10 mitów o nawigacji GPS

  • 41 Odpowiedzi
  • 6250 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
10 mitów o nawigacji GPS
« dnia: Sierpień 26, 2006, 14:29:56 »
1. Posiadanie odbiornika GPS umożliwia śledzenie jego właściciela.
2. Odbiorniki GPS nie działają przy dużym zachmurzeniu.
3. Garmin jest jedynym producentem odbiorników GPS.
4. Warto kupować wyłącznie odbiorniki z chipsetem SiRF Star III.
5. Jeśli dziś kupię odbiornik, to będzie on zawierał najnowsze mapy, ze wszystkimi zmianami dokonanymi w moim sąsiedztwie.
6. GPS uchroni mnie przed zgubieniem drogi.
7. GPS uchroni mnie przed przekroczeniem granic obszarów zabronionych (lotnictwo).
8. System GPS montowany fabrycznie w samochodach jest najlepszy.
9. Aplikacja GPS zawsze wytyczy optymalną drogę.
10. Używanie odbiornika GPS na pokładzie rejsowych samolotów jest całkowicie legalne.

Szczegóły (ang.) tu:
http://www.gpsreview.net/10-myths-about-gps/

*

Offline xpablo

  • *****
  • 1294
10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 26, 2006, 14:55:41 »
Dołożyć do tego należy jeszcze mit o miesięcznym abonamencie  :)

*

Offline palmus

  • ****
  • 623
  • Palmax-Holux
10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 26, 2006, 15:07:16 »
Oraz,że przy pomocy GPS namierza się terrorystów z Al-Kaidy..

Palmus
palmus

*

Offline AMi

  • *****
  • 1763
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Nokia 7110
Re: 10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 26, 2006, 16:20:47 »
12^2
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2021, 21:22:18 wysłana przez AMi »

*

Offline syrjusz

  • **
  • 222
  • Płeć: Mężczyzna
Re: 10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 26, 2006, 16:25:59 »
Cytat: "AMi"
Cytat: "Moi"
6. GPS uchroni mnie przed zgubieniem drogi.

Tego nie zrozumiałem. To chyba akurat mit nie jest.
Uchronił mnie dziesiątki razy.


Ten punkt odnosi sie du uzytkowania GPS'a "poza samochodem". Autor postu nie dopisal calosci ze zrodla:
Cytuj
A GPS will prevent me from getting lost. (Outdoor recreational use.) A GPS will not always prevent you from getting lost. GPS devices are good at telling you were you are. A map and compass is still essential to carry to ensure you can get from where the GPS says you are to where you want to go. A GPS can’t read your mind and don’t often tell you where you want to go. They rely on batteries for power and when your batteries die you will still need to navigate.



.

*

Offline konoo

  • ****
  • 571
  • Ognia nie gaście,płonie, jak płonął zawsze
  • Sprzęt: Note 2,Motorola Xoom 3g,Motorola Defy (brick)
Re: 10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 26, 2006, 17:33:49 »
Cytat: "Moi"
4. Warto kupować wyłącznie odbiorniki z chipsetem SiRF Star III.


No na dzien dzisiejszy to najlepszy w tej cennie wybor,
i w takiej kategorii cenowej bije konkurentow na glowe
Wiec chyba raczej to prawda a nie mit

*

Offline bikekowal

  • ******
  • 13104
  • Płeć: Mężczyzna
Re: 10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 26, 2006, 19:29:05 »
6. GPS uchroni mnie przed zgubieniem drogi.


Co do tego to jest mit AMi. Jechalem kiedys z automapą po mazurach, a GPS od tak sobie pokazuje mi ze "jade" sobie po jednym z tamtejszych przepieknych jezior. Amfibia? :surprised:
Bądźcie realistami, żądajcie niemożliwego...

*

Offline kwieto

  • ******
  • 2785
Re: 10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 26, 2006, 19:34:19 »
Cytat: "AMi"
Cytat: "Moi"
6. GPS uchroni mnie przed zgubieniem drogi.

Tego nie zrozumiałem. To chyba akurat mit nie jest.
Uchronił mnie dziesiątki razy.


O ile masz wgrane dobre (aktualne i wystarczajaco szczegolowe) mapy, lub papierowa mape ktora jest "skalibrowana" pod wykorzystanie GPS (naniesione sa szerokosci i dlugosci geograficzne).
No i o ile wiesz gdzie jest punkt do ktorego chcesz dojsc (znasz jego wspolrzedne) - wtedy predzej czy pozniej trafisz i bez mapy, kwestia ilosci gubienia sie po drodze :"P

Cytat: "Moi"
4. Warto kupować wyłącznie odbiorniki z chipsetem SiRF Star III.


A z tym sie zgadzam - wymienilem ostatnio GPS APOS (RFMD) na Nokie LD-3W - i kurcze, APOS byl lepszy.... Zdarzalo mu sie ze sie "przytykal" podczas komunikacji z palmtopem, ale przynajmniej nie mial takich problemow z gubieniem sygnalu jak Nokia... moze to zreszta kwestia cech "osobniczych" i LD-3W jest po prostu kiepskim SiRF'em :/
Ludzie zazdroszczą ci nie tego, że coś zrobiłeś, ale tego że ci się chciało to zrobić.

*

Offline cin2000

  • ****
  • 509
  • Płeć: Mężczyzna
Re: 10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 26, 2006, 20:14:22 »
Cytat: "kwieto"
Cytat: "AMi"
Cytat: "Moi"
6. GPS uchroni mnie przed zgubieniem drogi.

Tego nie zrozumiałem. To chyba akurat mit nie jest.
Uchronił mnie dziesiątki razy.


O ile masz wgrane dobre (aktualne i wystarczajaco szczegolowe) mapy,[...] - wtedy predzej czy pozniej trafisz i bez mapy, kwestia ilosci gubienia sie po drodze :"P


Ciekawa teoria... kwieto.

AMi - imchodziło o GPS (bez map).
"Istnieją 3 typy ludzi: Ci co umieją liczyć i Ci co nie umieją liczyć."

*

Offline kwieto

  • ******
  • 2785
Re: 10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 26, 2006, 20:25:08 »
Cytat: "cin2000"
Cytat: "kwieto"
O ile masz wgrane dobre (aktualne i wystarczajaco szczegolowe) mapy,[...] - wtedy predzej czy pozniej trafisz i bez mapy, kwestia ilosci gubienia sie po drodze :"P


Ciekawa teoria... kwieto.


Chodziles kiedys w terenie na azymut? Majac dane punktu docelowego i miejsca gdzie jestem, moge dotrzec do punktu docelowego bez wiekszego problemu - kwestia tylko przeszkod trafiajacych sie po drodze (budynki, jednokierunkowe drogi, rzeki, tory kolejowe (bez przejazdu) i tym podobne atrakcje. Nie majac map, moge sie w nieznanym terenie "zgubic" (np. pojsc w slepa uliczke czy dotrzec daleko od najblizszego mostu), jednak predzej czy pozniej do celu dojde... O ile wczesniej nie padna baterie :"P
Ludzie zazdroszczą ci nie tego, że coś zrobiłeś, ale tego że ci się chciało to zrobić.

*

Offline palmus

  • ****
  • 623
  • Palmax-Holux
Re: 10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 28, 2006, 09:54:43 »
Cytat: "bikekowal"
"jade" sobie po jednym z tamtejszych przepieknych jezior. Amfibia? :surprised:


Zaraz amfibia.
Jezioro przesunęli!

palmus
palmus

Re: 10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 28, 2006, 16:41:42 »
Cytat: "konoo1"
Cytat: "Moi"
4. Warto kupować wyłącznie odbiorniki z chipsetem SiRF Star III.

No na dzien dzisiejszy to najlepszy w tej cennie wybor,
i w takiej kategorii cenowej bije konkurentow na glowe
Wiec chyba raczej to prawda a nie mit

Mylisz się, bo patrzysz na odbiornik GPS tylko i wyłącznie przez pryzmat jednego parametru: czułości. W takiej sytuacji oczywiście SiRF III jest bardzo dobrym wyborem. Jeżeli jednak komuś nie zależy na czułości ale na innych parametrach (np. niskim zużyciu energii, wysokiej dokładności i stabilości wskazań wyskości n.p.m.) to SiRF III niestety nie jest najlepszym pomysłem. Stąd od pewnego czasu mam właśnie dylemat w doradzaniu jaki GPS kupić do pieszych wędrówek w góry  :(  Sam używam SiRFowego 60CSX i jestem zadowolony, ale nie SiRFowa Vista_C pracująca 2x dłużej na tych samych ogniwach oraz zapewniająca dużo większą precyzję i stabiloność wskazań wysokości przy jednocześnie znacznie niższej cenie - dla wielu może być ideałem. Pomimo, że czasami w kotlinkach w lesie zgubi sygnał.

Zatem zdanie: Warto kupować wyłącznie odbiorniki z chipsetem SiRF Star III jest faktycznie mitem. Wszystko zależy czego od odbiornika oczekuje user.

Ja ze swojej strony dodałbym jeszcze jeden mit. Mit lokalny:
11. Jedynym sensownym sprzętem nawigacyjnym na Polskę jest PPC z AutoMapą.

*

Offline fokstrot

  • ****
  • 949
  • Sprzęt: BB 9780 pin: 26791dc9
10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 28, 2006, 17:42:52 »
GPS maniak
a masz moze jakas alternatywe dla nawigacji po polsce?
Dell X50v/Bt-359 --> BB

10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 28, 2006, 18:33:49 »
Cytat: "fokstrot"
GPS maniak
a masz moze jakas alternatywe dla nawigacji po polsce?

Oczywiście. Jeżeli ktoś potrzebuje dobre urządzenie do nawigacji, a nie ma jeszcze pocketa to warto pomyśleć o urządzeniach dedykowanych. Np. firm Blaupunkt, TomTom, czy Garmin. Są także inne firmy na polskim rynku. Dla zwolenników bardzo szczegółowej mapy - na dzień dzisiejszy (!) - warto polecić zwłaszcza urządzenia Garmina z GPMapą 4.o, która w niektórych elementach jest co prawda gorsza od AM (drogi gruntowe) ale w niektórych zdecydowanie lepsza (ilość miejscowości z pełną bazą adresowa, POI wbudowane).

Samochodowe urządzenia Garmina dają widok mapy 3D, obsługę POI z ostrzeganiem przed radarami (można np. skorzystać z poi.mobilne.net), a niektóre (nie wiem po co) są jednocześnie przeglądarką jpg, odtwrzaczem mp3, organizerem czy biblioteką dla ebooków.

Wiem, że dla niektórych to brzmi surrealistycznie, ale czasy kiedy dla Polski jedynym słusznym rozwiązaniem był pocketPC z AutoMapą są już historią, a teorie że nadal tak jest są mitem właśnie. Mam także nadzieję, że dla dobra konsumentów i zwiększenia konkurencyjności w ślad za Garminem Blaupunkt, a zwłaszcza lider europejskiego rynku: TomTomGO wpakuje do swoich urządzeń porządną mapę Polski, a wówczas ..... żegnaj AutoMapo  ;)

Żartowałem  :proud:   :proud:  Tak poważnie są trzy grupy userów, którzy zawsze będą korzystali z nawigacji w pockecie i AutoMapy:
1. Ci którzy już na taką nawigację już postawili i są z niej zadowoleni
2. Ci którzy na codzień potrzebują pocketa, a jednocześnie nie chcą mieć dwóch różnych urządzeń
3. No i największa grupa, czyli ci, którzy nie chcą płacić za mapy i wolą używać te unlegal z P2P, co w przypadku urządzeń dedykownych nie jest takie proste. W cenę odbiornika wliczona jest cena mapy   >:)
 

*

Offline fokstrot

  • ****
  • 949
  • Sprzęt: BB 9780 pin: 26791dc9
10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 28, 2006, 18:58:30 »
GPS maniak
dzieki za dokladna odpowiedz :)
Dell X50v/Bt-359 --> BB

*

Offline bikekowal

  • ******
  • 13104
  • Płeć: Mężczyzna
10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 28, 2006, 19:49:38 »
Dla mnie w chwili obecnej alternatywa dla AM jest Navigo2. Dane dokładniejsze, cena niska i brak żadnego abonamentu  :))
Bądźcie realistami, żądajcie niemożliwego...

*

Offline xpablo

  • *****
  • 1294
10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 28, 2006, 19:51:39 »
Pozaostaje jeszcze Autopilot.

*

Offline cin2000

  • ****
  • 509
  • Płeć: Mężczyzna
10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 28, 2006, 20:10:03 »
GPS maniak, w naszych warunkach jednak jest jeszcze 4-ta grupa - "biednych", ale uczciwych (sam się zaliczę). Teraz zakup GPS+program to wydatek rzędu 600PLN, a pocketa dostać można za 1PLN. I jest nawigacja. Urządzenie dedykowane jest jednak znacznie droższe.
"Istnieją 3 typy ludzi: Ci co umieją liczyć i Ci co nie umieją liczyć."

Re: 10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 28, 2006, 20:18:26 »
Cytuj

... od pewnego czasu mam właśnie dylemat w doradzaniu jaki GPS kupić do pieszych wędrówek w góry  :(  Sam używam SiRFowego 60CSX i jestem zadowolony, ale nie SiRFowa Vista_C pracująca 2x dłużej na tych samych ogniwach oraz zapewniająca dużo większą precyzję i stabiloność wskazań wysokości przy jednocześnie znacznie niższej cenie - dla wielu może być ideałem. Pomimo, że czasami w kotlinkach w lesie zgubi sygnał.


Witam

No to jestem zaskoczona. Gdzies wyczytalam ze ta Twoja 60'tka daje +-3m dla wskazan npm. Malo tego podpowiadales na forach ze wlaczona autokalibracja barometru+GPS po ok 1h moze dac taka dokladnosc, a na pewno lepsza niz reczne ustawienie.
Czy zatem ta dokladnosc 3 metrow jest mala ? a VistaC jest tu lepsza w okresleniu wysokosci ?. Jesli tak to jaka mniales najdokladniejsza wysokosc dla miejsca i jak czesto masz takie pomiary ?

Pozdrawiam
misdorota


p.s.
1.
czy 60tka ma informacje do odczytania o aktualnym cisnieniu atmosferycznym ?.

*

Offline AMi

  • *****
  • 1763
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Nokia 7110
10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 28, 2006, 20:18:38 »
12^2
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2021, 21:04:18 wysłana przez AMi »

10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 28, 2006, 22:37:25 »
Cytat: "cin2000"
a pocketa dostać można za 1PLN. I jest nawigacja. Urządzenie dedykowane jest jednak znacznie droższe.

Mamy 12 mit  ;) Można kupić pocketa za 1 PLN i to z nawigacją !

Poważnie to wygląda tak że odbiorniki dedykowane z najniższej półki - z legalną GPMapą 4.o są tańsze od pocketa z legalną AutoMapą. Przykład: "babski" i3 za 950 PLN w Macro. Odbiorniki ze średniej półki mają ceny porównywalne lub są nieco droższe od pocketa z legalnym softem, a wypasy dla koneserów to już niestety kupa kasy: 5000-7000 PLN  :(

Re: 10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 28, 2006, 22:50:43 »
Cytat: "misdorota"
No to jestem zaskoczona. Gdzies wyczytalam ze ta Twoja 60'tka daje +-3m dla wskazan npm.

Wszystko jest OK. Tyle, że ja odbiorniki outdoorowe zmieniam jak rękawiczki, a Garmin produkuje tyle modeli, że niewtajemniczonym czasem trudno się połapać w różnicach pomiędzy nimi.

Zatem to wygląda tak: To co czytałaś to prawda, ale dotyczy mojego poprzedniego odbiornika GPSMap_60_CS, który był bez SiRFa i który obecnie nie jest już produkowany.

Obecnie używam SiRFowego GPSMap_60_CSX. Niby brzmi podobnie i wygląda tak samo, ale to zupełnie coś innego. Mimo, że to odbiornik turystyczny - ma obsługę POI w tym ostrzeganie przed radarami (np: z poimobilne.net). Odbiornik jest bez głośniczka zatem radar sygnalizowany jest biperem i komunikatem tekstowym. Ponadto 60CSX ma slot na karty pamięci i co za tym idzie funkcję trackloggera (zapis śladu na kartę w postaci pliku gpx). No i ostatnia zmiana to właśnie ten nieszczęsny/szczęsny SiRF III. W.wym. cechy ma też Vista_CX. Różni ją od 60CSX 5 rzeczy:
- jest mniejsza
- zużywa znacznie mniej prądu
- jest mniej czuła, bo nie ma SiRFa (stąd m.in. lepsze wskazania wysokości)
- jest zdecydowanie tańsza
- nawet po wyłączeniu może nadal mierzyć ciśnienie, którego zmiany można potem obejrzeć na wykresie (tzw. trend ciśnienia)

Jeżeli - choćby teoretycznie - interesuje Ciebie ta tematyka to rzuć okiem na to: http://gps.astronet.pl/VISTA-60CSX.htm
W w.wym. artykule pokazałem m.in. profile wyskości z SiRfowego 60CSX.

---------------------

Zarówno Vista_CX jak też 60_CSX to odbiorniki z barometrem i można na nich odczytać aktualne ciśnienie. Jednak główną rolą barometru w tych odbiornikach jest funkcja wysokościomierza.
 

*

Offline kwieto

  • ******
  • 2785
10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 29, 2006, 07:23:04 »
Cytat: "cin2000"
GPS maniak, w naszych warunkach jednak jest jeszcze 4-ta grupa - "biednych", ale uczciwych (sam się zaliczę). Teraz zakup GPS+program to wydatek rzędu 600PLN, a pocketa dostać można za 1PLN. I jest nawigacja. Urządzenie dedykowane jest jednak znacznie droższe.


Nie tak do konca. Taka Automapa to koszt rzedu 400PLN, + odbiornik - raczej mowa o kwocie rzedu 250-300PLN niz 200. Pocket - hmmm, byc moze uda Ci sie kupic pocketa za 1PLN (nigdy nie widzialem takiej oferty na allegro) Do tego aby pocket/Palm dzialal z programem do nawigacji musi spelniac okreslone wymagania wydajnosciowe/pamieciowe/interface'owe (czyli miec wystarczajaco szybki procesor, wystarczajaca ilosc pamieci oraz odpowiednie zlacze by dalo sie podlaczyc GPS). To znowu podwyzsza cene i szczerze mowiac, watpie czy ponizej 300PLN kupisz cos, co sie do nawigacji nadaje. Dochodzi jeszcze zakup podstawki (w przypadku odbiornikow dedykowanych jest w komplecie), czyli jakies 50PLN (choc ja mam np. znacznie drozsza), zakup karty pamieci (kolejne minimum 50PLN) i wychodzimy na cene rzedu 1000PLN.
Natomiast TT ONE, z SiRF III, podstawka, ladowarka, itp., itd. - kupujesz bez problemu za 1300 PLN. I masz mapy calej Europy... Nie mowiac juz o wspomnianym przez GPS Maniaka urzadzeniu Garmina.

No i na takim urzadzeniu mniejsze jest ryzyko utraty danych, chocby z powodu wspomnianego przez AMi "przypadkowego HR" wynikajacego z braku umiejetnosci obslugi sprzetu.
Ludzie zazdroszczą ci nie tego, że coś zrobiłeś, ale tego że ci się chciało to zrobić.

*

Offline cin2000

  • ****
  • 509
  • Płeć: Mężczyzna
10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 29, 2006, 12:46:51 »
Cytat: "cin2000"
Teraz zakup GPS+program to wydatek rzędu 600PLN, a pocketa dostać można za 1PLN. I jest nawigacja. Urządzenie dedykowane jest jednak znacznie droższe.


Cytat: "GPS maniak"
Cytat: "cin2000"
a pocketa dostać można za 1PLN. I jest nawigacja. Urządzenie dedykowane jest jednak znacznie droższe.
Mamy 12 mit  Można kupić pocketa za 1 PLN i to z nawigacją !


Nie przesadziłeś z obcinaniem cytatów i dorabianiem mitów GPS maniak ? 600+1=601 jednak, nie 1

kwieto, tu masz program nawigacyjny za 229PLN (niebanalny), a tu GPS sirf star III za 279 PLN (jakiś firmowy? nawet, no i sirf star III) co daje razem 508PLN + 50 PLN za uchwyt na szybę + 40PLN za ładowarkę samochodową i wychodzi 598PLN co nie odbiega zbytnio od poczynionego przeze mnie założenia. Ja dostaję co 1,5 roku od firmy dowolnie wybrany telefon z oferty ERY na wymianę za FREE. Wierzę, że są abonamenty, przy których, przy odpowiedniej umowie takiego np. Wizarda można dostać za 1 PLN. Jasne, że nie na Allegro. Ale da się. Nie wiem, co w tym takiego trudnego widzicie? I co nie do końca?
"Istnieją 3 typy ludzi: Ci co umieją liczyć i Ci co nie umieją liczyć."

10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 29, 2006, 13:08:14 »
Ja dostalem w Orange Wizarda za 1zl. Do tego dali mi za darmo Motorole H500, przez pol roku abo tanszy o 30% i przez pol roku 2 razy wiecej darmowch minut :D

*

Offline kwieto

  • ******
  • 2785
10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 29, 2006, 13:43:20 »
Cytat: "cin2000"
(...)co daje razem 508PLN + 50 PLN za uchwyt na szybę + 40PLN za ładowarkę samochodową i wychodzi 598PLN co nie odbiega zbytnio od poczynionego przeze mnie założenia.


Dodaj jeszcze koszt karty pamieci...

Cytat: "cin2000"

 Ja dostaję co 1,5 roku od firmy dowolnie wybrany telefon z oferty ERY na wymianę za FREE. Wierzę, że są abonamenty, przy których, przy odpowiedniej umowie takiego np. Wizarda można dostać za 1 PLN. Jasne, że nie na Allegro. Ale da się. Nie wiem, co w tym takiego trudnego widzicie? I co nie do końca?


Widzimy to, ze nie jest to oferta dla "przecietnego uzytkownika", a tylko wybrancow. Sa tacy, ktorzy dostaja programy nawigacyjne za darmo (np. ja dostalem w taki sposob TomToma), ale nie zaryzykowalbym stwierdzenia ze "w tej chwili program do nawigacji mozna po prostu dostac".

Poza tym, opinia o Navigo jest taka:
"Cena kusząca, ale... nie ma nic za darmo. Mapy w N2 w stosunku do AM posiadają znacząco mniejszą siatkę dróg. Co do funkcjonalności N2 to subiektywnie oceniam je na ok. 40% przydatnych w praktyce funkcjonalności aktualnej AM..."
Do tego Navigo ma wylacznie mape Polski, podczas gdy urzadzenia dedykowane o ktorych mowa (przynajmniej TomTom) to rowniez (a wlasciwie - przede wszystkim) mapy Europy.

W ten sposob argumentujac mozemy polecic HandMapa (bez routingu, za to zmiescimy sie w cenie rzedu 200PLN), albo PDA Navigatora (rowniez bez routingu, do tego zawierajacy wylacznie siatke drog - bez jakichkolwiek punktow czy obszarow (np. lasy) terenu - za niecale 100PLN.
Tyle ze ciezko mi porownac takie programy do softu typu TomTom (cala Europa Zach., bardzo dokladne mapy), czy urzadzen Garmina (podobne mozliwosci)

Swego czasu mialem taka nawigacje "za 500PLN" - Tungsten T, HandMap i GPS "myszka" na kablu - ale nawigacja jaka mamy w urzadzeniach dedykowanych to kompletnie inna jakosc.
Porownujmy wiec porownywalne...
Ludzie zazdroszczą ci nie tego, że coś zrobiłeś, ale tego że ci się chciało to zrobić.

*

Offline cin2000

  • ****
  • 509
  • Płeć: Mężczyzna
10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 29, 2006, 15:20:03 »
kwieto, dorabiasz sobie jakąś teorię i stawiasz własne kryteria, od kiedy coś tam można nazwać nawigacją, a do kiedy nie. Opierasz się w Twoich twierdzeniach na opiniach osób trzecich, które są dla mnie baaaaardzo subiektywne, bo miałem okazję używać N2 i MOIM zdaniem jest O NIEBO lepsze od AM 3.9x.
kwieto, ja tu nic nie polecam, a jakbyś przeczytał co napisałem:
Cytat: "cin2000"
jest jeszcze 4-ta grupa

to byś wiedział, że
Cytat: "kwieto"
nie jest to oferta dla "przecietnego uzytkownika", a tylko wybrancow
, którzy pójdą i podpiszą z Orangem odpowiednią umowę, tak jak zrobił to Denver87 i wezmą pocketa ze słuchawką BT za 1 PLN, a potem korzystając z np. linków, które podałem kupią odbiornik i mapy routowalne Polski. Mogą tak zrobić, ale nie muszą. Oczywiście, jak potrzebują mapę Chin, to nie użyją tego linku. Tak samo jak potrzebują czytnik kodów kreskowych - nie kupią odbiornika GPS.
Jak chcesz poznać moją opinię, na temat co kupić z nawigacji za jaką kwotę, to zapytaj. Może Ci odpowiem.


No i oczywiście karta miniSD , którą można kupić tu za całe 37 PLN, a o której zapomniałem wspomnieć. Zauważyłem od razu, że jej nie policzyłem...  :bored:
"Istnieją 3 typy ludzi: Ci co umieją liczyć i Ci co nie umieją liczyć."

10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 29, 2006, 15:37:45 »
Cytat: "cin2000"
Nie przesadziłeś z obcinaniem cytatów i dorabianiem mitów GPS maniak ? 600+1=601 jednak, nie 1

Sorrki. Faktycznie źle zrozumiałem Twój tekst.  :oops:

A propos mitów. Userzy AutoMapy - dokładniej beta testerzy nowych map jeden mit już obalili.
O półboskim pochodzeniu AM   ;)   :D   :D  

O co chodzi ? O numerację posesji:
http://niusy.onet.pl/niusy.html?t=artykul&group=pl.rec.gps&aid=42468850

Słowo honoru. Ja naprawdę - pod presją tłumu - wierzyłem, że AM pod względem mapowym jest lepsza od konkurencji. Taki wstyd. Kolejna moja pomyłka  :oops:

*

Offline piop

  • *
  • 73
  • Sprzęt: HTC TyTN II
10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 29, 2006, 16:10:18 »
Pamiętajcie, że jest już dostępna MapaMap traffic za niecałe 1400zł- to tez niezła alternatywa.

*

Offline cin2000

  • ****
  • 509
  • Płeć: Mężczyzna
10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 29, 2006, 16:21:28 »
OK GPS maniak.

Niestety, to wszystko prawda. Kupić sobie AM do przyjemnej, bezstresowej nawigacji, to pomyłka. Tylko urządzenie dedykowane, a jeżeli ktoś się uprze na PDA, to tylko nie AM. Przynajmniej na razie - może następna wersja AM coś wniesie.
"Istnieją 3 typy ludzi: Ci co umieją liczyć i Ci co nie umieją liczyć."