HP 200lx - co i jak?

  • 1 Odpowiedzi
  • 10845 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

HP 200lx - co i jak?
« dnia: Grudzień 25, 2010, 04:15:26 »
Witam. Będę miał niedługo starego HP 200lx 1MB. Z tego, co wyczytałem, jest to palmtop kompatybilny z DOSem, co daje fajne możliwości, np. Derive :). Mam więc kilka pytań co do tego sprzętu:
1. Czy da się ruszyć z polskimi znakami? Teoretycznie nie (bo CGA ma znaki w ROMie, trzeba by działać tylko w trybie graficznym), ale w instrukcji zrzuty ekranu pokazują elementy graficzne (chociażby "zegar"). Czy są dostępne gdzieś polskie czcionki?
2. Co wchodzi do PCMCIA? Czy czytnik CF SanDisk i karta 64MB zadziała jako dysk a: ?
3. Pytanie może dziwne: Jakie jest maksymalne obciążenie portu szeregowego? Chodzi o podłączenie białego LEDa.
4. Słyszałem wiele o podkręcaniu tego sprzętu kwarcem 32MHz. Czy każdy kwarc 32MHz zadziała?
Pozdrawiam
MCbx
« Ostatnia zmiana: Grudzień 25, 2010, 04:23:26 wysłana przez MCbx »

*

Offline karpik25

  • 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Axim X51v, G1 (Dream), M5000 128MB ram
Odp: HP 200lx - co i jak?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 29, 2010, 09:55:39 »
Witam,

1. Prawdopodobnie da się ustawić polską stronę kodową 852/Latin2, przez odpowiednią konfigurację config.sys i autoexec.bat, jednak potrzebne pliki należałoby skopiować z pełnego ms-dos 5.0 (jakies 3-4 pliki). Sam nie próbowałem nigdy, ale powinno się udać. Jakby co mogę pomóc w konfiguracji :)
2. Zadziała.. jedynie karty powyżej 256MB pojemności wymagają dodatkowego sterownika do poprawnej obsługi.
3. Nie wiem, ale najwyżej kilka mA, może 10? Led ruszy a nawet dwa, był gdzieś projekt w sieci razem z programem TSR do programowego włączania z klawiatury.
4. Sam myslałem o zmianie kwarcu, ale ciężko znaleźć taki kwarc o odpowiednich wymiarach. Ewentualnie jakiś SMD by się zmieścił, ale nadal nie wiem gdzie taki kupić. Pozatym stosowano 2 rodzaje kwarców, 31.7xxx MHz oraz 32MHz, 31.7xxx był bardziej dopasowany, ale trudniej dostać.

Pozdrawiam

PS. Polecam zainteresować się rozszerzeniem pamięci RAM, do 6MB jest to stosunkowo prosta operacja.
PS2. Sam szukałem kiedyś jakiegos sposobu do podświetlenia LCD, były projekty na podstawie folii elektoluminescencyjnej montowanej "za" wyświetlacz, jednak ciężko dostać folię o takich lub większych wymiarach. Chociaż mam ochotę znowu zainteresować się tym zagadnieniem.