Zewnętrzne USB

  • 15 Odpowiedzi
  • 1913 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline vladymir

  • ****
  • 610
  • Płeć: Mężczyzna
    • Laboratorium Energii Subtelnych
  • Sprzęt: Prestigio 5517, Lenovo A3000-H
Zewnętrzne USB
« dnia: Maj 22, 2006, 19:14:59 »
Czy ktoś kiedyś próbował użyć popularnych kart PCIMCIA z portami USB w palmtopie ze slotem PC Card? Może to byłaby jakaś metoda na brak obsługi hosta USB np. w mojej J720...
"Komputer służy do ułatwienia pracy, której bez niego wcale by nie było" - Prawo Murphy'ego

*

Offline kiler129

  • ****
  • 613
  • Płeć: Mężczyzna
  • [Loading .....]
    • REGULAMIN FORUM !!!!
  • Sprzęt: SIMPAD SL4, k750i, iPhone 3Gs 32GB iOS 4
Zewnętrzne USB
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 22, 2006, 19:37:34 »
He, He znajdź taką kartę na 16bit i ze steroanikami na USB.
Odrazu podpowiem że taka nie istnieje.
Pozatym było to już na forum  :D
Jestem jaki jestem i sie tego nie wstydze ;]

*

Offline vladymir

  • ****
  • 610
  • Płeć: Mężczyzna
    • Laboratorium Energii Subtelnych
  • Sprzęt: Prestigio 5517, Lenovo A3000-H
Zewnętrzne USB
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 22, 2006, 20:37:59 »
:-(
"Komputer służy do ułatwienia pracy, której bez niego wcale by nie było" - Prawo Murphy'ego

*

Offline kiler129

  • ****
  • 613
  • Płeć: Mężczyzna
  • [Loading .....]
    • REGULAMIN FORUM !!!!
  • Sprzęt: SIMPAD SL4, k750i, iPhone 3Gs 32GB iOS 4
Zewnętrzne USB
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 23, 2006, 07:34:04 »
Cytat: "vladymir"
:-(


Niestety, wielu by chciało ale niestety, ja też chętnie bym podpioł np. aparat pod hpc i zgrał na cf fotki ale niestety, to niemożliwe :cry:
Jestem jaki jestem i sie tego nie wstydze ;]

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Zewnętrzne USB
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 23, 2006, 07:39:29 »
Ja też widzę, że nie ma kart usb2.0. Ale zastanawiam się czy nie istniały 16bit karty 1.1. Miałem staaaruśkiego lapcia toshiby jeszcze pod pentium i było tylko jedno usb a pcmcia 16bit. Więc wnioskuję, ze takie karty mogą być rzadkością ale mogą istnieć.

Zewnętrzne USB
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 23, 2006, 09:10:19 »
Mogły, ale jeszcze jest kwestia, czy system operacyjny radzi sobie z hostem USB - nie wiem jak J720, ale NEC790 nie.

*

Offline lama

  • *
  • 54
Zewnętrzne USB
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 23, 2006, 12:11:03 »
Bezposrednio karty PCMCIA 16 bit USB nie powstaly nigdy. Jest jednak pare CF->USB i mozna uzyc tego przez adapter PCMCIA-CF. Otwarta pozostaje jedynie kwestia ceny  :lol:

*

Offline kiler129

  • ****
  • 613
  • Płeć: Mężczyzna
  • [Loading .....]
    • REGULAMIN FORUM !!!!
  • Sprzęt: SIMPAD SL4, k750i, iPhone 3Gs 32GB iOS 4
Zewnętrzne USB
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 23, 2006, 16:23:30 »
... i sterowników  :D
Jestem jaki jestem i sie tego nie wstydze ;]

*

Offline vladymir

  • ****
  • 610
  • Płeć: Mężczyzna
    • Laboratorium Energii Subtelnych
  • Sprzęt: Prestigio 5517, Lenovo A3000-H
Zewnętrzne USB
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 23, 2006, 16:42:07 »
Gdyby miała taka karta obsługiwac jedynie pendrive'y, to teoretycznie sterowniki nie są potrzebne, system widzialby taki twór jako zwykłą kartą pamięci. Tak samo jest z przejściówkami PCIMCIA -> karty pamięci. Mam taką i działa bez dodatkowych sterowników.
"Komputer służy do ułatwienia pracy, której bez niego wcale by nie było" - Prawo Murphy'ego

*

Offline lama

  • *
  • 54
Zewnętrzne USB
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 23, 2006, 17:21:04 »
"Przejsciowka" PCMCIA -> CF tak naprawde jest tylko adapterem a PCMCIA I CF to praktycznie to samo. Bez znaczenia jest gdzie sie wlozy CF czy do slotu pod spodem czy z boku przez adapter - w obu przypadkach  jest to PCMCIA.

W przypadku korzystania z CF->USB konieczny bedzie driwer do USB niezaleznie od tego co sie bedzie podlaczalo pod to USB. Nie sadze jednak zeby byly jakies wieksze problemy ze znalezieniem i uruchomieniem driwerow - jak dla mnie najwiekszym problemem jest cena i mala dostepnosc.

*

Offline HSM

  • **
  • 188
Zewnętrzne USB
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 23, 2006, 21:33:46 »
Problem jest ze sprzętem i sterownikami. Jak już wspomniano wcześniej nie spotkano w przyrodzie 16-bitowej karty PCMCIA z kontrolerem USB. Mimo rzesz spragnionych posiadaczy starych komputerów. USB po prostu był zbyt młodym standardem, by załapał się do 16-bitowych akcesoriów. W komputerach (tych stacjonarnych i przenośnych) - nawet starych, jeśli już USB się pojawiło to najprawdopodobniej tylko dzięki wbudowaniu kontrolera w chipset. Innymi słowy komputer mógł zachować zestaw 16-bitowych złącz na zewnątrz podpiętych wewnetrznie pod magistralę ISA oraz USB w chipsecie podpięte logicznie pod PCI. Oczywiście mowa tu o o komputerach "przełomu" (wczesne modele Pentium II czy wybrane późne Pentium I).
Znane w naturze 16-bitowe rozwiązanie USB dla PDA to jedna karta na świecie (prawie) http://www.ratocsystems.com/english/products/subpages/cfu1u.html Swego czasu widziałem jeszcze jedną - podobną do tej - kartę amerykańskiego producenta. Trzeba jednak pamiętać, że kontroler USB to nie jakaś przejściówka, tylko złożony układ, który do działania potrzebuje sterowników (jak inne aktywne akcesoria). Pozostaje jedynie pytanie, czy sterowniki projektowane na platformę PPC coś zdziałają na HPC.
Dla zainteresowanych majsterkowiczów na koniec pewna porada - nic straconego - swego czasu w USA natknąłem się na producenta układów scalonych, który oferował w pełni 16-bitowe kontrolery USB (dedykowane m.in. do budowy kart ISA-USB). Wystarczy kupić od niego partię scalaków, doprojektować i wykonać resztę potrzebnej nam karty ISA, PCMCIA i napisać sterownik dla wybranego systemu. Bułka z masłem...

*

Offline vladymir

  • ****
  • 610
  • Płeć: Mężczyzna
    • Laboratorium Energii Subtelnych
  • Sprzęt: Prestigio 5517, Lenovo A3000-H
Zewnętrzne USB
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 23, 2006, 22:42:30 »
Moja przejściówka to nie jest adapter PCIMCIA -> CF. Obsługuje MMC/SD. Memory Stick i SmartMedia, Czyli zawiera sporo elektorniki i zarządzającego nią firmware'u. Dlatego pomyślałem sobie, że PCIMCIA -> PenDrive, czy też CF -> PenDrive to nie jest problem nie do rozwiązania.
"Komputer służy do ułatwienia pracy, której bez niego wcale by nie było" - Prawo Murphy'ego

Zewnętrzne USB
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 23, 2006, 23:02:52 »
Ale z punktu widzenia systemu operacyjnego ta przejściówka jest pamięcią na PCMCIA i nie wymaga sterowników.

Z palmów z USB to wiem, że np. NEC 880 ma hosta, NEC 900/900c (ten drugi obsługuje Mass Storage)... Może coś jeszcze, ale problemem jest też to, że większość obsługuje tylko urządzenia HID - klawiaturę i mysz, UMS obsługują dopiero te oparte na Win .NET (chociaz chyba jest jakiś sterownik...).

*

Offline krzych

  • *
  • 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HP Jornada 680; PSION 5mx
Zewnętrzne USB
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 25, 2006, 12:29:45 »
Ech.. Niestety - pewnych rzeczy na starsze HPC sie nie da uzyc.. A szkoda, wielka szkoda..

Wydaje mi sie, ze nawet ta "jedyna" (prawdopodobnie) karta, pokazana przez HSM'a to do J720 a tym bardziej do J680 nie pasuje..

Wiele ciekawych rzeczy "widywalem" w Necie ale dla nowszych (znacznie) systemow operacyjnych niz WinCE 2.11.. w mojej Jadzi 680..

pozdrawiam
Krzych

A tak poza tematem - czy mozna w jakis sposob, nie majac Bluetootha w HPC i odpowiedniego odbiornika do projektora/rzutnika (wiem, ze jakies urzadzenia BT podpinane do SCART lub SVideo byly.. podobno..), pokazac prezentacje z J680 np. na projektorze - dajmy na to za pomoca karty wi-fi..?
Im bardziej poznaję ludzi...
Tym bardziej kocham zwierzęta...

*

Offline HSM

  • **
  • 188
Zewnętrzne USB
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 25, 2006, 19:03:14 »
Do Jornad (chyba nawet 680) HP oferował karty PCMCIA ze złączem video-out...

*

Offline vladymir

  • ****
  • 610
  • Płeć: Mężczyzna
    • Laboratorium Energii Subtelnych
  • Sprzęt: Prestigio 5517, Lenovo A3000-H
Zewnętrzne USB
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 27, 2006, 08:56:09 »
Taka kartę mam do swojej J720, nazywa się to-to HP VGA Out; pasuje do wszelkich kolorowych HP (620LX, 680, 720, 728). W pełnej rozdzielczoci osługuje tylko Pocket Power Pointa, jeśli zażąda się wyświetlania z innych programów, na monitorze zobaczymy "pasek" ), co wynika z proporcji ekranu handhelda. Do kupienia chyba tylko w ciemnych zakamarkach eBay-a.
Widziałem też (nawet na Allegro ostatnio) kartę CF z dwoma wyjściami (TV i VGA). O ile wiem, może pracować z Win CE 2.11 - do sprawdzenia na stronie Glena, lub u nich telefonicznie.
"Komputer służy do ułatwienia pracy, której bez niego wcale by nie było" - Prawo Murphy'ego