Blackberry - mala dyskusja.

  • 20 Odpowiedzi
  • 5575 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Blackberry - mala dyskusja.
« dnia: Kwiecień 14, 2005, 18:34:48 »
Witam serdecznie,

Szukajac w Internecie odpowiedzi na moje pytanie zwiaqzane z BB i GaduGadu trafilem na to polskie forum. Odpowidzi nie znalazlem, ale dorzucilem swoje 5 groszy w temacie Blackberry. No wlasnie i tutaj moje pytanie, czy planujecie otworzyc dzial poswiecony Blackberry? Czy ze wzgledu na jego mala popularnoisc, jak rozumiem, w Polsce to sie raczej nie stanie. A moze juz gdzies jest podpiety tylko moja ignorancja w temacie nie pozwala mi go znalezc?
Pozdrawiam cieplo z cieplego,
w.

*

Offline kanczug

  • *****
  • 19211
    • http://www.pdaclub.pl
Blackberry - mala dyskusja.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 14, 2005, 19:06:36 »
Niestety obecnie nie przwidujemy sekcji poswieconej BlackBerry. Dlaczego? Bo jest nas tylko dwoch, a pracy i tak mamy tyle ze czesto sypiamy po 5 godzin dziennie by sie z tym wszystkim odrobic. Wbrew pozorom PDAclub to nie tylko newsy, czy tez artykuly. Jest sporo innej pracy "na zapleczu" (Download, FAQ, dzial dla poczatkujacych, odpisywanie na forum + prace zwiazane z rozwijaniem enginu witryny). Jesli znajdzie sie ktos kto bedzie mial ochote pisac newsy i artykuly poswiecone BlackBerry lub dodawac programy do dzialu Download to nie widze problemu by zalozyc taki dzial.

Na forum rowniez mozna dodac taka sekcje, ale jesli strona glowna nie rozwinie sie bardziej w strone BlackBerry to samo forum nie sciagnie tutaj userow tego urzadzenia.

Blackberry - mala dyskusja.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 14, 2005, 19:53:03 »
Rozumiem Wasza bolaczke, sam jestem wspoltworca i administratorem forum, ktore ma duzo mniej uzytkownikow, czterech administratorow i dalej nie wyrabiamy z powodu braku czasu.

Jednak postaram sie znalezc troche czasu i napisac kilka ogolnych artykulow na temat Blackberry. Mam nadzieje, ze moja polszczyzna, ktora staram sie jakoas pielegnowac mi na to pozwoli.

Tymczasem pozdrawiam serdecznie,
w.

*

Offline kanczug

  • *****
  • 19211
    • http://www.pdaclub.pl
Blackberry - mala dyskusja.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 14, 2005, 20:16:08 »
Super. W takim razie czekamy :)

Blackberry - mala dyskusja.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 14, 2005, 20:41:59 »
Z mojej słabej wiedzy na temat Blackberry wynika że sprzedaje je w Polsce tylko Era a urządzenie jest mocno ograniczone ponieważ wymaga by użytkownicy posiadali własny serwer Exchange. Nie ma też jeśli się nie mylę dotykowego ekranu a system operacyjny jest własnej roboty w związku z tym bardzo niewiele jest dostępnych dodatkowych aplikacji. Oświećcie mnie w takim razie jakie są jego zalety w porównaniu do komunikatorów z Palm OS lub Pocket PC poza słynnym push e-mail?

Blackberry - mala dyskusja.
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 14, 2005, 22:03:25 »
Jacku!

Trudno jest mi pisac jak sprawa BB przedstawia sie w Polsce, moge tylko napisac jak to wyglada na nowym kontynencie i to tez ze swego rodzaju ograniczeniem, poniewaz nie uzywam BES. Moim providerem jest T-Mobile (czyli (wspol)wlasciciel Ery o ile sie nie myle) i w przypadku tegoz operatora nie potrzebny jest BES do uzytkowania BB.

Nie wiem tez czy ma sens porownywanie BB do Palmow czy pocket PC? Inne urzadzenia i przeznaczenie chyba tez maja inne.

Co do "slynnego" push-mail to akurat w moim przypadku bylo to tym decydujacym elementem.

Masz racje, BB nie posiada dotykowego ekranu, jednak nawigowanie jog-dial (czy tez jak zwie to RIM- track wheel) jest bardzo wygodne. Co do systemu, jest on "wlasnej roboty" posiada jednak platforme JAVA. Nie jestem specjalista, ale widze sporo oprogramowania, ktore mozna zaladowac na BB, zaczynajac od "gierek", a konczac na zdalnej administracji siecia komputerowa poprzez komunikatory IM, eWord, Data Sheets etc. Ponadto wiekszosc oprogramowania dla Nokii czy Motoroli daje sie zaimplementowac do BB.

Znowu, nie wiem jak to wyglada na Palmach, Pocketach, ale BB np. Posiada darmowe oprogramowanie, ktore na biezaca moze sledzic wyniki gield, pogode, ruch na drogach etc. Dziala ono „w tle” nie przeszkadzxajac nam uzywac innej aplikacji w tej samej chwili. W kilku miejscach tego Forum widzialem tematy, z ktorymi jeszcze sie nie zapoznalem, o mapach polski. Jezeli jest to tylko mapa to w moim przypadku nie widze sensu ladowania takiej aplikacji, poniewaz mieszkajac w USA moge skorzystac z maps.yahoo czy maps.google. uzywajac przegladarki BB. Dzieki temu szybko  moge zlokalizowac siebie czy tez znalezc droge. Co to GPS to w moim 7230 nie ma mozliwosci podlaczenia pozycjonowania satelitarnego, jednak wyzsze modele maja te mozliwoscm, a wtedy nasz BB zamienia sie w Magelana (a propos, ktorego cena na rynkach urzadzen uzywanych spadla juz ponizej 100 dolarow.)

Nie wiem o czym jeszcze moglbym napisac. Moim zdaniem BB jest swego rodzaju kompromisem pomiedzy telefonem i „przenosnym PCetem”. Jego cena jednak w porownaniu do np. TREO, nad ktorym sie zastanwaialem, jest ogromna. Inna sprawa jest tez specyfika rynku operatorow. Moj GPRS, WAP, UMTS jest zryczaltowany, a w najnizszym abonamencie telefonicznym (komorkowym) moge miec nawet 1000 minut gratis, jednak ja trace te minuty nawet jak dzwoni sie do mnie. Oczywiscie innym asopektem jest to, ze nie place nigdy i nigdy nie trace darmowych minut jak rozmawiam w ramach wlasnej sieci GSM czy tez w weekend i po 21. Dlatego wlasnie uwazam ze porownywac jest trudno.

Jako maly dodatek, kilka linkow do oprogramowania na BB.
Znany uzytkownikom Palma i Pocket PC SonicMobility: http://www.sonicmobility.com/multimedia/3.1/RIM/rimdemo.swf
Oraz innej firmy podobna „zabawka”
http://www.idokorro.com/mobileadmin.html

I link do jednego z forum o BB: http://blackberryforums.com/

Pozdrawiam serdecznie,
w.



Blackberry - mala dyskusja.
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 14, 2005, 23:34:01 »
Miałem ostatnio do czynienia z podobnym urządzeniem o nazwie Danger Sidekick które firma Audiovox, której jesteśmy przedstawicielem, proponowała jednemu z naszych operatorów. Ogólnie mi się podobało bo też ma push mail i klawiaturę QWERTY natomiast ma wadę dla operatora w postaci ciągłego generowania ruchu GPRS bo musi stale wymieniać dane z serwerem w Palo Alto na którym przy zakupie urządzenia zakłada się konto na którym backupowane są wszystkie dane znajdujące się w urządzeniu i który "pcha" do niego pocztę. To rozwiązanie akurat mi się całkiem podoba bo nawet jeśli użytkownik straci urządzenie to wszystkie jego dane są na serwerze i wystarczy kupić nowe i odpowiednio je skonfigurować aby je odzyskać. Danger nie znalazł jednak uznania w oczach operatora. Jego system podobnie jak w Blackberry jest "proprietary".

Co do Blackberry to z tego co wiem musisz mieć skrzynkę na Exchange'u bo bez tego nie możesz mieć push mail. Jeśli nie masz własnego to musisz ją mieć u operatora bo chyba poprzez doinstalowanie oprogramowania Blackberry do Exchange'a jest ten push realizowany jako że standardowe oprogramowanie nie jest w stanie pchać do Ciebie poczty.

W przypadku Ery której współwłaścicielem jest rzeczywiście T-Mobile nie oferuje ona takiej usługi i wymaga aby użytkownik miał własną licencję i serwer o ile się orientuję. Natomiast wraz z urządzeniem oferują tani ryczałt GPRS.

Co do porównania Blackberry do innych PDA z telefonem to chyba jak najbardziej jest to właściwe. Wszystkie te urządzenia mają przecież być jednocześnie przedłużeniem naszej własnej pamięci, kawałkiem komputera, telefonem i terminalem dostępu do światowej infostrady.

Pomału tanie ryczałty na połączenia z Internetem wchodzą też do Polski. Trzeba natomiast jasno powiedzieć że GPRS jest przereklamowany dla urządzeń typu laptop lub PDA z Pocket PC, Palm OS czy Symbian bo przy obecnych szybkościach połączeń powinni dopłacać użytkownikom za mękę korzystania z niego. Tak naprawdę ma to dopiero sens dla tych urządzeń przy prędkościach jakie daje EDGE lub UMTS. W USA EDGE jest napewno w AT&T, nie wiem jak u innych operatorów ale napewno i T-Mobile i Sprint mają EDGE lub UMTS. Natomiast GPRS bardzo dobrze sprawdza się chyba właśnie na Blackberry lub Danger bo tam przesyłanie danych w przeciwieństwie do Palm OS lub Pocket PC jest zoptymalizowane dla tych własnie urządzeń.

Swoją drogą ciekaw jestem jak się rozwija pokrycie WLAN w USA. Jak byłem ponad rok temu w San Francisco, WLAN był dostępny praktycznie w każdym porządniejszym hotelu i na lotnisku natomiast słabo w restauracjach i kawiarniach. W Starbucks chyba go jeszcze nie było. W Polsce prawie wszystkie kawiarnie koło mojego biura go mają. A Blackberry obsługuje WLAN?

Byłem też bardzo zdziwiony że system Symbian był kompletnie nieznany w USA podbnie też jak i producenci tacy jak Nokia czy Ericsson. Czy tak jest nadal? Urzędnik na lotnisku jak usłyszał że przyleciałem na konferencję związaną z telefonami spytał mnie jakie w najbliższym czasie będą telefony high-tech. Jak powiedziałem że Pocket PC, Symbian, Nokia i Ericsson, powiedział: "Samsung with 1 Megapixel camera is newest high-tech phone I know. Nokia? Never heard" :)

Również pozdrawiam,
JK

Blackberry - mala dyskusja.
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 14, 2005, 23:49:41 »
Jacku;
Jak zapewne wiesz, nie mozesz opierac swojej wiedzy na temat technologii w USA na podstawie rozmowy z kims kto nie ma o tym pojecia. Niestety firmy przescigaja sie obecnie w lapaniu klienta na tel. kom. wprowadzaniem coraz to nowszych gadzetow stad ten 1 Megapixel aparat w tel., przesylanie filmow z komorki na komorke, ogladanie TV na komorce etc. Co do hasla "Nokia never heard of" to bzdura. Nokie jest jednym z najpopularniejszych telefonow, Ericsson mniej. Motorola, jako rodzima firma, tutaj rowniez sie liczy tak jak SONY, Siemens...Otworz stropne ktoregokolwiek operatora tel. komorkowej w USA a sie przekonasz. (inna sprawa ze prawdziwy GSM ma tylko dwoch operatorow T-Mobile i polaczone sily ATT z Cingularem, nie jestem pewien Sprinta; jesdnak tylko T-Mobile to czysty GSM, bez wsparcia analogowego)

 Jezeli dobrze rozumiem Twoje okreslenie WLAN (nie jestem specem technologii komunikacyjnych) to w Los Angeles w chwili obecnej praktycznie w kazdym miejscu publicznym mozesz zalogowac sie do sieci korzystajac z sieciowej karty bezprzewodowej (802.cos tam ;) ). Uzywajac swojego laptopa nie mam z tym problemow, czesto wrecz na ulicy lapie dobry i stabilny sygnal. Sa miejsca, ktore wymagaja wniesienia oplat za uzywanie HotSpot, ale wszystkie, nawet male kawiarnie, lunch-o-dajnie maja swoje male bezprzewodowe darmowe sieci dostepowe. Nawet kolejka dojazdowa do LA bedzie oferowac na swoim pokladzie WLAN od wrzesnia.

 Osobiscie na dzien dzisiejszy bez dostepu do internetu chyba bym zginal. brzmi to dziwnie i snobistycznie, ale latwo przyzwyczajami sie do wygody, szczegolnie w chwili kiedy cena za dostep do technologii jest tak mala.

Pozdrawiam,
w.

Dopisek:
Zapomnialem o BB push; tak po zakupie BB rejestrujesz go na stronie Blackberry wspoolnej ze swoim operatorem w celu uruchomienia popychania maila na BB. Wiadomym jest, ze posiadanie wlasnego BES, nawet prywatnie wykupionego (okolo $10/miesiac) powieksza mozliwosci BB, ale jak pisalem w moim przypadku istotnym elementem bylo posiadanie push mail.  Podobne rozwiazania chyba oferuje tez Motorola Sidekick, ale nie jestem pewien, moge to szybko sprawdzic.

*

Offline biblo

  • ******
  • 3314
  • Płeć: Mężczyzna
  • Forum powinno być jak Media-Markt...
  • Sprzęt: Lumia 925, 730 Dual Sim, iPad mini Retina LTE
Blackberry - mala dyskusja.
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 15, 2005, 01:05:12 »
Chcąc korzystać z tej technologii, to oprócz serwera pocztowego (np. Exchange) trzeba kupić jeszcze w Erze specjalne oprogramowanie, które dla 5-ciu użytkowników kosztuje ponad 5000 zł.

Więcej i bardziej szczegółowo na temat kosztów napiszę jutro, jak odszukam w firmie ofertę Ery.
Pozdrawiam,
biblo

Blackberry - mala dyskusja.
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 15, 2005, 01:07:07 »
No to mija sie to z oplacalnosci dla szarego urzytkownika...

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Blackberry - mala dyskusja.
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 15, 2005, 14:12:04 »
Blackberry ma też inne, równie skuteczne zastosowania. Spytajcie Naomi Campbell... ;)

*

Offline biblo

  • ******
  • 3314
  • Płeć: Mężczyzna
  • Forum powinno być jak Media-Markt...
  • Sprzęt: Lumia 925, 730 Dual Sim, iPad mini Retina LTE
Blackberry - mala dyskusja.
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 17, 2005, 20:24:14 »
Cytat: biblo
Chcąc korzystać z tej technologii, to oprócz serwera pocztowego (np. Exchange) trzeba kupić jeszcze w Erze specjalne oprogramowanie, które dla 5-ciu użytkowników kosztuje ponad 5000 zł.

Więcej i bardziej szczegółowo na temat kosztów napiszę jutro, jak odszukam w firmie ofertę Ery.


Poprawka

Do obsługi tej technologii potrzebne jest (oprócz MS Exchange lub Lotus Domino) oprogramowanie BlackBerry™ ® Enterprise Serwer.

SBES (max. 20 użytkowników i tylko do MS Exchange) kosztuje:
- licencja na 5 użytkowników - 6.100 PLN netto
- upgrade - 14.000 PLN netto
- dodatkowa licencja dla 1 użytkownika - 1.000 PLN netto
- dodatkowa licencja dla 5 użytkowników-  3.800 PLN netto

BES (max. 500 użytkowników, MS Exchange, Lotus Domino)
- licencja na 20 użytkowników - 16.000 PLN netto
- dodatkowa licencja dla 1 użytkownika - 400 PLN netto
- dodatkowa licencja dla 5 użytkowników-  1.700 PLN netto
- dodatkowa licencja dla 10 użytkowników - 2.700 PLN netto
- dodatkowa licencja dla 50 użytkowników-  13.000 PLN netto

Poza tym dochodzą jeszcze koszty wdrożenia i bieżącej obsługi:
- jednorazowa opłata za implementację komercyjną usługi  – 2000 zł netto
- miesięczna opłata za każdy serwer BES – 150 zł netto
- miesięczna opłata  za każdy terminal – 15 zł netto z zastrzeżeniem wykupienia przez Klienta asysty na wszystkie posiadane terminale.

To jeszcze nie koniec....

Opłaty miesięczne:
- 80 zł netto za nielimitowany dostęp do e-mail na terenie Polski
- 4,98 zł netto za 20kB w przypadku korzystania z usługi za granicą

Opłaty jednorazowe:
- opłaty za terminale BlackBerry 7290: w Taryfach Komfort Biznes od 488 zł netto

Pozdrawiam,
biblo

Blackberry - mala dyskusja.
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 17, 2005, 20:46:37 »
No nieźle :) Koszty niebotyczne. Z tego wynika że stać na to tylko duże korporacje.

Blackberry - mala dyskusja.
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 18, 2005, 21:14:13 »
niedługo za sprawą kilku firm może się to zmienić ;)

Ostatnio dużo o tym było na forum, przy rozmowach o BlackBerry i o możliwości 'pushowania' mejli

Zobaczcie tu: http://www.ipaqchoice.com/Generic3.aspx?page=email
Jest 30 dniowy trial

Blackberry - mala dyskusja.
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 03, 2005, 16:28:13 »
Dodam od siebie, że dla mnie podstawową zaletą BB 7230, którego kupiłem za niecałe 400 zł (używanego 2 lata), jest bardzo długa żywotność baterii - wytrzymuje 6-9 dni w zależności od ilości rozmów. Codziennie dopiuje coś do terminarza, zadań, średnio dwa razy w tygodniu zagram w jakąś grę. W porównaniu do nawet zwykłych telefonów GSM bateria jest super. Po dwóch latach w każdym moim poprzednim telefonie bateria trzymała ok. 1-2 dni.

*

Offline Maciej Loret

  • ****
  • 613
  • Płeć: Mężczyzna
    • Biuro Rachunkowe Małgorzata Loret
  • Sprzęt: Wizard, Eten X650 (R.I.P), NR560+AM, N52+Ovi
Blackberry - mala dyskusja.
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 03, 2005, 22:57:06 »
Cytat: skrzat
Dodam od siebie, że dla mnie podstawową zaletą BB 7230, którego kupiłem za niecałe 400 zł (używanego 2 lata), jest bardzo długa żywotność baterii - wytrzymuje 6-9 dni w zależności od ilości rozmów. Codziennie dopiuje coś do terminarza, zadań, średnio dwa razy w tygodniu zagram w jakąś grę. W porównaniu do nawet zwykłych telefonów GSM bateria jest super. Po dwóch latach w każdym moim poprzednim telefonie bateria trzymała ok. 1-2 dni.

Kompletnie OT i to na znów odgrzebany post, ale w mojej 7-letniej N5110, ciągle oryginalna bateria "trzyma" 3 dni.
Pozdrawiam, Maciej Loret
Biuro Rachunkowe Małgorzata Loret
http://www.loret.bydgoszcz.pl

Blackberry wersja testowa
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 13, 2006, 15:12:43 »
Instalacje wersji testowej i informacje na temat rozwiazania mozesz zasiegnąc np tu: http://www.activebb.pl

*

Offline cytryna

  • *****
  • 2390
  • Płeć: Mężczyzna
  • Herb Pruszkowa
  • Sprzęt: Nokia N70 BLACK, FS N520
Re: Blackberry wersja testowa
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 13, 2006, 16:40:42 »
Cytat: "danygor"
Instalacje wersji testowej i informacje na temat rozwiazania mozesz zasiegnąc np tu: http://www.activebb.pl


myślisz, że przez 1,5 roku nie znalazł rozwiąania :P

Blackberry 7230 RIM
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 15, 2006, 21:34:56 »
Witam...
Tak sobie czytam i czytam wiedząc, że własnie zakupiłem ten telefon i mam duze problemy z ustawienie poczty e-mail a nie mówiac juz o reszcie...Przegladarka jest zblokowana zreszta ustawienia wiadomosci trez... Nie wiem co poczać...Czy to wina oprogramowania czy może jego barku?


Pozdrawiam i bede wdzieczny za pomoc


 :surprised:

*

lucass

Blackberry - mala dyskusja.
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 15, 2006, 21:41:56 »
juz ci odpisałem....Blackberry to specyficznu OS i jezeli chcesz korzystac z email i web musisz miec wykupiona usługe Blackberry np w Erze i dostep do serwera korporacyjnego :P

*

Offline ruli

  • 15
Blackberry - mala dyskusja.
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 14, 2007, 13:24:16 »
Czołem

A ja wszystkich zainteresowanych tematyką BlackBerry chciałem zaprosić to odwiedzania i współredagowania mojego forum dot. BB
Zapraszam
na http::)

pozdrawiam
ruli