Jaki dokument jest podstawa gwarancji producenta?

  • 16 Odpowiedzi
  • 8666 Wyświetleń

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

*

Offline ded

  • 46
    • Perfect Systems
  • Sprzęt: Kaiser
Jaki dokument jest podstawa gwarancji producenta?
« dnia: Październik 05, 2010, 17:10:31 »
Przymierzam sie do zakupu TP2. Poniewaz prowadze dzialalnosc interesuje mnie faktura vat. Chcialbym zeby telefon byl mozliwie tani wiec rozgladam sie po allegro. Znalazlem taka ukcje, http://allegro.pl/htc-touch-pro-2-pl-nowy-8gb-gwara-ufogames-sz-cz-i1251415803.html
Cena wydaje sie atrakcyjna, w tresci jest ze sprzedawca wystawia fakture vat, ponizej ze vat marże. Tel jest ponoc nowy a wg sprzedawcy wystawia on "Fakture zakupową uprawniającą do 24 miesięcznej gwarancji Producenta". Marze wystawiaja ludzie handlujacy uzywkami lub telefonami sprowadzonymi z zagranicy, z tego co sie orientuje to taka faktura nie bedzie respektowana gdy zglosze sie do producenta z uszkodzonym telefonem. A moze sie myle? Moze wystarczy jakas karta gwarancyjna? Czy ktos moglby wyjasnic temat?
Rzeczy niemozliwe robie od reki, na cuda potrzebuje wiecej czasu.

*

Offline Skrobel

  • Ekspert HTC Rhodium
  • *****
  • 1996
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki dokument jest podstawa gwarancji producenta?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 05, 2010, 17:35:13 »
Odpowiem wymijająco:

Na stronie autoryzowanego serwisu HTC: http://www.regenersis.pl/SubWebS.aspx?ID=14
jest do pobrania formularz zgłoszenia urządzenia do naprawy i tam jest pole "Numer karty gwarancyjnej".
Ale ja kupowałem swojego HTC w normalnym sklepie na najnormalniejszą fakturę przez oficjalnego dystrybutora (AB S.A.) i żadnej karty gwarancyjnej do niego nie dostałem.
Mam fakturę VAT z wypisanym numerem imei. Dla regenersis jest chyba ważne, żeby mieć dowód zakupu z numerem imei zgadzającym się z imei telefonu i z imei wydrukowanym na pudełku. Wiem natomiast, że serwis może odmówić naprawy (nawet pogwarancyjnej) telefonu np.  z innego kraju (zwłaszcza z USA). Ale w sprawie szczegółów na ten temat trzeba by się skontaktować właśnie z regenersis (oni też powinni Cię najlepiej poinformować co im jest potrzebne do przyjęcia telefonu do ewentualnej naprawy).

*

Offline ded

  • 46
    • Perfect Systems
  • Sprzęt: Kaiser
Odp: Jaki dokument jest podstawa gwarancji producenta?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 05, 2010, 20:25:13 »
Mysle ze poprostu zadzwonie do serwisu i zapytam. Z tego co widze najtansze tp2 w sklepach internetowych kreca sie w okolicach 1400zl. Tyle ze wszedzie jest VAT marza. Z mojego rozumowania wynika ze jesli sprzet nowy to dostaje fakture vat. Jesli jest kupowany z drugiej reki to wtedy jest vat marza (np telefony albo samochody). Sam juz nie wiem, niech ktos mnie uswiadomi.
Rzeczy niemozliwe robie od reki, na cuda potrzebuje wiecej czasu.

*

Offline biblo

  • ******
  • 3314
  • Płeć: Mężczyzna
  • Forum powinno być jak Media-Markt...
  • Sprzęt: Lumia 925, 730 Dual Sim, iPad mini Retina LTE
Odp: Jaki dokument jest podstawa gwarancji producenta?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 05, 2010, 20:37:52 »
Gwarancja jest dobrowolnym świadczeniem oferowanym przez producenta i z reguły najważniejsza jest "Karta gwarancyjna". Z reguły też warunki gwarancji mówią o konieczności posiadania dowodu zakupu - nie wiem, czy faktura VAT na marżę spełnia ten wymóg. Trzeba też pamiętać, że ludzie często mylą gwarancję z dwuletnią rękojmią, która teraz jest określana jako "zgodność towaru z umową". Tylko dotyczy ona wyłącznie konsumentów, a więc nie firmy.

Najlepiej przeczytać warunki gwarancji na stronie HTC lub w dokumentacji dołączonej do telefonu - one są ważniejsze od tego co Ci powie jakaś panienka w serwisie.
Pozdrawiam,
biblo

Odp: Jaki dokument jest podstawa gwarancji producenta?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 05, 2010, 21:11:21 »
Vat marża to taka niby faktura-nie odpiszesz na jej podstawie 22% vat'u, jedynie możesz ją w koszty wrzucić. Nie bardzo Ci sie więc opłaca taka opcja jeśli jesteś "vatowcem" W ogóle dawanie vat marży do nowych rzeczy jest raczej niezgodne z prawem.
Co do gwarancji-było już sporo na forum rozważań na ten temat-ogólnie normalna FV z numerem imei i na tej podstawie realizowana jest gwarancja-w końcu zmierzać trzeba do zachodnich standardów a nie pieczątki, druczki i podpisy:)

*

Offline ded

  • 46
    • Perfect Systems
  • Sprzęt: Kaiser
Odp: Jaki dokument jest podstawa gwarancji producenta?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 05, 2010, 21:48:32 »
Jestem vatowcem i chcialbym zwykla fakture. Obawiam sie ze sprzedawcy wystawiajacy vat-marze na "nowy" telefon robia to bo telefon moze i jest nowy ale nie z oficjalnej dystrybucji co bedzie sie wiazalo z problemem z gwarancja. Na gwarancji zalezy mi bo jak wiadomo tak zaawansowany telefon potrafi sie zepsuc. Obawiam sie ze mogloby sie okazac ze owe 2 lata to zwykla gwarancja serwisowa ktora moze wogle nie zostac zrealizowana z uwagi na widzimisie sprzedawcy.

Moze znacie jakies miejsce gdzie moge tanio i pewnie kupic ten telefon? Ja szukalem na allegro i ceneo.
Rzeczy niemozliwe robie od reki, na cuda potrzebuje wiecej czasu.

*

tomwil

Odp: Jaki dokument jest podstawa gwarancji producenta?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 05, 2010, 22:26:33 »
kupowałem Nokie N900 w Holandii i kartę zostawiłem do podbicia. Ale o niej zapomniałem. W kraju w serwisie natomiast (wyszło przy sprzedaży) oficjalnie poinformowano mnie, iż jeśli na fakturze/rachunku widnieje nr IMEI to taka fra/rachunek wystarczy do naprawy gwarancyjnej (na szczeście Holendry wszędzie IMEI wpisują  :mrgreen:).
Jak oddawałem natomiast Omnie 2 do serwisu to był krzyk o kartę z paragonem. Zależy jak widać od firmy.

*

notosiup

Odp: Jaki dokument jest podstawa gwarancji producenta?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 06, 2010, 09:11:18 »
W ogóle dawanie vat marży do nowych rzeczy jest raczej niezgodne z prawem.
Z marży rozliczają się komisy, więc bez względu na to, czy sprzedają nowe czy używane, wystawiają fakturę vat marża, bo tylko od tej marży płacą vat.

*

Offline Skrobel

  • Ekspert HTC Rhodium
  • *****
  • 1996
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki dokument jest podstawa gwarancji producenta?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 06, 2010, 09:52:08 »
Ja przy zakupie TP2 również zastanawiałem się nad egzemplarzem tańszym, ale z FV marża, ale koniec końców (ponieważ moja firma normalnie płaci VAT) zdecydowałem się na telefon droższy, ale z normalną fakturą. Między innymi po to, żeby nie mieć problemów z regenersis, która - jak wiadomo - do najbardziej liberalnych firm nie należy.

I co to takiego ta FV marżą, to już z pewnością kolega ded sobie znalazł, ale pytanie czy taka faktura od jakiegoś komisu w świetle regulaminu regenersis jest wystarczającym dowodem zakupu. Sugeruję nie telefon, a oficjalnego maila do serwisu. Jeśli jakiś konsultant odpowie Ci przez telefon, że możesz oddać telefon z FV marża, to - mimo, że rozmowy podobno są nagrywane - masz średnią możliwość powoływania się na to przy ewentualnych problemach. Jeśli natomiast dostaniesz pisemną odpowiedź, to już jest jakiś dowód.

Tak czy inaczej taka faktura dla VATowców jest mało przydatna, więc może lepiej jeszcze się rozejrzeć..?

*

Offline ded

  • 46
    • Perfect Systems
  • Sprzęt: Kaiser
Odp: Jaki dokument jest podstawa gwarancji producenta?
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 06, 2010, 11:14:31 »
Za Twoja rada napisalem maila do serwisu, jak odpisza to dam znac co odpowiedzieli.

Tym czasem znalazlem taka oferte http://www.telefony-gsm.com.pl/go/_info/?user_id=HTCTOUCHPRO2 sprzedawca stwierdzil ze dostane zwykla fakture VAT, towar nowy z oficjalnej dystrybucji i wysylka 16 zl kurierem wiec szukanie telefonu tanszego o 50 zl jest bez sensu.
Rzeczy niemozliwe robie od reki, na cuda potrzebuje wiecej czasu.

*

Offline nobi12345

  • *
  • 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC TouchPro2
Odp: Jaki dokument jest podstawa gwarancji producenta?
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 06, 2010, 11:51:54 »
Ja wysyłałem do Regenersis z fakturą Vat zakupu. I to wystarczyło. A karty gwarancyjnej nie było razem z urządzeniem.

*

Offline Skrobel

  • Ekspert HTC Rhodium
  • *****
  • 1996
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki dokument jest podstawa gwarancji producenta?
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 06, 2010, 12:51:43 »
Za Twoja rada napisalem maila do serwisu, jak odpisza to dam znac co odpowiedzieli.

Tym czasem znalazlem taka oferte http://www.telefony-gsm.com.pl/go/_info/?user_id=HTCTOUCHPRO2 sprzedawca stwierdzil ze dostane zwykla fakture VAT, towar nowy z oficjalnej dystrybucji i wysylka 16 zl kurierem wiec szukanie telefonu tanszego o 50 zl jest bez sensu.
Jestem tego samego zdania. I chyba dla Twojej firmy będzie to korzystniejsze po odpisaniu VATu i podatku niż z tą fakturą - marżą mimo różnicy w cenie.

*

Offline ded

  • 46
    • Perfect Systems
  • Sprzęt: Kaiser
Odp: Jaki dokument jest podstawa gwarancji producenta?
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 06, 2010, 13:21:04 »
Ja wysyłałem do Regenersis z fakturą Vat zakupu. I to wystarczyło. A karty gwarancyjnej nie było razem z urządzeniem.
Ale z faktura vat czy vat marza?

Jestem tego samego zdania. I chyba dla Twojej firmy będzie to korzystniejsze po odpisaniu VATu i podatku niż z tą fakturą - marżą mimo różnicy w cenie.
Jasna sprawa. Poza tym uzywany telefon z gwarancja w zasadzie na slowo honoru nie jest dobrym pomyslem. Szczegolnie w tej cenie. Coraz bardziej dochodze do wniosku ze elektronike nalezy uzytkowac i dbac o nia ale nawet jak spisuje sie na medal to po uplywie gwranacji trzeba sprzedac. Tak jest z moja kaiserka, notebookiem dell (3 lata gwary d2d ale co z tego jak bateria siadla i klapa sie porysowala).
Rzeczy niemozliwe robie od reki, na cuda potrzebuje wiecej czasu.

*

Offline Skrobel

  • Ekspert HTC Rhodium
  • *****
  • 1996
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki dokument jest podstawa gwarancji producenta?
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 06, 2010, 16:36:16 »
W takim razie witamy w gronie (prawie) posiadaczy Rhodium :) Coraz bardziej lubię ten telefon... ;)

*

Offline ded

  • 46
    • Perfect Systems
  • Sprzęt: Kaiser
Odp: Jaki dokument jest podstawa gwarancji producenta?
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 07, 2010, 09:58:01 »
A ja coraz bardziej przekonuje sie do Omnii Pro B7610. Ma lepszy wyswietlacz, aparat, procesor ale nie ma uchylnego ekranu i tak wielu romow. Znalazlem jedna sztuke polroczna z faktura i gwarancja 500zl taniej niz TP2 wiec pewnie sie skusze na niego. Na razie nic nie wykluczam ale jak czytam o pekajacych obwodkach (tych po bokach) w TP2 to troche zniecheca za taka kase.
Rzeczy niemozliwe robie od reki, na cuda potrzebuje wiecej czasu.

*

Offline Skrobel

  • Ekspert HTC Rhodium
  • *****
  • 1996
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki dokument jest podstawa gwarancji producenta?
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 07, 2010, 10:21:45 »
Jak zwykle wszystko ma wady i zalety.

Znam gościa, który przesiadł się z TP2 na Omnię Pro i nie narzekał z wyjątkiem Sense... Ale na to też jest rada:
http://forum.mobione.pl/rom-y-tylko-polskie-wersje/%28samsung-gt-b7610%29-wm-6-5-budniulitesense-plk-rom/

Niestety ten gość już przesiadł się ponownie, tym razem na Leo...

EDIT: Oj, ale offtopic zrobiłem. To już ostatni raz.
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2010, 10:23:56 wysłana przez Skrobel »

*

Offline ded

  • 46
    • Perfect Systems
  • Sprzęt: Kaiser
Odp: Jaki dokument jest podstawa gwarancji producenta?
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 07, 2010, 18:38:35 »
Ja to pewnie wrzuce goly wm 6.1 z jakims wypasionym terminarzem wiec nie bedzie na co narzekac. Zal mi uchylnego ekranu bo to bajer ale i duza wygoda. Mimo to sprzet chyba bardziej rozwojowy niz TP2.

Edyta: Jednak wzialem omnie. Zdecydowala nizsza o 500zl cena i pelna faktura vat. Ubolewam tylko nad uchylnym ekranem i lece szukc romu :) Dzieki za wszelkie info, bede tesknil za htc. Oby nie dlugo :d
« Ostatnia zmiana: Październik 08, 2010, 08:26:24 wysłana przez ded »
Rzeczy niemozliwe robie od reki, na cuda potrzebuje wiecej czasu.