Programy do GPS w Javie (J2ME)

  • 5 Odpowiedzi
  • 48601 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline timokie

  • ****
  • 610
  • Sprzęt: Loox C550
Programy do GPS w Javie (J2ME)
« dnia: Sierpień 07, 2007, 20:48:41 »
Jakiś czas temu szukałem aplikacji z obsługą GPS napisane w Javie (J2ME). Chciałem wykorzystać moją komórkę na prostej nawigacji (prędkość, przebyty dystans itp.). Znalazłem całkiem sporo ciekawych programów, niektóre z nich oferują naprawdę niezłe możliwości i do tego są bezpłatne (np. TrekBuddy). Mimo, że są pisane głównie z myślą o komórkach, większość z nich powinna działać również na PDA (na palmtopach, które nie posiadają wbudowanego menedżera midletów, należy takowy zainstalować - np. IBM J9 midlet manager). Poniżej wyniki moich poszukiwań (pewnie jest parę błędów - poprawki mile widziane).

=====================================
Programy do nawigacji
=====================================


  • NaviExpert
    ------------
    Program do nawigacji off-board na Polskę (mapy Europy mają być niedługo dostępne)



    Cena: od 2 (abonament 24h) do 239 PLN (abonament 24 mies.) (+koszty połączenia GPRS)
    Rodzaj map: wektorowe
    Obsługa GPS: tak (Bluetooth/wbudowany)
    Wyznaczanie trasy: tak
    Nawigacja krok-po-kroku: tak
    Wyszukiwanie adresów: tak
    Wymagania: MIDP 2.0, połączenie z Internetem







=====================================
Programy typu moving map
=====================================


  • TrekBuddy
    ------------
    Zaawansowany i stale rozwijany, bezpłatny program operujący rastrowymi mapami. Oferuje zapis śladu (format NMEA lub GPX), wyświetlanie podstawowych informacji (kurs, aktualna/śr./maks. prędkość, itp.), wysyłanie aktualnej pozycji przez SMS. Na forum programu udziela się kilka osób z Polski, które w przypadku problemów służą pomocą.

    POLECAM!!!



    Cena: bezpłatny
    Rodzaj map: rastrowe
    Obsługa GPS: tak (Bluetooth/wbudowany/plik NMEA)
    Wyznaczanie trasy: nie
    Nawigacja krok-po-kroku: nie
    Wyszukiwanie adresów: nie
    Wymagania: MIDP 2.0

    Zrzuty ekranowe:
    http://www.linuxtechs.net/kruch/tb/forum/viewtopic.php?t=23












  • Mobile GMaps
    ------------
    Przeglądarka map z baz Google Maps, Yahoo! Maps, Windows Live Local (MSN Virtual Earth) i Ask.com Maps.



    Cena: program bezpłatny (Creative Commons license)
    Rodzaj map: wektorowe/rastrowe
    Obsługa GPS: tak (Bluetooth/wbudowany)
    Wyznaczanie trasy:
    Nawigacja krok-po-kroku:
    Wyszukiwanie adresów: tak
    Wymagania: MIDP 1.0, CLDC 1.0, połączenie z Internetem (HTTP lub WAP)

    Zrzuty ekranowe:
    http://www.mgmaps.com/mgmaps_anim.gif






  • Vietnamese GPS
    ------------
    Obsługuje format map Garmina (img), ALAN (map, waypoints, tracks), Holux (map, waypoints, tracks), RUSSA map, GPS Exchange format, PCX5 (waypoints, routes, tracks), Magellan (waypoints, tracks), OziExplorer (waypoints, routes, tracks).



    Cena: bezpłatny ? (nie bardzo rozumiem na jakiej zasadzie rozpowszechniany jest ten program. Autor na pytanie jednego z forumowiczów "how can we obtain this VGPS? odpowiedział tak: "You can click on Contact Us link to know the contact email address. If you just want to test or experience VGPS, please don't send email, click on Screenshots link at the right menu, and then click on Demo movie. all VGPS's features are shown on demo movies.
    Please be advised that there is a consultant fee for making VGPS work with your city map because I need to spend my time to work on each individual requirement. So please send email only if you really want to get VGPS. This is to save your time and my time."
    Rodzaj map: wektorowe
    Obsługa GPS: tak (Bluetooth, wbudowany)
    Wyznaczanie trasy: nie
    Nawigacja krok-po-kroku: nie
    Wyszukiwanie adresów: tak
    Wymagania: MIDP 2.0, JSR179 (obsłga wbudowanego GPS), JSR82 (obługa GPS przez BT)

    Zrzuty ekranowe:
    http://vllp.sourceforge.net/vgps/image/cz_stredni_cechy3.png
    http://vllp.sourceforge.net/vgps/image/cz_stredni_cechy7.png
    http://vllp.sourceforge.net/vgps/image/cz_stredni_cechy8.png



=====================================
Elektroniczne mapy (bez obsługi GPS)
=====================================











=====================================
Programy do nawigacji w terenie (outdoor, bez map)
=====================================







=====================================
Dla programistów
=====================================


« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2007, 22:56:51 wysłana przez timokie »

*

Offline bikekowal

  • ******
  • 13104
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Programy do GPS w Javie (J2ME)
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 08, 2007, 09:18:46 »
mogę przykleić, ale ważne aby znalazły się tutaj jeszcze informacje czy dany program działa na ppc czy nie...
Bądźcie realistami, żądajcie niemożliwego...

*

Offline tomekwap

  • 45
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Programy do GPS w Javie (J2ME)
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 21, 2008, 15:05:37 »
mogę przykleić, ale ważne aby znalazły się tutaj jeszcze informacje czy dany program działa na ppc czy nie...

No TrekBuddy działał mi na UIQ3, ale w WM6 coś nie do końca ... uruchamia sie OK, ale jak dam aby załadować mape to biały ekran i nic sie nie dzieje, nic pokazuje ... teoretycznie powinno działać, w końcu to na JAVA.
MDA Vario II WM 6 Pro
micro SD 4GB
słuchawka Bluetooth Vivanco
Mac OS X 10.4 + Missing Sync for Windows Mobile

Odp: Programy do GPS w Javie (J2ME)
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 30, 2008, 21:51:16 »
TrekBuddy działa także na WM6. Owszem problemy są. Trzeba zainstalować odpowiednie emulatory javy. Ja używam urządzenia HP iPAQ 614c. Problemy to: przyciski kierunkowe 2,4,6,8 służące do przewijania mapy (po wciśnięciu i przytrzymaniu mapa zaczyna szaleć, ucieka do swojego skraju) pomaga wciśnięcie #(przejście przez kompas i ekran cms) potem 5 i znowu mamy wskazanie aktualnej pozycji. Lepiej przewijać mapę dotykając ekranu ale nie za długo. Następny problem to brak możliwości wygaszenia ekranu tak aby aplikacja działała w tle (w SE P1i działało to pięknie) tutaj niestety urządzenie z uporem maniaka odpala ekran podczas pobierania informacji od gps-a. Zaletą jest wskazanie pozycji gps wręcz idealnie w punkkt, na SE P1i z UIQ3 przekłamanie wynosiło ok 60m na zachód przy użyciu tych samych map.

Odp: Programy do GPS w Javie (J2ME)
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 05, 2009, 08:17:04 »
W poszukiwaniu softu, który umożliwiałby zabawę w geocaching (opencaching) z wykorzystaniem komórki - w moim przypadku chodziło o Symbian lub J2ME - natrafiłem na takie oto dwie ciekawe aplikacyjki (obie javowe, obie darmowe):
- TrackMyJourney http://www.trackmyjourney.co.uk/
- vlkGPS http://vlkgps.bielyvlk.sk/

Pierwsza z nich jest naprawdę imponująco rozbudowana. Za to druga lepiej importuje waypointy.

Niestety w dalszym ciągu szukam softu, który w satysfakcjonujący sposób pozwalałby na korzystanie z bazy skrzynek geocaching.com dla kont typu 'non-premium' - mam na myśli ściąganie skrzynek 'na żywca' w terenie przez gprs, korzystając z wbudowanej przeglądarki www i użycie ich w sposób bezpośredni, bez obróbki pecetowej. (Pliki typu .LOC)

Nawiasem mówiąc, dla analogicznej zabawy z opencaching.pl w zupełności wystarcza TrekBuddy.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2009, 08:21:50 wysłana przez Rupertt »

*

Offline lux4

  • **
  • 225
  • Sprzęt: symb>bb>andro
Odp: Programy do GPS w Javie (J2ME)
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 10, 2009, 13:08:43 »
Darmowy z zapisem śladu i wyświetlaniem wszystkich waypointów jest Mobile TrailEXPLORER. Polecam !