Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?

  • 22 Odpowiedzi
  • 8403 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Matthius

  • *
  • 62
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Navroad 780H & Asus A632
Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?
« dnia: Czerwiec 01, 2011, 11:29:38 »
Wczoraj wieczorem jechałem DK7 z Warszawy w kierunku Radomia. Na wysokości Tarczyna zamontowane są fotoradary 70+, reagujące również na przejechanie na czerwonym świetle. Akurat jak dojeżdżałem do skrzyżowania, światło zmieniało się na pomarańczowe. Spokojnie wyhamowałem i zatrzymałem się przed światłem, które wkrótce potem zmieniło się na czerwone.

I nagle błysk-błysk - fotoradar zrobił zdjęcie. Tylko komu? Mój samochód był wtedy jedynym na skrzyżowaniu, nieruchomy na pasie do skrętu w lewo. Czyżbym przejechał jakąś niewidzialną linię i radar uznał, że chciałem wjechać na skrzyżowanie pomimo czerwonego światła?

Mam w samochodzie AM skonfigurowaną w ten sposób, że automatycznie zapisuje ślad GPS po włączeniu silnika i złapaniu fixa. Sprawdziłem - wczorajsza droga też została zapisana. Widać wyraźnie każdy postój (miałem ich kilka po drodze), w tym również ten na skrzyżowaniu z fotoradarami.

Nie mam zamiaru płacić za coś, czego nie zrobiłem. Jeżeli odmówię przyjęcia mandatu, to czy zapis śladu z GPS będzie przed sądem wystarczająco mocnym dowodem? Miał ktoś może podobne doświadczenie?

*

Offline JR.Nysa

  • ****
  • 807
  • Płeć: Mężczyzna
  • AM 6.17 PL , TomTom Android 1.4
  • Sprzęt: BLOW50YBT , Samsung Galaxy S 4 - i9505 5.0.1
Odp: Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 01, 2011, 11:54:56 »
Ja bym nie panikował , poczekaj czy przyjdzie mandat , przecież jest zdjęcie na którym będzie widoczna twoja pozycja na drodze oraz prędkość!

A ślad GPS póki co zachowaj na dysku, myślę że byłby marnym środkiem dowodowym w sprawie ale zawsze można spróbować.

Jednak dla mnie jest to plik edytowany i można w nim dopisać wiele i skasować jeszcze więcej!

*

Offline jachraniak

  • *****
  • 2152
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: iPhone 13
Odp: Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 01, 2011, 12:12:18 »
Wszystko może być dowodem w sprawie. Może się okazać, że dzięki AM zaoszczędzisz parę stówek... A wtedy jakby nie patrzeć jedna subskrypcja zarobi na kilka następnych lat  :ok:

Do tej pory nie korzystałem z zapisu. Do dziś  :mrgreen:

Przykład z hamerki

Cytuj
Pewien amerykański student o imieniu Sahas Katta, zdołał wybronić się od mandatu za przekroczoną prędkość, pokazując logi GPSu! Zatrzymany za jazdę z prędkością 40mph w strefie 25mph, twierdził, że jechał tylko 26 mil na godzinę Jako że akurat na swym Androidowym telefonie miał odpaloną aplikację My Tracks autorstwa Google, zapisującą ścieżkę przejazdu, miał niejako dowód na swoją obronę. Sprawa trafiła do sądu, gdzie uznano że udostępnione przez niego dane mogą być faktycznie wiarygodne i odstąpiono od wymierzenia kary.

Połączone: Czerwiec 01, 2011, 12:14:24
i jeszcze raz
Cytuj
Rozmiar tekstu: A A A
GPS kontra policja
Poniedziałek, 21 lipca 2008 (08:45)
Pewien nastolatek udowodnił za pomocą systemu GPS, iż policja bezpodstawnie oskarżyła go o przekroczenie prędkości.
GPS może uratować przed mandatem.
GPS może uratować przed mandatem. /materiały prasowe

18-letni Shaun Malone został zatrzymany przez policję, która wystawiła mu mandat za przekroczenie prędkości. Funkcjonariusze twierdzili, powołując się na wskazania ręcznego radaru (popularnej "suszarki"), iż Malone jechał z prędkością 62 mil na godzinę, łamiąc obowiązujący zakaz ograniczenia prędkości do 45 mil/godz.

Młody kierowca natychmiast postanowił apelować. Powołał się na system GPS, który został zainstalowany w samochodzie przez jego rodziców. Z zapisanych przez system danych wynikało, iż prędkość nie została przekroczona.

Podczas sądowej rozprawy wzięto pod uwagę opinię eksperta, który przebadał GPS firmy Rocky Mountain Tracking. Stwierdził on, iż system nie mógł się mylić.

- Sprawę tę można traktować jako precedens. Policja będzie musiała liczyć się z faktem, iż coraz większa liczba kierowców może mieć zainstalowany w swoich samochodach system GPS - twierdzi Brad Borst, prezes Rocky Mountain Tracking, który był wcześniej policjantem.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2011, 12:14:24 wysłana przez jachraniak »

*

Offline Matthius

  • *
  • 62
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Navroad 780H & Asus A632
Odp: Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 01, 2011, 13:00:39 »
Dzięki, to daje jakąś nadzieję. :)

Plik ze śladem zarchiwizowany, miejmy nadzieję że nie będzie potrzebny. Podobno ten fotoradar czasami strzela takie bezsensowne fotki.

Tu nawet nie chodzi o panikowanie. Ciekawiło mnie jedynie, czy w Polsce komuś udało się wybronić przed mandatem przedstawiając jako dowód ślad z nawigacji.

Owszem, zapis .gps to zwykły plik tekstowy, ale gdybym miał przerabiać go ręcznie, to chyba wolałbym już przyjąć mandat.  :D Przy odczycie pozycji kilka razy na sekundę dostaję kilkaset linii odnoszących się do samego postoju na światłach.
A to przecież nie wszystko, musiałbym przecież "wygładzić" ścieżkę przed światłami i po zjechaniu ze skrzyżowania. Dziwnie by wyglądało, gdybym wyhamował z 70 km/h do 0 na 5 metrach, a potem rozpędził się do 50 km/h w sekundę.  :D
W sumie kilka tysięcy linii do przerobienia. Nawet mając narzędzia, wygląda mi to na żmudną robotę, raczej niewartą mandatu.

*

Offline izaw

  • *****
  • 1165
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 01, 2011, 13:30:05 »
Samo zdjęcie to mało. Musi być na nim, że przekroczyłeś linię wjazdu na skrzyżowanie i że się poruszasz. Tak to obejrzą i do kosza.

*

mariusz-jagi

Odp: Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 01, 2011, 14:06:00 »
Ten fotoradar często robi dużo ujęć. W Twoim wypadku wszystkie będą w tej samej pozycji auta więc nie przyjdzie Ci do domu "pocztówka".
Ja już kilka razy przejeżdżałem przez to skrzyżowanie z dozwoloną prędkością i czasem robi fotki albo tak cyka prewencyjnie by nie zapominać o nim, że działa. Pozostaje opcja, że ktoś z naprzeciwka przekroczył prędkość, a fotki obejmują cały rejon skrzyżowania.

*

Offline iceneon

  • ****
  • 995
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 01, 2011, 14:18:00 »
Gdzieś kiedyś słyszałem, że są fotoradary, które robią zdjęcia po to by zweryfikować zapięte pasy.
Słyszałem nawet taki dowcip/anegdotkę, że koleś przejechał przepisową prędkością trzykrotnie przed fotoradarem szczerząc się do niego, po czym otrzymał trzy mandaty za niezapięte pasy :E
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2011, 14:19:44 wysłana przez iceneon »

*

Offline JR.Nysa

  • ****
  • 807
  • Płeć: Mężczyzna
  • AM 6.17 PL , TomTom Android 1.4
  • Sprzęt: BLOW50YBT , Samsung Galaxy S 4 - i9505 5.0.1
Odp: Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 01, 2011, 14:25:17 »
Są takie.....


 

*

Offline daro.s

  • ***
  • 278
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: NavRoad Auro S     z LD
Odp: Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 01, 2011, 17:50:14 »
Możesz się nie przejmować, w Tarczynie podczas przejazdu przez czerwone światło oprócz zdjęcia jest nagrywane 12s filmu. Na podstawie tego filmu jest weryfikowane czy przejechałeś przez skrzyżowanie czy tylko wjechałeś na pętlę.
Pzd 
Było: Cruser Sigma B50; Cruser Sigma A50; Westin G501; Mio 169 
Od: AM 3.9.3 XL mapy 3r -> AM 6.24

*

Offline Ahmed

  • **
  • 241
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje małe FortPolio
  • Sprzęt: Smart devices: Casio Cassiopeia A11 > NEC Mobile Pro 780 > Nokia 9110i > Handspring + modół GPS Samsung Omnia, HTC Universal, Samsung i780 (żony)
Odp: Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 01, 2011, 18:25:44 »
Byłoby fajnie gdyby kolega @Matthius napisał w tym wątku gdyby okazało się że zapis śladu był potrzebny, choć życzę mu aby cała sprawa rozeszła się po kościach.

*

Offline Kapitan Pazur

  • *****
  • 11296
  • Sprzęt: iPhone 5, Xperia Z3 Compact
Odp: Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 02, 2011, 09:40:14 »
[admin]Proszę trzymać się tematu albo wątek zostanie zamknięty. Posty dotyczące kosztów sądowych, filmiki z fałszywymi fotoradarami i inne bzdury zostały usunięte, to samo czeka kolejne posty nie na temat, a dla ich autorów będzie bonus w postaci ostrzeżenia.[/admin]
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2011, 09:42:01 wysłana przez Kapitan Pazur »

*

Offline Matthius

  • *
  • 62
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Navroad 780H & Asus A632
Odp: Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 02, 2011, 10:12:39 »
Byłoby fajnie gdyby kolega @Matthius napisał w tym wątku gdyby okazało się że zapis śladu był potrzebny, choć życzę mu aby cała sprawa rozeszła się po kościach.

Interesowała mnie bardziej przydatność śladu GPS w sądzie, niż kwestia czy ten konkretny radar działa poprawnie lub nie. Nawet jeśli tym razem nic nie przyjdzie, to zawsze może być inne miejsce, inny radar, inna sytuacja. A nagrywanie śladu nic nie kosztuje. :)

Z poprzednich wypowiedzi wnioskuję, że można na tym oprzeć linię obrony. Przerabianie zapisu jest trudne i kosztowne, taniej byłoby przyjąć mandat. Oczywiście pod warunkiem, że faktycznie nie doszło do wykroczenia. :)

*

Offline ochkarol

  • ******
  • 4813
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A8
Odp: Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 02, 2011, 10:43:12 »
Interesowała mnie bardziej przydatność śladu GPS w sądzie...
No właśnie. Bo jeśli oskarżyciel poinformuje sąd, że mogłeś ręcznie przedefiniować czas systemowy w urządzeniu i zrobić zapis w innym czasie niż czas zdarzenia?
Można odczytać czas "rzeczywisty" a nie systemowy w plikach śladu?
Pozdrawiam
Karol
. : Kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli, niż ubrać po jej myśli. : .

Odp: Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 02, 2011, 11:08:38 »
Wątpię, żeby to mógł być poważny dowód w sądzie, bo taki ślad z GPS można sobie bardzo łatwo spreparować.

Nie rozumiem po co panikujesz, skoro nie popełniłeś wykroczenia i nie dostałeś żadnej pocztówki. Żeby dać mandat to musieliby udowodnić Ci wykroczenie, a skoro go nie popełniłeś, to chyba sprawa jest jasna ;]

*

Offline ochkarol

  • ******
  • 4813
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A8
Odp: Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 02, 2011, 11:33:36 »
No wiesz...
Na Ukrainie słynne było zdjęcie zrobione przez fotoradar, przedstawiające poruszającą się z prędkością 30km/h stację benzynową  :mrgreen:
Pozdrawiam
Karol
. : Kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli, niż ubrać po jej myśli. : .

*

Offline bydziamen

  • 28
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 02, 2011, 11:36:57 »
Panowie, Panie,koledzy.... zapis śladu nie będzie brany pod uwagę jeśli dojdzie do np sprawy w sądzie .....
Co do radarów to bajki piszecie.....jakie nagrywanie filmu itp.... ?
Fotoradar robi ZDJĘCIE z chwila ujawnienia wykroczenia.......przekroczenie prędkości....
Dla uspokojenia dodam, ze często zamiast Fotoradaru są wkładane w maszty tzw."straszaki"....robią "błysk" co pewien czas :)
Pozdrawiam...

*

Offline ochkarol

  • ******
  • 4813
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A8
Odp: Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 02, 2011, 17:30:55 »
Panowie, Panie,koledzy.... zapis śladu nie będzie brany pod uwagę jeśli dojdzie do np sprawy w sądzie .....
Skąd ta pewność?
Sąd decyduje czy dopuscić materiał dowodowy czy odrzucić.

Fotoradar robi ZDJĘCIE z chwila ujawnienia wykroczenia
Dokładnie.
Pozdrawiam
Karol
. : Kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli, niż ubrać po jej myśli. : .

*

Offline rrudas

  • **
  • 210
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Xiaomi Mi6, Modecom SX 7.1
Odp: Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 03, 2011, 10:07:35 »
.....jakie nagrywanie filmu itp.... ?

Celem wyjaśnienia, na światłach w Tarczynie nie ma typowego fotoradaru. Jest zamontowany stały monitoring (nagrywanie w komendzie) sprzężony z radarem i reflektorem na podczerwień. Zazwyczaj to wystarcza, ale czasami system doświetla się jeszcze fleszem. Więc z tego miejsca materiałem dowodowym jest film.
 
Fotoradar robi ZDJĘCIE z chwila ujawnienia wykroczenia.......przekroczenie prędkości....

Masz rację w połowie, typowy fotoradar robi zdjęcie z chwila przekroczenia prędkości ustawionej w fotoradarze. Nie musi to być prędkość wynikająca z przepisów. Może być większa, ale też mniejsza. Zależy od instalatora, czy chce mieć zdjęcie każdego obiektu poruszającego się przed fotoradarem, czy tylko niektórych.
"Nie wystarczy mieć sprawny umysł, trzeba go jeszcze dobrze używać." - Kartezjusz (1596-1650)

Uczcie się języków - curva dei pedali

*

Offline bydziamen

  • 28
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 03, 2011, 12:33:16 »
Panowie, Panie,koledzy.... zapis śladu nie będzie brany pod uwagę jeśli dojdzie do np sprawy w sądzie .....
Skąd ta pewność?
Sąd decyduje czy dopuscić materiał dowodowy czy odrzucić.

Uwierz mi na słowo.... :)  :police:

*

Offline nocnyMarek

  • *****
  • 9913
  • Sprzęt: Palmax, viliv X70
Odp: Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 03, 2011, 12:47:38 »
Czy przypadkiem u nas sąd nie ma swobody interpretacji dowodów?
I tylko od jego 'widzimisię' zależy co dopuści a co nie?
AM3/4/5/6, DPN/D6, AP, N2/9, OM-free

*

Offline sp4jkk

  • ***
  • 322
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://www.odkurzacze.elk.pl
  • Sprzęt: HTC ONE V, Nokia E51 i E52
Odp: Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 03, 2011, 13:17:47 »
Jeszcze z tym śladem to ja bym uważał, bo jak gdzieś wcześniej przekraczałeś prędkość to też tam będzie to widać. Chyba że jeździsz przepisowo i jesteś w 100% pewny.
Mimo wszystko to ONI muszą udowodnić Ci winę a nie TY swoją niewinność.  :tongue:
SPV M3100 był, był Samsung Omnia. Była Omnia jest Nokia E51 i E52 oraz HTC ONE V. Do nawigacji jest Lark 50.2.

*

Offline Matthius

  • *
  • 62
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Navroad 780H & Asus A632
Odp: Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 03, 2011, 13:36:21 »
Zapis jak najbardziej zawiera dokładną godzinę i datę pomiaru (odpowiednio rekordy GPRMC i GPGGA). Konia z rzędem temu, kto potrafi je pozmieniać tak, aby nie tylko zgadzały się sumy kontrolne, ale również "wygładzeniu" uległa ścieżka przejazdu.

Zgadza się, sąd decyduje o uznaniu lub nie materiałów dowodowych. Niestety, nie słyszałem, aby ktokolwiek w PL próbował użyć zapisu śladu na swoją obronę.

Ja naprawdę nie panikuję. :) Poczekam te parę tygodni. Jeśli pocztówka przyjdzie, nie będę się targować - odmówię przyjęcia mandatu (czy jak oni to nazwą). Jeśli skończy się to sądem - zaryzykuję i otworzę nowy wątek.

Ten temat można chyba już zamknąć.

*

Offline ochkarol

  • ******
  • 4813
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy A8
Odp: Czy zapis śladu może być użyty jako dowód w sądzie?
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 03, 2011, 14:55:07 »
Czy przypadkiem u nas sąd nie ma swobody interpretacji dowodów?
I tylko od jego 'widzimisię' zależy co dopuści a co nie?
Ma. I to jeszcze jaką!!!
Pozdrawiam
Karol
. : Kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli, niż ubrać po jej myśli. : .