[pytanie]Jak zrobić cab z certyfikatem nadpisujący pliki z ROMu

  • 20 Odpowiedzi
  • 3921 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Skrobel

  • Ekspert HTC Rhodium
  • *****
  • 1996
  • Płeć: Mężczyzna
Witam,

Próbuję stworzyć instalkę w cabie, która zawiera (pliki mui i dll) i niestety musi nadpisać pliki znajdujące się w ROMie.

Niestety mój cab przy instalacji na urządzeniu pisze "Instalacja nie powiodła się". Wyrzuciłem z niego cały provxml i wszystkie wpisy rejestru zostawiając same tylko pliki, żeby upewnić się czy to nie to powodowało błąd. Ale nie: z samymi plikami (3 szt.) cab również nie chce się zainstalować. Przypuszczam, że to dlatego, że próbuję nadpisać pliki z ROMu.

Znalazłem gdzieś na xda lakoniczną informację, że taki cab, który potrafi nadpisać pliki systemowe musi mieć dodane w sekcji provxml jakieś Certyfikaty (albo Priviledges), ale nigdzie nie ma tutoriala jak to właściwie zrobić i skąd te certyfikaty wziąć.
Z drugiej strony podejrzałem sobie cab'a instalacyjnego również zawierającego pliki systemowe (konkretnie instalkę taskbara) i tam znalazłem oprócz normalnej zawartości dwa klucze w rejestrze, które mają chyba coś z tym wspólnego:

[HKLM\Comm\Security\SystemCertificates\Privileged Execution Trust Authorities\Certificates\1049B790EDA3C369E9C206B44AF16B2657CC1555]
[HKLM\Comm\Security\SystemCertificates\SPC\Certificates\1049B790EDA3C369E9C206B44AF16B2657CC1555]

Wartości w tych kluczach to jakieś tasiemce w HEX.

Czy ktoś mógłby mi bliżej wytłumaczyć o co chodzi i jak zrobić takiego cab'a który będzie mógł nadpisać pliki systemowe/ROMu?

*

adtech

Odp: [pytanie]Jak zrobić cab z certyfikatem nadpisujący pliki z ROMu
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 19, 2010, 18:56:31 »
Te tasiemce w "hex", jak Ty to nazwałeś to są certyfikaty pozwalające systemowi używać nadpisanych plików znajdujących się w romie. Jeśli próbujesz nadpisać pliki w gotowanym romie, który ma zwolnioną blokadę bezpieczeństwa to nie musisz dodawać tych wpisów.

Ja bym szukał błędu kompletnie gdzie indziej.

Połączone: Wrzesień 19, 2010, 19:11:32
Tak na szybko aby udowodnić moją teorię zrobiłem sobie cab, który nadpisuje plik htcalbums.exe znajdujący się w romie.

Przed instalacją caba miałem v3.0, a po instalacji v3.2. Żadnych wpisów rejestru nie dodawałem, plik cab posiada TYLKO i wyłącznie plik htcalbums.exe
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2010, 19:11:32 wysłana przez adtech »

*

Offline Skrobel

  • Ekspert HTC Rhodium
  • *****
  • 1996
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [pytanie]Jak zrobić cab z certyfikatem nadpisujący pliki z ROMu
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 19, 2010, 19:49:36 »
Dzięki,
Prawdę mówiąc ja też dotąd jeśli nawet Total Commanderem nie mogłem nadpisać jakichś plików, to wrzucałem je do cab'a i zazwyczaj się udawało. Natomiast teraz cab mówi "Instalacja nie powiodła się".

Cab zawiera w tej chwili tylko 3 pliki mui:
http://www.przeklej.pl/plik/skrobel-myphone-office-fix-cab-0020rv3tj5a5

Akurat te pliki można bez problemu nadpisać Total Commanderem i działają, ale to miała być poprawka dla innych użytkowników.
Próbowałem go zainstalować na Jackos SkrobPRO 1.6 PLK. Gotowany, więc teoretycznie bez zabezpieczeń.

Hmmm... a może to kwestia kompresji CABa?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2010, 19:51:42 wysłana przez Skrobel »

*

adtech

Odp: [pytanie]Jak zrobić cab z certyfikatem nadpisujący pliki z ROMu
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 19, 2010, 20:01:04 »
Moja wersja działa :>


 :evil:

*

Offline Skrobel

  • Ekspert HTC Rhodium
  • *****
  • 1996
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [pytanie]Jak zrobić cab z certyfikatem nadpisujący pliki z ROMu
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 19, 2010, 20:56:43 »
No jak wrzucasz pliki do pustego katalogu, to nic dziwnego :P

*

adtech

Odp: [pytanie]Jak zrobić cab z certyfikatem nadpisujący pliki z ROMu
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 19, 2010, 21:03:42 »
No jak wrzucasz pliki do pustego katalogu, to nic dziwnego :P
No jak dla mnie to wyraźnie wrzucam do "/Windows/" :P

*

Offline Skrobel

  • Ekspert HTC Rhodium
  • *****
  • 1996
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [pytanie]Jak zrobić cab z certyfikatem nadpisujący pliki z ROMu
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 19, 2010, 21:36:19 »
Hmmm... no tak, po namyśle masz rację. I faktycznie działa! ;D Ale w takim razie nie wiem na czym polega różnica oprócz tego, że "Installation Directory" jest inny niż \Windows\, że wyłączona jest kompresja oraz włączone "Warn if skip".

*

adtech

Odp: [pytanie]Jak zrobić cab z certyfikatem nadpisujący pliki z ROMu
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 19, 2010, 21:49:15 »
Tajemnica  :E

Nie patrz tak na mnie, ja nie wiem... Zakładam, że masz więcej doświadczenia w tworzeniu cabów ode mnie. Po prostu utworzyłem cab od nowa (prawdopodobnie tym samym programem co Ty) i wrzuciłem te pliki. Czasami po prostu coś się schrzani i jak się od nowa powoli zrobi to działa ;)


Powiem Ci szczerze, że próbowałem zmienić kilka ustawień w Twoim cabie, ale za chiny ludowe nie chciało działać. Zrobiłem własny cab i od razu ruszyło xD

Połączone: Wrzesień 19, 2010, 21:49:46
Może rzeczywiście kompresja? Spróbuj.

*

Offline Skrobel

  • Ekspert HTC Rhodium
  • *****
  • 1996
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [pytanie]Jak zrobić cab z certyfikatem nadpisujący pliki z ROMu
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 19, 2010, 22:02:27 »
OK, dzieciaki właśnie zasnęły, idę do dużego kompa spróbować.

*

adtech

Odp: [pytanie]Jak zrobić cab z certyfikatem nadpisujący pliki z ROMu
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 19, 2010, 22:08:18 »
Ciekawe, że nikt inny na tym forum nie zadał sobie trudu aby zbadać w czym problem.

*

Offline Skrobel

  • Ekspert HTC Rhodium
  • *****
  • 1996
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [pytanie]Jak zrobić cab z certyfikatem nadpisujący pliki z ROMu
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 19, 2010, 22:13:49 »
Ech... ja to jednak jestem beznadziejny! :-|
Swoją instalkę nazwałem "MyPhone/Office Fix". Najwyraźniej znak "/" jest niedozwolony w nazwie programu i dlatego instalacja się wywracała. Jak tylko to zmieniłem, to poszło... Ależ ze mnie głąb... :oops:

Ciekawe, że nikt inny na tym forum nie zadał sobie trudu aby zbadać w czym problem.
Owszem, też się nad tym zastanawiałem.

*

adtech

Odp: [pytanie]Jak zrobić cab z certyfikatem nadpisujący pliki z ROMu
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 19, 2010, 22:18:09 »
Ech... ja to jednak jestem beznadziejny! :-|
Swoją instalkę nazwałem "MyPhone/Office Fix". Najwyraźniej znak "/" jest niedozwolony w nazwie programu i dlatego instalacja się wywracała. Jak tylko to zmieniłem, to poszło... Ależ ze mnie głąb... :oops:
ZONK Chyba sobie jaja robisz  :-|

*

Offline Skrobel

  • Ekspert HTC Rhodium
  • *****
  • 1996
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [pytanie]Jak zrobić cab z certyfikatem nadpisujący pliki z ROMu
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 19, 2010, 22:30:26 »
No niestety nie... A ja się miałem za w miarę inteligentnego...

Nic to... temat byłby do zamknięcia, gdyby nie to, że właściwie na główne pytanie tzn. o co chodzi z tymi certyfikatami nikt nie odpowiedział... :-|

*

adtech

Odp: [pytanie]Jak zrobić cab z certyfikatem nadpisujący pliki z ROMu
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 19, 2010, 22:32:58 »
Ja odpowiedziałem, ale jak zwykle olałeś  :-|

Te tasiemce w "hex", jak Ty to nazwałeś to są certyfikaty pozwalające systemowi używać nadpisanych plików znajdujących się w romie. Jeśli próbujesz nadpisać pliki w gotowanym romie, który ma zwolnioną blokadę bezpieczeństwa to nie musisz dodawać tych wpisów.

*

Offline Skrobel

  • Ekspert HTC Rhodium
  • *****
  • 1996
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [pytanie]Jak zrobić cab z certyfikatem nadpisujący pliki z ROMu
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 19, 2010, 22:47:50 »
Tego to ja się sam domyśliłem, ale pozwolisz, że zacytuję sam siebie:

(...)nigdzie nie ma tutoriala jak to właściwie zrobić i skąd te certyfikaty wziąć. (...)
Mogę pójść na łatwiznę i skopiować te wpisy rejestru do swojego pliku, ale lubię rozumieć co robię. Stąd pytanie. Czy to jest coś specyficznego dla urządzenia, dla buildu systemu, czy w ogóle nie wiem co jeszcze?

*

adtech

Odp: [pytanie]Jak zrobić cab z certyfikatem nadpisujący pliki z ROMu
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 19, 2010, 22:55:38 »
Myślę, że to jest zwolnienie bezpieczeństwa dla konkretnego pliku i można go wygenerować za pomocą narzędzi developerskich WM. Więcej nie wiem, nie jestem i nigdy nie będę programistą CE.

Zresztą kto by się nad tym zastanawiał? Nikt normalny nie korzysta ze stockowych romów.

Połączone: Wrzesień 19, 2010, 23:03:02
Wpadłem na sposób podczas jedzenia kolacji:
1. włącz security w rejestrze tak aby pytało przed zainstalowaniem np. caba lub uruchomieniem nieznanego programu
2. zrób kopię rejestru
3. uruchom nieznany plik, bibliotekę, cab
4. potwierdź uruchomienie (ten komunikat bezpieczeństwa)
5. wykonaj kolejną kopię rejestru
6. porównaj obie kopie rejestru


Kapujesz?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2010, 23:03:02 wysłana przez adtech »

*

Offline Skrobel

  • Ekspert HTC Rhodium
  • *****
  • 1996
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [pytanie]Jak zrobić cab z certyfikatem nadpisujący pliki z ROMu
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 20, 2010, 12:25:40 »
OK, rozumiem.
Dzięki.
Dam znać jak spróbuję.

Aha. Jeszcze jedna informacja. Na pewno są takie caby, które niestety do poprawnej instalacji wymagają tych certyfikatów nawet na gotowanych ROMach (Jackos). Najlepszym przykładem jest wspomniany już przeze mnie cab taskbar'a.

Ściągnąłem sobie przykładowego taskbar'a stąd: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=520547
i z cab'a wyrzuciłem te dwa klucze rejestru, które wymieniłem w pierwszym poście.

Oczywiście instalacja odwarknęła "Instalacja nie powiodła się". Następnie wyeksportowałem z niej same pliki, zrobiłem z nich cab (tym razem z poprawną nazwą i ścieżkami :) i bez kompresji) i próbowałem zainstalować: "Instalacja nie powiodła się". Potem zaimportowałem na powrót te dwa klucze rejestru z wartościami i instalka poszła bez najmniejszego problemu.
ROM jak w podpisie a więc teoretycznie bez zabezpieczeń. Może to dotyczy tylko niektórych plików? Te pliki taskbar'a to praktycznie same systemowe biblioteki, a nie jakieś tam pliki mui używane tylko kiedy aplikacja jest otwarta...

*

adtech

Odp: [pytanie]Jak zrobić cab z certyfikatem nadpisujący pliki z ROMu
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 20, 2010, 12:34:43 »
No nie wydaje mi się. Zobacz sobie np AHEN taskbar. Tam nie ma żadnych zwolnień zabezpieczeń, a instalka działa.


W tym Twoim Brain's taskbar w cabie są jakieś inne dziwne rzeczy, np. "InhouseAPClass". Może dlatego?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 20, 2010, 12:39:07 wysłana przez adtech »

*

Offline Skrobel

  • Ekspert HTC Rhodium
  • *****
  • 1996
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [pytanie]Jak zrobić cab z certyfikatem nadpisujący pliki z ROMu
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 20, 2010, 13:48:55 »
Po pierwsze to nie jest mój taskbar. Przykład podałem bo akurat tego taskbara kiedyś używałem. Potem jak przerobiłem dla siebie BilboBrian's BW taksbar to moja instalka też nie chciała działać dopóki nie wkleiłem tych kluczy skopiowanych niestety z taksbara grfeek'a (napisałem PW do niego z zapytaniem czy te klucze rejestru to są jakieś dane poufne i czy mogę je skopiować). A w "moim" taskbarze tego pliku nie było.

A po drugie dlaczego w tym cabie są takie rzeczy, to nie mam pojęcia. Zapewne coś robią skoro developer je tam umieścił. A może również nie wiedział czemu ten cab nie chce się zainstalować i skopiował z innego cab'a znalezionego na xda?

Słowem nie mam pojęcia dlaczego cab gfreek'a potrzebuje tych certyfikatów, a inne cab'y czasem nie potrzebują.

*

adtech

Odp: [pytanie]Jak zrobić cab z certyfikatem nadpisujący pliki z ROMu
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 20, 2010, 14:07:01 »
Nie pomogę Ci, bo nie wiem :P Mógłbym spróbować coś wywęszyć, ale wiesz... mam trochę inne priorytety.  :O~

*

Offline Skrobel

  • Ekspert HTC Rhodium
  • *****
  • 1996
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [pytanie]Jak zrobić cab z certyfikatem nadpisujący pliki z ROMu
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 20, 2010, 14:21:08 »
OK, rozumiem. Ale może ktoś jeszcze zainteresuje się tą dyskusją. W końcu to forum publiczne, a nasza dyskusja ma charakter trochę... taki... zamknięty. :)