jaki model Palma wybrac? m125, m105, VX, IIIC, M500, M505?

  • 11 Odpowiedzi
  • 1580 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline astved

  • **
  • 137
Chcialbym kupic Palma. Wybor jest jednak niesamowicie ciezki, jesli wogole mozliwy. Cenowo najlepszy jest m105, ma jednak wolny procesor (pytanie: czy za wolny, czy moze 16mhz w zupelnosci wystarczy?). Nie ma rozszerzalnej pamieci (czy rozszerzalna pamiec jest absolutnie konieczna, i czy jak zainstaluje wiekszosc programow jakie sie zwykle uzywa nie bede mial problemow z powodu braku pamieci?),  system operacyjny 3,5 bez mozliwosci upgraedu- czy 3.5 absolutnie wystarcza czy 4.0 daje wiecej mozliwosci? Co jest lepsze? mozliwosc upgraedu systemu czy mozliwosc rozszerzenia pamieci?.

I ostatnie pytanie, dlaczego polityka firmy produkujacej Palmy jest tak okrutna, kazdy model ma razace wady, przy czym kazdy inne. Pytanie ktore z wymienionych przeze mnie wad sa naprawde szkodliwe, a ktore rozszerzenia sa zwykla ekstrawagancja?

pozdawiam


*

Offline tiberek

  • 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: A696/WM6 + E51/Symbian9.2 + T3,TX/PalmOS5 + pare innych :)
jaki model Palma wybrac? m125, m105, VX, IIIC, M500, M505?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 11, 2002, 11:31:49 »
a) z ceną nie ma co dyskutować

b) prędkość procesora: na m105 daje się pracować, ale czy jest to komfortowa prędkość zależy od Ciebie samego

c) rozszerzalność pamieci: Co to znaczy "większość" programów (pytanie z typu "ile ma kawałek sznurka?"). Dla jednego oznacza to 3 programy, dla innego 33. Na upartego Palma mozna zapchac 1 programem :) 8 MB RAMu dla większości osób wystarcza do codziennej pracy, ale jak pisałem można wrzucić np. słownik angielski i po pamięci. Ja mam ponad 100MB (RAM + karta) ;)

d) na OS 3.5 daje się pracowac, analogicznie jak pkt b). Różnice miedzy 3.5 a 4 nie są bardzo powalające. Jeśli już szarpnąć się finansowo to raczej na większą pamięć (jesli potrzebna)

e) "Pytanie ktore z wymienionych wad" - sorry, ale nie zauwazylem zadnych wad - to sa cechy a nie wady. Tak jak tansze samochody nie maja klimatyzacji i nawigacji satelitarnej. Mniej placisz, mniej dostajesz - To faktycznie jednak jest wada :D

*

Offline astved

  • **
  • 137
jaki model Palma wybrac? m125, m105, VX, IIIC, M500, M505?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 13, 2002, 16:29:01 »
Tomasz Kawecki napisał:

a) z ceną nie ma co dyskutować

b) prędkość procesora: na m105 daje się pracować, ale czy jest to komfortowa prędkość zależy od Ciebie samego

a jak dla Ciebie?


>e) "Pytanie ktore z wymienionych wad" - sorry, ale nie zauwazylem zadnych wad - to sa cechy >a nie wady.

zalezy od punktu widzenia, np. z telefonami, to jak jakas komora nie ma wbudowanego modemu, to dla mnie to jest wada


>Tak jak tansze samochody nie maja klimatyzacji i nawigacji satelitarnej. Mniej >placisz, mniej >dostajesz - To faktycznie jednak jest wada :D


jak w zyciu, nadal jednak nie napisales jaki model polecasz,
mam w planie kupic m105, jednak balem sie o slabosc procesora /np. gierki i inne bzdety, jakie wymagaja)

dzieki za odpowiedz i pozdrawiam



*

Offline tiberek

  • 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: A696/WM6 + E51/Symbian9.2 + T3,TX/PalmOS5 + pare innych :)
jaki model Palma wybrac? m125, m105, VX, IIIC, M500, M505?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 15, 2002, 17:00:17 »
Dla mnie m105 jest za wolny, ale to dla mnie :o) Jeśli ktoś nie gra i np. nie używa slownika to mu te nascie MHz może starczyć. Ja akurat mam taki zawód (i charakter), że nie mam ochoty czekać, aż "się uruchomi", ale to jest okupione wyższą ceną szybszego Palma. Jednakże są osoby, którym te 16Mhz do książki adresowej, wysyłania SMSów i mailowania w zupełności wystarczy.

Niestety, nie piszesz co chcesz robić z palmem, ile programów i jakich programów chcesz uzywać ("większość programów" to trochę zbyt enigmatyczne stwierdzenie), itd. W tytule twojego postu wymieniłeś chyba wszyskie dostępne modele Palma. To tak jak byś zapytał "Chcę kupić samochód - Clio "m105" czy Lagunę "m505" ? (apropos, nie mam Renaulta :D ) Proponuję przejść się do sklepu i pouruchamiać kilka programów na m105 i naprawdę samemu zdecydować czy nie jest za wolny. :madrala:

Co do wad, to faktycznie każdy model ma jakieś wady. Przeczytaj jednak *uważnie* swój pierwszy post. Wymieniasz tam tylko cechy, nie pisząć co dla Ciebie jest wadą (np. czy "3.5 jest lepszy od 4.0" lub "czy rozszerzalna pamiec jest absolutnie konieczna"). Źle sformułowałeś pytania :swirus:

*

Offline astved

  • **
  • 137
jaki model Palma wybrac? m125, m105, VX, IIIC, M500, M505?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 16, 2002, 23:19:59 »
Tomasz Kawecki napisał:


>Niestety, nie piszesz co chcesz robić z palmem, ile programów i jakich >programów chcesz uzywać ("większość programów" to trochę zbyt >enigmatyczne stwierdzenie), itd. W tytule twojego postu wymieniłeś chyba >wszyskie dostępne modele Palma. To tak jak byś zapytał "Chcę kupić >samochód - Clio "m105" czy Lagunę "m505" ? (apropos, nie mam Renaulta :D )

nie znam sie na tym kompletnie i dlatego zadalem takie pytanie, z gory wiem o swojej niekompetencji i nie wiem czy mozna miec do mnie o to pretensje :(


>Proponuję przejść się do sklepu i pouruchamiać kilka programów na m105 i >naprawdę samemu zdecydować czy nie jest za wolny. :madrala:

a co sadzisz o podkrecaniu prockow? jest to bezpieczne? ;)

>Co do wad, to faktycznie każdy model ma jakieś wady. Przeczytaj jednak >*uważnie* swój pierwszy post. Wymieniasz tam tylko cechy, nie pisząć co dla >Ciebie jest wadą (np. czy "3.5 jest lepszy od 4.0" lub "czy rozszerzalna pamiec >jest absolutnie konieczna"). Źle sformułowałeś pytania :swirus:

dlaczego zle? pytalem sie co pod wzgledem funcjonalnosci jest bardziej potrzebne, czy mozliwosc rozszerzenia pamieci czy mozliwosc upgreadu systemu operacyjnego. Naprawde nie wiem, dlaczego to pytanie jest (Twoim zdaniem) zle sformulowane :(

no ale zamknijmy moze ten temat. Ciesze sie, ze jest to forum i ze ludzie na nim sa ok. To najwazniejsze, a sprzet juz kupilem i jestem bardzo, bardzo zadowolony. Wogole nie wiem, jak tyle czasu moglem zyc bez palma :)

wielkie pozdrow! Astved

*

Offline tiberek

  • 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: A696/WM6 + E51/Symbian9.2 + T3,TX/PalmOS5 + pare innych :)
jaki model Palma wybrac? m125, m105, VX, IIIC, M500, M505?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 17, 2002, 20:04:48 »
Podkręcanie procków jest raczej bezpieczne (tzn. Palmy nie wybuchają, choć porducenci "nie biorą odpowiedzialności" za tekigo Palma). Ale są tego konsekwencje: jak się ZA mocno podkręci to przestaje działać komunikacja na podczerwień, hotsync też może głupieć i system może być niestabilny. Baterie także szybciej się rozładowują.

jaki model Palma wybrac? m125, m105, VX, IIIC, M500, M505?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 20, 2002, 14:18:57 »
Z moich obserwacji prędkość nie jest najważniejsza.
Najważniejsza jest PAMIĘĆ. 8MB zapycha się momentalnie. Palm musi być wyposażony w kartę – absolutne minimum to 32MB, polecam natomiast 64MB.

*

Offline astved

  • **
  • 137
jaki model Palma wybrac? m125, m105, VX, IIIC, M500, M505?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 21, 2002, 14:53:22 »
demoniko napisał:

Z moich obserwacji prędkość nie jest najważniejsza.




mialem przez kilka dni m100 z 2 mb ram i jest to zdecydowanie za malo, chyba że się oszczędza miejsce. Teraz na dniach zakupiłem Vx z 8 mb ram i oficjalnie stwierdzam, że 8 mb zdecydowanie wystarcza, wrzuciłem full gierek i programów i mam jeszcze 1,5 mb wolnego!

dlatego w zupełności nie wiem co pakujesz do Palma, że potrzebujesz aż 64 mega! Dla mnie optymalne jest 8 mb.

Wogóle Vx jest z wyglądu modelem wysokiej klasy, pewnie że jak ktoś ma dużo keszu niech kupuje m505, ale cena 1500 na Allegro mnie odstrasza zdecydowanie, a co dopiero ponad 2 tysiaki w sklepie w internecie.

pozdraviam


jaki model Palma wybrac? m125, m105, VX, IIIC, M500, M505?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 21, 2002, 18:37:06 »
Uważam że kupowanie palmy bez MMC/SD jest błędem (chyba że ktoś faktycznie nie może poczekać i trochę odłożyć, bo palm to podstawa),
A co wrzucić na dodatkową pamięć? Na przykład przyzwoity słownik, a z kartami możesz ich mieć kilka bez synchronizacji.
 Co do 505 to poważną wadą są jego szybko wyczerpujące się baterie.

Dla mnie najlepszy wybór to 500. (Do czasu oczywiście).

*

Offline tiberek

  • 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: A696/WM6 + E51/Symbian9.2 + T3,TX/PalmOS5 + pare innych :)
jaki model Palma wybrac? m125, m105, VX, IIIC, M500, M505?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 21, 2002, 19:46:02 »
Ja problem baterii w m505 rozwiązałem za pomocą ładowarki 4 akumulatorków AA, które ładują mi m505 w terenie. :D

Co do pamięci, to stwierdzenie, ze 8MB jest wystarczajace z moich obserwacji jest opinią osób początkujących względnie wykorzystujących Palma w wąskim zakresie. :madrala: Wcześniej czy później każdy zaawansowany użytkownik stanie przed problemem braku pamięci (wzorcowym przykładem mogą być słowniki). Czego nikomu nie życzę ;)

jaki model Palma wybrac? m125, m105, VX, IIIC, M500, M505?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 06, 2005, 19:02:51 »
A wogule to 2mb nawet mi by starczyly :)

*

Offline Maciej Wójcik

  • *****
  • 1038
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Treo 600, IBM ThinkPad T60, Asus eee 701, Nokia E71
jaki model Palma wybrac? m125, m105, VX, IIIC, M500, M505?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 06, 2005, 19:30:24 »
Cytat: suchar
A wogule to 2mb nawet mi by starczyly :)
Starszych wątków nie było? Poszukaj czegoś może z poprzedniego wieku. Może się uda coś jeszcze odgrzać...
 

 

  • SMF © 2024, Simple Machines | Theme by SMFTricks
  • Copyright © 2003-2024 SMARTedge.IT., Wszystkie Prawa Zastrzeżone