[Lumia 800] Jak wyłączyć GPS?

  • 3 Odpowiedzi
  • 13070 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
[Lumia 800] Jak wyłączyć GPS?
« dnia: Sierpień 10, 2012, 22:16:10 »
Czy i jak da się wyłączyć GPS? Czy wyłączenie usługi lokalizacji może być równoznaczne (także) z wyłączeniem odbiornika GPS?
W NaviExpercie w ustawieniach jest opcja włącz/wyłącz GPS. Ale czy faktycznie działa zgodnie z opisem, tego jeszcze nie wiem.
Oczywiście, chodzi o oszczędność baterii.
Ten system to jakiś dramat.
P.S. Instrukcja obsługi, ma się rozumieć, milczy na ten temat.

*

Offline Evendim

  • NerD
  • ****
  • 583
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lewy brzeg warszawa
    • Polish Xbox Community
  • Sprzęt: Lumia 800 ,hx4700, itouch 2g, kindle3, Acer a100
Odp: [Lumia 800] Jak wyłączyć GPS?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 22, 2012, 13:13:03 »
Czy i jak da się wyłączyć GPS? Czy wyłączenie usługi lokalizacji może być równoznaczne (także) z wyłączeniem odbiornika GPS?
W NaviExpercie w ustawieniach jest opcja włącz/wyłącz GPS. Ale czy faktycznie działa zgodnie z opisem, tego jeszcze nie wiem.
Oczywiście, chodzi o oszczędność baterii.
Ten system to jakiś dramat.
P.S. Instrukcja obsługi, ma się rozumieć, milczy na ten temat.

ale wytłumacz mi po co ? Urządzenie nie korzysta z GPS do póki go o to nie poprosisz
Evendim na prezydenta!

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: [Lumia 800] Jak wyłączyć GPS?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 24, 2012, 06:53:07 »
W takim razie spytam przewrotnie - jak włączyć GPS?

Lumia ma całkiem niezły aparat foto. W fotografii, jak wiadomo, często ważny jest tajming. Zdjęcie zrobione sekundę później już nie będzie tym zdjęciem, które właśnie chciałeś pstryknąć. Bo ptak odleciał, samochód odjechał, chmura nadeszła, etc. M.in po to w Lumii (i w wielu innych telefonach) jest przycisk dedykowany uruchomieniu aparatu, by można było zrobić zdjęcie niemal natychmiast.

Jeśli masz włączone geotagowanie zdjęć, bo chciałbyś je wysyłać do jakiegoś Panoramio, czy w dowolny, inny sposób lokalizować na mapie miejsce ich wykonania, odbiornik GPS powinien się błyskawicznie fixować, jeśli nie trzymać permanentnego fixa. Bo inaczej albo szlag trafi tajming, albo geotaga.

Nie jestem wybitnym fotografikiem, ani zdjęciowym ilustratorem Google Mapsów. Zmierzam tylko do tego, że użytkownik powinien wiedzieć jak działa jego urządzenie i mieć jakiś wpływ na wybór różnych trybów jego pracy. Bo dziś np. ważna będzie dla mnie długość pracy baterii, więc wyłączam WiFi, lokalizację, przełączam na 2G, zawieszam appsy działające (zwykle) w tle. Ale jutro po południu będę jeździł rowerem i szukał miejsca oraz momentu na zrobienie foty mojego życia. Wiesz, nagroda World Press Photo, itd.  :proud:

I teraz, jeżeli ostatniego fixa GPS mi złapał trzy dni temu w Rzeszowie (bo go o to "poprosiłem"), a dziś chciałem tę fotkę życia zrobić akurat w Koszalinie, dokąd przyleciałem samolotem (jest tam jakieś lotnisko?), więc "proszę" by się GPS uprzejmie zafiksował, to gwarantuję, że będzie to robił co najmniej około minuty.

Ja nie wiem i nikt mi tego nie jest w stanie wytłumaczyć, jak w WP działa lokalizacja (której włączenie jest ponoć tożsame z uruchomieniem stanu gotowości odbiornika GPS)? Czy z chwilą przestawienia usługi lokalizacji na "ON" GPS się fixuje i potem jest  łatwiej złapać każdą następną pozycję, czy dopiero wtedy określa swoją lokalizację, kiedy - jak mówisz - go o to "poprosimy"? Jeżeli to drugie, to w moim przykładzie z Rzeszowem i Koszalinem będzie lipa z natychmiastowym geotagiem zdjęcia.

Oczywiście, że użyłem jakiejś wydumanej historii. Oczywiście, że mogę - polując na zdjęcie życia - zrobić najpierw próbną fotkę, by GPS złapał fixa. Oczywiście, że mogę doprowadzić uprzednio do zafiksowania GPS na sto innych sposobów. Oczywiście, że do robienia fotografii życia w celu wysłania ich na konkurs World Press Photo służą raczej profesjonalne aparaty po 18 tysięcy peelenów sztuka.

Ale ja kupiłem tę Lumię, bo (m.in) ma aparat 8 megapikseli i chciałbym go używać, wykorzystując jego możliwości. Tylko nie wiem, jak to działa?
Ktoś mi powie - "To se przetestuj, będziesz wiedział. Dłużej ci zajęło pisanie tego postu, niż przetestowanie." Wiem. Tylko w takim teście nie zasymuluję wszystkich przypadków. Lepiej poznać zasadę, niż eksperymentalnie dochodzić i domyślać się, "jak oni to zrobili".
Poza tym, nie będę również robił "crash testu" samochodu, by przekonać się ile miałby gwiazdek w teście NCAP. Wolę o tym przeczytać.  :E

*

Offline Evendim

  • NerD
  • ****
  • 583
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lewy brzeg warszawa
    • Polish Xbox Community
  • Sprzęt: Lumia 800 ,hx4700, itouch 2g, kindle3, Acer a100
Odp: [Lumia 800] Jak wyłączyć GPS?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 12, 2012, 20:28:47 »
Generalnie lokalizacja w WP działa w ten sposób:

1. Pstryczek w ustawieniach włączony

Telefon lokalizuje się domyślnie po bts'ach jeśli appka (w moim wcześniejszym poście "Ty" - mogło to być źle zrozumiane ;) ) powie że potrzebuje dokładnych danych, to na podstawie bts i czarnej magii fixowany jest gps

2. Pstryczek w ustawienia wyłączony

Nie ma lokalizacji
Evendim na prezydenta!