Pomysł na modyfikację interfejsu

  • 41 Odpowiedzi
  • 8680 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline oldzie

  • ***
  • 397
  • Sprzęt: HTC TyTN II WM6
Pomysł na modyfikację interfejsu
« dnia: Lipiec 01, 2009, 09:31:22 »
Jest taka opcja w AM, która pokazuje ile zostało km do celu. Pokazuje też czas przyjazdu i ile godzin będzie się jeszcze jechało. Tak mnie naszło podczas ostatniej wycieczki z AM, że fajnie by było, jak by te informacje były cyklicznie co kilka sekund zmieniane, dzięki temu można by było mieć te trzy dane dostępne bez dotykania ekranu AM. Co o tym sądzicie? A może to już jest w AM, tylko ja nie umiem tego włączyć?
O wszystkim decyduje środowisko.
Dlatego anioły fruwające w niebie mają piękne skrzydła,
natomiast anioły chodzące po ziemi mają piękne nogi.

*

Offline Treker

  • ****
  • 756
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 01, 2009, 09:44:28 »
trochę nie rozumiem, bo przecież możesz na pilocie wyświetlić te 3 dane jednocześnie i nie trzeba już dotykać ekranu. Po co ma się coś tam samo zmieniać. No chyba, że ja nie zrozumiałem Twojej wypowiedzi.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2009, 09:46:13 wysłana przez Treker »

*

Offline edwardk

  • **
  • 107
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: LG3s, ML650,  (Mio P550m, Modecom  mx2),
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 01, 2009, 10:26:45 »
, jak by te informacje były cyklicznie co kilka sekund zmieniane, dzięki temu można by było mieć te trzy dane dostępne bez dotykania ekranu AM. Co o tym sądzicie? A może to już jest w AM, tylko ja nie umiem tego włączyć?

Według mnie nie ma sensu  żeby te dane zmieniały się cyklicznie jeżeli można ustawić interesujące mnie parametry na stałe w poszczególnych okienkach.
wAM4/5/6/7.PL., aAM 4. PL., aWP1,2,0,11.PL. mapy 1704., aMM.PL-2017Q1.

*

Offline oldzie

  • ***
  • 397
  • Sprzęt: HTC TyTN II WM6
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 01, 2009, 11:14:12 »
Niby tak, ale:

Pozostałe pola mam zajęte wyświetlaniem innych, dla mnie interesujących danych.
A te informacje dotyczą tego samego, czyli odległości/czasu dotarcia do celu. Ja sobie wyobrażam, że to by było tak, że np. 15 sekund wyświetla odległość od celu, następne 15 sekund czas pozostały do przyjazdu następne 15 sekund godzinę przyjazdu i potem znowu odległość ...
O wszystkim decyduje środowisko.
Dlatego anioły fruwające w niebie mają piękne skrzydła,
natomiast anioły chodzące po ziemi mają piękne nogi.

*

Offline Treker

  • ****
  • 756
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 01, 2009, 11:20:48 »
a nie sądzisz, że opcja taka mogłaby rozpraszać uwagę i "ściągać" wzrok na pilota, co nie jest do końca bezpieczne dla prowadzenia samochodu.

*

Offline oldzie

  • ***
  • 397
  • Sprzęt: HTC TyTN II WM6
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 01, 2009, 11:27:10 »
a nie sądzisz, że opcja taka mogłaby rozpraszać uwagę i "ściągać" wzrok na pilota, co nie jest do końca bezpieczne dla prowadzenia samochodu.

Nie sądzę. Akurat nie rozpraszało by to bardziej niż system GPS jako całość .... nawet uważam, że teraz jest gorzej, bo trzeba w trakcje jazdy samemu przełączać informacje na wyświetlaczu, aby uzyskać tę potrzebną ...
O wszystkim decyduje środowisko.
Dlatego anioły fruwające w niebie mają piękne skrzydła,
natomiast anioły chodzące po ziemi mają piękne nogi.

*

Offline paulus

  • **
  • 132
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: NR450BV + AM EU 6.10.0
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 01, 2009, 11:31:51 »
Akurat nie rozpraszało by to bardziej niż system GPS jako całość ....
Hmm... a mnie się wydawało, że każdy system GPS informuje użytkownika, że NIE POWINIEN nic mieszać podczas nawigacji, tylko wszelkie ustawienia wykonać przed ruszeniem samochodem ... a może się mylę  :O

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 01, 2009, 11:40:11 »
Niby tak, ale:

Pozostałe pola mam zajęte wyświetlaniem innych, dla mnie interesujących danych.
A te informacje dotyczą tego samego, czyli odległości/czasu dotarcia do celu. Ja sobie wyobrażam, że to by było tak, że np. 15 sekund wyświetla odległość od celu, następne 15 sekund czas pozostały do przyjazdu następne 15 sekund godzinę przyjazdu i potem znowu odległość ...

No i w jak będę chciał znać np. godzinę przyjazdu to się okaże że mam się akurat 30 sekund gapić na ekran żeby nie przegapić żądanej informacji bo akurat teraz na ekranie jest odległość do celu. IMHO zupełnie bez sensu taka opcja - zero ergonomii.

*

Offline WWoytek

  • ***
  • 329
  • TomTom Go Mobile Android
  • Sprzęt: Xiaomi Redmi Note 4X
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 01, 2009, 12:05:54 »
A nie wystarczy 1. godzina dojazdu do celu, 2. Ilość kilometrów - jak powiesz komuś np. przez telefon że będziesz u celu o 22:00 to chyba wystarczająca informacja (nie widzę potrzeby podawania będę o 22:00 tzn. jakbyś nie wiedział to za 40 minut) trochę to bez sensu, a gapienie się co xxx sekund żeby wiedzieć że będę u celu o xx i jeszcze że to będzie za xx minut czy godzin. :S
->>>----TomTom-Go-Mobile---->

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 01, 2009, 13:08:02 »
Jest taka opcja w AM, która pokazuje ile zostało km do celu. Pokazuje też czas przyjazdu i ile godzin będzie się jeszcze jechało. Tak mnie naszło podczas ostatniej wycieczki z AM, że fajnie by było, jak by te informacje były cyklicznie co kilka sekund zmieniane, dzięki temu można by było mieć te trzy dane dostępne bez dotykania ekranu AM. Co o tym sądzicie? A może to już jest w AM, tylko ja nie umiem tego włączyć?

A czy nie tak to działało do niedawna?

*

Offline JaMi

  • ****
  • 563
  • Sprzęt: obecnie HTC x7500, SE X1 XPERIA, Larki 43.0 50.1
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 01, 2009, 13:45:55 »
a nie sądzisz, że opcja taka mogłaby rozpraszać uwagę i "ściągać" wzrok na pilota, co nie jest do końca bezpieczne dla prowadzenia samochodu.

dokladnie, juz widze jak kierowca czeka na zmiane okienka, ktore akurat wyswietla nie to co trzeba

argument autora o przeszkadzaniu nawigacji jest niesluszny, w czasie jazdy, jezeli juz musze zerknac na ekran, nie skupiam sie na nim na kilka sekund. Dla mnie podstawowa idea nawigacji powinna byc funkcjonalnosc W CZASIE JAZDY, a nie przeszkadzanie np. przez nadmiar informacji na ekranie, czy niezbyt dobrze przemyslany interfejs, wyglad mapy

to za czym optuje sie na forum od pewnego czasu, to pojscie w strone klasycznego komputera. Owszem, super sprawa, ale na postoju. W czasie jazdy AM powinna wygladac inaczej. W zasadzie spokojnie mozna implementowac taka funkcjonalnosc - planuje i bawie sie na postoju, w trakcie jazdy prostota i funlcjonalnosc. Majac sygnal o predkosci poruszania, bez problemu mozna to zrobic. Dla przykladu, w komputerze mojego auta mam multum funkcji, ale tylko mala ich czesc jest dostepna w czasie jazdy. Moze to zlosliwe, ze jadac na trasie nie moge czegos przestawic, ale akurat taka funkcjonalnosc pomaga zachowac bezpieczenstwo

*

Offline rgr

  • *****
  • 1044
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 01, 2009, 16:15:53 »
Według mnie nie ma sensu  żeby te dane zmieniały się cyklicznie jeżeli można ustawić interesujące mnie parametry na stałe w poszczególnych okienkach.
Według mnie nie ma istotnego znaczenia co uważasz -- autor będzie potrzebował to sobie cykliczne wyświetlanie wyłączy i po problemie. Będzie chciał to włączy.
W Igo to działa i nikomu nie przeszkadza.
To nie tablica ogłoszeń !

*

Dżeju

Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 01, 2009, 19:02:13 »
(...) jak by te informacje były cyklicznie co kilka sekund zmieniane (...)

Było w którejś trójce AM (jeśli dobrze sięgam pamięcią), gdzie zmieniał się pozostały czas jazdy na godzinę dojazdu - niestety porażka, szczególnie w godzinach nocnych i blisko celu podróży. Rzut oka na AM nie wystarczył aby uzyskać informację, czy dojadę do celu o 00:30, czy też pozostało mi pół. godz. jazdy. Jakoś tak to było, ale było to "wkurzające", na szczęście poprzez skórki można było zdefiniować różne kolory dla poszczególnych danych, to jakoś to szło. Teraz wg. mnie jest optimum.

*

Offline oldzie

  • ***
  • 397
  • Sprzęt: HTC TyTN II WM6
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 01, 2009, 20:25:48 »
Według mnie nie ma istotnego znaczenia co uważasz -- autor będzie potrzebował to sobie cykliczne wyświetlanie wyłączy i po problemie. Będzie chciał to włączy.
W Igo to działa i nikomu nie przeszkadza.

Dokładnie o to mi chodzi, aby była taka opcja do wyboru ...
O wszystkim decyduje środowisko.
Dlatego anioły fruwające w niebie mają piękne skrzydła,
natomiast anioły chodzące po ziemi mają piękne nogi.

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 01, 2009, 21:45:41 »
Według mnie nie ma istotnego znaczenia co uważasz -- autor będzie potrzebował to sobie cykliczne wyświetlanie wyłączy i po problemie. Będzie chciał to włączy.
W Igo to działa i nikomu nie przeszkadza.

Dokładnie o to mi chodzi, aby była taka opcja do wyboru ...

Po czym wybierze tę opcję 0,05% użytkowników i wszyscy będą szczęśliwi!   :grin:

*

Offline potas7

  • **
  • 206
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: OMNIA 2
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 01, 2009, 22:48:12 »
0,06 % ja też jestem za, kiedyś taka opcja była i nie wiem dlaczego ją zdjeli, im wiecej do wyboru tym lepiej, można dogodzić większej liczbie użytkowników. Ja mam wybraną odległość do celu, prędkość no i ... co wybrac jako trzecie, czas czy godzine? Przemiennie byłoby dobrym kompromisem. A jak kogos zmieniające się cyferki rozkojarzoną...(współczuę) to sobie wyłączy.

*

Offline RUKAT

  • *****
  • 2388
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: POCO X3 NFC
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 01, 2009, 23:52:11 »
Im więcej do wyboru tym bardziej skomplikowany program i tym więcej możliwych błędów w programie .
Nic tak nie cieszy jak seria z pepeszy ;o)

*

Offline MarioM74

  • ***
  • 381
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Desire S, Blow GPS35V
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 02, 2009, 00:20:24 »
Im więcej do wyboru tym bardziej skomplikowany program i tym więcej możliwych błędów w programie .

Dokładnie... IMO to AM już teraz jest mocno przekombinowana; powinno się iść w stronę prostoty i intuicyjności interfejsu + precyzyjne mapy, a nie mnożyć przełączniki i opcje, z których promil userów będzie korzystać.

pozdrawiam
Mario

*

Offline iceneon

  • ****
  • 995
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 02, 2009, 01:35:14 »
[...]Tak mnie naszło podczas ostatniej wycieczki z AM, że fajnie by było, jak by te informacje były cyklicznie co kilka sekund zmieniane [...]
Geniusz ?

Eeee tam geniusz  :E
W Igo to działa i nikomu nie przeszkadza.


Według mnie nie ma istotnego znaczenia co uważasz -- autor będzie potrzebował to sobie cykliczne wyświetlanie wyłączy i po problemie. Będzie chciał to włączy.
Według mnie nie ma istotnego znaczenia co uważasz co inni uważają...

*

Offline critu

  • **
  • 240
  • REGULAMIN - AVATAR
  • Sprzęt: Asus P750 WM 6.1
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 02, 2009, 17:46:33 »
Oczywiście autor i inni mogą uważać co im się żywnie podoba. Zatem ja uważam, że pomysł jest bezsensu. Po pierwsze jak ktoś już napisał, wszystkie te trzy opcje można sobie ustawić w pilocie. Nie wiem jakie ważniejsze informacje ma ustawione autor. Musimy jednak trochę zdać sie na inteligencję, matematykę w szkole miał każdy i nie uważam za jakieś genialne umiejętności wyliczenie pozostałego czasu podróży mając do dyspozycji czas dotarcia z automapy i np bieżącą godzinę z wbudowanego zegara jaki ma 99,9% pojazdów samochodowych.

Godzina - zegar wbudowany
Prędkość - szybkościomierz
Następny -
Pikietaż - wyświetlany jako słupek na trasie
Pozostało -
Dojazd o -
Do celu -

Do dyspozycji jest 7 informacji możliwych do wyświetlenia w pilocie AM, jak widać 3 z nich można mieć z innych źródeł, pozostają 4 info na 3 okienka. Z "następny", można chyba zrezygnować nie wydaje mi się, żeby ważną informacją było to, iż mam skręcić w prawo 25 km po wykonaniu najbliższego manewru. Więc ja nie rozumiem co za sens w zrobieniu sekwencji wyświetlania.

No chyba że macie jeszcze inne opcje do wyboru. :)

Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 02, 2009, 18:16:11 »
cześć
a mnie osobiscie brakuje w tym ciagu

Godzina - zegar wbudowany
Prędkość - szybkościomierz
Następny -
Pikietaż - wyświetlany jako słupek na trasie
Pozostało -
Dojazd o -
Do celu -

by bylo okienko PUSTE bez zadnej informacji, które można także wybrać
raczej cierpie na nadmiar informacji, ktore musze przeczytac, niz ich brak

chciałbym mieć taka możliwość, by nie rozpraszały mnie inne informacje, co o tym sadzicie??

 

Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 02, 2009, 18:18:40 »
Przede wszystkim te dane obecnie są nieczytelne. Małe literki, poszczególne informacje się nie odróżniają. Czy mam 18 minut do końca, 18 km czy jadę 18 km/h? Możnaby spokojnie zrezygnować z któregoś okienka pilota, żeby powiększyć pozostałe. I pewnie zamienić podpisy na piktogramy.

Nie wiem, co to za program poniżej, ale to jest podobny układ, co AM Panorama. Wygląda czytelniej, niż upakowane i nadmiarowe informacje w AM.

Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 02, 2009, 18:44:23 »
zgadzam się zdecydowanie
aktualne rozwiązanie jest nieczytelne!!

zrobienie pustego okienka to tylko półśrodek by ten problem rozwiązać
by bez zastanawiania się na co patrzymy odczytać jedną lub dwie (zwykle więcej i tak się nie korzysta) informacje

choć osobiści także bym wolał mniej informacji, a bardziej czytelne

*

Offline critu

  • **
  • 240
  • REGULAMIN - AVATAR
  • Sprzęt: Asus P750 WM 6.1
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 02, 2009, 18:59:45 »
Ja mam 2,6" i nie widzę takiej potrzeby aby to zwiększać. Nie traktujcie osobiście, ale to nie trudno zapamiętać, że w tym miejscu ustawiłem sobie to a tu to. Przecież nie muszę za każdym razem patrząc na okienko czytać słowa, że "Do celu" , czy "Dojazd o". Wystarczy mi zobaczyć zmienną bo wiem, że w tym miejscu ją mam.

Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 02, 2009, 20:58:41 »
Można zapamiętać, ale co z tego. Interfejs nawigacji powinien być po prostu czytelny, a nie wymagać zapamiętywania, co oznacza liczba w tym czy innym miejscu.

*

Offline critu

  • **
  • 240
  • REGULAMIN - AVATAR
  • Sprzęt: Asus P750 WM 6.1
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 02, 2009, 21:17:38 »
No sorry, ale w poprzednim twoim poście pokazałeś screena na którym w ogóle nie są te parametry opisane. Zatem tak czy siak musisz zapamiętać co dana ikonka w tym polu oznacza. Poza tym to chyba nie jest aż tak trudne :), bo nie musisz zapamiętywać tego w końcu chyba wiesz co ustawiasz.

*

Offline Dolek

  • *****
  • 2023
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Waze znakomicie się sprawuje
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 02, 2009, 21:30:38 »
Z "następny", można chyba zrezygnować nie wydaje mi się, żeby ważną informacją było to, iż mam skręcić w prawo 25 km po wykonaniu najbliższego manewru.


Sporo osób pisało w tym temacie do supportu aby umieścić taką funkcję.
Jeżeli do manewru jest 25 km to faktycznie mało potrzebne, ale jak jesteś w mieście i kolejny manewr masz za 150 metrów i musisz się przebić dwa czy trzy pasy aby go wykonać to już ma sens. I bardzo dobrze że jest.

*

Offline critu

  • **
  • 240
  • REGULAMIN - AVATAR
  • Sprzęt: Asus P750 WM 6.1
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 02, 2009, 21:40:58 »
Rzeczywiście masz rację, może być to przydatne w takiej sytuacji. Jednak jeżeli manewr po manewrze występuje to nie wiem jaku was ale u mnie mam komunikat głosowy, że np.: "Za 200 m w prawo potem w lewo". Ale przy różnicy np 150m to może faktycznie się przydać.

*

Offline emisiu

  • Ekspert AutoMapa
  • *****
  • 2362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 02, 2009, 21:52:38 »
Przypomnę, że od bardzo dawna na tym forum proponowaliśmy autorom AM przynajmniej pokolorowanie na różne kolory poszczególnych okienek w celu poprawy czytelności. Niestety, nasze uwagi mają w tym względzie głęboko w d.
Całe szczęście, że chociaż autorzy alternatywnych skórek o tym nie zapominają.

*

Offline janlol

  • *
  • 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • ?
  • Sprzęt: Navroad Auro 2S, Automapa 6.15 Europa
Odp: Pomysł na modyfikację interfejsu
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 02, 2009, 21:58:32 »
Niby tak, ale:

Pozostałe pola mam zajęte wyświetlaniem innych, dla mnie interesujących danych.
A te informacje dotyczą tego samego, czyli odległości/czasu dotarcia do celu. Ja sobie wyobrażam, że to by było tak, że np. 15 sekund wyświetla odległość od celu, następne 15 sekund czas pozostały do przyjazdu następne 15 sekund godzinę przyjazdu i potem znowu odległość ...
Popieram pomysł bo też oczekiwałbym od programu nawigacyjnego takich informacji, a że jest mało miejsca to muszę wybierać jedno z trzech. Ci którzy tu piszą, że musieliby się przyglądać ekranowi przez 15 sek na zmianę to oczywiście kpiarze...   :wink: