2 pytania odnosnie NEC MobilePro 780

  • 13 Odpowiedzi
  • 1874 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

2 pytania odnosnie NEC MobilePro 780
« dnia: Kwiecień 11, 2006, 12:08:43 »
Grzebiąc w necie znalazlem wczoraj system NetBSD oparty na unixie i co ciekawe jest kompatybilny z  NEC MobilePro 780. W zwiazku z tym mam pytanie czy ktos juz probowal to zainstalowac? Z tego co juz wyczytalem na forum wiem ze z tego sprzetu nie mozna usunac systemu z ROM'u (core: 2.11) wiec pozostaje instalacja drugiego OS'u obok win CE na carcie CF. Tylko czy to jest mozliwe? Jak ktos sie juz z tym bawil to prosze o komentarxze, bo jak na razie za cholere nie wiem jak sie do tego zabrac.
 I jeszcze jedno, tak poza tematem. W tym sprzecie pod spodem jest klapka z ROM'em i RAM'em ale ktos widzial gdzies w necie zeby bylo takie ustrojstwo dostepne do tego sprzetu np. z nowszym os'em, ja nie znalazlem.

2 pytania odnosnie NEC MobilePro 780
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 11, 2006, 13:17:26 »
1. NetBSD można zainstalować, ale wymaga to trochę gimnastyki. Poza tym niestety wyłączenie urządzenia wtedy jest niemożliwe, tylko wejście w stan uśpienia - więc baterie wcina toto SZYBKO, nawet jak nie używamy.
Generalnie - jeśli jesteś w stanie sam znaleźć wszystkie informacje i zrozumieć, co i jak - baw się; jeśli nie - tylko stracisz czas.

2. Jeśli znajdziesz ROM do NEC-a 790, to możesz je podmienić.

*

Offline lama

  • *
  • 54
2 pytania odnosnie NEC MobilePro 780
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 12, 2006, 00:35:10 »
hpcsh.netbsd.pl tutaj znajdziesz troche potencjalnie przydatnych informacji  :D

2 pytania odnosnie NEC MobilePro 780
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 12, 2006, 09:43:05 »
Ale dla posiadaczy Jornady z procem SH. W NEC-u 780 jest MIPS.

2 pytania odnosnie NEC MobilePro 780
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 12, 2006, 15:35:22 »
Dzieki wszystkim za odpowiedz. Na tej stronie lamy znalazlem wiele ciekawych informacji, widze ze kolega tam sie udziela. Wydaje mi sie ze instalacja bedzie analogiczna na MIPS. Jak na razie musze tylko zainwestowac w jakas 1GB CF i lan , i zabrac sie do roboty. Apropo tego ROMu to znalazlem w gdzies w necie ROM od 790 z plytka, tylko przyjemnosc ta kosztuje 49$. Swojego neca 780 kupilem na allegro za 360zl a dzisiaj znalazlem neca 790 za 333zl i to od tego samego sprzedajacego od którego kupilem. Wk.....ić sie idzie. Wracajac do tematu po zakupie osprzetu pobawie sie z tym NetBSD moze okaże sie przydatniejszy niz winCE. 2.11 . Bo jak na razie to to tylko przerosniety kalkulator.

*

Offline matmat

  • ***
  • 356
  • Sprzęt: MIO A701
2 pytania odnosnie NEC MobilePro 780
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 12, 2006, 18:04:38 »
Cytat: "endler"
Wracajac do tematu po zakupie osprzetu pobawie sie z tym NetBSD moze okaże sie przydatniejszy niz winCE. 2.11 . Bo jak na razie to to tylko przerosniety kalkulator.


Nie bardzo rozumiem czego oczekujesz od tegp PDA, na bazie win 2.11 mozesz oprócz tego przerosnietego kalkulatora, korzystac z internetu z kazdym rodzajem połaczenia (oczywiście z oraniczeniami przegladarek pod ten system), czytać e-booki w róznych formatach, pisac strony internetowe, przegladać i obrabiać zdjęcia grafikę, ogladac filmy, słuchac muzyki (oczywiscie z ograniczeniami sprzetowymi tego pda), wysylać SMS, pisacb (Word, notepad itp) z polskimi literami, kozystac z GG, wykorzystac go do nauki np. SuperMemo, zagrać w proste gry w tym HPC Doom, wysyłac i odbierac fax-y, przegladac prezentacje np. sideShow stworzone na PC, ściagać pliki z internetu, jak i wysylać na serwer itd. Czego więcej oczekujesz od dość starej jednosti jaką jest NEC 780 ?

2 pytania odnosnie NEC MobilePro 780
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 12, 2006, 20:03:54 »
HPC Doom nie odpali na NEC-u, ale poza tym się zgadzam :-)

*

Offline ..::przemek::..

  • ***
  • 326
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: iMac G4 Flat Panel - piekny :) | Palm T|T3 | Motorola V6 Maxx | iBook G4 - pol zywy :(
2 pytania odnosnie NEC MobilePro 780
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 12, 2006, 20:20:40 »
Kupujac taki sprzet trzeba najpierw poczytac i wiedziec jakie on ma ograniczenia. To tak jak bys kupil kompa na 486 i narzekal, ze nie dziala Ci q3. Jak dla Ciebie ten nec to zamalo to od razu go sobie odpusc, bo bsd duzo nie zmieni. Fakt, ze masz niemal normalnego kompa, ale pamiec 32 mega robi swoje. Zeby tam bylo 64 i byla przeznaczona tylko na ram to moze jeszcze, jeszcze. Ciekawi mnie tylko czy lepiej chodza strony na tej przegladarce z bsd. Chodzi glownie o czas rendeningu.

*

Offline matmat

  • ***
  • 356
  • Sprzęt: MIO A701
2 pytania odnosnie NEC MobilePro 780
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 12, 2006, 20:21:27 »
Nie mam NEC-a, ale CLIO. Wydaje mi sie, że tu i tu ten sam procesor i system. Jak odpala na CLIO to i powinien na NEC-u

2 pytania odnosnie NEC MobilePro 780
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 13, 2006, 18:24:07 »
Przyznaje sie bez bicia ze kupilem ten sprzet nia majac o nim zielonego pojecia. Dopiero po zakupie zaczalem sie tym interesowac. Ale co tu plakac nad rozlanym "piwem". Moim zalozeniem przy kupnie tego sprzetu bylo wykorzystanie go do nauki programowania (obojetnie w czym). Szczytny cel co nie. Tylko jak sie zorientowalem to oprogramowania jest jak na lekarstwo a jak juz jest to niestety trzeba placic np. Visual Basic. Troche pomarudze. Mialem kiedys kalkulator casioCFX-9800G na ktorym mozna sie bylo pobawic (pare instrukcji) ale cos sie dzialo. Stary sobie kupil Casio ClassPad 300 i w tym to mozna juz o wiele wiecej. Na marginesie to on z nim spi (zboczenie). Tak wiec jak ktos na namiary na jakis kompilator (darmowy) ktory ruszy na tym sprzecie to bylbym wdzieczny. Stad tez wynikalo moje zainteresowanie NetBSD. W koncu jak tu przemek zauwazyl jest to niemal normalny komp.
 Pozdrawiam.
PS. Polskie literki sa ale nie wyobrazam sobie pisania np. w Wordzie chyba ze ma sie LE , ale to jest program platny. Temat wielokrotnie poruszany na forum wiec nie bede sie rozwodzil nad tym.

2 pytania odnosnie NEC MobilePro 780
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 13, 2006, 18:32:32 »
Aha z doomem i quake to mozna zapomniec. Sprawdzalem na wlasnej skórze tzn. sprzecie. NIE DZIALA. Znalazlem gdzies kiedys link do mipsa i na 2.11 ale niestety nie dzialajacy.

2 pytania odnosnie NEC MobilePro 780
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 13, 2006, 18:40:49 »
Wynika to pewnie z braku GAPI na ta platforme. Choc widzialem gdzies wersje demo na mipsa

*

Offline matmat

  • ***
  • 356
  • Sprzęt: MIO A701
2 pytania odnosnie NEC MobilePro 780
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 13, 2006, 18:47:37 »
Cytat: "endler"
Aha z doomem i quake to mozna zapomniec. Sprawdzalem na wlasnej skórze tzn. sprzecie. NIE DZIALA. Znalazlem gdzies kiedys link do mipsa i na 2.11 ale niestety nie dzialajacy.

Powiem, że nie rozumiem, CLIO ma dokladnie ten sam procesor i tes sam system, jedyna róznica to wielkość ekranu, dlaczego u mnie na CLIO DOOM działa bez problemu, a nie może dzialac na NEC-u ???

2 pytania odnosnie NEC MobilePro 780
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 13, 2006, 23:04:45 »
Jeśli dobrze zrozumiałem ludzi, którzy z tym walczyli, NEC ma baaardzo dziwne adresowanie ekranu. Jest tzw. dummy GAPI na NEC-a, które działa na MP790 i kiedyś z nim sprawdzę - jak będę miał chwilę.