Gps traci fixa w okolicach Strykowa.

  • 42 Odpowiedzi
  • 57518 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline jerzu

  • *****
  • 1323
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mój profil na FB
  • Sprzęt: iPhone 7
Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« dnia: Lipiec 20, 2014, 13:26:57 »
Kiedyś taki problem występował (co potwierdziło kilka osób) w okolicy Siewierza.
Obecnie zauważyłem to w okolicy Łodzi, Zgierza, Strykowa. Jadąc od strony Piotrkowa przez Łódź GPS przestaje mi działać w okolicy al. Włókniarzy/Konstantynowska. Foxa odzyskuję dopiero na A2 w kierunku Warszawy, jakieś 15 kilometrów od węzła Łódź Północ. Za pierwszym razem myślałem że to jakieś cyrki odstawia sprzęt lub program(Xperia L, NaviExpert), ale kiedy za drugim razem, w tym samym miejscu utraciłem fixa, to raczej nie jest to wina sprzętu.
Na początku lipca jechałem na wakacje nad morze. A2/A1 i dalej. I znowu - jakieś 15 kilometrów przed węzłem Łódź Północ fixa nie ma. Po zjeździe na A1, po jakichś 10 kilometrach fix wrócił. Podczas powrotu znad morza to samo.
Co takiego jest w tych okolicach, że sprzęt traci fixa?

Dariusz "jerzu" Niemczyński
Telefon - iPhone 7 & Moto G5
Tablet - Huawei Media Pad T5

*

Offline izaw

  • *****
  • 1165
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 20, 2014, 21:00:04 »
Nigdy nic takiego nie zaobserwowałem. Co prawda ostatnio jechałem tamtędy w maju. Będę jechał w sobotę to sprawdzę.

Jeżdżąc w Łodzi w okolicach Strykowskiej też nic takiego nie zauważyłem, choć SGS+ do mocarzy GPS nie należy.

*

Offline lola

  • *****
  • 1240
  • Sprzęt: S7, Axim x51v
Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 20, 2014, 22:32:55 »
Jechałem tam na koniec maja i żadnych takich problemów nie zauważyłem. L9 z Sygic-iem.


Pozdrawiam,
Ł.O.

*

Offline jerzu

  • *****
  • 1323
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mój profil na FB
  • Sprzęt: iPhone 7
Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 20, 2014, 22:42:21 »
W maju też takich objawów nie miałem. W czerwcu już tak.

Dariusz "jerzu" Niemczyński
Telefon - iPhone 7 & Moto G5
Tablet - Huawei Media Pad T5

*

Offline piechucki

  • **
  • 206
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: C600>Touch>Zest>Acer S200>V970>Coolpad F1
Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 21, 2014, 07:57:55 »
Mieszkam w pobliżu, jeżdżę na aAM i NE i żadnych problemów raczej nie miewam w podanych przez Ciebie okolicach. Może jakieś fatum nad Tobą ciąży ;)

*

Betulus

Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 11, 2014, 14:31:49 »
No nie wiem czy fatum, a jeśli już to nad GPSem w okolicach Łodzi... tylko w jaki sposób to możliwe?

Często odwiedzam Łódź i okolice, najczęściej przejazdem, głównie na kierunku Śląsk - Pomorze choć nie tylko. Do nawigacji samochodowej używam Samsunga Galaxy S2 (i-9100) z AutoMapą Android (najnowsza wersja). A oto moja historia:

- marzec 2014: trasa okolice Łodzi i Pabianic -> bez problemu
- maj 2014: trasa okolice Pabianic i dalej w stronę Aleksandrowa -> bez problemu
- czerwiec 2014: trasa przez Łódź (od strony Częstochowy), Stryków i A1 nad morze -> fixa stracił w Łodzi, odzyskał sporo za Strykowem
- czerwiec 2014: trasa z Gdańska A1 na Stryków, Łódź i dalej na Częstochowę -> fixa stracił na A1 sporo przed Strykowem, odzyskał jakoś za Łodzią, jadąc już na Częstochowę.
- lipiec 2014: identyczna sytuacja jak wyżej
- sierpień 2014: identyczna sytuacja jak wyżej

W takim przypadku winę sprzętu raczej wykluczam, problem dotyczy jak widać więcej osób i na konkretnym obszarze, od pewnego czasu (maj/czerwiec 2014).

Więc co u licha?

B.

*

Offline izaw

  • *****
  • 1165
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 11, 2014, 14:55:22 »
Dwa tygodnie temu jechałem tamtędy z Łodzi na Kaszuby i fix był cały czas. Może w niektórych godzinach jakiś zakład silnie zakłóca sygnały, chociaż nie wyobrażam sobie jak. Teren otwarty, brak lasów. Sygnał jest rozsiewany z satelit i jedynie ekranujący parasol mógłby go ekranować. Przy zakłóceniach to i inne systemy łączności powinny siadać, a takich sygnałów nie ma.

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 11, 2014, 22:44:38 »
Kręcę się w tych dokładnie rejonach 2-3 razy w tygodniu od wielu lat bo tu mieszkam. Nic opisanego w temacie nie uświadczyłem w ostatnich tygodniach jak również nigdy wcześniej. Stale jeżdżę oboma moimi samochodami z włączoną nawigacją (taki nawyk), więc z pewnością bym coś zauważył.

*

Offline jerzu

  • *****
  • 1323
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mój profil na FB
  • Sprzęt: iPhone 7
Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 12, 2014, 20:15:48 »

W takim przypadku winę sprzętu raczej wykluczam, problem dotyczy jak widać więcej osób i na konkretnym obszarze, od pewnego czasu (maj/czerwiec 2014).


Jak będziesz jechał następnym razem, to wyłącz transmisję danych - u mnie po wyłączeniu wraca fix. Po włączeniu danych fix znowu ginie. Dziwne toto wszystko.

Łódź.





A2



Dariusz "jerzu" Niemczyński
Telefon - iPhone 7 & Moto G5
Tablet - Huawei Media Pad T5

*

Offline luz

  • 2
Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 18, 2014, 20:49:40 »
uff. znalazłem ten wątek bo i mnie gps odmówił posłuszeństwa w okolicach Strykowa. najpierw trasa z południa na północ w czwartek na długi weekend około 22-ej po zjechaniu w Strykowie na A1 zuważyłem, że nawigacja zgubiła sygnał - nie pomogło restartowanie aplikacji ani telefonu (nokia lumia 630). telefon nie umiał też złapać fixa na janosiku. gps złapał dopiero po jakimś czasie, może parunastu kilometrach. w niedzielę wracałem tą samą trasą i dokładnie ten sam numer - fixa straciłem idealnie na zjeździe z A1 na A2 około godziny 18:30 i nie dało się go ponownie złapać -  a stałem tam około 30min w korku. gps załapał dopiero po zjechaniu z autostrady w stronę centrum Łodzi i przejechaniu około 5-10km od zjazdu. już myślałem, że tel. pójdzie do serwisu...

*

Offline lola

  • *****
  • 1240
  • Sprzęt: S7, Axim x51v
Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 18, 2014, 21:40:57 »
Jak będziesz jechał następnym razem, to wyłącz transmisję danych - u mnie po wyłączeniu wraca fix. Po włączeniu danych fix znowu ginie. Dziwne toto wszystko.
W przypadku Yanosika oznacza to koniec nawigacji - efekt zasadniczo taki sam, jak przy zgubieniu sygnału GPS.


Pozdrawiam,
Ł.O.

*

Offline izaw

  • *****
  • 1165
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 19, 2014, 00:11:13 »
Jechałem tamtędy w niedzielę około 20:00 i nie zauważyłem zaniku gps.

Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 19, 2014, 08:45:13 »
Cześć,

Ciekawy wątek. Mieszkam w Łodzi, pracuję w okolicy Strykowa. Od maja mam problem z GPS w telefonie (Lumia 925). Objawy są takie jak opisujecie - utrata fixa. Czasem fix wróci na kilka km i potem znowu nic. Winę za ten stan rzeczy przypisywałem aktualizacji softu do wersji 8.1 PfD, jednak oficjalna wersja Cyan do Lumii nie usunęła problemu :/

Jak zauważył jerzu - wyłączenie transmisji danych rozwiązuje problem "od ręki". Oczywiście jazda z Yanosikiem nie ma wtedy sensu (po kilku minutach dostajemy informację o braku połączenia).

Zastanawiam się czy te problemy nie są związane z (mającą się właśnie kończyć) modernizacją sieci Orange. Skoro wyłączenie transmisji danych komórkowych pomaga, to wygląda na to że A-GPS nie działa tak jak powinien. Moja Lumia nie ma osobnej opcji wyłączającej A-GPS. Może któryś z Was mógłby sprawdzić ten trop dokładniej?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2014, 09:05:43 wysłana przez Virus.VHD »

*

Offline jerzu

  • *****
  • 1323
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mój profil na FB
  • Sprzęt: iPhone 7
Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 19, 2014, 10:34:30 »
A-GPS to pewien trop.
Mam pytanie do tych co tracą fixa, i do tych co go nie tracą. Chodzi o operatora GSM: z jakiego korzystacie?
U mnie T-Mobile.
Dariusz "jerzu" Niemczyński
Telefon - iPhone 7 & Moto G5
Tablet - Huawei Media Pad T5

*

Offline lola

  • *****
  • 1240
  • Sprzęt: S7, Axim x51v
Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 19, 2014, 10:41:08 »
Mam pytanie do tych co tracą fixa, i do tych co go nie tracą. Chodzi o operatora GSM: z jakiego korzystacie?
Orange.


Pozdrawiam,
Ł.O.

*

Offline jerzu

  • *****
  • 1323
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mój profil na FB
  • Sprzęt: iPhone 7
Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 19, 2014, 10:48:14 »
Obstawiam, że problem występuje w Orange i T-Mobile oraz u operatorów wirtualnych, korzystających z infrastruktury T-Mobile/Orange.

Na tym obrazku ładnie widać brak fixa w okolicach:

Dariusz "jerzu" Niemczyński
Telefon - iPhone 7 & Moto G5
Tablet - Huawei Media Pad T5

*

Offline izaw

  • *****
  • 1165
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 19, 2014, 20:38:09 »
T-mobile (czasami system sam zmienia operatora - w play mam możliwość korzystania z czterech) oraz aero2.

Utraty fix-a nie zauważyłem, ale kiedyś mogłem przegapić. Widoki za szybą ciekawsze od ekranu.

*

Offline luz

  • 2
Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 20, 2014, 07:13:17 »
Trace fixa na orange i tez obstawiam AGPS

*

Offline izaw

  • *****
  • 1165
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 20, 2014, 14:59:33 »
A co braku fixa ma AGPS?

Te dane tylko ułatwiają zimny start, potem już nie są używane.

Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 20, 2014, 19:14:57 »
A co braku fixa ma AGPS?

Te dane tylko ułatwiają zimny start, potem już nie są używane.

Nie do końca. Dzięki A-GPS można ustalić położenie z niezłą dokładnością i nie trzeba korzystać zawsze z GPS. Telefony mogą tego używać np. w celu oszczędzania energii.

*

Offline izaw

  • *****
  • 1165
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 20, 2014, 21:10:22 »
Na trasie daje to dokładność 1-3 km, bo taki jest zasięg stacji bazowych. Jeżeli ma to być podstawą nawigacji to tylko kosmicznej.

Zresztą aAM nie korzysta z innych źródeł lokalizacji jak gps.

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 20, 2014, 23:24:27 »
Nie do końca. Dzięki A-GPS można ustalić położenie z niezłą dokładnością i nie trzeba korzystać zawsze z GPS. Telefony mogą tego używać np. w celu oszczędzania energii.

Czyżby? Polecam: http://pl.wikipedia.org/wiki/AGPS

Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 20, 2014, 23:40:37 »

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 21, 2014, 14:36:11 »
Nie do końca. Dzięki A-GPS można ustalić położenie z niezłą dokładnością i nie trzeba korzystać zawsze z GPS. Telefony mogą tego używać np. w celu oszczędzania energii.

Oczywiście czytałem. Czytałem również to: https://en.wikipedia.org/wiki/Assisted_GPS

... to powinieneś wiedzieć że smartfony korzystają tylko z podstawowej funkcjonalności A-GPS pobierając tablice konstelacji i czas systemowy podczas startu. I na tym się kończy. Bardziej zaawansowanych funkcji operatorzy telefonii komórkowych nie udostępniają. Zaczytana tablica jest aktualna przez kilka dni, więc jak nawet zaniknie sygnał GPS podczas jazdy odbiornik A-GPS nie musi pobierać ponownie danych za pomocą transmisji pakietowej.

Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 21, 2014, 15:16:18 »
... to powinieneś wiedzieć że smartfony korzystają tylko z podstawowej funkcjonalności A-GPS pobierając tablice konstelacji i czas systemowy podczas startu. I na tym się kończy. Bardziej zaawansowanych funkcji operatorzy telefonii komórkowych nie udostępniają. Zaczytana tablica jest aktualna przez kilka dni, więc jak nawet zaniknie sygnał GPS podczas jazdy odbiornik A-GPS nie musi pobierać ponownie danych za pomocą transmisji pakietowej.

Wiem jak to działa teoretycznie i działało w praktyce do niedawna. Proszę - wytłumacz to mojej Lumii, która uparcie "wyłącza GPS" (taki jest efekt) w momencie gdy aktywne są dane komórkowe (niezależnie czy 2G, 3G czy 4G). Natychmiast po wyłączeniu danych GSM GPS ożywa. U mnie dzieje się tak tylko w okolicach opisanych w wątku. Ponieważ dotyczy to nie tylko WP ale i Androida to uprawnionym wydaje mi się stwierdzenie, że A-GPS może mieć coś wspólnego z problemem. Może niedawna modernizacja sieci spowodowała, że dane zwracane ze stacji w tej okolicy są niepoprawne?

A może problem leży zupełnie gdzie indziej - masz jakieś pomysły?

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 21, 2014, 22:13:55 »
Zaintrygowany tymi faktami przy pomocy szwagra zrobiłem po południu dwukrotny test, korzystając z 4 szt. smartfonów każdy w sieci innego operatora z tzw. wielkiej czwórki. Test z włączoną transmisją danych i z wyłączoną. Pierwszy test z aAM a drugi z Yanosikiem.
Niestety nie udało mi się uzyskać ani razu efektu utraty sygnału GPS na którymkolwiek urządzeniu.
Testowałem tylko androida bo nie mam dostępu do modelu z WP.

Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 22, 2014, 09:16:07 »
Zaintrygowany tymi faktami przy pomocy szwagra zrobiłem po południu dwukrotny test, korzystając z 4 szt. smartfonów każdy w sieci innego operatora z tzw. wielkiej czwórki. Test z włączoną transmisją danych i z wyłączoną. Pierwszy test z aAM a drugi z Yanosikiem.
Niestety nie udało mi się uzyskać ani razu efektu utraty sygnału GPS na którymkolwiek urządzeniu.
Testowałem tylko androida bo nie mam dostępu do modelu z WP.

Dzięki za test. U mnie powrót ze stolicy w okolice węzła Łódź Północ zaowocował utratą GPS do momentu wyłączenia danych. Na telefonie z Androidem nie testowałem - ale zrobię to w weekend z ciekawości.

Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 22, 2014, 15:20:57 »
W moim przypadku sytuacja wygląda podobnie. Jakieś 3 miesiące temu GPS przestał łapać fixa. Ponieważ głównie używałem GPS (na SGS2) w łodzi/aleksandrowie do endomondo to stwierdziłem że coś się zadziało ze sprzętem. Dziwnym trafem u mojego znajomego stało się podobnie praktycznie w tym samym tygodniu. Badaliśmy temat pobieżnie, rootowaliśmy smartfony, podmienialiśmy wpisy ntp i nic.  Wyjechałem na urlop i okazało się że nad morzem wszystko działa jak należy, Sygic, endomondo, gps nie gubi fixa. W drodze powrotnej fix zgubiony 25km przed łodzią na A1. Później znów wypad nad morze i poza Łodzią GPS śmiga aż miło. Droga powrotna i 24km przed łodzią na A1 fix zgubiony.
Ostatnio rozmawiałem z kuzynem (posiadacz SGS2) i stwierdził że 3 miechy temu GPS przestał działać (mieszka w Łodzi), poza łodzią nie sprawdzał, ale założe się że wszystko działa jak należy. Wszystkie telefony są z sieci orange. wszystko przestało działać praktycznie w jednym czasie.

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 24, 2014, 21:43:06 »
Dla tych którzy mają w/w problemy proponuje poeksperymentować z opcją "WiFi & Lokalizacja za pomocą sieci komórkowej".

Zmieniając te ustawienia udało mi się powtórzyć opisywany problem na Endomondo.

Transmisja pozostawała cały czas włączona.

*

Offline lola

  • *****
  • 1240
  • Sprzęt: S7, Axim x51v
Odp: Gps traci fixa w okolicach Strykowa.
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 24, 2014, 23:54:52 »
Zmieniając te ustawienia udało mi się powtórzyć opisywany problem na Endomondo.
Tylko w Endo? U mnie Endo samo z siebie miewa problemy z GPS-em, wiec nie ufalbym mu pod tym wzgledem przy jednostkowych probach.


Pozdrawiam,
Ł.O.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2014, 06:57:40 wysłana przez lola »