PDAclub.pl

Pozostałe platformy => RIM BlackBerry => Wątek zaczęty przez: notosiup w Listopad 02, 2010, 10:24:01

Tytuł: BIS – kompendium wiedzy
Wiadomość wysłana przez: notosiup w Listopad 02, 2010, 10:24:01
BIS – kompendium wiedzy

Co to jest BIS?

BIS usługa obecnie przeznaczona tylko i wyłącznie dla terminali BlackBerry, kiedyś była dostępna na niektórych nokiach z symbianem i HTC. Wykupując usługę u operatora dostajemy push mail dla 10 dowolnych kont pocztowych bez limitu danych oraz nielimitowany transfer danych dla wszelkich programów korzystających z połączenia internetowego, od BlackBerryMessenger, przeglądarek internetowych, po pogodę, twittera, facebooka, kanały rss, mapy do nawigacji gps i wiele innych programów. Obecnie u każdego z Polskich operatorów oferujących BIS aktywna jest usługa w wersji 3.2, która dodatkowo pozwala na dwustronną synchronizację poczty Gmail oraz także synchronizację kontaktów i kalendarza bez potrzeby używania aplikacji firm zewnętrznych. Oferta naszych operatorów jest szczegółowo opisana w dalszej części tekstu.

Co to jest push e-mail i czym różni się od standardowego rozwiązania?

Push e-mail to technologia przesyłania poczty polegająca na natychmiastowym przesłaniu wiadomości na terminal. Zasada działania jest następująca: odbiorca wysyła maila, mail przychodzi na serwer, serwer natychmiast informuje terminal o wiadomości i wypycha ją (push) na terminal. Maile dochodzą więc błyskawicznie. Różnie bywa w przypadku poczty na POP3, tutaj mogą zajść opóźnienia, maksymalnie do 15 minut. Różnica między push e-mail oferowanym w BlackbBerry BIS, a tym co znamy ze standardowych rozwiązań (pull) jest zasadnicza. W przypadku pull e-mail to urządzenie (program pocztowy w komputerze, telefonie, PDA) łączy się z serwerem co określony czas, sprawdza, czy na serwerze jest wiadomość, ściąga wiadomość na urządzenie. Wady tego rozwiązania są jasne – osoba potrzebująca natychmiastowego dostępu do poczty ustawi sprawdzanie serwera co np. 5 minut, co zjada błyskawicznie baterię. Dochodzi tu jeszcze kwestia pożerania pakietu internetowego, w przypadku gdy nasze urządzenie nie podtrzymuje aktywnej sesji internetowej, każde takie połączenie w celu sprawdzenia poczty pożera paczkę internetu, w zależności jak to nalicza operator. Obecnie jednak ma to marginalne znaczenie, nowe smartfony podrzymują sesję internetową a ceny pakietów są już akceptowalne, pozostaje kwestia baterii…

Czy każdy może mieć BIS?

Nie. BIS mogą uruchomić tylko osoby posiadające abonament, wszelkie prepaidy i mixy odpadają od razu. BIS jest usługą przeznaczoną zarówno dla osób indywidualnych jak i dla przedsiębiorstw.

Jak poznać, że mam aktywny BIS?

Na ekranie swojego terminala, w rogu, jest informacja o zasięgu sieci, jeżeli jest on opisany małymi literami edge lub 3G – BIS jest nieaktywny, jeżeli informacja jest wyświetlana wielkimi literami EDGE lub 3G z ikonką jeżyny obok – BIS działa. Dodatkowo BIS sam wybiera najlepsze w obecnej chwili jakościowo i szybkościowo łącze, więc jeżeli jesteśmy w zasięgu sieci wifi, warto włączyć ten moduł w naszym terminalu. Pojawi się biały znaczek wifi, jeżeli terminal korzysta z tego typu połączenia, szary – jeśli jest ono nieużywane.

Ograniczenia BIS

Zatem czy warto wykupić taką usługę? Tak, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona skierowana do wszystkich, będzie duże grono osób, dla których lepsze będzie wykupienie standardowego pakietu internetowego. BIS nie obsługuje przesyłu danych dla mediów, zatem chcąc oglądać youtube, słuchać radia internetowego, trzeba mieć dodatkowy pakiet internetowy lub korzystać z wifi. Internetu za pośrednictwem BIS nie można udostępnić w żaden sposób innemu urządzeniu (telefonowi, PDA, komputerowi). Ograniczona jest wielkość załącznika, który można ściągać na terminal, limit wynosi ok. 3MB, jeżeli załącznik przekracza tą wielkość, użytkownik dostaje stosowną informację. Jak ominąć ograniczenia BIS? Przeczytasz to tutaj (http://pdaclub.pl/forum/rim-blackberry/blackberry-os-jak-ominac-jego-ograniczenia/).

BIS u polskich operatorów

W Polsce usługa dostępna jest w Erze, Orange i Plusie, wieści głoszą, że do tego grona ma dołączyć Play – kiedy? Na razie nie wiadomo.

BIS w Erze

Do niedawna Era oferowała BIS w wersji ograniczonej – tylko push e-mail dla maksymalnie 10 kont pocztowych i komunikator BBM, od końca września jednak dołączył do konkurencji oferując BIS-B – rozszerzony. Oferta została podzielona na dwie różne wersje:

BIS w Orange

BIS-B – rozszerzony, cena usługi wynosi 24,28zł brutto miesięcznie. Regulamin (http://www.orange.pl/binaries/PL/Binary/3383/3464268.pdf)

BIS w Plusie

BIS-B – rozszerzony, cena usługi wynosi 21,96zł brutto miesięcznieRegulamin (http://gsmonline.pl/download/files/iplus_email_blackberry_20091112.pdf)

BIS w Play

BIS-B - rozszerzony, cena usługi 24,48zł brutto miesięcznie. Działa w roamingu krajowym Regulamin (http://dlafirm.playmobile.pl/resources/pdf/Regulamin_uslugi_Play_email_on_BlackBerry_smartphone_2011-03-15.pdf)

BIS na tle konkurencji – czy to się opłaca?

Jak napisałem wcześniej, maksymalnie zużyłem ok. 220MB internetu w ramach BIS korzystając z terminala bardzo intensywnie. Ceny usługi są dość wysokie (ok. 22-25zł w zależności od operatora), w tej cenie można mieć dwukrotnie większy pakiet internetowy. Zatem czy BIS się opłaca? Na pewno nie każdemu. BIS to przede wszystkim usługa dostarczania maili, internet dla programów jest tutaj dodatkiem (jakże miłym  ) i tak to należy traktować. Trzeba też pamiętać, że bez BIS nie będą działać niektóre aplikacje, nie będzie też dostępu do AppWorld (odpowiednik Android Market dla BlackBerry).

BIS nie opłaca się gdy:

BIS opłaca się gdy: