Clarion map560 - automapa 5.3 i słaby sygnał GPS

  • 4 Odpowiedzi
  • 2960 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Clarion map560 - automapa 5.3 i słaby sygnał GPS
« dnia: Maj 10, 2009, 15:48:23 »
witam wszystkich,
mam nawigację Clarion map560 i podmieniłem stardardową MobileMap i MapaMap na Automapę 5.3, bez odblokowania Win CE, tzn włącza się normalnie nakładka Clarion i menu wyboru (nawigacja, odtwarzacz MP3, przeglądarka zdjęć i ustawienia). Po wybraniu nawigacja uruchamia się Automapa 5.3, aplikacja ładnie działa po resecie czy też rozładowaniu baterii nic się nie zmienia... Problem mam jedynie z sygnałem GPS, mianowicie bardzo długo szuka sygnału, a gdy go już znajdzie to jest on bardzo słaby lub go zaraz gubi.
Spotkał się ktoś z czymś takim?? Czy to może jakieś ustawienia w programie bądź brak jakieś biblioteki dll?
Pozdrawiam

*

Offline angler22

  • Redaktor
  • *****
  • 4803
  • Sprzęt: Blow 50YBT, Goclever 5010, Wayteq X960, AM XL
Odp: Clarion map560 - automapa 5.3 i słaby sygnał GPS
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 10, 2009, 16:37:53 »
Użyte do nawigacji oprogramowanie nie powinno mieć nic wspólnego ani z czasem uzyskania fix'a przez GPS, ani tym bardziej z czułością anteny (odbiornika), czyli z ilością widzianych satelitów. Wszystko to realizowane jest przez chipset GPS i jego firmware, a do programu nawigacyjnego idą gotowe do wizualizacji dane typu pozycja, prędkość, ilość widzianych satelitów i siła sygnału. Żaden typowy program nawigacyjny nie potrafi przestawić parametrów odbiornika GPS (do takiego przeprogramowania wymagane jest specjalne oprogramowanie typu Sirfdemo, czy Sirftech). Jeśli więc masz problem w Automapie, to identyczny powinien występować w MapaMap. Zresztą przyglądnij się danym GPS w Automapie (info GPS, trzecia zakładka) - jeśli płyną cały czas równo (co sekundę), a fixa brak, to znaczy że to sam chipset nie radzi sobie po prostu z odbiorem sygnału GPS. Żadne biblioteki dll nie mają wpływu na działanie GPS.

*

Offline bikekowal

  • ******
  • 13104
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Clarion map560 - automapa 5.3 i słaby sygnał GPS
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 10, 2009, 17:42:32 »
To nie jest tak do końca. Faktycznie, program do nawigacji nie ma wpływu na to czy dane do odbiornika przychodzą czy też nie. Nie ma również wpływu na to w jakim przychodzą formacie. Każdy program posiada jednak własny algorytm obróbki danych GPS, co za tym idzie może różnie zachowywać się z różnymi urządzeniami.
Bądźcie realistami, żądajcie niemożliwego...

*

Offline angler22

  • Redaktor
  • *****
  • 4803
  • Sprzęt: Blow 50YBT, Goclever 5010, Wayteq X960, AM XL
Odp: Clarion map560 - automapa 5.3 i słaby sygnał GPS
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 10, 2009, 18:29:16 »
Ale nie ma cudów, by jeden program widział 8 a drugi 2 satelity przecież :) On tylko interpretuje dane z łańcucha GPGSA (dostępne satelity) i GPGSV (widoczne, siła sygnału). Dane o dostępności są też w GPRMC - jest tam czarno na białym zapisane (przez odbiornik), który sygnał jest użyteczny (wystarczająco silny), a który nie - program nawigacyjny nie zajmuje się takim rozgraniczaniem. Oczywiście może być np inna wysokość "słupków" pokazujących siłę sygnału, czy inna jednostka siły, ale tylko tyle :) Co innego jak program wogóle nie widzi GPS'a - wtedy może być jeszcze problem z protokołem NMEA...

*

Offline bikekowal

  • ******
  • 13104
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Clarion map560 - automapa 5.3 i słaby sygnał GPS
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 10, 2009, 18:58:49 »
Teoretycznie masz rację. Najwięcej tak naprawdę zależy od znalezienia optymalnych ustawień portu GPS, a te są różne w różnych programach (różnice w baudrate). Swojego czasu było tak z AM, w momencie gdy wchodziły pierwsze urządzenia z Wm6  (przejście na porty software'owe, nie hardware'owe) bety 4.x nie radziły sobie z obsługą GPSu. Trzeba było szukać ustawień na piechote. No i czasem fix trwał 15 min, a po zmianie ustawień 25s...
Bądźcie realistami, żądajcie niemożliwego...