GPS po Bluetooth

  • 4 Odpowiedzi
  • 982 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

GPS po Bluetooth
« dnia: Listopad 10, 2008, 15:42:09 »
Czy ktoś wie, czy w jakimkolwiek PNA, jest możliwe wykorzystanie bluetooth do połączenia z zewnętrznym odbiornikiem GPS?

Ostatnio padł mi palmtop używany do nawigacji i zastanawiałem się nad PNA z 4,3" wyświetlaczem. Jeżdzę Fordem z ogrzewaną szybą przednią i boję się że bez zewnętrznej anteny lub odbiornika GPS Bluetgooth odbierany sygnał może być słaby a łapanie fixa zbyt wolne.

Zewnętrzna antena dla odmiany wprowadzi dodatkowy kabel, a może jest model który przez kabel zasilający można podłączyć zewnętrzną antenę?

*

Offline angler22

  • Redaktor
  • *****
  • 4803
  • Sprzęt: Blow 50YBT, Goclever 5010, Wayteq X960, AM XL
Odp: GPS po Bluetooth
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 10, 2008, 16:25:34 »
Większość PNA z wbudowanym BT ma mocno ograniczone oprogramowanie odpowiadające za ten typ połączenia. Do tego stopnia, że potrafi się sparować tylko z komórką jako zestaw głośnomówiący. Niektóre potrafią także wykorzystać komórkę jako modem GPRS, ale połączenie z zewnętrzym odbiornikiem GPS może być kłopotliwe. Dużo łatwiej było by podłączyć zewnętrzną antenę - tyle, że tak jak mówisz, to dodatkowy kabelek. Możesz jeszcze pomyśleć nad czymś takim jak "wzmacniacz GPS". Swego czasu sprzedawany był na alledrogo - składał się z pudełka z elektroniką, zewnętrznej anteny i tzw pętli wewnętrznej. Antenę montowało się gdzieś na zewnątrz, a pudełko i pętlę pod deską rozdzielczą - zadaniem urządzenia było wychwycenie sygnału z anteny, wzmocnienie go i podanie na pętlę indukcyjną - dzięki temu teoretycznie można było uzyskać idealny sygnał nawet w 100% zaekranowanej puszce.

Odp: GPS po Bluetooth
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 10, 2008, 19:33:43 »
Od paru godzin przeglądam akcesoria do PNA i nie mogę zrozumieć czemu uchwyty do nawigacji nie posiadają złącz które jednocześnie by załączały zewnętrzną antenę, zasilanie czy audio.
Beckers takowe ma ale antenę tylko TMC wyprowadza.

I powoli zaczynam skłaniać się za jakimś PDA: Mio p360 lub Asus a696/a686. A szkoda bo paluchy mam grube i chciałem mieć większy ekran.

*

Offline angler22

  • Redaktor
  • *****
  • 4803
  • Sprzęt: Blow 50YBT, Goclever 5010, Wayteq X960, AM XL
Odp: GPS po Bluetooth
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 10, 2008, 21:06:15 »
Myślę, że przyczyna, dla której nie robi się takich "combo" uchwytów jest stosunkowo prosta - obecne chipsety GPS są tak czułe, że radzą sobie doskonale praktycznie w każdej sytuacji i antena zewnętrzna już się nie przydaje. Poza tym praktycznie nie ma uchwytów "uniwersalnych" dla PNA - producent zawsze dołącza dedykowaną ramkę i ramię (oczywiście jak najprostszą i najtańszą). Nie opłaca się robić droższych uchwytów (fabrycznych) z dodatkowymi złączami, z których wielu użytkowników tego sprzętu nie będzie wcale korzystać. Uchwyty starego typu "uniwersalne" ze szczękami są mało eleganckie i słabiej trzymają urządzenie - w dodatku gdyby taki uchwyt miał być kompatybilny z różnymi urządzeniami, musiał by mieć wszystkie wtyczki "ruchome" na przewodach, bo nie ma kompletnie żadnych zasad, jeśli chodzi o umieszczanie złącz ładowania, czy audio. Nie wiem czy taki uchwyt z wiszącymi przewodami i wtykami wyglądał by estetycznie.
 

Odp: GPS po Bluetooth
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 10, 2008, 22:10:23 »
Uniwersalnego nie da rady zrobić ale producent powinien dawać coś w rodzaju dock station (nawet opcjonalnie) do samochodu - uchwyt ze złączem - kabel podpinasz pod uchwyt a potem wystarczy wyjmować i wkładać urządzenie.

Ja nie lubię wiszących kabli i dlatego montuję wszystko tak aby było nie widoczne.

Producenci dają uchwyt i oddzielnie kabel do zapalniczki bo być może trzeba będzie podładować (z tym że w 90% trzeba ładować). Daje to 2 razy więcej roboty (wsadzić urządzenie a potem podłączyć zasilanie, a jak mamy antenę zewnętrzną to jeszcze ją oddzielnie podpiąć) bezsens.

Dlatego założyłem nowy wątek:
http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=115193.0

Mimo wszystko jeśli ktoś natrafi na PNA z możliwością podłączenia zewnętrznego GPS'a brzez bluetooth to proszę pisać.
« Ostatnia zmiana: Listopad 11, 2008, 08:59:47 wysłana przez kenobi36 »