Inteligentna nawigacja już niedługo w Polsce

  • 10 Odpowiedzi
  • 3785 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline jachraniak

  • *****
  • 2152
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: iPhone 13
Inteligentna nawigacja już niedługo w Polsce
« dnia: Luty 22, 2011, 14:35:16 »
czyżby konkurencja dla AM?

cytat z głównej PDAClubu
Cytuj
Firma AutoGuard S.A., wiodący dostawca rozwiązań telematycznych, rozpoczęła prace nad systemem iNord czyli tzw. inteligentną informacją o ruchu drogowym. Spółka otrzymała 787,9 tys. zł dofinansowania na ten projekt z PARP w ramach środków z Unii Europejskiej w programie ,,Wsparcie inwestycji B+R w przedsiębiorstwach”. Łączny koszt inwestycji wyniesie 1,8 mln zł. Prace nad projektem iNord zakończą się w czerwcu 2011 roku.

 

Głównym zadaniem projektu iNord będzie dostarczanie informacji o bieżącym i prognozowanym natężeniu ruchu na drogach oraz inteligentne planowanie wyznaczanych tras. System będzie dynamicznie proponował rozwiązania alternatywne z podaniem odległości do celu i przybliżonym czasem przejazdu, uwzględniając bieżącą  sytuację na drogach oraz kierunek przemieszczania się pojazdu. W efekcie system umożliwi dojazd na czas i eliminację opóźnień wynikających z nieprzewidzianych sytuacji na trasie.

 

„W wielu krajach, również w Polsce rośnie zainteresowanie informacjami o ruchu  drogowym. Takie dane mogą służyć ograniczeniu kosztów przemieszczania się, zarówno biorąc pod uwagę czas i pieniądze. Nie bez znaczenia jest również kwestia bezpieczeństwa rozumiana jako zmniejszenie liczby kolizji i wypadków drogowych. Dlatego też widzimy zapotrzebowanie rynku na rozwiązania wspomagające optymalizację przemieszczania się pojazdów. Chcemy stworzyć system informujący o stanie natężenia ruchu na drogach, który będzie wiarygodny, reprezentatywny i ogólnokrajowy” – powiedział Robert Rozesłaniec, Prezes Zarządu AutoGuard S.A.

Innowacyjność systemu iNord polega na różnorodności źródeł danych, które będą brane pod uwagę przy tworzeniu informacji, aby w jak najbardziej precyzyjny sposób określić trasę przejazdu. Informacje będą pozyskiwane zarówno z firm monitorujących ruch pojazdów, aplikacji lokalizacyjnych i nawigacyjnych, systemów informacji miejskiej, a także kamer na skrzyżowaniach, zgłoszeń korków w radiach  czy portalach Internetowych a nawet z bazy zdarzeń meteorologicznych, bazy aktualnych wydarzeń kulturalnych.

iNord skierowany będzie  zarówno do firm komercyjnych, w  szczególności oferujących systemy nawigacyjne bazujące na mapach dowolnych dostawców, instytucji państwowych i samorządowych, jednostek bezpieczeństwa publicznego i zarządzania kryzysowego. Informacje generowane przez iNord będą mogły być wykorzystywane również przez, operatorów GSM, a także portale internetowe. System wprowadzi znaczne udogodnienia w poruszaniu się po polskich drogach zarówno dla indywidualnych kierowców, jak i dużych firm transportowych. 

System iNord pozwoli na lepsze prognozowanie czasu pokonania planowanej trasy, będzie uwzględniał komunikaty o remontach, wypadkach, informacje zarządców dróg i Policji, bazę aktualnych wydarzeń kulturalnych oraz innych zdarzeń mających wpływ na czas przejazdu z punktu A do punktu B, jak na przykład warunki meteorologiczne. W efekcie wpłynie na oszczędność czasu
i kosztów przemieszczania się użytkowników oraz poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. AutoGuard planuje zakończyć prace badawcze nad systemem w czerwcu 2011 r.

spodziewam się że nocnyMarek przeniesie wątek do Nawigacja ogólnie :) Ale że wielokrotnie rozmawialiśmy o tym że AM nie ma konkurencji na naszym rynku postanowiłem podzielić się tą nowiną właśnie tutaj

*

Offline izaw

  • *****
  • 1165
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Inteligentna nawigacja już niedługo w Polsce
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 22, 2011, 15:14:52 »
PR niemal jak w AM. Zobaczymy co to będzie potrafić w praktyce i ile kosztować. Dodatkowo na jakie platformy będzie dostępne.

Plany ambitne, czas na wczoraj. Czekamy do czerwca.

*

Offline hipeck

  • **
  • 212
Odp: Inteligentna nawigacja już niedługo w Polsce
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 22, 2011, 18:28:46 »
Odbieram ten termin jako kaktus na dłoni :sleepy:   pozdr

*

Offline plesniak

  • ***
  • 489
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: smart Media-System TomTom
Odp: Inteligentna nawigacja już niedługo w Polsce
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 22, 2011, 21:54:01 »
Retoryka identyczna jak na pewnej konferencji w maju zeszłego roku... mam na myśli żalosne TMC które mialo zmienić Polskę :-)
Paweł

*

Offline ochkarol

  • ******
  • 4813
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A8
Odp: Inteligentna nawigacja już niedługo w Polsce
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 22, 2011, 23:58:34 »
AutoGuard = Aqurat ?  :mrgreen:
Pozdrawiam
Karol
. : Kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli, niż ubrać po jej myśli. : .

*

Offline ppepe

  • ****
  • 507
  • Płeć: Mężczyzna
    • PPepe
Odp: Inteligentna nawigacja już niedługo w Polsce
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 23, 2011, 01:33:43 »

*

Offline spinnek

  • ***
  • 396
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Tab (GT-P1000)
Odp: Inteligentna nawigacja już niedługo w Polsce
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 23, 2011, 08:59:10 »
Nie radzę się podniecać zapowiedziami w stylu "AutoGuard planuje zakończyć prace badawcze nad systemem w czerwcu 2011 r".

Klientów nie interesuje faza Research&Development, tylko kiedy system wchodzi do sprzedaży.

Kolejna kwestia, to jak producent systemu ma zamiar zawojować rynek, mając takich konkurentów, jak Automapa i TomTom.

*

Offline ppepe

  • ****
  • 507
  • Płeć: Mężczyzna
    • PPepe
Odp: Inteligentna nawigacja już niedługo w Polsce
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 23, 2011, 10:59:31 »
Ja tu czegoś nie rozumiem.

Gdy mowa jest o produkcie Aquratu (LD!) popadasz w zachwyt ciesząc się, że nareszcie jest produkt dający informacje on-line.
Mówisz, że  Twoim zdaniem LD! działa wspaniale (patrząc jak rozumiem z terenu W-wy).
Zdaniem innych rozmówców do określenia "wspaniale" jest daleko.
Łącząc Twoje odczucia z W-wy i okolic z informacjami z reszty kraju można, nazywając po imieniu temat napisać, że produkt Aquratu jest w zaawansowanej fazie testów.


Jednak Ty w innych wątkach kierujesz rozmówców w stronę wniosku, że Automapa nie ma konkurencji w ofercie produktu on-line.
Wniosek z Twoich wypowiedzi jednym zdaniem: "LD! to jest to czego chcesz bo nie ma i nie spodziewasz się innej tego typu usługi".


Tu gdy jednak taka usługa ma szansę się pojawić, chłodzisz temat i oczekiwania czytających.
Od razu przywołujesz, że z taką firmą jak Aqurat (Automapa) czy też TomTom ten pomysł nie ma żadnych szans. - standardowe "ciężkie działo".


Czemu czytający interesujący się tym projektem nie powinni spodziewać się, że ten produkt będzie osiągalny dla nich w powyższym lub zbliżonym terminie? Czemu mamy się nie podziewać powstania konkurencyjnej usługi dla LD!?
Czy po za informacjami ze strony internetowej www.autogard.pl są Ci znane jakieś inne informacje dotyczące stadium zaawansowania tego projektu? Czy znasz obecne usługi, stosowane rozwiązania, kontakty z firmami chętnymi do udziału w tym projekcie jakie nawiązał AutoGard? itd.



Aż się chce przypomnieć wypowiedzi Pana Życzliwego i jego kolegi o tym samym IP, który również był ślepo wpatrzony w Aqurat.
Bez urazy, ale czy jesteś pewien, że nie powinieneś zaczynać wypowiedzi podobnie jak powyżej wspomniani czyli od zdania "Nie jestem pracownikiem Aquratu"?  :mysli:

*

Offline nocnyMarek

  • *****
  • 9913
  • Sprzęt: Palmax, viliv X70
Odp: Inteligentna nawigacja już niedługo w Polsce
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 23, 2011, 11:59:07 »
Od razu przywołujesz, że z taką firmą jak Aqurat (Automapa) czy też TomTom ten pomysł nie ma żadnych szans. - standardowe "ciężkie działo".
Czytasz między wierszami? IMO spinnek tylko się zastanawia jaki AutoGuard ma pomysł
na zdobycie nowego dla niego rynku i conajwyżej powątpiewa w powodzenie tego projektu.
A od powątpiewania do kategorycznych stwierdzeń typu 'nie mają żadnych szans' jest daleka droga.

Bez urazy, ale czy jesteś pewien, że nie powinieneś zaczynać wypowiedzi podobnie jak powyżej wspomniani czyli od zdania "Nie jestem pracownikiem Aquratu"?  :mysli:
Pozostając w tej konwencji, czy przypadkiem nie powinieneś zaczynać swoich postów od formułki
"Nie jestem niedoszłym i bardzo z tego powodu rozgoryczonym pracownikiem Aquratu"?  :P
AM3/4/5/6, DPN/D6, AP, N2/9, OM-free

*

Offline ppepe

  • ****
  • 507
  • Płeć: Mężczyzna
    • PPepe
Odp: Inteligentna nawigacja już niedługo w Polsce
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 23, 2011, 13:19:01 »
Ad. pierwszego.
OK jeśli tylko powątpiewa.
Mam nadzieję, że w kolejnych wypowiedziach to się potwierdzi.


Ad. drugiego.
Oj! co to, to nie. Ja proponowałem współpracę jedynie Panu Support Miplo (http://www.miplo.eu/users.php?u=Support).
Nie proponowałem żadnej formy współpracy do Aquratu.

A co do mojego rozgoryczenia to jestem rozgoryczony tym, że serwis Miplo został przez właśnie tą osobę podporządkowany decyzją zewnętrznym. Wkurza mnie do dziś to, że pozwolił aby np. Geosystems decydował o zawartości bazy i narzucał użytkownikom to z czego mają korzystać (patrz kat. wykasowane na rzecz danych z Geosystemu). Wpienia mnie, że pozwolono aby jakieś osoby decydowały o mojej i innych osób pracy.

Więc możesz mi takie zarzuty przytaczać ale tylko jeśli w którymś z wątków będę odnosił się do bazy POI.

*

Offline bikekowal

  • ******
  • 13104
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Inteligentna nawigacja już niedługo w Polsce
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 23, 2011, 19:05:36 »
ja powtórzę swój komentarz.

Moim skromnym zdaniem idziemy w nieodpowiednim kierunku. Z jednej strony fajnie że powstają takie systemy i że ktokolwiek się za to zabiera. Moje zdanie jest jednak takie, że powinien byc jeden system, z którego mogliby korzystać uzytkownicy wszystkich nawigacji. W momencie kiedy mamy TMC, system NaviExperta, system AutoMapy, itp itd to nigdy nie dojdziemy do jednolitego systemu. Za chwilę pojawi sie iNord, który spowoduje jeśli uda się go sensownie uruchomić jeszcze większa fragmentację rynku. Firmom może i jest to potrzebne. GDDKiA nie chce wziąć w swoje ręce tego systemu więc biorą się za to prywatni providerzy.
Sam iNord będzie działał podobnie jak systemy konkurencji - będą użytkownicy to może będzie content. Na papierze wszystko wygląda ładnie, ale komu się to sprzeda? AM i NE są największymi dostawcami tego typu usług i mają samodzielne dane, Navigon i Garmin korzysta z TMC - pozostało Mio i TomTom, które przejdzie też pewnie na TMC. W tanich nawigacjach po prostu będzie to zbyt drogie. Tak więc gdzie?
Bądźcie realistami, żądajcie niemożliwego...