10 mitów o nawigacji GPS

  • 41 Odpowiedzi
  • 6239 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline kwieto

  • ******
  • 2785
10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 29, 2006, 17:13:47 »
Cytat: "cin2000"
kwieto, dorabiasz sobie jakąś teorię i stawiasz własne kryteria, od kiedy coś tam można nazwać nawigacją, a do kiedy nie. Opierasz się w Twoich twierdzeniach na opiniach osób trzecich, które są dla mnie baaaaardzo subiektywne, bo miałem okazję używać N2 i MOIM zdaniem jest O NIEBO lepsze od AM 3.9x.


Nie, ja po prostu domagam sie precyzji, bo jest soft wyswietlajacy mapy GPS, i pozwalajacy na szczatkowa nawigacje, ktory kosztuje sume rzedu 100 PLN. Jesli do tego wezmiemy najtanszy odbiornik itp., to wyjdzie nam ze mozna miec nawigacje za 500PLN (jak juz wspomnialem, ja taka mialem). Tyle ze taka nawigacja ma sie nijak mozliwosciami do urzadzenia dedykowanego. Prosze wiec, bysmy porownywali porownywalne, bo stosujac dowolne kryteria "udowodnimy" ze maluch jest tak samo dobry jak wypasiony Mercedes - i tym i tym da sie jezdzic...


Cytat: "cin2000"

kwieto, ja tu nic nie polecam, a jakbyś przeczytał co napisałem:
Cytat: "cin2000"
jest jeszcze 4-ta grupa

to byś wiedział, że
Cytat: "kwieto"
nie jest to oferta dla "przecietnego uzytkownika", a tylko wybrancow
, którzy pójdą i podpiszą z Orangem odpowiednią umowę, tak jak zrobił to Denver87 i wezmą pocketa ze słuchawką BT za 1 PLN, a potem korzystając z np. linków, które podałem kupią odbiornik i mapy routowalne Polski. Mogą tak zrobić, ale nie muszą. Oczywiście, jak potrzebują mapę Chin, to nie użyją tego linku. Tak samo jak potrzebują czytnik kodów kreskowych - nie kupią odbiornika GPS.
Jak chcesz poznać moją opinię, na temat co kupić z nawigacji za jaką kwotę, to zapytaj. Może Ci odpowiem.


Owszem, tyle ze Denver87 de facto zaplaci za ten telefon o wiele wiecej - tyle ze w abonamencie. Te koszty liczyles? Niektorym (powtarzam - niektorym) odpowiada cena abonamentu proponowana dla Wizarda "za zlotowke". Ja, z moim wykorzystaniem telefonu prywatnego (na sluzbowy takiej oferty nie dostane) musialbym doplacac 300PLN do takiego interesu miesiecznie (mam dobra opcje abonamentu za 50PLN, od paru miesiecy nie udalo mi sie wykorzystac wiecej). No i oferta jest dostepna wylacznie dla firm, co dodatkowo znacznie ogranicza mozliwosc kupienia sprzetu za taka cene. No chyba ze ktos zalozy firme specjalnie dla zakupu telefonu, ale za to tez trzeba zaplacic (minimum 400PLN miesiecznie podatkow/ZUSow czy innych kosztow)
Wiec, ta 1zl jest cokolwiek fikcyjna.

Dopisek: jeszcze jedna mala uwaga - te 366PLN trzeba placic przez 2lata (bo na tyle opiewa umowa), niezaleznie od potrzeb i okolicznosci - bo placi sie kare zarowno za zerwanie umowy, jak i obnizenie abonamentu...
Ludzie zazdroszczą ci nie tego, że coś zrobiłeś, ale tego że ci się chciało to zrobić.

10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 29, 2006, 17:37:06 »
Cytat: "kwieto"

Owszem, tyle ze Denver87 de facto zaplaci za ten telefon o wiele wiecej - tyle ze w abonamencie. Te koszty liczyles?


Pozwolisz ze sie nie zgodze. Abo mialbym i tak. Place kolo 100 miesiecznie i nigdy nie wychodze poza ta kwote. Mam w tym darmowe numery na ktorych oszczedzam tysiace oraz darmowe minuty ktore w zupelnosci mi wystarczaja. Uzywam telefonu bez ograniczania sie.

Tak wiec podliczmy.
Wizard (wtedy kiedy kupowalem) jakies 1800, H500 jakies 150 i 30 zloty na miesiac przez pol roku (znizka na abo). Dodatkowych darmowych minut juz nie licze.

1800+150=1950

Za ten numer zaplace Orange do konca umowy 100*24=2400
Odejme znizke na abo (180zl) = 2220

A teraz :D :

2220-1950=270zl

Hmm moim zdaniem 270 zloty za 2 lata uzywania telefonu bez ograniczania sie to nie jest duzo...

Chyba ze gdzies popelnilem jakis blad?

*

Offline cin2000

  • ****
  • 509
  • Płeć: Mężczyzna
10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 29, 2006, 17:58:41 »
kwieto, ale Ty uparty jesteś, przecież ten zewstaw, który złożyłem za 635 PLN w nawigacji funkcjonalnością niewiele różni się od tego za dużo większą kaskę. (pomijając fakt, że na PPC z GSM możesz odpalić jakąś grę lub zrobić zdjęcie lub zadzwonić po pogotowie). Jeżeli nie masz kasy, to takiego Garmina nie kupisz. Co nie zmienia faktu, że Garmin jest lepszy oczywiście od PPC i jakbym miał tą kasę, to miałbym Garmina. Precyzyjnie odpowiadając Navigo2 to program do nawigacji, a nie do wyświetlania map i o żadnej szczątkowości nie ma mowy. Na Twoje porównanie malucha do mercedesa odpowiem tak samo - i tym, i tym się przemieścisz lejąc doń benzynę, więc oba to samochody. Jakbym miał kupić, kupiłbym mercedesa, chyba, żeby mnie nie było stać. Wtedy nie ukradłbym mercedesa, tylko kupił malucha. I zaliczył się do 4-tej grupy użytkowników samochodów. Oczywiście znalazłby się jakiś kwieto, który by powiedział, że maluch, to nie samochód, ale co tam... EOT
"Istnieją 3 typy ludzi: Ci co umieją liczyć i Ci co nie umieją liczyć."

*

Offline kwieto

  • ******
  • 2785
10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 29, 2006, 18:43:47 »
Cytat: "Denver87"
(...) Hmm moim zdaniem 270 zloty za 2 lata uzywania telefonu bez ograniczania sie to nie jest duzo...

Chyba ze gdzies popelnilem jakis blad?


Nie, nie popelniles, ale zgodzisz sie, ze ow Wizard bedzie Cie kosztowal nie 1 PLN, ale prawie 300? Dodajmy do tego koszt nawigacji i GPS (niech bedzie podane przez Cin2000 600PLN) i koszt karty SD (tyle ze ja bym bral nie 256MB a minimum 512) i mamy cos okolo 950 PLN...

To dokladnie tyle ile Garminowe i3 (cena za GPS maniakiem) oraz niewiele mniej niz TomTomowe Go. I tyle tylko chcialem udowodnic - ze cena zestawu Palmtop + soft + odbiornik nie jest wcale taka niska jak Cin by sugerowal

Przy czym o ile ta oferta pasuje Tobie, o tyle ja gdybym z niej skorzystal, zaplacilbym za tego wizarda (zakladajac Twoje placenie abonamentu - 100 PLN, oraz moje potrzeby - 50PLN) 100*24-50*24 = 1200 PLN
Czyli zestaw palmtop plus nawigacja (trzymamy sie nadal tych 600PLN) kosztowalby mnie 1800PLN, a za tyle mozna juz kupic ktoregos TT One, lub przyzwoite urzadzonko Garmina.
Pomijamy tu oczywiscie ten drobny fakt, ze ja nie mam firmy...

Innymi slowy, oferta "za zlotowke" jest dla wybrancow (nawet Ty de facto zaplacisz wiecej, bo 1+270PLN), a nie dla przecietnego uzytkownika.
Tak samo jak moja oferta "TomTom za darmo" tez byla dla "wybrancow".
Ludzie zazdroszczą ci nie tego, że coś zrobiłeś, ale tego że ci się chciało to zrobić.

*

Offline kwieto

  • ******
  • 2785
10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 29, 2006, 18:47:02 »
Cytat: "cin2000"
kwieto, ale Ty uparty jesteś, przecież ten zewstaw, który złożyłem za 635 PLN w nawigacji funkcjonalnością niewiele różni się od tego za dużo większą kaskę. (pomijając fakt, że na PPC z GSM możesz odpalić jakąś grę lub zrobić zdjęcie lub zadzwonić po pogotowie). Jeżeli nie masz kasy, to takiego Garmina nie kupisz. Co nie zmienia faktu, że Garmin jest lepszy oczywiście od PPC i jakbym miał tą kasę, to miałbym Garmina. Precyzyjnie odpowiadając Navigo2 to program do nawigacji, a nie do wyświetlania map i o żadnej szczątkowości nie ma mowy. Na Twoje porównanie malucha do mercedesa odpowiem tak samo - i tym, i tym się przemieścisz lejąc doń benzynę, więc oba to samochody. Jakbym miał kupić, kupiłbym mercedesa, chyba, żeby mnie nie było stać. Wtedy nie ukradłbym mercedesa, tylko kupił malucha. I zaliczył się do 4-tej grupy użytkowników samochodów. Oczywiście znalazłby się jakiś kwieto, który by powiedział, że maluch, to nie samochód, ale co tam... EOT


Wszystko fajnie, tyle ze chwile temu udowodnilismy (potwierdzil to Denver mowiac o swoich RZECZYWISTYCH kosztach), ze ten "maluch" kosztuje tyle samo co "mercedes".
W tej samej cenie, ja wole mercedesa.
Ludzie zazdroszczą ci nie tego, że coś zrobiłeś, ale tego że ci się chciało to zrobić.

*

Offline cin2000

  • ****
  • 509
  • Płeć: Mężczyzna
10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 29, 2006, 18:50:15 »
jak liczysz kwieto?

zakładamy, że musisz sobie kupić telefon - masz do wyboru różne modele i zamiast Nokii 6280 bierzesz sobie to, co wziął Denver - ile zapłaciłeś za Wizarda? Jak dla mnie 0 - po prostu wybrałeś jego, a nie Nokię. I tyle. Jakiekolwiek obliczenia tracą sens. Po co cośtam dodawać i opdejmować? 0 to 0. Nie ma żadnego jakby, gdyby...
"Istnieją 3 typy ludzi: Ci co umieją liczyć i Ci co nie umieją liczyć."

10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 29, 2006, 19:05:23 »
Masz racje cin2000.
Przeciez i tak bym wzial ten sam abo i mial taka sama umowe.
Tak wiec przestaje liczyc i wracam do uczenia sie na poprawke z politologii ;)

BTW trzymajcie kciuki 4-tego wrzesnia ;)

*

Offline ajed

  • *****
  • 6004
  • Płeć: Mężczyzna
    • Strona prywatna
  • Sprzęt: iPhone 4s, iPad 2
10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 29, 2006, 19:06:20 »
Zgadzam się z Cin'em. Wystarczy spojrzeć na dział Phone Edition i na ruch jaki tam zapanował od wprowadzenia Wizarda w Orange. Ludzie "biorą" go zamiast "zwykłych" telefonów, bo w ten sposób dostają PDA "za darmo". A posiadanie PocketPC zachęca do wejścia w śwait nawigacji, bo to tylko GPS za parę złotych, a mapy to się "jakoś skombinuje" (bo nie ma się co oszukiwać, że najczęściej to niestety tak wygląda).

*

Offline kwieto

  • ******
  • 2785
10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 29, 2006, 21:39:49 »
Cytat: "cin2000"
jak liczysz kwieto?

zakładamy, że musisz sobie kupić telefon


A jesli nie musze?
A jesli nie mam ochoty podpisywac lojalki na dwa lata?
A jesli nie mam ochoty placic drozszego abonamentu?

Wlasnie na tym polega problem - na zalozeniach. Zeby Twoje wyliczenia byly prawdziwe, musialbys przyjac tyle zalozen (ze mam firme, ze chce kupic telefon, ze place abonament akurat taki, ze kupno telefonu w promocji nie zmieni moich wydatkow, ze - wreszcie - radosnie podpisze z firma telekomunikacyjna lojalke na dwa lata), ze calosc sie staje malo realna dla "przecietnego uzytkownika".

I o tym, a nie czym innym, mowie od poczatku naszej rozmowy.
W przeciwienstwie do Twoich zalozen, takiego TT ONE, czy i3 Garmina moze kupic kazdy "Kowalski" za ceny ktore byly podawane.

Choc idac Twoim tokiem rozumowania powinienem stwierdzic, ze TT mozna dostac za darmo, bo np. jakas firma rozdaje je jako nagrody w konkursie...
Ludzie zazdroszczą ci nie tego, że coś zrobiłeś, ale tego że ci się chciało to zrobić.

*

Offline cin2000

  • ****
  • 509
  • Płeć: Mężczyzna
10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 29, 2006, 21:49:39 »
Masz rację kwieto.
"Istnieją 3 typy ludzi: Ci co umieją liczyć i Ci co nie umieją liczyć."

10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 29, 2006, 22:25:00 »
No dobrze. wiec skoro zostajemy przy ppc + gps na bt... i chcemy miec najdokladniejsza mape (TYLKO!) Polski to jaki program jest najlepszy jesli chodzi o dokladnosc map? calosciowo, polska, plany miast, numeracja budynkow itp itd. darujmy sobie urzadzenia dedykowane, bo 99% z nas ma pocketa.

10 mitów o nawigacji GPS
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 29, 2006, 23:42:34 »
Cytat: "ares_krk"
No dobrze. wiec skoro zostajemy przy ppc + gps na bt... i chcemy miec najdokladniejsza mape (TYLKO!) Polski to jaki program jest najlepszy jesli chodzi o dokladnosc map? calosciowo, polska, plany miast, numeracja budynkow itp itd.

Nie ma pojęcia najdokładniejsza mapa  :(
Z grubsza rzecz ujmując w kategorii "dokładność mapy" możemy porównywać:
- pokrycie siatką drogową dróg utwardzonych
- pokrycie siatką drogową dróg nieutwardzonych
- ilość miejscowości z pełną bazą adresową
- ilość miejscowości z nazwami ulic bez numeracji
- ilość wbudowanych POI
- ilość i jakość restrykcji !!!! (zakazy skrętu, ulice jednokierunkowe)
i powiem tak: Nagroda Nobla dla tego który na podstawie tych parametrów potrafi uczciwie znaleźć "najdokładniejszą" mapę  :proud:

Jeden produkt przoduje w tym, a następny w innym parametrze. Sądzę, że jeszcze w wersji "r" AutoMapa zdecydowanie przegrywała z bazą adresową zarówno z MapaMap jak też GPMapą (ja ją używam na pockecie, dlatego o niej piszę !!!). Ale oba te produkty przewyższała pod względem ilości dróg nieutwardzonych. Zatem dla kuriera z "siódemki", który musi trafić pod określony adres być może lepsza byłaby GPMapa, ale dla wakacyjnego wędkarza zapewne AM. Jak zatem mówić o ogólnej przewadze jednej mapy nad drugą ?

Sądzę, że całe te rozważania tracą powoli sens, bo rynek jest tak dynamiczny, że dziś jest tak (widać jak rozrosła się baza adresowa AM w mapach obecnie testowanych !!), a za dwa dni może być jeszcze inaczej. Wchodzi na rynek AutoPilot. Zapewne TomTom da w końcu solidną mapę Polski no i w listopadzie/grudniu będzie wersja 5.o GPMapy (przypominam - też chodzi na pockecie)

Rynek się unormował i myślę że czas skończyć z pytaniami typu: która mapa najlepsza ? Bo to pytanie zbyt ogólne i nikt uczciwy na to pytanie nie odpowie. Pomijam fakt, że poza kilkoma wariatami (w tym dobrym słowa znaczeniu), nie ma ludzi którzy znaliby wszystkie mapy na Polskę. Np. ja znam z autopsji (kilka tras po kilkadziesiąt/kilkaset kilomtrów) tylko 3: AutoMapę, GPMapę i iGO2006. A skoro znam tylko 3 produkty to jak mam wskazać najlepszy ?  Może ten najlepszy to ten czwarty lub piąty ? Trudno uczciwe powiedzieć.

Tak właśnie powstał mit AutoMapy, która pod względem mapowym w wielu punktach owszem była najlepsza, ale w wielu od dawna przegrywała i z MapaMap i z GPMapą, ale userzy AM nie znając dobrze tych drugich produktów (a może znając, ale stosując źle pojęty "patriotyzm") na zasadzie linczu wydali na nie wyrok skazujący.

-----------------------------

Jeżeli koniecznie miałbym się wypowiedzieć, to dziś pod względem jakości map - dla pocket PC - postawiłbym na MapaMap, GPMapę lub AutoMapę. Dla mnie wszystkie te produkty są jednakowo dobre pod względem mapowym. Ale to na dziś !! Wcale nie jestem pewien czy za tydzień nie powiem: najlepsza mapa jest w AutoPilocie  :))

Jeżeli mapy uznamy za równe możemy potem rozpatrywać inne aspekty i tu faktycznie uwzględniając pewne problemy licencyjne z GPMapą oraz fakt lepszego chyba interfejsu AutoMapy niż MapaMap - pozostaje raczej AutoMapa.

No chyba, że ..... Navigo2. Ale tego nie znam w ogóle.

Dodam jeszcze, że nie zawsze jakość mapy (nazwijmy to pokryciem) świadczy o przydatności produktu do nawigacji. Muszę przyznać, że podobnie jak wielu kolegów z tego Forum jestem pod wrażeniem iGO2006. Pomimo, że mapa Polski nie jest w tym produkcie najwyższych lotów, to dla takiego wakacyjnego kierowcy jak ja - jest to produkt idealny, bijący na głowę nie tylko AutoMapę ale nawet moją ulubioną GPMapę. Tyle, że jeżeli ktoś potrzebuje nawigację wyłącznie na Polskę no to cena tego produktu jest oczywiście zaporą nie do przebycia.