzji ukazała się aktualizacja do wersji .296 (której jednak nie instalowałem na terminalu). Jestem pewien, że podobnie jak w przypadku innych nowych modeli doczekamy się jeszcze wielu aktualizacji, w tym zapewne, do wersji 5.0.



'Naoczne' testy wydajności modelu 8520 pokazały, że w codziennych zastosowaniach Gemini spisuje się bardzo dobrze: rzadko następują jakiekolwiek przestoje, urządzenie działa sprawnie i 'z werwą', mając momenty zamyślenia jedynie np. przy otwieraniu większych i bardziej skomplikowanych stron WWW czy dokumentów Excella.



Testy wydajności przeprowadzone za pomocą programu BlackBerry Benchmark wypadły za to słabiej od tych samym testów wykonanych na Boldzie, ale chyba nie ma się czemu dziwić, w końcu Gemini jest modelem low-endowym, a 9000 jest chwilowo modelem najwyższym i chyba najbardziej wydajnym.

Wyniki testów wyglądają tak (po lewej Bold, z wynikiem 833.9, po prawej Gemini, z wynikiem o ponad 200pkt niższym):


  .

2. Aplikacje


.



Pomimo, że Gemini ma być raczej modelem skierowanym do młodszych użytkowników, na teminalu zainstalowanych jest dużo aplikacji przydatnych równiez w biznesie, takich jak np.: pakiet DocumentsToGo, który w darmowej wersji Standard, pozwala na otwieranie i edycję plików Worda i Excella, a także przeglądanie prezentacji PowerPointa. Płatna wersja pozwoli nam tworzyć dokumenty tekstowe i arkusze obliczeniowe bezpośrednio z naszego telefonu.






Poza tym, w folderze aplikacje możemy odnaleźć standardowe oprogramowanie, których nazwy same mówią o ich funkcjonalności:
  • Notatnik
  • Zadania
  • Kalkulator
  • Rejestrator wideo
  • Rejestrator notatek głosowych
  • Wybieranie głosowe
  • Ochrona haseł
  • Zapisane wiadomości


Oprócz tego, mamy dostęp do tysięcy aplikacji poprzez sklepy internetowe, takie jak chociażby oficjalny AppWorld.


2.1. Gry





Oczywiście nie mogło zabraknąć gier, bo przecież każdy, niezależnie czy jest znanym biznesmenem, czy uczniem gimnazjum - musi się kiedyś nudzić :) Zainstalowane na urządzeniu są:
  • BrickBreaker - legendarna paletka ;)
  • WordMole
  • Texas Hold'Em King 2
  • Sudoku
  • Klondike
Opisywanie tych gier mija się chyba z celem, każdy kto chce może je przetestować na praktycznie dowolnym modelu BB, a dodatkowo, podobnie jak w przypadku aplikacji, mamy dostęp do wielu gier w sklepach internetowych.

2.2. Multimedia

Odtwarzacz - powtórzę po raz kolejny swoją opinię: odtwarzacz BB jest wg. mnie jednym z lepszych odtwarzaczy wyprodukowanych dla telefonów, palmtopów i smartphone'ów. Nie obciąża zbytnio pamieci, pozwala na wybieranie piosenek wg. wystarczającej ilości kryteriów (autorzy, albumy, etc) i equalizer, wyświetla okładki i czyta tagi z utworów, czyli wszystko czego potrzebuje przeciętny audiofil słuchający mp3 ;)



.



.




Utwory, zarówno przez słuchawki, jak i przez wbudowany głośnik, odtwarzane są głośno i dość czysto. Szczerze mówiąc, jestem po raz kolejny zaskoczony, tym razem właśnie poziomem głośności głośnika zewnętrznego - o ile do mistrza w tej kategorii, czyli Bolda, trochę mu brakuje, o tyle Gemini na prawdę daje sobie radę! Porównałem 'nausznie' z iPodem Touch i Nano i na wszystkich słucha się muzyki bardzo przyjemnie (chociaż, to już pewnie zależy od tego jakiej muzyki kto słucha ;)). Bardzo przydatne są również wspomniane w pierwszej części testu klawisze sprzętowe, umiejscowione w górnej części urządzenia, pozwalające obsługiwać odtwarzacz bez konieczności otwierania go.


Odtwarzacz wideo obsługuje pliki w formacie MPEG4, H.263, H.264, WMV3 i radzi sobie z nimi całkiem nieźle. Nie testowalem wprawdzie większych filmów (jeśli jest taka potrzeba - proszę pisać, przeprowadzę odpowiednie testy), ale z teledyskiem, który był zainstalowany domyślnie w pamięci Bolda (Delta Goodrem - In this life) i został przeze mnie przeniesiowny do 8520, radzi sobie dobrze, nie ma widocznych opóźnień, wideo idzie równo z głosem, a pomimo mniejszej rozdzielczości (co widać) filmik oglądało mi się bardzo przyjemnie. Tak więc do oglądnięcia od czasu do czasu jakiegoś teledysku, czy krótkiego filmiku - jak najbardziej! Dodatkowo pełną funkcjonalność, jak w przypadku odtwarzacza mp3, mają klawisze sprzętowe.



Po aparacie fotograficznym nie powinniśmy oczekiwać zbyt wiele: 2mpx bez lampy błyskowej i AF robią swoje. Standardowo, jak w przypadku zdjęć z komórek, przy dobrym oświetleniu zdjęcia są całkiem znośne, jednak w przypadku ciemniejszych pomieszczeń lub oświetlanych sztucznym swiatłem, robi się już gorzej. Aplikacja aparatu nie powala również mnogością ustawień: poza balansem bieli i rozdzielczością niewiele można ustawić. Wydaje mi się jednak, że w porówaniu z modelem 9000 robi zdjęcia...lepsze, a przynajmniej żywsze, jeśli chodzi o kolorystykę. Próbki poniżej (po lewej Gemini, po prawej Bold):


.



.



.






Od razu znaznaczam: zapewne jednym i drugim aparatem da się zrobić lepsze zdjęcia, chciałem zobrazować tylko jak wychodzą zdjęcia na ustawieniach automatycznych, przy 'strzelaniu' fotek 'ot tak'. Wiadomo, że to człowiek robi zdjęcia, a nie aparat, więc...


Część 3: Łączność i wiadomości
Czyli wszystko co nas tak naprawdę interesuje i dlaczego kupujemy teminale BlackBerry, a nie inne urządzenia.



Gemini oferuje nam czterozakresowy moduł EDGE, dzięki któremu możemy korzystać z dobrodziejstw transmisji danych i rozmów głosowych na całym świecie. Nie jest to może najszybszy sposób łączności z internetem, jednak pamiętajmy - to nie jest model high-end i dla mniej wymagających użytkowników, do których zapewne trafi ten model - będzie to absolutnie wystarczające. Jeśli to jednak komuś mało, może skorzystać z sieci bezprzewodowej WiFi w standardzie b/g. Podczas moich prób udało mi się bez problemów połączyć z trzema routerami i korzystać z szybkiego internetu. Ciekawostką (możliwe, że nawet dla niektórych bardzo przydatną) jest fakt, że WiFi w Geminim (podobnie jak wspominany już 8900) wspiera standad UMA, umożliwiający prowadzenie rozmów głosowych za pośrednictwem sieci WiFi (wymagane jest do tego wykupienie odpowiedniej usłygi, oferowanej u nas tylko przez Orange).



 Jak więc wygląda internet w naszym internetowym Geminim? Niska rozdzielczość robi w tym przypadku swoje, ale w porównaniu do innych telefonów (a przecież właśnie dla osób przesiadających się ze 'zwykłych' telefonów jest 8520) wypada i tak bardzo dobrze. Nie można zapomnieć o obecności trackpada - nawigacja po stronach i przewijanie nawet długich tekstów jest o wiele wygodniejsze i mniej męczące niż w przypadku trackballa.



Poniżej klika przykładów i prezentacja opcji czytnika RSS wbudowanego w przeglądarkę:












.



Nie mogło też zabraknąć obsługi YouTube, choć nie w przeglądarce, a we wbudowanym odtwarzaczu*, jednak na pytanie: czy da się odtwarzać filmy z YT, odpowiedź brzmi: oczywiście. Należy tylko pamietać o kosztach, lub oglądać przez WiFi - wybór należy do Was.



*) proces wygląda następująco: przez stronę YT wybieramy interesujący nas klip, który następnie odtwarza się w odtwarzaczu.







Wiadomości e-mail i sms, a także ich konfiguracja są takie same jak w poprzednich modelach, więc nie będę się w tym miejscu zatrzymywał. Należy pamiętać przy zakupie telefonu, że aby korzystać w pełni z jego możliwości (i bez problemów), takich jak np. poczta email czy komunikator BB, należy mieć wykupioną usługę BIS lub BES!














Część 4: Podsumowanie

Dla kogo jest więc najnowszy BlackBerry 8520 Gemini? Wydaje mi się, że RIMowi prawie idealnie udało się trafić z tym produktem do mniej wymagających, lub chcących oszczędzić trochę pieniędzy (a dalej korzystać z rozwiązań BB) użytkowników. Tak więc terminal spodoba się zarówno młodszym, dla których nawy trackpad może być doskonałym gadżetem, a pełna klawiatura i ciągły dostęp do internetu ułatwi im kontakt ze światem i znajomymi, jak i nawet dużym korporacjom, które chcą wdrożyć usługę BB dla swoich pracowników, a nie chcą wydawać ogromnych pieniędzy na wyposażanie każdego z nich w Bolda, Javelina czy Toura.



Gemini w udany sposób kontynuuje serię Curve, dodając przeciwwagę dla prestiżowego Javelina i plasując się na drugim końcu 'finansowej' drabiny, nie tracąc jednak nic na jakości wykonania.

 

Kanadyjski producent nie ustrzegł się jednak błędów: w celu zmniejszenia kosztów usunął z tego modelu GPS i lampę błyskową do aparatu, który trzeba przyznać - też nie jest najwyższych lotów. W epoce, gdy każdy droższy telefon (a nie ukrywajmy, że prawie 1500 zł za Geminiego to dość dużo) ma już GPS, flasha i aparat z Auto Focusem i wysoką rozdzielczością, produktowi RIM'u może być ciężko przebić się do młodszych, bardziej gadżeciarskich użytkowników.



Dla kogo Gemini zdecydowanie nie jest? Dla posiadaczy modeli takich jak 8900, 9000 czy 9630, ponieważ za wyjątkiem trackpada, Gemini jest słabszy w większości przypadków i taki ruch byłby downgreadem. Lepiej poczekajcie już na niedługo mające się pojawić 9650 i 9700 (obydwa z trackpadem).



Z pewnością jednak trafi do użytkowników, którzy wiedzą czego potrzebują, a czego nie i są w stanie zrezygnować z niektórych dodatków, w zamian za znaczne obniżenie ceny (przy czym nie ma strat w kwestii jakości wykonania!).



I własnie tych użytkowników serdecznie zachęcam do zakupu!



>> Dyskusja

>> Dział poświęcony 8520 na BlackBerryforum.pl

>> Zamów w e-blackberry.pl !


Zastrzegam, że nie zgadzam się na kopiowanie ani jakąkolwiek formę powielania mojej pracy w całości lub częściach, bez mojej wiedzy i zgody.
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2009, 12:24:47 wysłana przez fizol »
"Dotknij ciemności – jakiż sens,
gdy palec wskaże tę czy inną.
Nie w tym cel życia, co w nim jest,
lecz w wierze w to, co być powinno."

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: Krótka recenzja BlackBerry 8520 Gemini
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 17, 2009, 17:33:12 »
Recenzja pierwsza klasa :ok:

Po przeczytaniu coraz bardziej zaciekawiony jestem platforma, moze niedlugo sprawie sobie jakiegos BB :)

Przyklejone bo warto :ok:
Czekamy na wieksza ilosc recenzji :)
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

Odp: Krótka recenzja BlackBerry 8520 Gemini
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 26, 2010, 11:19:00 »

Jako,że nowy jestem na forum, to na początek chciałbym się przywitać ze wszystkimi.
A wracając do tematu wydajności to polecam update OS do 5.0.0.411 wzrost wydajności do 837.5.

*

Offline Evendim

  • NerD
  • ****
  • 583
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lewy brzeg warszawa
    • Polish Xbox Community
  • Sprzęt: Lumia 800 ,hx4700, itouch 2g, kindle3, Acer a100
Odp: Krótka recenzja BlackBerry 8520 Gemini
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 26, 2010, 11:39:24 »

Jako,że nowy jestem na forum, to na początek chciałbym się przywitać ze wszystkimi.
A wracając do tematu wydajności to polecam update OS do 5.0.0.411 wzrost wydajności do 837.5.

test był robiony sto lat przed updejetem ;)
Evendim na prezydenta!

*

Offline fizol

  • Ekspert Blackberry
  • ***
  • 499
  • Płeć: Mężczyzna
  • BlackBerry Addict
    • BBNews.pl
  • Sprzęt: Blackberry 9700/9520/9000/9530/ 8300/8310/ 7100/88
Odp: Krótka recenzja BlackBerry 8520 Gemini
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 27, 2010, 00:59:03 »
Co nie zmienia faktu, że wzrost wydajności jest imponujący :)
"Dotknij ciemności – jakiż sens,
gdy palec wskaże tę czy inną.
Nie w tym cel życia, co w nim jest,
lecz w wierze w to, co być powinno."

*

Offline famous

  • **
  • 151
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Nokia E63
Odp: Krótka recenzja BlackBerry 8520 Gemini
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 27, 2010, 01:58:28 »
Wiadomo kiedy będzie oficjalna aktualizacja do 5.0? Czy ten wzrost wydajności można odczuć w codziennym użytkowaniu, czy tylko zwiększają się liczby w benchmarkach? :wink:

*

Offline sajmonsz

  • *
  • 72
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Tytn, T|E, PRS-505, BB 8520
Odp: Krótka recenzja BlackBerry 8520 Gemini
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 27, 2010, 06:54:48 »
Zgodnie z tym niusem to już chyba tuż. tuż
Bylo: Palm M105, Acer N30, HP Jornada 680@690, Nokia 770, HTC Hurricane, Tosia G500, Sony TH55

*

Offline Mavick

  • 12
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Krótka recenzja BlackBerry 8520 Gemini
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 07, 2010, 22:38:35 »
Wiadomo kiedy będzie oficjalna aktualizacja do 5.0? /quote]

Nie . Na chwilę obecną są tylko bety.



Czy ten wzrost wydajności można odczuć w codziennym użytkowaniu, czy tylko zwiększają się liczby w benchmarkach? :wink:

Zależy co rozumiesz przez codzienne użytkowanie. ...
Przy otwieraniu dużych plików i oglądaniu filmów zobaczysz małą różnicę. Mi do codziennej pracy wystarczy 8310.(ale to tak na marginesie)
BB 9000 PIN -> 21436125
mail: cieslakbd@gmail.com

*

Offline fizol

  • Ekspert Blackberry
  • ***
  • 499
  • Płeć: Mężczyzna
  • BlackBerry Addict
    • BBNews.pl
  • Sprzęt: Blackberry 9700/9520/9000/9530/ 8300/8310/ 7100/88
Odp: Krótka recenzja BlackBerry 8520 Gemini
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 07, 2010, 22:42:13 »
Oficjalny up dla 8520, chociaż nie u krajowych opków, był już dawno.
"Dotknij ciemności – jakiż sens,
gdy palec wskaże tę czy inną.
Nie w tym cel życia, co w nim jest,
lecz w wierze w to, co być powinno."

*

Offline pikut

  • *
  • 59
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC X7500, BB 8520
Odp: Krótka recenzja BlackBerry 8520 Gemini
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 22, 2010, 10:35:52 »
Jedyna rzecz, która mnie trochę odstrasza to brak 3G/HSDPA :-| I czy jakość muzyki naprawdę jest taka dobra:> Bo ponoć te słuchawki w zestawie są... mało dobre :P

A i jak się czyta ebooki na takim ekraniku:> Bo wcześniejsze telefony to miałem z dużymi ekranami i nie wiem czy się przyzwyczaję^^ a lubię sobie poczytać na telefoniku :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 22, 2010, 10:38:13 wysłana przez pikut »

*

notosiup

Odp: Krótka recenzja BlackBerry 8520 Gemini
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 22, 2010, 11:08:41 »
Jakość muzyki jest dobra, słuchawki dołączane w zestawie nie są wcale takie złe. Ebooków nie czytałem na takim ekranie, ale pewnie na upartego da się ;) braku 3g i hsdpa nie odczuwa się, jeżeli korzysta się głównie z maili, www w wersji mobilnej, komunikatorów czy aplikacji do pogody. Jeżeli na prawdę zależy ci mocno na www i to jest priorytet, to edge na dłuższą metę będzie męczący, wolna przeglądarka bb także.

*

Offline mike100

  • ****
  • 596
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: BB 9780, BB Playbook
Odp: Krótka recenzja BlackBerry 8520 Gemini
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 23, 2010, 09:53:47 »
fakt. do internetu nie jest to najmocniejszy sprzęt, ale do maila i komunikatorów to po prostu bajka..
doinstalowałem sobie operę mini - jest całkiem niezła, tylko optical key działa w niej wolno.
High Tech Crap
BB 9780, Clarion Map790
Dell Vostro 3300, BB Playbook w drodze :)