[i8000] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!

  • 124 Odpowiedzi
  • 89345 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

mgcompany

W tym wątku znajdziecie zbiór informacji o Samsungu Omnia II, czyli GT-I8000 - podstawowe dane, instrukcję wgrywania ROMu, sposoby backupu danych, tweaki, odnośniki do wątków z problemami użytkowników, itd. itp. Jest to obowiązkowa lektura dla osób rozpoczynających przygodę z Omnią. Po przeczytaniu tego tematu nie będzie potrzebne zakładanie tematów, typu "Jestem nowy i nic nie wiem". Jeśli macie jakieś pytania, to możecie zadawać je w tym wątku.

1. Wygląd i specyfikacja.

Omnia II występuje w dwóch kolorach, z czego tylko jeden jest dostępny w Europie - czarny (a dokładniej Rose Black, który w świetle słońca zmienia kolor na bordowy).


Strona producenta z pełną specyfikacją: klik.


2. Simlock w I8000.
Simlocka nie można zdjąć samemu (wgranie nowego ROMu nic nie da), ale można go ominąć TurboSimem (wątek o  Simlockach) lub odblokować kodem od secan'ego (wątek na MoDaCO). Można również zamówić kod na Allegro, czy w lokalnym serwisie GSM (coraz więcej oferuje usługę ściągania simlocka, lecz wiąże się to z zostawieniem telefonu na jakiś czas w serwisie). Istnieje również możliwość ściągnięcia simlocka u operatora, ale wiąże się to z kosztem ok. 70zł (więcej informacji w wątku o simlockach). TurboSimy i ściąganie simlocka kodem, nie powoduje utraty gwarancji.


3. ROMy, czyli nowy soft.

ROM (zwany również firmware, czy softem), to obraz systemu operacyjnego, razem z wszystkimi programami, sterownikami i tym co jest potrzebne do korzystania w pełni z urządzenia. Na forum są dostępne nowe wersje softu, oznaczona odpowiednim ciągiem liter i cyfr. Jak rozkodować takie oznaczenie? Sposób znajduje się poniżej:

Cytuj
Przykład: I8000NXXIK5
I8000 - model telefonu
N - Windows Mobile 6.5
XX - wersja na wszystkie rynki (zawiera większość języków)
I - rok wydania
K - miesiąc wydania
5 - numer wersji

Kody lat:
H = 2008
I = 2009
J = 2010
K = 2011
L = 2012

Kody miesięcy:
A = Styczeń
B = Luty
C = Marzec
D = Kwiecień
E = Maj
F = Czerwiec
G = Lipiec
H = Sierpień
I = Wrzesień
J = Październik
K = Listopad
L = Grudzień
Więcej informacji o oznaczeniach literowych w nazwie ROMu (m. in. kraje i operatorzy komórkowi), na forum MoDaCo, w tym wątku: klik.

Za co są odpowiedzialne poszczególne pliki:
Eboot - moduł rozruchowy urządzenia, trzeba szczególnie uważać przy aktualizacji, by proces nie został przerwany - inaczej z telefonu zostanie przycisk do papieru. Zaleca się zmianę przy przechodzeniu z WM 6.1 na WM 6.5, ale nie jest to konieczne. Jeśi chcecie by wszystko współpracowało jak najlepiej, zawsze warto wgrać kompletny ROM, razem z plikiem eboot.
PDA - cała pamięć flash, czyli system operacyjny, programy, sterowniki i inne dodatki. Plik oryginalny plik PDA jest zapisany w formacie MST, a modyfikowany w formacie NB0 (nie ma póki co możliwości "domowego" zapisania PDA do pliku MST, więc łatwo rozróżnić oryginalny soft od modowane, tzw. gotowanego).
CSC - pliki językowe, klawiatury regionalne, itd. Dla Polski kod podczas wyboru języka to PLSxx (Plus), PRTxx (Play), BVIxx (Orange), XEOxx (wolny rynek), gdzie xx to wersja softu.
Phone - plik odpowiedzialny za sterowanie modułem telefonicznym i nawigacją GPS. Z reguły z wersji na wersję poprawia się jakość działania obydwu elementów, czasem jest to znacząca różnica jak np. w przypadku wersji JB1, gdzie GPS łapał fixa (sygnał z satelit) w kilkanaście sekund.
Gdyby podczas flashowania części PDA, CSC czy Phone nie wgrały się całe lub wyskoczyły by błędy nie panikujcie, można proces powtórzyć.
PDA i CSC lepiej wgrywać w tej samej wersji, chyba że jest PDA jest zmodyfikowane przez użytkownika, wtedy zaleca się wgrywanie CSC w wersji, na której został oparty ROM lub najbliższej. Natomiast Phone można z innego kompletu, np. gdy chcecie mieć Windows Mobile 6.1, a Phone w nowej wersji.

Wątek z linkami do ROMów: klik


4. Wgrywanie ROMu.

ROM należy wgrywać programem Octans Downloader w wersji 2.14 (do ściągnięcia stąd). Jest to program do wgrywania wszystkich elementów potrzebnych do działania Omnii, tj. eboot, PDA, Phone, CSC i inne.
Sterowniki do Omnii: klik.

Przed aktualizacją ROMu i po wgraniu nowego zalecane jest zrobienie tzw. Hard Reset!
Bez niego mogą się pojawić różne drobne problemy i system może pracować wolniej.

Obrazkowa instrukcja wgrywania ROMu:

















Procedura flashowania pod Windows 7 x64 (64 bitowy system):
1.Po pierwsze, to musimy uruchomić system w trybie, który nie sprawdza cyfrowego podpisu sterowników. Aby to zrobić uruchamiamy ponownie komputer i przed rozpoczęciem uruchamiania Windows wciskamy i klawisz F8, po czym wybieramy "Wyłącz wymuszanie podpisu cyfrowego".
2.Podłączamy wyłączony telefon do portu USB i instalujemy oryginalny sterownik "Samsung MITs...".
3.Następnie włączamy "Menedżer urządzeń" (prawy przycisk myszy na "Mój komputer" -> Właściwości -> z listy po lewej stronie wybieramy "Menedżer urządzeń"), znajdujemy nasz "Samsung MITs..." i aktualizujemy sterownik klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję "Aktualizuj oprogramowanie sterownika...".
4.Wybieramy opcję, by przeszukać komputer w poszukiwaniu sterownika i wskazujemy miejsce sterownika przeznaczonego dla Windows 7, która można ściągnąć stąd: klik. Dalej kończymy instalację zaktualizowanego sterownika.
5.Teraz klikamy prawym przyciskiem na Octans Downloader i w zakładce "Zgodność" wybieramy "Uruchom ten program w trybie zgodności z..." oraz z listy wybieramy "Windows XP (Service Pack 3)". Potem zaznaczamy jeszcze opcję "Uruchom ten program jako administrator". Wciskamy "OK" i możemy zacząć flashować Omnię.


Procedura flashowania pod Windows Vista/7 x86 (32 bitowy system):
1.Przed rozpoczęciem flashowania włączamy "Centrum obsługi urządzeń z systemem Windows Mobile" i wciskamy "Ustawienia urządzenia przenośnego", a potem "Ustawienia połączenia" i ustawiamy wszystko tak jak na screenie:


   Po czym zatwierdzamy zmiany.
2. Podłączamy wyłączony telefon do portu USB i instalujemy oryginalny sterownik "Samsung MITs...".
3. Następnie włączamy "Menedżer urządzeń" (prawy przycisk myszy na "Mój komputer" -> Właściwości -> z listy po lewej stronie wybieramy "Menedżer urządzeń"), znajdujemy nasz "Samsung MITs..." i aktualizujemy sterownik klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję "Aktualizuj oprogramowanie sterownika...".
4. Wybieramy opcję, by przeszukać komputer w poszukiwaniu sterownika i wskazujemy miejsce sterownika przeznaczonego dla Windows Vista/7, która można ściągnąć stąd: klik. Dalej kończymy instalację zaktualizowanego sterownika.
5. Teraz klikamy prawym przyciskiem na Octans Downloader i w zakładce "Zgodność" wybieramy "Uruchom ten program w trybie zgodności z..." oraz z listy wybieramy "Windows XP (Service Pack 3)". Potem zaznaczamy jeszcze opcję "Uruchom ten program jako administrator". Wciskamy "OK" i możemy zacząć flashować Omnię.



5. Hard Reset (HR) i Soft Reset (SR):
Hard Reset - czyli przywrócenie PDA do stanu początkowego (fabrycznego), usuwa wszystkie dane, programy, SMSy, itd.
Procedura: Wyłączamy telefon, przyciskamy jednocześnie klawisz zwiększania głośności i wyłączania ekranu, potem wciskamy jeszcze klawisz odbierania połączeń i do tego klawisz kończenia połączeń oraz przycisk od Soft Resetu (pomiędzy kartą SIM, a złączem na kartę microSD), trzymamy tak przez kilka sekund, telefon powinien zawibrować i pokazać się na ekranie informacja o formatowaniu, po czym puszczamy wszystkie klawisze.
Reset można też wykonać kodem *2767*3855#.
Soft Reset - czyli zresetowanie PDA (ponowne włączenie), wykonujemy wciskając "rysikiem" dziurkę pod tylną obudową, między kartą SIM, a kartą microSD.


6. Instalacja programów/gier:
Istnieje kilka sposobów instalowania aplikacji na telefonach z Windows Mobile.
Pierwszym jest najprostsza instalacja z pliku CAB, wcześniej wrzuconego na pamięć telefonu, na kartę pamięci, czy na pamięć wbudowaną flash. Sposób wrzucania jest prosty, albo poprzez podłączony kabel USB i poprzez "Eksplorator plików" na komputerze PC skopiowanie odpowiedniej aplikacji w formie pliku CAB, albo ściągnięcie z Internetu poprzez przeglądarkę internetową w Omnii. Przedstawiony sposób instalacji będzie podstawą dla kolejnych rodzajów, gdyż następne sposoby, będą różniły się tylko początkiem, a reszta będzie taka sama jak tutaj.

- Na początek uruchamiamy "Eksplorator plików" na Omnii, który znajduje się w menu Start:


- Następnie wybieramy lokalizację naszego pliku w pamięci i otwieramy go poprzez tapnięcie:


- Rozpocznie się instalacja (czasem może chwilę potrwać załadowanie większych plików) i należy wybrać miejsce instalacji aplikacji - do wyboru "Urządzenie", czyli w pamięci, której mamy najmniej i tu polecam instalować tylko programy, które mają dostęp do plików systemowych, modyfikacje, nakładki na system, itd., ale trzeba też uważać, żeby jej nie zapchać, gdyż system może wolno pracować; następnie "Moja pamięć", czyli pamięć flash 8 lub 16GB wbudowana, tutaj można trzymać resztę aplikacji, gry, nawigację, itd.; jest jeszcze trzecia opcja "Karta pamięci" (jeśli posiadamy, ja nie używam, więc na screenie nie ma), działa tak jak "Moja pamięć", ale jeśli często wyciągamy kartę, to nie polecam wrzucać tam programów.


- Po zakończeniu instalacji pokaże nam się o taki komunikat:


Mogą też się pojawić błędy podczas instalowania programów i zostaniemy poinformowani o tym stosownym komunikatem, wtedy najlepiej wybrać inną lokalizację instalacji. Jeśli program nie jest kompatybilny z naszym urządzeniem, to niestety nic nie poradzimy na to.


Kolejny sposób instalowania, to poprzez wykorzystanie komputera PC. Na początek musimy podłączyć telefon w trybie ActiveSync (jeśli nie mamy ustawiony, to należy wejść w menu Start -> Ustawienia -> zakładka Ustawienia ogólne -> Połączenie USB i z menu zaznaczyć Active Sync, potem zatwierdzić), zsynchronizować go, a następnie uruchomić plik instalacyjny. Przykładem będzie PocketRAR:

- Uruchamiamy instalkę i najczęściej najpierw będziemy musieli zainstalować program na PC, a dopiero potem rozpocznie się instalacja na telefonie. Po uruchomieniu i wybraniu lokalizacji programu wciskamy "Install" lub "Instaluj" w zależności od języka instalatora.


- Następnie po instalacji pokaże nam się okno, które skopiuje plik do telefonu i poinformuje nas komunikatem, takim jak poniżej - klikamy "OK":


- Dalej postępujemy dokładnie tak samo jak z instalacją pliku CAB, tylko że od momentu wybrania miejsca instalacji aplikacji.


Kolejnym sposobem instalacji jest poprzez odpowiednią aplikację, np. Marketplace firmy Microsoft (kliknij by przejść do sklepu), w której możemy kupować programy na nasz telefon, lub Omarket (kliknij by przejść do WWW) (nowsza wersja OpnMarket), która pozwala na ściąganie programów ze strony freewarepocketpc.net. Obsługa jest prosta:
- włączamy program Marketplace lub Omarket (ten musimy zainstalować wpierw na naszym urządzeniu),
- wybieramy program z katalogu, który nas interesuje i dokonujemy jego zakupu (jeśli jest płatny) lub od razu ściągamy go na telefon,
- instalujemy program tak, jak pierwszym sposobem pokazanym na początku i to wszystko. Możemy używać programu na telefonie.


7. Ustawienia GPS - Samsung zastosował w Omnii 2 układ Qualcomma, a dokładnie to moduł MSM6290 gpsOne, który znajduje się również w innych modelach tego producenta, np. GT-i8910 OmniaHD.

Działające ustawienia GPS (Start -> Ustawienia -> Ustawienia ogólne -> GPS -> Połączenie):
Port programu GPS: COM7
Port sprzętowy GPS: COM9
Prędkość (Baud rate): 9600
Zaznaczona opcja "Automatycznie zarządzaj GPS".

Jak włączyć pobieranie danych o satelitach:
Należy wejść w Start -> Ustawienia -> Ustawienia ogólne -> GPS -> XTRA i tu zaznaczyć opcje "Włącz Serwer XTRA" oraz "Kiedy ważność danych wygaśnie". Dane najlepiej jest pobierać przez sieć WiFi lub przy każdym połączeniu z PC. Koszt ściągnięcia danych jest przez sieć komórkową jest znikomy, a czas który zdobywamy przez szybsze złapanie fixa, jest znacznie cenniejszy.

Dla tych co lubią bardziej dogłębne modyfikacje, polecam ten wątek, który zawiera spostrzeżenia kolegi telemach: http://pdaclub.pl/forum/omnia-lite-omnia-2-i-omnia-pro/przetestujmy-ustawienia-polepszajace-odbior-gps/


8. Przydatne adresy i linki do tematów na forum:
Samsung Omnia II - pomoc techniczna i centrum pobierania:
Pod tym adresem znajdziemy m. in. elektroniczną wersję instrukcji obsługi, ActiveSync do ściągnięcia dla Windows XP, program Kies autorstwa Samsunga do obsługi telefonu, oraz pomoc techniczną, czy adresy autoryzowanych serwisów:klik.

Informacje o procesorze S3C6410 zastosowanym w Omnii:
Strona internetowa Samsunga - http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/productInfo.do?fmly_id=835&partnum=S3C6410&xFmly
Plik PDF ze specyfikacją - http://www.4shared.com/document/RWWhm2hE/S3C6410_Datasheet.html


Serwisowanie:
Na stronie Samsunga można znaleźć informacje o punktach serwisowych (klik), a najpopularniejszym jest Regeneris. Przygody o nim i procedura jak powinna wyglądać procedura wysłania Omnii do serwisu, opisał kolega michsony  :ok:
Cytat: michsony
Aby wysłać O2 na naprawę gwarancyjną należy:
1. Przygotować kartę gwarancyjna i kopie potwierdzenia zakupu
2. Wypełnić formularz naprawy dostępny tutaj: http://regenersis.pl/SubWebS.aspx?ID=14
3. Zamówić kuriera DHL podając numer klienta "1208174" na koszt którego będzie przesyłka.
(moja mała podpowiedź przy zamawianiu kuriera warto zaznaczyć aby miał ze sobą foliowa kopertę żeby włożyć do niej pudełko z telefonem)
4. Spakować dobrze zabezpieczony telefon wraz z gwarancją i kopią dowodu zakupu.

Czas realizacji naprawy w moim przypadku wyniósł dokładnie 10 dni (8 dni roboczych).

W przypadku kurzu na wyświetlaczu wymienili ekran wraz z warstwą dotykową.

Ustawienia operatora/ustawienia internetowe i MMS
Jeśli chcesz ustawić sobie połączenia internetowe przez sieć komórkową, to najlepiej jest to zrobić przez stronę internetową naszego operatora. Można również skorzystać ze strony http://www.adminer.pl/gprs/, gdzie można znaleźć informacje o konkretnych parametrach połączeń dla GPRS, MMS, czy e-mail. Natomiast jeśli korzystamy z oryginalnego ROMu w nowszych wersjach np. JA5, JB1, JB3 z ustawieniami regionalnymi dla wolnego rynku, czyli XEOxx, to możemy skorzystać z ustawień wgranych w system. Żeby to zrobić wchodzimy po kolei w menu "Start", potem w "Ustawienia", następnie w zakładkę "Ustawienia sieciowe", znajdujemy opcję "Ustawienia operatora" (mogą się znajdować pod przyciskiem "Więcej") i wybieramy naszego operatora komórkowego, po czym zatwierdzamy zmiany.

Rozwiązania problemów/tutoriale/tweaki:
- Znikająca pamięć wewnętrzna po Hard Resecie, lub wgraniu ROMu: klik.
- Przeróbka ładowarki samochodowej: klik.
- Oglądanie filmów z napisami: klik.
- Przyśpieszenie działania Omnii: klik.
- Patch na zamykanie się aplikacji przy małej ilości pamięci: klik.
- Problem powiadomień o wysłanej wiadomości oraz chat SMS: klik.
- Modyfikacje ustawień GPS: klik.

Znane problemy związane z Omnią II:
- Zbierający się kurz między ekranem, a warstwą dotykową: klik.
- "Kliknięcie" ekranu podczas mocniejszego przyciśnięcia: klik.
- Odczepiający się rysik: klik.
- nie włączający się ekran po zablokowaniu: klik.

Inne ciekawe wątki o Omnii II:
- Akcesoria do Omnii II: klik.
- Zdejmowanie SimLocka z Omnii II: klik.
- Omnia i usługa DLNA: klik.
- Jak sprawdzic ilosc wolnej pamieci RAM? klik.
- WVGAFIX4 dla WM 6.5: klik.

Samsung Kies:
Jest to aplikacja firmy Samsung przeznaczona dla telefonów z serii Omnia. Za jej pomocą można robić wiele rzeczy, przeglądać zawartość telefonu, książki telefonicznej, wiadomości, kopiować muzykę, filmy i obrazy do pamięci telefonu, sprawdzić aktualizację oprogramowania, oraz mamy również dostęp do serwisów flickr i Youtube. Najciekawszą funkcją aplikacji jest dostęp do autorskiego sklepu z aplikacjami dla Omnii, gdzie możemy wyszukiwać programy i gry, kupować je, oraz ściągać bezpośrednio na telefon. Aplikacje są w różnych cenach, są również dostępne za darmo, można znaleźć wiele programów przeznaczonych tylko na Omnię, dostępne tylko w tym miejscu. Ale!!! By korzystać ze sklepu należy podczas instalacji wybrać kraj inny niż Polska (niestety u nas ta usługa nie jest jeszcze dostępna), np. Wielką Brytanię (wtedy ceny będą w funtach), a język można ustawić na Polski.


Samsung Kies można ściągnąć z tej strony: klik. Na tej stronie można również przeglądać katalog aplikacji.
 


9. Kopia danych z Omnii - programy i instrukcje posługiwania się nimi:

- PIMBackup - prosty i darmowy program, który tworzy nam plik z danymi bezpośrednio w pamięci urządzenia. Instrukcja użytkowania dostępna jest pod tym adresem: klik
- Microsoft My Phone - jest to usługa firmy Microsoft, która weszła w skład Windows Mobile 6.5, ale teraz jest dostępna również dla starszych wersji Windows. Za jej pomocą możemy zsynchronizować nasze kontakty, wiadomości, zadania, kalendarz, zdjęcia, pliki, itd. z kontem internetowym. Później możemy wejść na stronę: myphone.microsoft.com i edytować nasze zsynchronizowane rzeczy, dodawać kontakty, pliki i inne. Bardzo ciekawa rzecz, zwłaszcza, że jest darmowa. Instrukcja jak rozpocząć synchronizację za pomocą tej usługi znajduje się tu: klik..
- SPB Backup - jeden z najpopularniejszych programów tego typu, który pozwala na zrobienie kopii zapasowej dowolnych rzeczy w naszym PDA. Możemy wybrać konkretne katalogi czy poszczególne pliki, ustawienia systemu (mogą wystąpić problemy po odtworzeniu kopii na nowszym ROMie niż mieliśmy wcześniej), kontakty, dokumenty, kalendarz, zadania, co się chce. Dla osób, które chcą poznać ten program, polecam recenzję Dawida Gatii:
klik
Co prawda recenzowany program jest w wersji angielskiej, ale jest też w wersji polskojęzycznej i wszystkie opcje wyglądają tak samo.


10. Różne kody, tricki, modyfikacje i informacje wprowadzane z dialera:

- Menu serwisowe Omnii 2:
W naszym telefonie jest możliwość wejścia do menu serwisowego Samsunga, w którym można przetestować podstawowe działania takich elementów jak kompas cyfrowy, wyświetlanie kolorów przez ekran, akcelerometr, wibrację, czujnik zbliżeniowy, aparat fotograficzny, kamerkę do video rozmów, czujnik natężenia światła i chyba najważniejsze poprawną kalibrację ekranu. Jak to zrobić? Wystarczy wpisać w dialerze kod *#0*#. Wychodzimy z niego "czerwoną słuchawką".
- Drugi kod do menu serwisowego, bardziej rozbudowanego to *#197328640# . Tu znajdziemy informacje o wersjach softu, informacje o sieci, menu testowe do GPS, ustawienia dla dźwięków i głośności telefonu, oraz wiele innych rzeczy.
- Szybkie wejście do monitora GSM można uzyskać kodem *#0228#. Podobne informacje można znaleźć wpisując *#0011#.
- Informacje o Bluetooth można znaleźć pod kodem *#232337#
- Szybką informację o wersjach firmware znajdziemy wpisując kod *#1234#. Już nie trzeba latać po Ustawieniach.
- Informacje o różnych blokadach zastosowanych w telefonie (np. SIMlock) można uzyskać wpisując *#7465625# .
- Master Reset, czyli wykasowanie wszystkich danych z telefonu można wykonać wpisując *2767*3855#.
- Informacje o baterii, np. napięcie, typ baterii, pojemność, czy procentowe wskazanie naładowanie można uzyskać pod kodem *#9911#.
- Wejście do \Windows\AdminSettings.exe można zrobić kodem *#1546792*#. Nie wiem do czego służy, ale jest. Zmiana niektórych wartości może skończyć się Hard Resetem, np. zmiana operatora.
- Update sterowników aparatu wykonuje się kodem *#2470#. Standardowe hasło to 1234.
- Test wibracji *#0842#.
- Test audio *#0673#.
- Ustawienia zegara i alarmów *#0782#.
- Ustawienia USB/UART są pod kodem *#9090#.
- Zmiana ustawień audio *#0002*28346# (nie umiejętne modyfikacje mogą doprowadzić do uszkodzenia telefonu!).


11. Dodatkowe programy i biblioteki, które co nieco poprawiają i zwiększają możliwości Omnii:

Sterownik OpenGL ES 3D 1.0/1.1:
Nasza Omnia obsługuje OpenGL 3D w wersji 2.0, ale niestety nie jest kompatybilna z wersją 1.x. By obsługiwać niektóre programy korzystające z OpenGL v1 zainstalować plik CAB na pamięć wewnętrzną (do ściągnięcia w wersji v.026 stąd).

Biblioteka Samsung SDK:
Samsung wypuścił SDK dla Omnii, by można było pisać programy specjalnie dla naszego telefoniku. Problem jest jednak taki, że producent nie umieścił ich w sofcie i trzeba je doinstalować osobno. By to zrobić należy ściągnąć plik CAB dla odpowiedniej wersji Windows Mobile:
Windows Mobile 6.1
Windows Mobile 6.5

Korzystanie z programów wykorzystujących czujniki HTC:
By korzystać z programów przeznaczonych typowo dla HTC i wykorzystujące ich czujniki, np. akcelerometr, należy skopiować do folderu Windows w telefonie plik HTCSensorSDK.dll (tutaj).

.NET Compact Framework 3.5:
.NET CF jest już zaimplementowany w softach od I8000NXXJA5 i nowszych!
Do niektórych aplikacji jest potrzebny .NET Compact Framework 3.5. Problem jest natomiast taki, że po instalacji nowej wersji, dalej pozostaje starsza 2.0. Aby go odblokować należy uruchomić program do edycji rejestru systemowego (np. PHM RegEdit), przejść do HKLM\Software\Microsoft\.NETCompactFramework\ i tu zmienić wartość dwóch kluczy:
2.0.7045.00 z 1 na 0
3.5.7283.00 z 0 na 1
Po tym odczekujemy chwilę i resetujemy telefon.
.NET CF 3.5 w pliku CAB można pobrać stąd.

Orientation Detection:
Program ten pozwala na rotację ekranu (zmianę położenia z pionowego na poziomy) w programach, które standardowo nie wykorzystują czujnika położenia. Aplikacja jest do ściągnięcia stąd. Wymaga ona bibliotek Samsung SDK.

SRS WoW HD:
SRS WoW HD to dodatek, który polepsza jakość dźwięku wydobywającego się z telefonu.
Aby go zainstalować należy ściągnąć SRS WOW HD (TUTAJ) i SecurityOff (TUTAJ).
Instalujemy najpierw SecurityOff, potem SRS WoW HD, po czym obowiązkowo restartujemy urządzenie. Program znajdzieny w Ustawieniach Zaawansowanych\Elementy zainstalowane (WM 6.5).
Wątek orygianlny: MoDaCo
UPDATE: Nowsza wersja SRS WoW HD jest do ściągnięcia stąd: klik. Podobno jest bardziej stabilna i lepiej przystosowana do Omnii.

FPU Enabler:
Procesor S3C6410 w Omnii ma sprzętowe wsparcie dla operacji zmiennoprzecinkowych, co może znacznie przyśpieszyć niektóre operacje wykonywane przez nas. System Windows Mobile niestety tego nie obsługuje, ale jest patch, który dodaje to i owo.
Ściągamy potrzebne rzeczy -> FPUEnabler_070, rozpakowujemy i kopiujemy plik EXE oraz DLL na pamięć wewnętrzną, uruchamiamy plik EXE, tapamy na "Patch", czekamy trochę, po pojawieniu się informacji "Done!" nie zamykamy programu, musi on być cały czas uruchomiony w tle by FPU działało.
Link do orygianlnego tematu: MoDaCo


12. Zmiany w rejestrze i modyfikacje za pomocą plików CAB:
Wszystkie operacje robicie na własną odpowiedzialność, teoretycznie są one bezpieczne na 99,9%, ale zawsze zostaje te 0,01%.


- Fix do czujnika natężenia światła
Jeśli masz w telefonie Windows Mobile w wersji 6.1 i przy włączonej automatycznej regulacji podświetlenia ekranu, często, szybko zmienia się ono, to spróbuj zainstalować tego fixa, który powinien poprawić działanie podświetlenia: LightSensorFix.

- Wyłączanie dźwięków aparatu:
Jeśli masz dość dźwięków w aparacie, które do najprzyjemniejszych nie należą, to są na nie 4 sposoby:
1) robić zdjęcia w trybie wyciszonym.
2) zainstalować ten plik CAB, który wycisza wszystko jeśli masz włączony dźwięk migawki 1: CameraSoundSh1
3) zainstalować ten plik CAB, który wycisza wszystko jeśli masz włączony dźwięk migawki 3: DisableCameraSound
4) podmienić pliki odpowiedzialne za dźwięku aparatu (nazywają się Shutter01.wav, Shutter02.wav, Shutter03.wav, ShutterContinuous.wav, ShutterSound.wav, Recording.wav, RecEnd.wav, autofocus.wav, autofocusfail.wav) w folderze Windows, na takie które nie zawierają dźwięków.

- Uruchomienie przedniej kamery w aplikacji aparatu:
Można to zrobić na dwa sposoby, pierwszy to użycie edytora rejestru i dodanie w ciągu HKEY_CURRENT_USER/Software/Samsung/Camera nowej wartości DWORD o nazwie "SupportFrontCamera" i nadaniu jej wartości dziesiętnej "1", a drugi to instalacja tego CABa, który robi to samo, ale nietrzeba się zagłebiać w rejestr: klik.
Za informację o tym należy podziękować koledze ToKe!

- Wyłączenie i włączenie dialera od Samsunga:
Nie podoba Ci się dialer od Samsunga, lub zależy Ci na jak największej ilości pamięci RAM w telefonie? To możesz wyłączyć dialer Samsungowski za pomocą tego pliku edytujący odpowiednie wpisy w rejestrze: DisableDialerSkin.
Możesz też przywrócić go później instalując ten pliczek: EnableDialerSkin
Uwaga! Po wyłączeniu dialera może nie być video rozmów i MMSów.
Plik zmienia klucz Enable z 1 na 0, w ciągu HKLM\Security\Phone\Skin.

- Modyfikacje do Menu Start w Windows Mobile 6.5:
1) stare menu z Windows Mobile 6.1 - AwesomeStart
2) menu z 3 ikonami w rzędzie, w kszatłcie plastra miodu - ShetlanderHoneycombStartMenu
3) menu z 4 ikonami w rzędzie, w kształcie plastra miodu - 4RowsMenuWithHoneyComb
4) menu z 5 ikonami w rzędzie - StartMenuGrid5

- Wyłączenie dźwięków startu i zamknięcia systemu Windows:
Aby to zrobić należy zainstalować plik CAB: DisableStartShutdownSounds

- Poprawienie czułości i reakcji ekranu na dotyk:
Wydaje Ci się, że ekran nie działa poprawnie? Spróbuj zainstalować ten plik, a powinieneś być zadowolony: Touch

- Procentowy wskaźnik poziomu naładowania baterii na górnej belce:
Ten pliczek zastępuje oryginalne ikony wskazujące poziom naładowania baterii, na procentowe: Touch_X_1_percent_battery
Plik jest uniwersalny i powinien pasować do każdego urządzenia z ekranem WVGA/VGA.

I jeszcze jeden trick, co prawda nie dokonywany przez plik *.cab, ani modyfikację rejestru, ale przydatne jeśli chcecie zaoszczędzić trochę pamięci RAM i nie używacie "Menu Głównego" Samsunga. Żeby zlikwidować jego automatyczne włączanie podczas startu systemu wystarczy uruchomić dowolny eksplorator plików, przejść do folderu "/Windows/Autostart/" i usunąć skrót "LinkMgr.lnk". Teraz już menu się nie uruchomi podczas resetowania systemu.


13. Rozbieranie Omnii II:
Na forum MoDaCo, można znaleźć wątek, w którym jest pokazany cały proces rozbierania naszej Omnii na części pierwsze:klik. Watek powinien być przydatny dla osób, które chcą same naprawiać to i owo.
Jest również dostępny tzw. Service Manual, pomoc w rozbieraniu i naprawianiu telefonu z opisem poszczególnych części, numerami katalogowymi, itd. Do ściągnięcia stąd.


14. Kuchnia do tworzenia ROMów:
Jest już do ściągnięcia kuchenka za pomocą której możemy tworzyć własne ROMy. Są w niej zawarte wszystkie najważniejsze narzędzia, wspiera również zewnętrzne aplikacje jak np. hex edytory. W paczce z kuchenką jest też krótka instrukcja do czego co służy. Do ściągnięcia w wersji 2.0.3 stąd lub z forum MoDaCo.com, gdzie jest zawsze najnowsza wersja i changelog: klik.


15. Podkręcanie procesora:
Początkowo narzędzie do podkręcania procesor Samsung S3C64x0 powstało dla Acera DX900, ale postanowiono zrobić testy na Omnii i zadziałało!
By podkręcić procesor należy ściągnąć program GPIOgfx, np. stąd oraz pakiet Framework, potrzebny do działania programu (dostępny tutaj). Proces instalacji jest prosty, najpierw trzeba zainstalować frameworka (można w "Mojej pamięci" lub na karcie microSD, nie musi być w głównej pamięci urządzenia), a następnie program GPIOgfx. Teraz można uruchomić program (menu Start -> GPIOgfx). Na początku zobaczymy nic nie mówiące nam okienka:


W rzeczywistości pokazują one co się aktualnie dzieje z procesorem, jakie dostaje instrukcje, itd. Po wciśnięciu opcji "Auto update", dane te będą na bieżąco aktualizowane:


Aby podkręcić procesor musimy przejść do zakładki "Config" widocznej na dolnej belce programu. Na górze mamy różne literki do zaznaczania, są to opcje, które nie mają być wyświetlane w pierwszej zakładce i w sumie to możemy to olać, bo i tak nam się to nie przyda. ;) Ważniejsze jest to poniżej, czyli okienko APLL i MPLL. APLL to częstotliwość procesora ARM, czyli tego najważniejszego. Żeby zwiększyć jego taktowanie wystarczy wpisać nową wartość, ale trzeba pamiętać, że zostanie ona pomnożona razy 2, więc jeśli chcemy uzyskać wartość np. 920 MHz, to trzeba wpisać 460, a jeśli chcemy np. 950 MHz, to wpisujemy 475. Z kolei MPLL to częstotliwość taktowania całego układu, na którym bazuje telefon. Tej wartości radzę nie podkręcać za wysoko, gdyż mogą się pojawić problemy ze sprzętem lub można coś uszkodzić. Nowa wartość taktowania jest dzielona na pół. Wiem jedynie tyle, że zwiększając tą wartość zwiększa się wydajność np. akceleratora graficznego, ale zmiana jest praktycznie niezauważalna, więc nie warto się nią zajmować. Po wpisaniu naszych nowych wartości wciskamy "SET" i już działa. Optymalna wartość z jakimi działa procesor w Omni, to 920 do 960 MHz, ale tutaj też mogą się pojawić czasem małe błędy w wyświetlaniu elementów systemu (nie wpływają na jego działanie).Opcja "Create O/C shortcut" pozwala utworzyć skrót w menu Start, który niby automatycznie podkręci procesor. Niestety u mnie utworzył się, ale uruchomienie go i dokonane przez niego zmiany nic nie dały. :(


Kolejna zakładka, to informacje o tym co robił program, czyli coś dla bardzo wnikliwych, którzy muszą wiedzieć jak coś działa. ;)


Dalej mamy zakładkę z informacjami o programie i o częstotliwości z jakimi aktualnie pracuje procesor. Można też sprawdzić aktualizacje programu, ale chyba już ich nie będzie. Prędzej będzie rozwijany nowy program do podkręcania o nazwie "S3Clock" napisany inaczej niż ten program, przez co nie będzie wymagał instalacji dosyć sporego frameworka. Póki co nie działa on na Omnii, a jedynie na PDA firmy Acer (przynajmniej u mnie nie chciał się uruchomić).


Teraz rzecz najważniejsza - program musi cały czas działać w tle! Dlatego nie wychodzimy z niego poprzez Menu -> Close, tak jak widać poniżej:


tylko naciskamy "X" w prawym górnym rogu. Program przez jakiś czas będzie działał, po czym zniknie (nie będzie widoczny w Menedżerze zadań), tylko będzie widoczny jako proces:


Niestety program nie posiada opcji włączania się automatycznie po zresetowaniu urządzenia i ustawieniu nowych wartości. Jedynym sposobem na autostart jest skopiowanie skrótu z folderu "/Windows/Menu Start/Programy/GPIOgfx", do foldeu "/Windows/Autostart/". Teraz po każdym resecie program włączy się automatycznie, ale wartości trzeba będzie wprowadzić ręcznie, gdyż nie działa utworzony skrót z wartościami do podkręcenia (wcześniejsze uruchomienie programu, a potem skrótu też nic nie daje).
Ostatnia informacja to taka, że program może być niestabilny i czasem może spowodować całkowite zawieszenie systemu (wtedy pozostaje soft reset przez dziurkę poniżej aparatu). Ale jeśli się uruchomi, dokonamy zmian i zminimalizujemy program, to powienien działać dobrze.
I przypominam, że zmian dokonujesz na własną odpowiedzialność!

Link do tematu na MoDaco.


16. Przydatne programy dla Windows Mobile:
- NoData: program do blokowania połączeń internetowych przez sieć GSM. Umożliwia zablokowanie praktycznie każdego połączenia czy to WAP, czy MMS, czy e-mail.
Link do programu: NoData
- Esmertec Jbed: jest to popularny emulator środowiska Java, znacznie bardziej funkcjonalny niż standardowo zainstalowany w Omnii. Pozwala na instalację programów w własnych katalogach, pozawala uruchamiać aplikacje trójwymiarowe, ma dostęp do plików w telefonie, pozwala łączyć się z sieciami WiFi, GSM i przez Bluetooth.
Link: Jbed
- Opera Mobile 10: popularna przeglądarka przeznaczona dla Windows Mobile. Pozwala na przeglądanie stron internetowych w takiej formie, jakiej są pierwotnie, obsługuje większość technologii wykorzystywanych na stronach internetowych, posiada opcję Opera Tubro zmniejszająca objętość stron i zmniejszająca koszty transferu danych, wykorzystuje wtyczkę Flash na strona WWW, oraz wykorzystuje akcelerometr do zmieniania widoku z pionowego na poziomy (i odwrotnie). Strona producenta: klik
Link: Opera Mobile
- Opera Mini 5: przeglądarka internetowa dla telefonów komórkowych wykorzystująca serwery Opery, do zmniejszania objętości stron WWW. Przydatna jeśli dużo korzystamy z Internetu, szybka i bezpieczna. Występuje w dwóch wersjach, jedna jako aplikacja Java (finalna wersja), a druga jako natywna aplikacja dla Windows Mobile (w wersji beta, nie działa czasami logowanie na stronach, wpisywanie danych do wyszukiwarek, itp.). Strona producenta: klik
Linki: Opera Mini dla WM, Opera Mini dla Javy
- CleanRAM 2.0: program oczyszcza i odzyskuje pamięć RAM w telefonie, posiada trzy stopnie oczyszczania pamięci oraz jeden do własnych ustawień, na najwyższym stopniu pozwala odzyskać nawet 15-20MB pamięci, co jest przydatne przy wyciekach RAMu w Windows Mobile 6.5 i nowszych.
Link: CleanRAM 2.0
- ClearTemp 1.2.1: mała aplikacja, która oczyszcza nam pamięć ROM w telefonie, poprzez usuwanie m. in. tymczasowych plików internetowych, pamięci cache progamów takich jak Opera Mobile, Google Maps, Internet Explorer, historii i innych.
Link: ClearTemp
- Total Commander dla PPC 2.51: przenośna wersja eksploratora plików dla Windows Mobile. Pozwala na znacznie więcej niż standardowy eksplorator, ma dostęp do wszystkich plików, w tym systemowych, pozwala na ich podmienianie, co nie jest możliwe z poziomu PC, można edytować właściwości plików, swobodnie je kopiować, przenosić, wycinać, itd., posiada również wtyczki do FTP i rejestru Windows. Strona producenta: klik
Linki: TC PPC 2.51, spolszczenie
- PocketRAR 3.90: mała wersja znanego programu do archiwizacji danych, przydatna przy ściąganiu plików z internetu, gdy nie mamy dostępu do PC. Strona producenta: klik
Link: PocketRAR
- O2Compass 3.3 i O2Flash 1.1: program, który wykorzystuje kompas elektroniczny w Omnii 2. Oczywiście każdy chyba wie do czego służy kompass. Aplikacja umożliwia też wykorzystanie diod LED jako latarki, która jest dostępna jako osobna aplikacja. Strona projektu: klik
Linki: O2Compass 3.3, O2Flash 1.1
- PHM RegEdit 0.70: aplikacja do edycji rejestru systemowego w Windows Mobile.
Link: RegEdit
- FingerKeyboard 2.1 dla ekranów WVGA: alternatywna klawiatura dla Windows Mobile, przyjazna dla palców, zawiera ustawienia klawiszy dla wybranych języków, pozwala na przypisanie własnych skrótów literowych, np. końcówek adresów internetowych, zawiera różne wersje kolorystyczne. Strona programu: klik
 Link: FingerKeyboard


17. Prosta customizacja:
W łatwy sposób można zmienić wygląd Windows Mobile w naszych Omniach, podmieniając to i owo, czy instalując dodatki.

- Pierwsza rzecz to własny ekran powitalny i pożegnalny, oraz dźwięki:
1. Potrzebne będą nam animacje o rozmiarach 480px szerokie i 800px wysokie w formacie gif dla animacji startu i zamykania systemu, oraz jedna grafika o rozmiarze 800px wysokości i przynajmniej 480px szerokości (standardowa dodana przez Microsoft w WM ma rozmiary 800x800) jako splashscreen, który po odtworzeniu animacji będzie pasować do nich.
2. Potrzebujemy też dźwięków w formacie *.wav (czyli nieskompresowanych) dla startu i zamykania systemu. Możemy przekonwertować pliki dźwiękowe z innych formatów np. programem "Format Factory", czy "SUPER©" (obydwa darmowe). Pamiętajmy by rozmiar pliku nie był za duży (kilkaset kilobajtów).
3. Przygotowane pliki musimy odpowiednio nazwać:
- pliki animacji nazywamy "power_on.gif" (start) i "power_off.gif" (zamykanie),
- splashscreen, który pojawi się po animacji nazywamy "welcomehead.192.png",
- dźwięki startu natomiast "PowerOn.wav", a zamykania "PowerOff.wav".
4. Nasze pliki musimy teraz skopiować do folderu "/Windows" w urządzeniu. Najlepiej jest najpierw skopiować je do pamięci urządzenia, a potem programem np. "TotalCommander dla PPC" czy Resco Explorer", lub innym zaawansowanym eksploratorem plików skopiować je do folderu Windows, gdyż bezpośrednio z poziomy PC nie mamy do tego uprawnień.
Możemy też zrobić plik instalacyjny *.cab z naszymi plikami. Do tego można użyć programu "WinCE Cab Manager" (wersja 30 dniowa starczy). Tam za pomocą kreatora wystarczy nazwać instalkę, a potem przeciągnąć pliki do okna programu "WinCE Cab Manager", ustawić folder instalacji plików na Windows i zapisać projekt jako plik *.cab.
Przykładowe gotowce można znaleźć w tym temacie: klik

- Kolejny krok to zmiana kolorystyki menu:
W systemie Windows Mobile mamy możliwość zastosowania tzw. tematów/motywów (ang. themes). Zmieniają one kolory belek górnych i dolnych, kolor menu kontekstowego, kolor podświetlenia menu, tapetę i inne. Tematy możemy wybierać w Start -> Ustawienia -> Ustawienia wyświetlacz -> Motyw. Możemy wybrać jeden z kilku standardowo zainstalowanych tematów lub zastosować swój, np. ściągnięty z Internetu, czy stworzony przez nas od podstaw. Tematy dla systemu Windows Mobile 6.1 i 6.5 różnią się między sobą i nie można ich mieszać, tzn. musimy szukać, czy tworzyć tematy dla konkretnej wersji systemu (w WM 6.1 możemy stosować tematy dla starszych systemów w wersji 6 i 5).
Tematy dla WM 6.1 znajdziemy chociażby na stronie Microsoft (klik), czy na stronach, które zajmują się tą tematyką: WM6Themes, WinMobileThemes. Możemy też stworzyć własny temat programem ThemeGenCE, dostępnym tutaj. Gotowe tematy w formacie *.tsk kopiujemy do pamięci urządzenia, najlepiej do folderu "/Windows".
Tematy dla WM 6.5 są już nieco trudniej dostępne, trzeba ich szukać na forach lub za pomocą Wujka Google. Przykładowe tematy można znaleźć na tej stronie, ale jest też dostępny bardzo prosty generator tematów na stronie Microsoft, gdzie możemy wybrać kolorystykę wielu elementów i dodać własną tapetę, a potem zapisać go w formie pliku instalacyjnego *.cab i zainstalować w naszym telefonie. Generator znajduje się tutaj, ale do działania jest potrzebna wtyczka Silverlight (najlepiej działa z Internet Explorerem i Firefox, z innymi trochę gorzej, pod Operą działa, ale czasem znika np. podczas generowania pliku z tematem, ale wciąż działa).
Pamiętajmy, by niezależnie od wersji Windows, szukać tematów dla rozdzielczości WVGA (480x800 lub odwrotnie)!

- Zmieniamy ikony taskbara, czyli górnej belki z ikonami i przyciskiem "Start":
Standardowe ikonki górnej belki, czyli te ze znaczkiem Windows, ikony zasięgu, baterii, powiadomień o wiadomościach, itd. nie są zbyt piękne, choć mogą przypaść do gustu minimalistom, czy pasują do niektórych dosyć sterylnych i konserwatywnych tematów. Można je zmienić na bardziej kolorowe, "wesołe" czy futurystyczne. Żeby to zrobić trzeba najpierw poszukać takowych (lub stworzyć samemu, ale jeśli nie znamy się na grafice i nie mamy czasu, to ta opcja odpada). Wiele takich ikon możemy znaleźć na forach xda-developers, czy na MoDaCo.com (przykładowe tematy: XDA-dev, MoDaCo ikony dla Windows Mobile 6.5.x, które nie pasują do standardowego 6.5, WM 6.5 Custom Taskbar). Najczęściej nowe ikonki są w postaci plików *.cab i wystarczy je zainstalować, a potem zresetować urządzenie. Przed instalacją najlepiej wykonać kopię zapasową danych, na wypadek gdyby coś poszło nie tak!

- Zmiana wyglądu ekranu blokowania (trochę wyższa jazda na odrzutowych wrotkach!):
Możemy edytować wygląd standardowego ekranu blokowania w Windows Mobile 6.5, np. poprzez zmianę położenia przycisków do blokowania, położenia zegara i innych jego elementów. Robimy to za pomocą programu CHome Visual Editor, który jest dostępny pod tym adresem. Posługując się tym programem edytujemy zawartość pliku LS_LockScene_480x800.cpr, który znajduje się w folderze /Windows (ukryty i systemowy, więc musimy go wyciągnąć np. Total Commanderem dla PPC, a przed edycją zmienić jego właściwości). Pamiętajmy by zrobić kopię zapasową standardowego pliku z ustawieniami, na wypadek gdyby coś poszło nie tak, lub byśmy chcieli przywrócić oryginał. Przykładowe modyfikacje blokady ekranu znajdziemy na forum MoDaCo, w tym wątku.



Wszystkie informacje są zebrane z Internetu, z forum PDAClub.pl oraz forum MoDaCo.com.
Podziękowania dla wszystkich, którzy rozwijają ten dział.

FAQ wersja 1.48 - 16.08.2010r.
Zmiany:
- poprawiono instrukcję wgrywania ROMu
- uzupełniono opis backupu danych za pomocą MyPhone
- dodano link do wątku z ROMami
- dodano informacje o ustawieniach sieciowych
- poprawiono opis o podkręcaniu procesora
- dodano przydatne programy
- dodano sposoby instalacji aplikacji
- dodano informacje o flashowaniu pod Win Vista i 7
- dodano informacje o serwisowaniu
- dodano informacje o Samsung Kies
- poprawki stylistyczne
- inne drobne poprawki, których nie pamiętam
- dodano informacje o tworzeniu animacji startu i zamykania systemu
- rozszerzono opis customizacji WM
- dodano informację o module GPS
- dodano informacje o PIMBackup
- poprawiony punkt 15 o podkręcaniu procesora
- dodana notka w pkt. 12, jak usunąć menu główne z autostartu
- poprawiona instrukcja wgrywania ROMu
- dodane linki do informacji o układzie S3C6410
- update SRS WoW HD
- dodano informacje o przedniej kamerce
Do zrobienia:
- próba uruchomienia S3Clock i skryptu do automatycznego podkręcania
- dodanie jeszcze parę programów
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2010, 19:30:19 wysłana przez mgcompany »

Odp: [Omnia II] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 16, 2010, 20:58:50 »
Jestem pełen podziwu dla autora, ale wydaje mi się, że wkradł się mały błąd co do obrazka ekranującego wprowadzania danych do programu OCTANS a mianowice pliku językowego CSC, wydaje mi się że powinno się wybierać z listy ... XEOJA5.csc lub PLSJA5.csc a jezyk polski zostenie wybrany automatycznie. Tak ja Ty podałeś mogą powstać błędy z wykryciem katrty SIM. Tak czy inaczej gratuluje i pozdrawiam.

*

mgcompany

Odp: [Omnia II] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 16, 2010, 21:34:59 »
Dzięki.  :ok: Poprawiłem, bo w sumie źle to trochę opisałem wcześniej. Zapomniałem o dopisaniu, by wybrać CSC, a potem ewentualnie język i jeszcze o MoviNand. Jeśli będą się pojawiać jakieś błędy, to smiało pisać. Również jak ktoś będzie miał jakiś pomysł, by coś dodać, to też pisać.  :)

Odp: [Omnia II] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 16, 2010, 21:44:34 »
witam. Gdzie mogę zmienić ustawienia sposobu zapisywania (nadanie nazwy) plików ze zdjęciami ? tak aby zapisyalo np. w formacie daty a nie jakieś scam coś tam ? pozdr adam

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: [Omnia II] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 17, 2010, 11:46:32 »
przyklejam. Dobra robota.
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline Adramel

  • ****
  • 895
  • Sprzęt: HD2/Sensation/GalaxyNote
Odp: [Omnia II] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 17, 2010, 17:57:40 »
witam. Gdzie mogę zmienić ustawienia sposobu zapisywania (nadanie nazwy) plików ze zdjęciami ? tak aby zapisyalo np. w formacie daty a nie jakieś scam coś tam ? pozdr adam
Nigdzie. Na  razie nie ma możliwości dokonania tej zmiany. Ktoś musiałby rozgryźć oprogramowanie aparatu.

*

Offline kris89

  • **
  • 207
  • Sprzęt: iTelefon 4 - iOS 4.3 b1
Odp: [Omnia II] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 17, 2010, 20:58:40 »
Chwała Ci za to!!! Jestem pod ogromnym wrazeniem, musiales sie napracowac. Mam nadzieje ze skoncza sie te glupie, co chwile powtarzajace sie pytania poczatkujacych.

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: [Omnia II] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 17, 2010, 21:54:52 »
Proszę nie pisać tu więcej postów typu "dzięki!" "super hiper extra" "jesteś fajny", bo będą usuwane bez ostrzeżenia.

Miło było by gdyby każdy post zawierał jakąś wskazówkę, dodatek etc do ogólnego FAQ.

Enjoy.
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline wilu85

  • 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: GT-I8000 O2
Odp: [Omnia II] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 18, 2010, 08:28:23 »

- Update sterowników aparatu wykonuje się kodem *#2470#.


Mam pytanko o co tu chodzi?? Albo jak tego dokonać ponieważ u mnie jak to wpiszę to pokazują mi się dwa przyciski. Jak wcisnę FWupdate to krzyczy o hasło i skąd ja mam je znać? A jak wcisnę drugi FWversion to nic się nie zmienia  :-|

*

Offline koart

  • *****
  • 764
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: i8000, i9100
Odp: [Omnia II] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 18, 2010, 08:46:46 »

- Update sterowników aparatu wykonuje się kodem *#2470#.


Mam pytanko o co tu chodzi?? Albo jak tego dokonać ponieważ u mnie jak to wpiszę to pokazują mi się dwa przyciski. Jak wcisnę FWupdate to krzyczy o hasło i skąd ja mam je znać? A jak wcisnę drugi FWversion to nic się nie zmienia  :-|

haslo jest standardowe 1,2,3,4 :)
i8000 - WM 6.1
i9100 - Exynos 3.4 na KG2

*

Offline wilu85

  • 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: GT-I8000 O2
Odp: [Omnia II] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 18, 2010, 08:59:08 »
Dzięki.

Myślałem że coś się zmieni ale "Don't need to FW update"  :) a może jakieś wyjaśnienie jak to powinno działać? Tzn rozumiem że to ma sterowniki aktualizować tylko skąd je wziąć i gdzie załadować? A może to w ogóle inaczej działa?  :mrgreen:

P.S mam nadzieję że nie będzie to wzięte za zaśmiecanie  :E

*

Offline oljan

  • *
  • 67
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Już niedługo Omnia II lub HTC Leo.
Odp: [Omnia II] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 21, 2010, 15:29:01 »
Panowie jak zainstalować ten program do podkręcania? Bo nie mogę skumać.

*

Offline Shiryu

  • ****
  • 907
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: g900, SGS2, Wave 3, SGS4
Odp: [Omnia II] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 21, 2010, 16:00:20 »
Panowie jak zainstalować ten program do podkręcania? Bo nie mogę skumać.
Tutaj masz szczegółową instrukcję :P Może to też dodać do FAQ? :sleepy:
Urzeknie Was moja historia? :P
Mitsubishi m320->Moto v547->HTC Tornado->Sgh-i600 (+g900)->Omnia 2->SGS2->SGS4

*

Offline oljan

  • *
  • 67
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Już niedługo Omnia II lub HTC Leo.
Odp: [Omnia II] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 21, 2010, 16:09:13 »
CAB-ów ja już w życiu miliard zainstalowałem. Pytam bo to mi się nie wyświetla jako CAB.

*

mgcompany

Odp: [Omnia II] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 21, 2010, 17:53:30 »
Rzeczywiście nie wyświetla się jako cab, ale podczas ściągania wystarczy zmienić rozszerzenie na *.cab i działa. Później wrzucę plik na 4shared.
A co do instalacji plików cab, to chyba większość potrafi to zrobić i nie trzeba tego umieszczać. Pomyślę nad tym.

*

Offline m4ro7

  • ***
  • 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Gang Bang
  • Sprzęt: HTC One
Odp: [i8000] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 31, 2010, 18:05:36 »
Cytuj
15. Podkręcanie procesora:
Początkowo narzędzie do podkręcania procesor Samsung S3C64x0 powstało dla Acera DX900, ale postanowiono zrobić testy na Omnii i zadziałało!
By podkręcić procesor należy ściągnąć program GPIOgfx, np. stąd i zainstalować go na urządzeniu. Po pierwszym uruchomieniu program będzie początkowo pokazywał komunikaty w języku francuskim. Na początku trzeba potwierdzić wszystkie kroki, potem zainstalować dodatkowe rzeczy (wymaga połączenia z Internetem), następnie po uruchomieniu programu wcisnąć Fermer i będzie w całości uruchomiony.
Do zmiany taktowania służy zakładka "Config". W polu APLL podajemy nową wartość prędkości. By uzyskać 900MHz trzeba wpisać 450. Inaczej mówiąc pożądaną przez nas wartość należy podzielić przez dwa i wpisać, po czym tapnąć na "SET".
Teoretycznie procesory S3C64x0 mogą być taktowane nawet 1300MHz, ale póki co ludzie odważyli się na 1000MHz i tu może być różnie, niektórym działa normalnie, u innych pojawiają się problemy. 900MHz i trochę więcej jest optymalne.
Link do tematu na MoDaco.

Super sprawa z tym podkręcaniem, ale mam do tego parę pytań.
1.Tam ustawiamy APLL. A jest jeszcze MPLL. I właśnie co to jest MPLL?
Odrazu mówie że jak podkręcamy na 1000Mhz to nie działa. (a przy najmniej u mnie)

2.Czy jak podkręcamy procesor to bateria krócej działa??

3.Czy po każdym SR muszę to ustawiać ponownie??

4.Albo czasem mam wrażenie że jak odblokuje i potem znowu zablkouje telefon to jak by ta prędkość spada znów do 800Mhz...
i chyba na prawde tak jest, bo jak po tym odblokowaniu fona uruchamiam program i daje About to mi pokaazuje że jest 800Mhz.
Dlaczego i jak to zmienić??
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2010, 19:15:29 wysłana przez m4ro7 »

*

mgcompany

Odp: [i8000] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 31, 2010, 21:53:18 »
Ehh... Dawno się tym nie bawiłem i już nie pamiętam co jest co, ale widzę, że projekt ruszył trochę do przodu. Nowe wersje aplikacji można znaleźć tutaj: http://tanguy.ath.cx/index.php?q=fr/GPIOgfx Jak będę miał trochę czasu to sprawdzę jak działa wszystko i zaktualizuję ten punkt, jest też narzędzie (co prawda dla Etenów, bo to głównie dla nich jest robiona ta aplikacja), która umożliwia łatwą konfigurację podkręcania i automatyzację działania, czyli po soft resecie i innych czynnościach dalej jest utrzymywana nowa częstotliwość, ale z tego co wyczytałem przed chwilą to wymaga MortScripta, a ten w Omnii coś dziwnie się zachowywał (przynajmniej u mnie i przy modyfikacjach Titanium).
Co do MPLL, to Epsylon3 z MoDaCo coś o tym napisał:
Cytat: Epsylon3
MPLL = Main Frequency, APLL = ARM Frequency, but i dont suggest to change MPLL, lcd and usb could be based on this main frequency... (in fast there is a third PLL, the EPLL for devices, which could be based on MPLL)
A bateria trzyma krócej, ale ile to ciężko powiedzieć ile, bo każdy inaczej używa swoją Omnię. Raczej nie powinien być to ogromny spadek żywotności, przynajmniej patrząc na korzyści w postaci wydajności (dodać do tego FPU Enabler i w niektórych operacjach śmiga znacznie szybciej).

*

Offline m4ro7

  • ***
  • 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Gang Bang
  • Sprzęt: HTC One
Odp: [i8000] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 31, 2010, 23:04:58 »
Byłbym bardzo wdzięczny gdybyś znalazłem chwilkę na rozwiązanie tego problemu.
Zależy mi na tym podkręceniu procesora, a przecierz nie ma mowy żebym po karzdym odblokowywaniu fona musiał to ustawić od początku :-?
Zależy mi bo zacząłem używać tego ROM-u Leo2 Fusion / BETA 2 i nie oszukujmy się że nie chodzi on najpłynniej, a jak podkręcę procesor tak na 950MHz to jest dużooooo lepiej. (można nawet stwierdzić że "działa")

*

mgcompany

Odp: [i8000] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 01, 2010, 23:16:13 »
No i dzisiaj się trochę tym pobawiłem, sprawdziłem jak działa ostatnia wersja (czasami dosyć niestabilnie). Program S3Clock, czyli rozwojówka GPIOgfx, w ogóle się nie uruchomiła u mnie, więc o automatycznym ustawianiu można zapomnieć. Za to zauważyłem, że program po wyłączeniu "X"em działa przez chwilę w tle, a potem znika i zostaje tylko proces, więc działa cały czas, nawet po zablokowaniu telefonu i odblokowaniu. Jedynie wyłaczenie programu przez menu -> Close, sprawia że wyłączamy całą aplikację i nie podkręcamy procesora. Za to automatyczne uruchamianie programu jest możliwe przez dodanie skrótu programu do folderu "/Windows/Autostart/", ale częstotliwośc na jaką chcemy puścić procesor, trzeba już wprowadzić ręcznie. Czasem też mogą pojawić się problemy z wtyczkami Samsunga, ale tylko jeśli będziemy chcieli przejść do ekranu Today przy włączonym GPIOgfx. Przy zminimalizowanym lub wyłączonym nie ma problemów. Jak to będzie działać z ROMem od kolegi rodrigo, to nie mam pojęcia.

*

Offline Adramel

  • ****
  • 895
  • Sprzęt: HD2/Sensation/GalaxyNote
Odp: [i8000] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 02, 2010, 10:32:34 »
program po wyłączeniu "X"em działa przez chwilę w tle, a potem znika i zostaje tylko proces, więc działa cały czas, nawet po
U mnie po takim zabiegu nie chce się powtórnie włączyć. Dlatego nie wyłączam. Gdy program jest właczony omnia potrafi nawet działać na 1000Mhz.

*

mgcompany

Odp: [i8000] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 02, 2010, 12:48:27 »
Nie chce się włączyć, bo cały czas działa w tle proces i nie można uruchomić go kilka razy.

*

Offline m4ro7

  • ***
  • 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Gang Bang
  • Sprzęt: HTC One
Odp: [i8000] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 02, 2010, 23:42:37 »
Ale mówimy o programie GPIOgfx?

Ja wymyśliłem fajny sposób jak zrobić tak że jak uruchamiamy telefon to on sam ustawi nam procesor...
Wystarczy zrobić tak:
-Uruchamiamy program GPIOgfx
-Dajemy config i ustawiamy wymaganą przez nas szybkość (w moim przypadku będzie to np. 450)
-Przyciskamy przycisk Create O/C Shortcut (program teraz utworzy skrót do naszych ustawień)
-Teraz np. w programie SKTools edytujemy Autostart i dodajemy do niego żeby jak uruchamiamy telefon uruchamiały się nasze ustawienia. (czyli po prostu wskazujemy Windows/StartMenu/Programs/GPIOgfx Speed/ i tutaj wskazujemy skrót do naszych ustawień)
-Gotowe


A teraz mam zapytanie do @mgcompany
Jak nazywa się proces tego programu??
Bo mam takie wrażenie jak by go nie było w tych procesach..
Mówimy o wersji 1.2d??

*

mgcompany

Odp: [i8000] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 03, 2010, 16:31:46 »
Tak, mówimy o GPIOgfx i ten sposób co podałeś nie działa. Próbowałem zrobić coś takiego, ale po włączeniu skrótu w autostarcie, nic to nie dało. Niby zmienia jakąś wartość w rejestrze, czy gdzieś tam, ale nie ma procesu, który potwierdzałby działanie aplikacji ("GPIOgfx.exe" w menedżerze zadań, w procesach, nie aplikacjach). Po uruchomieniu GPIOgfx (no własnie, gdyby podkręcał automatycznie, to by się nie uruchomił i wywaliłby komunikat, że nie można włączyć tego samego procesu kilka razy, a się uruchamia) w zakładce "About" częstotliwość taktowania jest niezmieniona, czyli 800 MHz. Także niestety, ale do autostartu można dać tylko sam GPIOgfx i ręcznie ustawić taktowanie, bo skrót nic nie daje.

PS. Żeby wrzucić programy, czy cokolwiek innego do autostartu, wystarczy eksplorator plików i w folderze /Windows/Autostart/ wklejamy skróty do nich. ;)

Odp: [i8000] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 10, 2010, 22:44:11 »
Nie chce się włączyć, bo cały czas działa w tle proces i nie można uruchomić go kilka razy.
a ja mam takie pytanie... po zainstalowaniu GPIOgfx robię wszystko zgodnie z instrukcją. Ustawiam procesor na 450 i wychodze poprzez krzyżyk. Sprawdzam w menedżerze urządzeń i nie widać tam procesu GPIOgfx... wchodzę jeszcze raz w program i raz w config jest 475. Po wyjściu z trybu czuwania jest 400 :(
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2010, 22:46:08 wysłana przez soldberg »

*

mgcompany

Odp: [i8000] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 11, 2010, 15:37:54 »
Skoro możesz uruchomić program jeszcze raz, to znaczy, że proces się wyłącza i przywraca ustawienia domyślne, czyli 800MHz (400). Ja u siebie testowałem przez jakiś czas i proces zawsze działał, nie sama aplikacja, ale proces. Program jest dosyć niestabilny i nie zawsze może wszystko działać jak trzeba. Czasem się zawiesi cały system, czasem będzie śmigał bardzo szybko, a innym razem się wyłączy proces i trzeba wszystko od nowa robić.

Odp: [i8000] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 11, 2010, 20:41:35 »
Skoro możesz uruchomić program jeszcze raz, to znaczy, że proces się wyłącza i przywraca ustawienia domyślne,
no nie do końca, owszem mogę go odpalić jeszcze raz, ale w zakładce "about" jest dale np. 950. dopiero jak telefon wyjdzie z czuwania jest 800.
  Program jest dosyć niestabilny i nie zawsze może wszystko działać jak trzeba. Czasem się zawiesi cały system, czasem będzie śmigał bardzo szybko, a innym razem się wyłączy proces i trzeba wszystko od nowa robić.
potwierdzam... wysypuje się raz na godzinę, ale faktycznie śmiga jak dział to śmiga nieźle

Odp: [i8000] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 13, 2010, 11:32:08 »
Cytuj
I jeszcze jeden trick, co prawda nie dokonywany przez plik *.cab, ani modyfikację rejestru, ale przydatne jeśli chcecie zaoszczędzić trochę pamięci RAM i nie używacie "Menu Głównego" Samsunga. Żeby zlikwidować jego automatyczne włączanie podczas startu systemu wystarczy uruchomić dowolny eksplorator plików, przejść do folderu "/Windows/Autostart/" i usunąć skrót "LinkMgr.lnk". Teraz już menu się nie uruchomi podczas resetowania systemu.

Cześć;-) a ja wchodząc w Autostart nie mam skrótu "LinkMgr.lnk" tylko "LinkMgr.exe" I moje pytanie brzmi czy mogę to usunąć czy jednak nie. Z góry dzięki za odpowiedź;-)

*

mgcompany

Odp: [i8000] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 13, 2010, 17:20:51 »
Tak, możesz. Mogła mi się pomylić końcówka, bo większość programów ma skrót *.lnk, ale ważne, że jest to LinkMgr. ;)

Odp: [i8000] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 14, 2010, 12:05:39 »
Super, dzięki wielkie za pomoc;-)

Odp: [i8000] FAQ - Podstawowe informacje, instrukcje, programy i inne!
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 15, 2010, 22:20:18 »
Mam nastepujący problem juz na samym poczatku, zaznaczam, ze wszystkie sterowniki mam poinstalowane, probowalem takze, na wersji 2.14 i 2.13 za kazdym razem ten sam monit:

System Win 7 32bit

"Service is already stopped" a octans jako system widzi jako win 7, pomimo kilkukrotnego ustawienia mu opcji zgodnosci z XP SP3 oraz uruchamania z poziomu administratora.

Co jeszcze tu moge zrobic, a musze bo ten Orangowski soft zabija telefon...