Programy i mapy GPS

  • 56 Odpowiedzi
  • 134210 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 21, 2006, 09:52:57 »
Mnie narazie najbardziej (najmniej zachodu z nim) przypadł wspomniany w pierwszej odpowiedzi na moje pytanie:GisRussa: Dla mnie szczegółowośc i dokładność ma znaczenie a zwłaszcza wiernośc odwzorowania poziomic gdyż nawigacji z takim mapamiużywam przy jeżdzeniu Terenówką, i dlatego tez zapytałem, bo systemy nawigacji typu rastrowego (automapa, czy inne podobne, nie pokazują informacji o typie terenu, jedynie podają wysokośc odczytaną z odbiornika GPS.

Tak więc jeśli możecie powiedzić poza linkami wyminionym na pierwszej stronie tego tematu, czy są dostępne wmiarę szczegółowe may topgraficzne ( poziomice i ukształtowanie terenu) dla okolic Limanowej  to będe bardzo szczęśliwy.

Pozdrawiam.

Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 21, 2006, 12:05:07 »
Cytat: "ryjek13"
Tak więc jeśli możecie powiedzić poza linkami wyminionym na pierwszej stronie tego tematu, czy są dostępne wmiarę szczegółowe may topgraficzne ( poziomice i ukształtowanie terenu) dla okolic Limanowej  to będe bardzo szczęśliwy.


Problem w tym, że zapewne my rozumiemy coś innego przez słowo "dostępne"  :lol:

Wiesz, aby używać skan mapy topo 1:50000 w Ozim, powinieneś iść do WODGiK i kupić go. Drobnostka: 30,- zł/szt  :!:  W ostateczności możesz kupić mapę papierową  10,- zł/szt. i ją zeskanować.  Nie jest to zgodne z mądrymi napisami na mapie, ale na własny użytek możesz tak to zrobić. I jest to w 100% legal.

To że niektórzy ludzie wrzucają skany gdzieś na serwery, a inni te skany (nielegalnie) wykorzystują nie oznacza, że ten sam proceder jest stosowany w przypadku map wektorowych.

Owszem część map (np. niektóre moje mapy) są publikowane. Ale dlatego, że ich treść w głównej mierze pochodzi z pomiarów własnych lub kolegów, a pozostałe elementy map - nawet przejęte z podkładów papierowych - mają znaczenie drugorzędne i pochodzą z reguły z bardzo różnych źródeł. Wówczas - nie do końca uczciwie - mogę powiedzieć:
"To mapa mojego autorstwa, możecie z niej korzystać do woli."

Jednak część map (w tym także niektóre "moje") bazują na ewidentnie obcych danych. Nieważne czy były wykorzystane zakupione dane wektorowe (cena kosmos), czy kupione skan mapy, czy mapa papierowa. Ale nie jest to moja mapka w sensie prawa autorskiego. Zatem mapka w formcie Garmin zrobiona na podstawie takich danych jest wyłącznie mapką na własny użytek i jako taka nie może być "dostępna" w powszechnym tego słowa znaczeniu. Owszem ustawowa definicja "użytku własnego" jest dość obszerna (wolno w końcu Tobie pożyczyć od kumpla książkę, zatem dlaczego nie wolno by było mapy ?), ale dotyczy właśnie wąskiego kręgu znajomych, kolegów.

Zatem póki co, wątpię żeby udało się Tobie "pozyskać" mapę okolic Limanowej, bo nawet jak już trafisz na garminowca który dysponuje taką mapą (a są tacy, zapewniam !) i powiesz mu, że jeździsz po ścieżkach leśnych terenówką to on nie uzna Ciebie za Kolegę i nie pożyczy.

Sorry.

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 27, 2006, 19:27:01 »
Cytat: "kamilll14"
Hej wszystko wymieniliście oprucz mapy litwy na palm vx a tej szukam

Brak takiej.
Chyba, że pójdzie na Vx Garmin Que, w co wątpię. Wtedy można byłoby zastosować CityNavigator Central & Eastern Europe (Litwa z drogami przelotowymi + kilka miast).

Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 16, 2006, 21:31:32 »
Irlandia
p.: MN|5 Navigon, TomTom, Destinator, CoPilot, TeleType, Mapopolis, PaPaGo, HandMap
AA Navigator - http://www.aanavigator.com/shop/product.asp?id=72


Jest tez mapa do iGo , ma 2 MB wiec niewiele , ale z drugiej strony to zielona wyspa   :)


Mapa Norwegii tez jest na iGo ale nie wiem jak jest z Oslo

Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 12, 2007, 16:18:52 »
Cytat: "nocny_m"
AM będzie miała mapy Europy (płatne oddzielnie) przed wakacjami.

Pytanie na ile to będą dokładne mapy i ile sobie zaśpiewają ?
Cytat: "nocny_m"
Niestety, nikt nie wie przed którymi  ]:>

No właśnie  :mysli:  

A jak jest z jakością map w pozostałych programach? Nie pytam o oficjalne pokrycie procentowe bo to czasami może być złudne. Chodzi mi o to jak w praktyce jest ze znajdowaniem adresów lub błędami typu nieistniejące drogi lub niezaznaczone kierunki ulic jednokierunkowych itp? Jak to wygląda dla Polski i Europy np. w MapaMap czy TomTom ?

Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 07, 2007, 16:25:04 »
A czy macie jakieś linki na mapki polski za free. Pozdrawiam.

*

Offline fp

  • **
  • 113
    • http://pdaclub.pl/forum/index.php?action=search
Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 07, 2007, 20:01:07 »

*

Offline Krzychu Blues

  • *
  • 80
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: GPSMap60CS, 60CSx, Colorado 300, FS Loox N560
Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 17, 2007, 08:17:24 »
Asyriusz napisał :
Cytuj
oki ale ja poszukuję mapy na palmtopa coś co mi pujdzie za free na acer n 35. Dzięki i z góry wielkie dzięki. Pozdrawiam


Nie da się chyba taniej niż:
Dla map wektorowych (Garmina):
1. Wgrać wersję demo PTGMap do Pocketa.
2. Pobrać ze strony Gamina Map Source i zaistalować na PC.
3. Pobrać ze stron GPS Maniaka albo np. http://ump.waw.pl/  , (czy stu innych stron) mapy wektorowe i zainstalować na PC pod Map Sourcem.
4. Obejrzeć pod Map Source i w katalogu C:/garmin  jakie pliki .img dotyczą interesujacej nas okolicy.
5. Interesujące nas pliki wgrać do Pocketa.
6. Wyjść w teren włączyć PTGMap i bez żadnej kalibracji nawigować.

Dla map rastrowych:

1. Pobrać GPS Tunera wersję demo.
2. Wgrać go do Pocketa.
3. Wgrać do Pocketa interesujacą nas mapę (własny skan, zdjęcie, itp.) w formacie .jpg.
4. Wyjść w dany teren , uruchomić GPSTunera i w minimum 2 punktach nanieść kalibrację. Trwa to kilkanaście sekund na 1 punkt, więc nie zalecam ruchliwych skrzyżowań, a raczej dróżkę w polu.
5. Koniec. Gotowe.

Oczywiście dla GPS Tunera jest (też za darmo) MapNawigator do kalibracji w domu. Skalibrowaną mapkę i plik kalibracyjny wgrywamy do Pocketa. Wtedy na miejscu ( w terenie) nawigujemy od razu, bez żadnej kalibracji.
................
Każda z licencji kosztuje poniżej 100zł, gdyby się spodobało.
Nie wiem, czy da się prościej i taniej.
Jest trochę zabawy, ale jak ktoś chce za darmo...

To są moje dwa aktualne typy w wersji taniocha i prościocha. a w wersji demo - darmocha.
Jak ktoś umie prościej - proszę o typy.
Pozdrawiam Krzysztof.
ETrexLegend, GPSMap60CS, 60CSx, Colorado 300.
Yakumo Delta X5, FS N560.

*

Offline Powhatan

  • ****
  • 771
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://www.powhatan.republika.pl
  • Sprzęt: Mio P350, Loox n560 wyposażone w AM 3 i 5 oraz Garminy eTrex i GPSmap60CSx z GPMapą 2007.2
Odp: Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 19, 2007, 09:12:30 »
1. Wgrać wersję demo PTGMap do Pocketa.

Jako osoba, która juz kilka map pod Garmina wypuściła w świat,
wpadłem na pomysł zdobycia za free klucza do tego programu.
Dla osób które swoje mapy IMG udostępniają za free takowy klucz jest za darmo.
Skleciłem ładny list z najmniej łamaną angielszczyzną na jaka było mnie stać
 i wysłałem to twórców PTGmap.
Jakie było moje zaskoczenie,
gdy dostałem odpowiedź czystą polszczyzną
wraz z kluczem odblokowywującym w/w program.

Duży plus i pochwała dla jego twórców. ;D

Odp: Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 20, 2007, 03:08:36 »
Jakie było moje zaskoczenie, gdy dostałem odpowiedź czystą polszczyzną
A niby jak autor miał Tobie odpowiedzieć?  ;D
Wiesz, można mnie lubić lub nie lubić, ale warto od czasu do czasu zajrzeć na moją www.
A tam jest taki artykuł:  PTGMAP - rodzimy soft obsługujący mapy Garmina  :D  :D  ;)

*

Offline Powhatan

  • ****
  • 771
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://www.powhatan.republika.pl
  • Sprzęt: Mio P350, Loox n560 wyposażone w AM 3 i 5 oraz Garminy eTrex i GPSmap60CSx z GPMapą 2007.2
Odp: Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 20, 2007, 06:41:34 »
Wiesz, można mnie lubić lub nie lubić, ale warto od czasu do czasu zajrzeć na moją www.
A tam jest taki artykuł:  PTGMAP - rodzimy soft obsługujący mapy Garmina  :D  :D  ;)

Po pierwsze to w życiu bym nie pomyślał, że to rodzimy soft.
Po drugie, to większość twoich poradników mam zgrane i na stronie nie bywam.
Po trzecie to jak zacząłeś piać poematy pochwalne o iGo,
to doszedłem do wniosku, że masz jakieś problemy i pożytku juz z Ciebie nie będzie. ;D

*

Offline poziomek

  • 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Mio P350
Odp: Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 01, 2007, 09:32:25 »
Mam pytanie pojawił się nowy produkt Navroad z Navroad map, gdzie mogę bezpłatnie obejrzeć na www mape Navteq'a Polski (podobno 100% pokrycia) z 1go kwartału 2007? Moze ja zle szukam ale jakos nie moge znaleźć takiej przeglądarki via WWW na stronach navteq.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 01, 2007, 09:34:04 wysłana przez poziomek »

*

Offline Tricolore

  • ****
  • 516
  • Płeć: Mężczyzna
    • André
  • Sprzęt: ASUS MyPal A696
Odp: Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 01, 2007, 11:07:32 »
Źle szukałeś.
www.navteq.com i wybierasz Map Reporter.
100% pokrycia Polski w Navteq to jakieś bajki. A poza tym gdzieś czytałem, że jeśli chodzi o Polskę to Navteq bazuje na mapach z Emapy... i na przykładzie mojej miejscowości w Emapie są nazwy ulic w Navteq nie ma, w Emapie praktycznie są wszystkie ulice/drogi, w Navteq nie wszystkie... jeśli w Emapie jest skopana kategoryzacja niektórych dróg to w Navteq nawet nie ma co komentować.... W mojej okolicy drogę, na której żeby się minęły dwa osobowe samochody jeden musi zjechać na pobocze, Navteq oznaczył jako "żółtą" (krajowa/wojewódzka)...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 01, 2007, 11:14:01 wysłana przez Tricolore »

*

Offline Faun77

  • 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC TYTN II
Odp: Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 13, 2008, 14:42:41 »
Super pomysł. Widziałem już tu wpis o wersji Open Source na Polskę. Więc dodam jeszcze na świat.

http://wiki.openstreetmap.org/index.php/Pl:Main_Page

http://www.openstreetmap.org/

No i Polska
http://ump.waw.pl/

Nie bawiłem się jeszcze więc nie wiem jak działa itd. Ale myślę że sam pomysł jest godny uwagi.
Faun

*

Offline twinsen

  • ****
  • 528
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: FS Pocket Loox n560, Samsung i9000 Galaxy S
Odp: Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 15, 2008, 13:58:40 »
Pooglądałem ile tego wszystkiego jest i się załamałem.
Mój problem polega na tym, że potrzebowałbym bardzo dobrej mapy Polski,
ale _jednocześnie_ z mapą Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii...
W zasadzie nic wiecej mnie nie interesuje  :ok:
W takim przypadku możecie mi coś poradzić?
Czy starczy Automapa Europe? Głównie chodzi o dojazd do Morza
Czarnego przez Rumunię i Szosę Transfogaraską, Konstantę, Varnę, Burgas.
Za Automapą przemawia jednak jej aktualizacja co jakiś czas  :mrgreen:
Czy do Automapy można wgrać jakieś nowsze wersje poszczególnych krajów?
--
twinsen

*

Offline nocnyMarek

  • *****
  • 9913
  • Sprzęt: Palmax, viliv X70
Odp: Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 15, 2008, 15:11:19 »
No to AM Ci odpada, Polska-bdb, Czechy, Słowacja, Węgry - do przejazdów też ok.,
ale Rumunii nie ma wcale, a w Bułgarii są tylko drogi miedzynarodowe i autostrada.
Do Konstanty dojedziesz (a raczej w jej okolice) do Varny już nie (nawet nie ma jej na mapie).
I nie da się wgrać nic extra.
AM3/4/5/6, DPN/D6, AP, N2/9, OM-free

*

Offline mohinder

  • **
  • 162
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 13, 2008, 15:32:19 »
Witam.
Nie bardzo wiem już gdzie szukać i nawet nie wiem gdzie umieścić to pytanie.
Otóż mam dużo map polski w formacie .ogf2 a potrzebowałbym przekonwertować to do .jpg
NIe mogę znaleźć czym to zrobić. Może ktoś wie?

*

Offline plesniak

  • ***
  • 489
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: smart Media-System TomTom
Odp: Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpień 29, 2008, 08:32:51 »
Dzisiaj przeczytałem że Be-on-road ma szczegółowa mapę Bułgari (Teleatlasu). Wydawało mi się że AM też korzysta z map Teleatlasu ale mapa Bułgari w AM aż taka szczegółowea nie jest.

Zerknąłem na www.aponia.com ale strona dotycząca pokrycia nie otwiera się. Czy szczegółowość map Bułgari Teleatlas będzie taka sama w AM i w Be-on-road?

Widizął ktoś Be-on-road. Na forum pojawia się tylko dwa razy i to 3 lata temu :)

Co do strony z pokryciem udało mi się otworzyć (mają błąd w linku niepotrzebne 20%)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2008, 08:35:31 wysłana przez plesniak »
Paweł

*

Offline SzpaQ

  • 41
  • Sprzęt: SPV M650
Odp: Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 31, 2009, 15:59:00 »
Witam eszystkich,

a czy ktoś wie jaka jest dobra mapa azji (z Indonezją włącznie). Mapy z podanych linków nie zawierają indonezji a mi najbaradziej na niej zależy (szczególnie Bali ;-).

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 01, 2009, 05:41:13 »
Indonezja, w tym Bali, są OK w nowych Nokia Maps 2.0. Są szczegółowe plany wielu miast, łącznie z kierunkowością ulic.
http://www.nokia.pl/A41094039
Na miejscu możesz kupić całkiem dobre NusaMaps na PPC/WM: http://www.nusa.co.id/NusaMap/index.htm (chyba, że jest jakiś sposób na zakup on-line, ja go nie znam). Kupisz na lotnisku na Bali (i Garuda, i Denpasar/Ngurah), zarówno w terminalu krajowym, jak i zagranicznym.
Jest też MapKing, ale chyba tylko wybrane miasta Indonezji. Reszta przejazdowe (AFAIR).

Ja korzystałem (w całej Indonezji, także na Bali) z darmowych map na Garmina i były absolutnie wystarczające, żeby nie powiedzieć - znakomite:
http://www.navigasi.net/goptd.php (ok. 40 MB)

*

Offline Myomi

  • ****
  • 526
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: I9505
Odp: Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 26, 2009, 21:06:58 »
Spis programów nawigacyjnych w jednym pliki

*

Offline nocnyMarek

  • *****
  • 9913
  • Sprzęt: Palmax, viliv X70
Odp: Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #51 dnia: Sierpień 30, 2009, 10:18:24 »
Tych linków w wątku nie znalazłem więc dorzucam:
programy /free/:
http://www.maps-gps-info.com/fgpfw.html
i mapy /free/:
http://www.maps-gps-info.com/free-gps-maps.html
AM3/4/5/6, DPN/D6, AP, N2/9, OM-free

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #52 dnia: Sierpień 30, 2009, 10:52:41 »
Tych linków w wątku nie znalazłem więc dorzucam

Wow! Zacna linkownia! Dzięki za info, powrzucam to niebawem w odpowiednie miejsca spisu.

BTW i OT -  nareszcie Moskwa jest tam, gdzie powinna figurować - w Azji.  :E (Mimo całej mojej rusofilii - wyoglądałem wczoraj wszystkie te ruskie dokumenty o paskudnej Polsce przedwojennej i obczytałem się ruskich for w temacie - lekka zgroza, woda z mózgu.)

*

Offline msz1959

  • ****
  • 569
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Touch HD/AM6.15 EU, iP4/iAM5.0, NavigonEU+TL
Odp: Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 11, 2010, 18:04:46 »
Zauważyłem ostatnio trochę przypadkiem, że GIS Russa stała się darmowa: http://sim77.ws/
NB. z treści strony wynika, że autor (współautor?) programu, Igor Sapunov, miał jakieś nieprzyjemne przejścia z mafią czy może FSB (co mniej więcej na jedno wychodzi).

Może warto by też dopisać do głównej listy wersje na WM programów Garmina (Que/XT), wraz z odpowiednimi linkami do instrukcji (chyba GPSManiaka) skąd to ściagnąć i jak zainstalować. Jest tylko wzmianka o Que ale w kontekście PalmOSa.

*

Offline stapaw

  • 36
  • Sprzęt: MotoG 4G /  i-mate Ultimate 9502
Odp: Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwiec 27, 2010, 20:03:46 »
Porównanie oprogramowania GPS, głównie pod kątem zastosowania z i do Open Street Map:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Software/Mobilephones

Tu lista z krótkim opisem dla Windows Mobile, która jednak nie jest fragmentem powyższej:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WinPDA

Bardzo konfigurowalny router dla Open Street Map, który skłonił mnie do udziału w tym projekcie, aby lepiej wytaczać sobie trasy rowerowe:
http://www.aemade.net/router/web/www/routino/customrouter.cgi
W Polsce OSM jest w tyle za UMP na przykład, ale nie wiem, czy na mapy garminowskie jest router o podobnej konfigurowalności?

Dopisek
Opcji mnóstwo, ale nie da się ich w pełni wykorzystać, np. nie da się zmusić samochodu, żeby pojechał gruntowymi, a wybór roweru powoduje silną tendencję do wytyczania tras gruntowymi - preferencja dla gruntowych w Highway Preferences musi być około 3,06 razy mniejsza niż dla asfaltu, żeby router zaczął traktować je równorzędnie.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 29, 2010, 15:54:58 wysłana przez stapaw »

*

Offline msz1959

  • ****
  • 569
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Touch HD/AM6.15 EU, iP4/iAM5.0, NavigonEU+TL
wielkość czcionek
« Odpowiedź #55 dnia: Sierpień 03, 2010, 00:17:44 »
Jestem (w zasadzie szczęśliwym :) ) użytkownikiem HTC HD. Ma naprawdę doskonały wyświetlacz, 480x800 pikseli. Niestety w "temacie" map ta rozdzielczość staje się często wadą - czcionki nazw miejscowości wychodzą tak małe, że trzeba lupy albo 200% zoomu, żeby je odczytać.
Czy znany jest komuś serwer mapowy/aplikacja, za pomocą których można by wygenerować mapy, np. do OziExplorera, o zwiększonych czcionkach? O ile dobrze rozumiem, dane map np. OpenStreet są w oryginale "wektorowe", zatem przynajmniej teoretycznie przy generowaniu z nich mapy "rastrowej" można by uzyskać dowolne czcionki.

*

Offline LegiaWarszawa

  • **
  • 104
  • Sprzęt: I9100
Odp: Programy i mapy GPS
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 25, 2011, 18:14:06 »
sygic aura VS sygic maps 10 vs Automapa na oddzielnej navi nie na telefonie - jakie wasze zdanie i dlaczego?
ostatnio była: Nokia 5800, E72, Desire_Z, SGS i9000
jest: SGS II i9100 oraz Samsung Omnia W i8350
i narazie nie zamierzam zmienic ani na SGS III ani na Note2 :D