NaviExpert - 3 faza betatestów, premiera 30.10.2005

  • 11 Odpowiedzi
  • 9357 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
NaviExpert - 3 faza betatestów, premiera 30.10.2005
« dnia: Październik 14, 2005, 09:24:32 »
12 października udostępniono grupie testerów 3. wersję beta programu do głosowej nawigacji po Polsce. Premiera programu przewidziana jest na dzień 30.10.2005, co jest rzeczą trochę dziwną, bo to.... niedziela.

Link z opisem programu jest tu:
http://www.pdaclub.pl/view.php?news_id=10455
Tu jest zajawka na stronach producenta:
http://www.naviexpert.com/typo3/26.html

Program bazuje na danych firmy Imagis, słynącej z bardzo dobrych map naszego kraju.
Ze zrzutów ekranowych widać jednak, że graficzne przedstawienie mapy jest o wiele bardziej zbliżone do AutoMapy, niż dotychczasowe produkty oparte na danych Imagisu - GPMapa i MapaMap.

Niewątpliwym ryzykiem dla kupującego jest tu system off-board, który w skrócie polega na tym, że mapy, trasy czy POI nie są zapisywane w pamięci aparatu, tylko przechowywane na serwerze internetowym i stamtąd, na żądanie, via GPRS pobierane są do pamięci naszego urządzenia.

Ryzyko wiąże się z dostępnością i stabilnością połączeń GPRS oraz nieuniknionymi kosztami każdorazowych transferów. Zwłoka w ściągnięciu na czas niezbędnych danych i w ich wyświetlaniu na ekranie, w obliczu wykonania manewru skrętu, zmiany trasy, ominięcia odcinka/przeszkody stanowi dodatkowy element ryzyka. Również i prawidłowa dostępność on-line serwera z danymi może być poczytana za niepewny element koncepcji systemu.

Ale to tylko moje zdanie - zdeklarowanego fanatyka AutoMapy (ale i GPMapy oraz TomToma). Daj Boże, żeby program okazał się strzałem w dziesiątkę, bo konkurencja na rynku autonawigacji wyjdzie nam tylko na dobre, zaś Symbianowcy zapewne cierpią na brak porządnego softu do podróży po Polsce.

Zastanawiająca jest obietnica, wyartykułowana na stronach NaviExperta, bieżącej informacji o korkach i innych utrudnieniach, umożliwiająca zmianę aktualnie pokonywanej trasy dla uniknięcia przestojów.
Instrukcja stanowi tylko o możliwości ominięcia tego typu zdarzenia, przez podanie długości w m lub km widzianego naocznie sznureczka samochodów przed nami. System wyznacza wtedy trasę bocznymi drogami.

Pytanie jest takie - czy ktoś z Clubowiczów jest w ponadstuosobowej grupie testerów programu i może przekazać jakiekolwiek wrażenia?

*

Offline xpablo

  • *****
  • 1294
NaviExpert - 3 faza betatestów, premiera 30.10.2005
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 15, 2005, 10:30:40 »
Mam "radość" testowania tego programu> niestety na feralnym modelu-nokia 9500. Dopiero niedawno pojawiła sie DZIAŁAJĄCA wersja pod ten model. O minusach może innym razem. Na razie plusem wydaje mi się to że komunikaty głosowe nie są tragiczne a nawet dość znośne. Myślę że dopiero w pon będę mógł potestować na poważniej ten program, bo na razie praca, praca i praca....

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
NaviExpert - 3 faza betatestów, premiera 30.10.2005
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 30, 2005, 08:12:53 »
Premiera przesunięta na 10 listopada:
http://www.naviexpert.pl/typo3/26.html

*

Offline brent

  • **
  • 174
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Cala kolekcja :)
NaviExpert - 3 faza betatestów, premiera 30.10.2005
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 03, 2005, 15:04:26 »
Usiluje przetestowac ten program od juz wersji beta 1 na mojej 6630. I jeszcze nie udalo mi sie zmusic go do dzialania :( Raz czy dwa udalo mi sie przez pare sekund "pogadac" z GPS, potem zawsze program wychodzil. Aby bylo smieszniej, to w normalny sposob nie da sie z niego wyjsc, zawiesza sie :) Ogolnie sprawia wrazenie raczej v0.0009 niz v0.9. Na tym samym telefonie z tym samym gps (BT338) pieknie smiga TT5, MapviewGPS i kilka innych wynalazkowych programow do zabawy z GPS.
W kolekcji m.in.: N9210i, Clie665, SPV, MDA3, FS720, A925, N9300, Qtek 8300, TYtN 1&2, iPhone2G, G900, Eee901, Raphael, E63, i780, i8000, i5700, C6-00, Kindle3G, iPhone4, Milestone, NookColor, SGS2

NaviExpert - 3 faza betatestów, premiera 30.10.2005
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 04, 2005, 15:53:28 »
Odpowiadam na pojawiajace sie watpliwosci.
1. Połączenie z siecią jest niezbędne jedynie kiedy pobieramy trasę (lub mapę), a także kiedy wywołujemy funkcję przeliczenia trasy. Sama nawigacja nie wykorzystuje połączenia internetowego (gprs/edge/umts). Co więcej, krótkie przerwy w zasięgu sieci nie przerywają połączenia.
Ponadto, połączenie internetowe działa dość dobrze nawet w miejscach o słabym sygnale sieci, w których rozmowy głosowe są utrudnione. W takich sytuacjach z reguły spada jedynie prędkość transmisji danych.
2. Serwer systemu jest zwielokrotniony, więc ryzyko, że nie będzie dostępny jest bardzo małe.
3. Nokia 6630 podobnie jak wiele innych telefonów nokii ma błąd w odczycie bluetootha w javie (błąd nie dotyczy wymienionych przez brenta napisanych w symbianie programów). Na razie NaviExpert na tym telefonie współpracuje z wybranymi modelami GPS (np. socket BT). W związku z tym wersja na 6630 zostanie udostępniona z niewielkim opóźnieniem. Na wielu telefonach NaviExpert działa już bardzo stabilnie (zdecydowanie stabilniej niż. np. popularny program nawigacyjny na ACER N35) i tylko na te telefony zostanie udostępniona wersja komercyjna.

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
NaviExpert - 3 faza betatestów, premiera 30.10.2005
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 04, 2005, 17:00:31 »
Przede wszystkim wyrażam szacunek za zabranie głosu przez producenta softu. Rzadki to (nie tylko) tutaj zwyczaj, a wielce chwalebny. Miejmy nadzieję, że korzyść z tego tytułu będzie obopólna.

Cytat: NaviExpert
Odpowiadam na pojawiajace sie watpliwosci.
1. Połączenie z siecią jest niezbędne jedynie kiedy pobieramy trasę (lub mapę), a także kiedy wywołujemy funkcję przeliczenia trasy. Sama nawigacja nie wykorzystuje połączenia internetowego (gprs/edge/umts).
Sądząc z praktyki użytkowania wielu programów nawigacyjnych, w szczególności opartych na mapach Polski, tzw. "wywołanie funkcji przeliczenia" zdarza się nader często. Prócz nadzwyczajnych zdarzeń na drodze (wypadki, korki, roboty drogowe, etc.), powodujących konieczność zboczenia z trasy, również błędy odwzorowania zarówno siatki dróg, jak i np. ich kierunkowości skutkują podobnym "wywołaniem" i łączeniem się z serwerem via GSM.

Cytat: NaviExpert
Co więcej, krótkie przerwy w zasięgu sieci nie przerywają połączenia.
Ponadto, połączenie internetowe działa dość dobrze nawet w miejscach o słabym sygnale sieci, w których rozmowy głosowe są utrudnione. W takich sytuacjach z reguły spada jedynie prędkość transmisji danych.
Słabe mam tu doświadczenie w kontekście nawigacji, jednak WAP po GPRS wg. mnie działa w wielu miejscach dość kiepsko. Sądzę, że jest tu ryzyko wykonania nieplanowanego manewru (ergo: przeliczenia trasy) w sytuacji słabego kontaktu z siecią.

Cytat: NaviExpert
2. Serwer systemu jest zwielokrotniony, więc ryzyko, że nie będzie dostępny jest bardzo małe.
Mam nadzieję, że łącze będzie działać znacznie lepiej, niż w początkach udostępnienia Wayfinder'a (nie wiem jak to działa teraz).

Cytat: NaviExpert
3. Nokia 6630 podobnie jak wiele innych telefonów nokii ma błąd w odczycie bluetootha w javie (błąd nie dotyczy wymienionych przez brenta napisanych w symbianie programów). Na razie NaviExpert na tym telefonie współpracuje z wybranymi modelami GPS (np. socket BT). W związku z tym wersja na 6630 zostanie udostępniona z niewielkim opóźnieniem. Na wielu telefonach NaviExpert działa już bardzo stabilnie (zdecydowanie stabilniej niż. np. popularny program nawigacyjny na ACER N35) i tylko na te telefony zostanie udostępniona wersja komercyjna.
A który popularny program nawigacyjny działa niestablinie na Acerze N35?

*

Offline kanczug

  • *****
  • 19211
    • http://www.pdaclub.pl
NaviExpert - 3 faza betatestów, premiera 30.10.2005
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 05, 2005, 00:22:28 »
Stawiam na MapaMap :)

NaviExpert - 3 faza betatestów, premiera 30.10.2005
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 26, 2005, 13:46:36 »
Miałem dużą frajdę z bycia beta testerem tego rozwiązania. Zdecydowałem się gdyż przede wszystkim jestem gorącym entuzjastą wszystkich elektronicznych gadżetów oraz poważnie rozważam zakup nawigacji.

Testowałem program na Motoroli E398 niestety bez GPS, gdyż zakup specjalnego kabla do jego podłączenia uważam za poroniony pomysł. Sadze, że producenci powinni skoncentrować się raczej na rozwiązaniach opartych na BT. Co prawda moja Motorola ma BT jednak z powodów technicznych nie da się go zastosować do połączenia z GPSem.

Wracając do programu. Działał on dość sprawnie, choć początkowo niełatwo było go skonfigurować oraz często się zawieszał. Na szczęście z każda wersją ten problem stawał się coraz mniej uciążliwy.
Do największych jego zalet mogę zaliczyć koszty, jakie trzeba ponieść, aby móc z niego korzystać. Liczę, że producenci szybko zaczną dodawać obsługę nowych modeli. Do tego kupujemy moduł GPS + abonament i możemy się bawić. Niestety uważam, iż ceny abonamentu są mocno przesadzone i przy tej funkcjonalności nie powinny wynosić więcej niż 250zł/rok szczególnie, gdy dużo bardziej rozbudowany Symbianowy Wayfinder kosztuje 99€/rok. Oczywiście zdaje sobie sprawę ze słabszej mapy PL w drugim rozwiązaniu.

Zalety:
- relatywnie niskie koszty zestawu
- aktualność map, gdyż na bieżąco są ściągane z serwera.
- doskonałe komentarze dotyczące manewrów, widać bardziej zdecydowany nacisk na nawigację głosową niż wizualną
- dobre mapy z Imagisu
- taki zestaw do nawigacji można mieć zawsze przy sobie
- możliwość nawigacji „na sucho” bez GPS – wyznacza się punkt początkowy i docelowy
- niewielkie ilości danych, jakie są pobierane przy wyznaczaniu 1 trasy
- elastyczne opłaty – czasowe i na określoną ilość tras


Wady poza wyżej wymienioną ceną i GPS po kablu są następujące:
- program nie pozwala na bieżąco śledzić pozycji i pobierać map, do telefonu pobierana jest cala trasa i najbliższe otoczenie
- można wyznaczyć trasę tylko do określonego miejsca, POI, ale nie da się wybrać innej alternatywnej oraz przez punkty pośrednie
- wyznaczanie trasy trwa dość długo oraz działanie programu w systemie jest dość powolne (ale powodem tego jest mój telefon, na Nokiach rzekomo nie występuje)
- na pobranej mapie nie występują żadne oznaczenia dotyczące POI
- zbyt wysokie ceny abonamentu do możliwości


Chciałem zwrócić uwagę, że jestem gorącym entuzjastą tego rozwiązania i wszystkie moje opinie tu zawarte są subiektywne. Dodatkowo część z w/w problemów może nie występować w innych telefonach niż mój testowany E398.


NaviExpert - 3 faza betatestów, premiera 30.10.2005
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 28, 2006, 00:30:40 »
Cytat: "bialy_aniolek"
wszystkie moje opinie tu zawarte są subiektywne

No i jakoś żywcem przepisane z tego posta:
http://forum.garmin.pl/viewtopic.php?p=5325#5325
 :lol:   :lol:   :lol:   :lol:
No i podobnie jak te kilka miesięcy temu zwrócę Tobie uwagę, że trochę się mylisz:
Cytat: "bialy_aniolek"

(1) - taki zestaw do nawigacji można mieć zawsze przy sobie
(2) - możliwość nawigacji „na sucho” bez GPS

(1) Guzik prawda - oprócz telefonu musisz mieć drugie urządzenie: odbiornik GPS. Zatem musisz mieć 2 szt elektroniki  :lol: Jeżeli mówimy o 2 szt. elektroniki to zwracam Tobie uwagę, że wielu ludzi na codzień używa PDA i też obowiązkowo noszą 2 szt: telefon + PDA (np. zinetgrowany z GPS), zamiast Twojego: telefon + GPS.
Tu mamy zatem remis  :wink:
(2) A to co ? Sądzisz że w moim MIO_169 z Garmin QUE i GPMapą, czy w moim Garmin 60CS/CSX nie ma nawigacji "na sucho" ? Zapewniam, że jest.

Zatem te dwie zalety wymienione przez Ciebie jakby lekko .... wyparowały  :wink:  Uważam jednak, że dla niektórych ludzi jest to rozwiązanie bardzo sensowne. Nie będę odkrywczy i również zacytuję moją wypowiedź z garmin.pl:

.... uważam że dla Kowalskiego może to być niezłe rozwiązanie. Tyle że pisząc Kowalski - miałem na myśli kogoś, kto na codzień nie używa GPS. Nawigacja jest mu potrzebna wyłącznie na wakacje. Wykupujesz abonament na 1 mc, pożyczasz od kolegi GPS-BT i już. Wykupienie abonamentu na cały rok (a tak trzeba zrobić przy Twoim podejściu do zagadnienia, że masz to mieć dostępne na każde zawołanie) w moim odczuciu jest trochę bez sensu. No ale to moja prywatna opinia.....

*

Offline xpablo

  • *****
  • 1294
NaviExpert - 3 faza betatestów, premiera 30.10.2005
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 28, 2006, 01:05:36 »
GPS maniak z calym szacunkiem, niezłego "trupa z szafy" odkopałeś :D Swoja drogą jak już tu jesteśmy, chyba jeszcze raz skłonię się do przetestowania "mniej popularnych" telefonów z naviexpertem czyli 9500 i 7710. Może tym razem dadza się uruchomić ? Panowie z NaviExperta, może dostane jakąś jednodniową wersję beta ?? :D
Polecam jednak przyszłe wypowiedzi kierować już do odpowiedniego działu. :D

NaviExpert - 3 faza betatestów, premiera 30.10.2005
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 28, 2006, 12:21:46 »
W nocy nie zawszę patrzę na daty  :oops:

NaviExpert - 3 faza betatestów, premiera 30.10.2005
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 04, 2006, 09:29:40 »
Cytat: "xpablo"
Swoja drogą jak już tu jesteśmy, chyba jeszcze raz skłonię się do przetestowania "mniej popularnych" telefonów z naviexpertem czyli 9500 i 7710. Może tym razem dadza się uruchomić ? Panowie z NaviExperta, może dostane jakąś jednodniową wersję beta ?? :D
:D

Prosimy o kontakt.