drukowanie z palma

  • 3 Odpowiedzi
  • 1454 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

drukowanie z palma
« dnia: Listopad 06, 2001, 08:49:20 »
Czy naprawde nikt nic nie wie o drukowaniu z palma przy pomocy IrDA??? Jakies linki albo sugestie na temat rozwiazania tego problemu - interesuje mnie wszystko - funkcje, biblioteki, formaty, przykladowe kody zrodlowe (print server) etc...

drukowanie z palma
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 07, 2001, 10:38:38 »
Troszkę w pośpiechu, więc bez linków..

Przyjrzyj się produktom takim jak PalmPrint. Dla Ciebie jako programisty jest to gotowa biblioteka do drukowania przez IR. Do swojego programu dołączasz tylko możliwość korzystania z tego oprogramowania. Ono zajmuje się już obsługą wszelkiego typu drukarek.

Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie muszisz sam tego wszystkiego pisać, a na pewno jest tego sporo. Mogłoby się okazać, że cały ciężar pracy nad aplikacją skupia się na prawidłowym drukowaniu. Niestety w PalmOS nie ma menadżera wydruków i sterowników drukarek, dlatego trzeba się odwoływać do takich produktów.

Poważną wadą jest to, że jeśli użytkownik chce drukować z Twojego programu, to takiego PalmPrinta (bądź coś podobnego) musi pierw wykupić. Może się też okazać, że użytkownik ma już liecencję na taki produkt, ale inny niż Ty chcesz wykorzystywać - robi się przykra sytuacja.

Aha.. Jeśli zarejestrujesz się jako developer na http://www.stevenscreek.com/palm/ to PalmPrinta dostaniesz do użytku własnego za darmo. Myślę, że u konkurencji jest podobnie.

drukowanie z palma
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 07, 2001, 12:40:58 »
Znam kilka programow do drukowania na palma. Maja one podstawowa wade - sa platne 25-30$ [ http://palmtops.about.com/cs/palmprinting/ ]. Zalezy mi na niezaleznosci - dlatego szukam informacji jak to ugryzc - oczywiscie drukowanie :).

drukowanie z palma
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 28, 2001, 23:21:20 »
No coz, ja sie wprawdzie nie znam, ale wydaje mi sie ze sa dwie opcje:

IrLpt  - jeden z protokolow rodziny Irda - ktory ma emulowac zwykly port rownolegly (nie wiem czy zaimplementowane w PalmOS)
IrComm - symulacja portu szeregowego (na pewno zaimplementowany w PalmOS)

i jescze opcja 2 i pol - potraktowanie diody irda jak kabelka - badz co badz jest ona sterowana zwyklym ukladem UART bedacym czescia procesora Dragonball. Wymaga bezposredniego programowania rejestrow dragonballa - ale mozna to gdzies sciagnac z netu.

No i podsumowanie - zaleznie od drukarki na jakiej chcesz drukowac - musisz obczaic dwie rzeczy:

a) sposob komunikacji - czyli jedna z opcji powyzej
b) protokol drukowania - co jest raczej proste, np. wyslanie znaczka CR (ASCII 10) dla wiekszosci drukarek powoduje powrot karetki.