Ovi Maps v3.04

  • 80 Odpowiedzi
  • 59919 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline paulus

  • **
  • 132
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: NR450BV + AM EU 6.10.0
Odp: Ovi Maps v3.04
« Odpowiedź #60 dnia: Wrzesień 03, 2010, 09:24:28 »
No wszystko niby fajnie. Jak to mówią "papier przyjmie każdą informację" (w tym wypadku ekran monitora zamiast papieru). Sprawdź sobie w takim razie na stronie www.navteq.com jak to jest z tym ruchem drogowym w Polsce. Wyznacz sobie dowolną trasę i zaznacz opcję "show traffic". I co... i nic. Nie ma żadnych informacji o jakimkolwiek ruchu drogowym, czy też chociażby robotach drogowych. Przykład ? Wyznacz trasę np. z Elbląga do Warszawy. Zaraz za Elblągiem są bardzo duże utrudnienia związane z budową S7 (co ciekawe na mapach Navteqa ta droga już jest, ze wszystkimi węzłami, tylko na szczęście nawigacja nią jeszcze nie prowadzi). I nie ma tam żadnych informacji o takich pracach. Weźmy inny przykład - Warszawa. Skoro piszą, że mają dane traffic, to chociaż w stolicy powinno się coś pokazywać. A tu nic.
Nie chodzi mi tutaj o krytykę Nokii czy Navteqa (zresztą to teraz ta sama firma), bo uważam, że to i tak świetne marketingowe posunięcie z darmowymi mapami. Sam miałem okazję się przekonać, że nawigacja piesza z telefonem w ręku to rewelacja. Tylko w tym wszystkim brakuje mi rzetelnej informacji i to na stronie polskiej Nokii o tym, jakie jest rzeczywiste pokrycie adresowe i np. dane traffic. Chyba nie wymagam zbyt wiele od tak dużej i poważnej firmy  :wink:

I jeszcze obrazek ze strony Navteqa informujący, gdzie w Europie są dostępne rzeczywiste dane traffic
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2010, 09:32:45 wysłana przez paulus »

*

Offline adamdziaduch

  • *
  • 87
  • Sprzęt: Nokia Lumia 820
Odp: Ovi Maps v3.04
« Odpowiedź #61 dnia: Wrzesień 03, 2010, 10:10:15 »
Tak to my możemy dyskutować w nieskończoność...   :wink: "Mocniejszych" argumentów, niż materiały źródłowe, nie jestem w stanie Tobie przedstawić... Strona Navteq, na którą się powołujesz, to, po pierwsze, wciąż wersja beta (jeszcze 2 tygodnie temu uwzględniała wyłącznie Niemcy i Francję, a przecież sam Navteq przyznaje, że Navteq Traffic obejmuje w tej chwili 14 krajów europejskich), po drugie - są to, jak może wiesz, głównie dane z urządzeń mobilnych (m.in, Ovi Maps w trybie online), czyli coś w stylu tego, co oferuje AM... Kolejna rzecz... na stronie Navteq, wśród krajów, które obejmuje, Traffic nie ma choćby Włoch, Szwajcarii, Holandii, Danii, a w Ovi Maps (bazującej całkowicie na Navteq) są zawarte pełnowartościowe informacje o ruchu drogowym dla tych państw... Tak więc przyjmowanie tego co przedstawia strona http://www.navteq.com/, jako wyznacznika tego, co oferuje Navteq, jest, moim skromnym zdaniem, małym nadużyciem z Twojej strony... W Polsce TMC zaczął funkcjonować kilka miesięcy temu - w tym czasie zdążyła się zmienić firma dostarczająca danych o ruchu drogowym - tak więc wszystko to rodzi się w bólach, ale TMC w Polsce, nieżależnie od jego obecnej jakości, istnieje i to, pomimo tego, że nie jest uwzględniony w danych mapy Navteq, na którą się powołujesz...  :) I jeszcze jedno... Nie jestem adwokatem ani Nokii, ani Navteq, ale, podobnie jak Ty, uważam, że Ovi Maps jest bardzo perspektywicznym produktem, ale też, podobnie jak Ty, uważam, że kilka spraw jest jeszcze mocno niedopracowanych ze strony Nokii, w tym sposób informowania klientów o "zawartości" i możliwościach Ovi Maps, jak również o planach dotyczących wprowadzania nowych, związanych z nawigacją, usług... I to na tyle... Pozdrawiam Ciebie serdecznie...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2010, 10:13:56 wysłana przez adamdziaduch »

*

Offline paulus

  • **
  • 132
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: NR450BV + AM EU 6.10.0
Odp: Ovi Maps v3.04
« Odpowiedź #62 dnia: Wrzesień 03, 2010, 10:18:15 »
To w takim razie czekamy na aktualizację strony Navteqa oraz Nokii  :ok:  I nowsze mapy dla Polski z dokładniejszą numeracją budynków.

*

Offline adamdziaduch

  • *
  • 87
  • Sprzęt: Nokia Lumia 820
Odp: Ovi Maps v3.04
« Odpowiedź #63 dnia: Wrzesień 03, 2010, 10:19:46 »
To w takim razie czekamy na aktualizację strony Navteqa oraz Nokii  :ok:  I nowsze mapy dla Polski z dokładniejszą numeracją budynków.
:ok: Czekamy... Bo nie mamy innego wyjścia...  :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2010, 10:23:56 wysłana przez adamdziaduch »

*

Offline nor

  • *
  • 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Touch II, HP iPAQ 6515, Nokia E61
Odp: Ovi Maps v3.04
« Odpowiedź #64 dnia: Wrzesień 03, 2010, 11:45:20 »
Pozwolę sobie wtrącić swoje 3 grosze. z Nokia Maps na Nokii 5230 byłem w tym roku na wakacjach. W zapasie był pożyczony PDA z Automapą. Trasa Polska-Czechy-Austria-Włochy-Niemcy-Polska, łącznie ok 2900 km. I tu zaskoczenie sprawdza się ŚWIETNIE. Jechałem na ustawieniu bodajże optymalnym. Po zjechaniu z trasy szybko naprowadza na drogę. W np Wiedniu informuje o fotoradarach stacjonarnych. Na skomplikowanych skrzyżowaniach jest asystent pasa, więc też nie ma problemu. Sprawdza się też nawigacja piesza. Trochę problemów z łapaniem sygnału było w Padwie i Weronie (wąskie uliczki i pewnie dlatego gubił sygnał. W Wiedniu takich problemów nie miałem).

Problemy jakie zauważyłem. 
1) Nie wyznaczał trasy od mojego domu do Wiednia. Pomogło ustawienie końca trasy na przejściu granicznym w Mikulovie a potem ponowne wyznaczenie celu w Wiedniu.
2) Nie mogłem wyznaczyć trasy z Wiednia do Triestu. Okazało się, że nie było małego kawałka mapy poniżej Wiednia. Być może było to spowodowane problemem przy ładowaniu mapy na kartę.
3) Wg mojej oceny nieczytelny tryb nocny (szara droga i jasnoniebieska trasa zlewają się ze sobą na bardziej skomplikowanych skrzyżowaniach). Przestawiałem się wtedy na tryb dzienny i było ok.
4) przy wyłączonym wspomaganiu GPS łapie fix kilka minut (przynajmniej na Nokii 5230).

Jak wyżej wspomniałem w zapasie była AM, jednak świadomie używałem Nokii. Czasem porównywałem wyznaczanie tras w obydwu programach i było ono bardzo podobne (np trasa powrotna znad Gardy do domu różniła się o jakieś 30 km,przy czym AM wyznaczała dłuższą). Trzeba pamiętać, że jeżeli ktoś używa na co dzień AM (np ja 4 lata) trzeba się po prostu przestawić. Nokia jest prostsza, bo inna jest chyba grupa docelowa. Nie mogę jednak powiedzieć jak inni, że to substytut nawigacji. Trzeba się jej trochę nauczyć i na pewno można ją śmiało brać na wyjazdy bez obaw o to, że staniemy gdzieś w szczerym polu, daleko od domu.

Ps. Na co dzień używam AM XL, bo zależy mi na posiadaniu nawigacji w telefonie. Po tym krótkim wakacyjnym teście wiem, że przy przedłużaniu umowy z moim operatorem pożegnam się z WM i wybiorę Nokię właśnie dla tej nawigacji. Nie jest na pewno tak rozbudowana jak AM, jednak do wakacyjnego podróżowania wystarcza a płacić za upgrade do Europy a potem za licencję nie ma sensu.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2010, 13:26:38 wysłana przez nor »

*

Offline adamdziaduch

  • *
  • 87
  • Sprzęt: Nokia Lumia 820
Odp: Ovi Maps v3.04
« Odpowiedź #65 dnia: Wrzesień 04, 2010, 10:50:40 »
Mam bardzo podobne, do Twoich, spostrzeżenia z użytkowania Ovi Maps poza granicami Polski, z jedną tylko różnicą - w moim przypadku (trasa Wrocław - Paryż) nie trzeba było sztucznie "dzielić" trasy na etapy - program poradził sobie z jej wyznaczeniem bez problemu... Do podobnych, jak Ty, wniosków doszedłem również w temacie AM - wcześniej planowałem zakup upgrade (Polska --> Europa), ale teraz zastanawiam się, czy nie pozostać wyłącznie przy Ovi Maps...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2010, 11:08:29 wysłana przez adamdziaduch »

*

Offline adamdziaduch

  • *
  • 87
  • Sprzęt: Nokia Lumia 820
Odp: Ovi Maps v3.04
« Odpowiedź #66 dnia: Październik 19, 2010, 13:32:41 »
Dostępna jest nowa wersja map: 0.1.25.114. Więcej szczegółowych informacji na ten temat zawartych jest na stronie Telepolis.pl: http://www.telepolis.pl/news.php?id=19645

*

Offline paulus

  • **
  • 132
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: NR450BV + AM EU 6.10.0
Odp: Ovi Maps v3.04
« Odpowiedź #67 dnia: Październik 20, 2010, 15:48:19 »
A wiadomo czy poprawili numerację adresową w Polsce ?

*

Offline adamdziaduch

  • *
  • 87
  • Sprzęt: Nokia Lumia 820
Odp: Ovi Maps v3.04
« Odpowiedź #68 dnia: Październik 20, 2010, 16:53:46 »
A wiadomo czy poprawili numerację adresową w Polsce ?
Poprawili... W tej chwili (przynajmniej w mojej okolicy) dane adresowe są odzwierciedleniem rzeczywistości, a nie, jak było to dotąd, wynikiem interpolacji... Dodano też mnóstwo odcinków dróg i ulic i, w obecnym stanie, mapa Ovi (Navteq), przynajmniej dla części Wrocławia, w której mieszkam, jest dokładniejsza, niż ta z AutoMapy... Pojawiły się nawet drogi, które jeszcze nie są oddane do użytku - na szczęście, w przeciwieństwie do sytuacji sprzed roku (odcinek A4 do granicy z Niemcami, który jeszcze nie był wykonany, a już był uwzględniany przy wyznaczaniu trasy) są one zablokowane dla nawigacji...
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2010, 18:44:44 wysłana przez adamdziaduch »

*

Offline paulus

  • **
  • 132
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: NR450BV + AM EU 6.10.0
Odp: Ovi Maps v3.04
« Odpowiedź #69 dnia: Październik 21, 2010, 08:51:04 »
No to ciągniemy te nowe mapy  :ok:
A jeśli chodzi o drogi, które są w budowie, to nie pamiętam jak w mapach na komórki, ale na stronie ovi mapy już wcześniej były, tylko właśnie zablokowane, żeby jakiś "domorosły" nawigator nie wjechał w pole. I jak dla mnie jest to wielki plus dla Nokii (a właściwie dla Navteqa) za takie rozwiązanie. Jak tylko oddadzą drogę zrobią ciach i jednym ruchem odblokują nowy odcinek pięknej, dwupasmowej ekspresówki lub autostrady... ale się rozmarzyłem  :mrgreen:

*

Offline Maciej Loret

  • ****
  • 613
  • Płeć: Mężczyzna
    • Biuro Rachunkowe Małgorzata Loret
  • Sprzęt: Wizard, Eten X650 (R.I.P), NR560+AM, N52+Ovi
Odp: Ovi Maps v3.04
« Odpowiedź #70 dnia: Październik 21, 2010, 14:23:55 »
Dostępna jest nowa wersja map: 0.1.25.114.

Połączenie poprzez Nokia Ovi Suite nie wykazuje żadnych nowych map, przynajmniej dla kilku krajów, które sprawdziłem, w tym Polski. W każdym razie wielkości plików sa identyczne jak dotąd...
Pozdrawiam, Maciej Loret
Biuro Rachunkowe Małgorzata Loret
http://www.loret.bydgoszcz.pl

*

Offline paulus

  • **
  • 132
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: NR450BV + AM EU 6.10.0
Odp: Ovi Maps v3.04
« Odpowiedź #71 dnia: Październik 21, 2010, 15:07:01 »
Spróbuj użyć Nokia Map Loader. Mnie pokazał, że są nowe mapy i faktycznie po pobraniu mam już nowe. Jeśli chodzi o sprawdzenie dokładności to w przyszłym tygodniu wybieram się w dłuższą drogę i wtedy zobaczę, czy faktycznie coś zmienili. Jak na razie widzę, że w Lublinie w kilku miejscach są poprawki, ale jeszcze daleko im do doskonałości (czyt. AM hehe)

*

Offline adamdziaduch

  • *
  • 87
  • Sprzęt: Nokia Lumia 820
Odp: Ovi Maps v3.04
« Odpowiedź #72 dnia: Październik 21, 2010, 15:20:30 »
Połączenie poprzez Nokia Ovi Suite nie wykazuje żadnych nowych map, przynajmniej dla kilku krajów, które sprawdziłem, w tym Polski. W każdym razie wielkości plików sa identyczne jak dotąd...
Ja aktualizowałem właśnie przez Ovi Suite - zaraz po podłączeniu telefonu pojawił się komunikat o dostępności aktualizacji map... A co do wielkości pliku, to nie pamiętam, jaką miał plik poprzedniej wersji map, ale plik najnowszej wersji (Polska) ma 115 MB...

*

Offline paulus

  • **
  • 132
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: NR450BV + AM EU 6.10.0
Odp: Ovi Maps v3.04
« Odpowiedź #73 dnia: Październik 21, 2010, 15:26:38 »
Poprzedni z tego co pamiętam miał 107 MB

*

Offline adamdziaduch

  • *
  • 87
  • Sprzęt: Nokia Lumia 820
Odp: Ovi Maps v3.04
« Odpowiedź #74 dnia: Październik 21, 2010, 15:32:28 »
Poprzedni z tego co pamiętam miał 107 MB
A, co ciekawe, poprzedni który ja miałem (wersja map 0.2.41.123) - przeznaczony do wersji 3.06 (beta), ma 155 MB i nie zawiera tych aktualizacji danych mapowych, które zawiera najnowsza wersja do OM 3.04...
« Ostatnia zmiana: Październik 21, 2010, 15:37:10 wysłana przez adamdziaduch »

*

Offline paulus

  • **
  • 132
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: NR450BV + AM EU 6.10.0
Odp: Ovi Maps v3.04
« Odpowiedź #75 dnia: Październik 21, 2010, 15:48:12 »
A, co ciekawe, poprzedni który ja miałem (wersja map 0.2.41.123) - przeznaczony do wersji 3.06 (beta), ma 155 MB i nie zawiera tych aktualizacji danych mapowych, które zawiera najnowsza wersja do OM 3.04...

Tam mogły być zaszyte te dodatkowe dane związane z liniami metra w całej Polsce  :mrgreen:  A tak na poważnie, to w 3.06 (beta) jest chyba w mapach dużo więcej informacji niż w 3.04 i może stąd ta różnica. Albo tak skompresowali mapy, że im teraz wyszła mniejsza objętość  :mrgreen:

*

Offline Maciej Loret

  • ****
  • 613
  • Płeć: Mężczyzna
    • Biuro Rachunkowe Małgorzata Loret
  • Sprzęt: Wizard, Eten X650 (R.I.P), NR560+AM, N52+Ovi
Odp: Ovi Maps v3.04
« Odpowiedź #76 dnia: Październik 21, 2010, 18:33:12 »
Połączenie poprzez Nokia Ovi Suite nie wykazuje żadnych nowych map, przynajmniej dla kilku krajów, które sprawdziłem, w tym Polski. W każdym razie wielkości plików sa identyczne jak dotąd...
Ja aktualizowałem właśnie przez Ovi Suite - zaraz po podłączeniu telefonu pojawił się komunikat o dostępności aktualizacji map... A co do wielkości pliku, to nie pamiętam, jaką miał plik poprzedniej wersji map, ale plik najnowszej wersji (Polska) ma 115 MB...

Sprawdzałem dziś około godziny 9-10 - mapa Polski miała 107MB, czyli tak jak dotąd od kilku miesięcy.
Pozdrawiam, Maciej Loret
Biuro Rachunkowe Małgorzata Loret
http://www.loret.bydgoszcz.pl

*

Offline adamdziaduch

  • *
  • 87
  • Sprzęt: Nokia Lumia 820
Odp: Ovi Maps v3.04
« Odpowiedź #77 dnia: Październik 22, 2010, 08:47:35 »
Sprawdzałem dziś około godziny 9-10 - mapa Polski miała 107MB, czyli tak jak dotąd od kilku miesięcy.
A jaką wersję Ovi Maps masz zainstalowaną? Jeżeli najnowszą, to spróbuj usunąć z karty pamięci folder: "Cities" i plik: "gf" - po ich usunięciu włącz, na chwilę, OM, aby odtworzyć, w wersji "czystej", usunięte katalog i plik  i po wykonaniu tych czynności połącz telefon z Ovi Suite - takie postępowanie sugeruje, w tego typu przypadkach, Support Nokii... A tu znajdziesz kompletny opis rozwiązania, będziesz też miał możliwość pobrania map i głosów "ręcznie": http://discussions.europe.nokia.com/t5/Maps-Navigation-and-GPS/newest-Nokia-Ovi-Maps-0-1-25-114-manual-download/td-p/778870
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2010, 11:58:51 wysłana przez adamdziaduch »

*

Offline Maciej Loret

  • ****
  • 613
  • Płeć: Mężczyzna
    • Biuro Rachunkowe Małgorzata Loret
  • Sprzęt: Wizard, Eten X650 (R.I.P), NR560+AM, N52+Ovi
Odp: Ovi Maps v3.04
« Odpowiedź #78 dnia: Październik 22, 2010, 13:10:24 »
A jaką wersję Ovi Maps masz zainstalowaną?

v3.04 10wk17 b07, mapy 0.1.24.114.

Jeżeli najnowszą, to spróbuj usunąć z karty pamięci folder: "Cities" i plik: "gf" - po ich usunięciu włącz, na chwilę, OM, aby odtworzyć, w wersji "czystej", usunięte katalog i plik  i po wykonaniu tych czynności połącz telefon z Ovi Suite - takie postępowanie sugeruje, w tego typu przypadkach, Support Nokii... A tu znajdziesz kompletny opis rozwiązania, będziesz też miał możliwość pobrania map i głosów "ręcznie": http://discussions.europe.nokia.com/t5/Maps-Navigation-and-GPS/newest-Nokia-Ovi-Maps-0-1-25-114-manual-download/td-p/778870

Dziekuję, spróbuję ale to chyba nie dzisiaj, może jutro... Dam znać czy ta metoda zadziała...
Pozdrawiam, Maciej Loret
Biuro Rachunkowe Małgorzata Loret
http://www.loret.bydgoszcz.pl

*

Offline adamdziaduch

  • *
  • 87
  • Sprzęt: Nokia Lumia 820
Odp: Ovi Maps v3.04
« Odpowiedź #79 dnia: Październik 22, 2010, 13:44:38 »
v3.04 10wk17 b07
To jest już nowsza (mam na myśli, oczywiście, wersję stabilną, a nie - 3.06 beta): 3.04_wk32_b03 - do pobrania (jeżeli nie widzi jej Ovi Suite) z tego miejsca: http://maps.nokia.com/services-and-apps/ovi-maps/downloads   Może po zainstalowaniu najnowszej wersji, Ovi Suite umożliwi Tobie zainstalowanie najnowszych map... A przynajmniej od aktualizacji aplikacji warto zacząć, bo może być tak, że najnowsze mapy współpracują tylko z najnowszą wersją Ovi Maps...
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2010, 13:49:15 wysłana przez adamdziaduch »

*

Offline Maciej Loret

  • ****
  • 613
  • Płeć: Mężczyzna
    • Biuro Rachunkowe Małgorzata Loret
  • Sprzęt: Wizard, Eten X650 (R.I.P), NR560+AM, N52+Ovi
Odp: Ovi Maps v3.04
« Odpowiedź #80 dnia: Październik 23, 2010, 10:03:04 »
Może po zainstalowaniu najnowszej wersji, Ovi Suite umożliwi Tobie zainstalowanie najnowszych map... A przynajmniej od aktualizacji aplikacji warto zacząć, bo może być tak, że najnowsze mapy współpracują tylko z najnowszą wersją Ovi Maps...

Nie sprawdzałem, czy konieczny był upgrade programu, ale po jego zrobieniu faktycznie pokazały się nowsze mapy...
Pozdrawiam, Maciej Loret
Biuro Rachunkowe Małgorzata Loret
http://www.loret.bydgoszcz.pl