Autor Wątek: Czy da się zmienić wyświetlaną część mapy?  (Przeczytany 4358 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline man4business

 • Clubowicz
 • *
 • Wiadomości: 57
Czy da się zmienić wyświetlaną część mapy?
« : Wrzesień 03, 2010, 15:21:25 »
Bardzo często, gdy kolejny manewr to skręt albo zawracanie, AM tak bezsensownie pozycjonuje wyświetlanie mapy, że z wytyczonej trasy (tej przejechanej i dalszego odcinka) prawie nic nie widać, za to wyświetlają się wielkie połacie mapy. Na przykład (a przykładów takich można by wkleić dziesiątki - widoków, w których praktycznie interesująca część zajmuje 5% dolnego fragmentu ekranu):Pytanie: czy grzebiąc w tajemnych ustawieniach programu nie dałoby się jakoś przesunąć wyświetlanego pola w ten sposób, żeby widać było jednak trochę więcej trasy (zwłaszcza tej do przejechania)... aż prosiłoby się przesunięcie całości "nieco w górę".

p.s. oczywiście nie chodzi mi o rady typu "zmień sobie stopień przybliżenia mapy z 290 m na więcej"

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2010, 15:24:44 wysłana przez man4business »

PDAclub.pl

Czy da się zmienić wyświetlaną część mapy?
« : Wrzesień 03, 2010, 15:21:25 »
R E K L A M A:


Offline JD-MM

 • Clubowicz
 • *****
 • Wiadomości: 1145
 • Sprzęt: SGS6 SM-G920F
Odp: Czy da się zmienić wyświetlaną część mapy?
« Odpowiedź #1 : Wrzesień 03, 2010, 16:03:13 »
Nie pamietam dokładnie (PNA w garażu), ale chyba w pliku "AutoMapa.skin.consts" pod koniec, jest sekcja "Znacznik GPS" i wpisy "***cośtammargin=**". Spróbuj zwiększyć wartości.


Offline felixb

 • Clubowicz
 • ***
 • Wiadomości: 390
 • MapaMap 6.6.2 TOP i Automapa 6.10
 • Sprzęt: Mio 500 v2, Omnia II, ROM 23123_Normal od Ryrzego
Odp: Czy da się zmienić wyświetlaną część mapy?
« Odpowiedź #2 : Wrzesień 03, 2010, 19:53:18 »
// Znacznik GPS
AltPtGPSSize=42
AltGPSMarkerBottomMargin=50
AltGPS3DMarkerBottomMargin=50
GPSPointScaleDependentMinSize=0.75

felix

Bilunia

 • Gość
Odp: Czy da się zmienić wyświetlaną część mapy?
« Odpowiedź #3 : Wrzesień 03, 2010, 20:30:29 »
Swoją drogą, ten zrzucik jest ciekawy. Wynika z niego, że kierowca zboczył z trasy, a program nie zdążył jej jeszcze przeliczyć. Dlatego trasa została "za nim".
Szkoda też, że na zrzucie nie widać aktualnej skali mapy, ale widać, że autorowi nie do końca zależało na jasności problemu. Uważam też, że jest wyłączona "Automatyczna korekta trasy" - nie wiem w jakim celu.
Pytanie kolejne, jak jest ustawione "Obracanie w kierunku jazdy".
Więc trudno się dziwić, że trasa znika.
AM źle pozycjonuje, czy kwestia doszkolenia "operatora"?


Offline man4business

 • Clubowicz
 • *
 • Wiadomości: 57
Odp: Czy da się zmienić wyświetlaną część mapy?
« Odpowiedź #4 : Wrzesień 03, 2010, 21:46:08 »
Swoją drogą, ten zrzucik jest ciekawy.Tak jak napisałem, takich zrzucików mogę zrobić na pęczki. W ruchu jest to trochę kłopotliwe, ale proszę bardzo, zapuszczając symulację widzimy w zasadzie to samo. Przykład z jazdy alejami w Krakowie i typowego nawracania. Myślisz może, że nawracanie to "patologiczny" przypadek? Nic podobnego, skręt w lewo wygląda tak samo źle (tzn. oglądamy 95% zupełnie nieinteresującej nas części mapy):Cytat: Bilunia
Wynika z niego, że kierowca zboczył z trasy, a program nie zdążył jej jeszcze przeliczyć. Dlatego trasa została "za nim".Nic podobnego. Kierowca nie zboczył z trasy, kierowca właśnie wyznaczył trasę, spokojnie sobie stojąc na parkingu. Nie ma to znaczenia - w ruchu widzę wiele takich, fatalnie wyświetlanych, sytuacji.

Cytat: Bilunia
Szkoda też, że na zrzucie nie widać aktualnej skali mapy,Nie widać, ale jeśli ktoś przeczytał mój post to wie - napisałem, że 290 m (no dobrze, trzeba się domyślić, że skoro podaję taką skalę, to właśnie taka jest na rysunku). 

Cytat: Bilunia
Uważam też, że jest wyłączona "Automatyczna korekta trasy"No to znów źle się domyślasz.

Cytat: Bilunia
  - nie wiem w jakim celu.Też sobie zadaję to pytanie (w jakim właściwie celu odpisałeś).

Cytat: Bilunia
Pytanie kolejne, jak jest ustawione "Obracanie w kierunku jazdy".Obracanie w kierunku jazdy zawsze mam włączone. I w zasadzie na tym, a nawet wcześniej, powinienem zakończyć moją odpowiedź, ale... twoja odpowiedź mnie nieźle rozbawiła. Przypomniała mi się od razu pewna reklama (to było o inwestowaniu) i scenka, jak "doradca finansowy" szarego Kowalskiego zagina informacjami o podwójnym lewarowaniu, po czym, świdrując oczkami, łamie ołówek.

Cytat: Bilunia
ale widać, że autorowi nie do końca zależało na jasności problemu.No cóż, zamieszczasz stek nietrafnych domysłów i konkluzji ( ... "Więc trudno się dziwić, że trasa znika."...), przyprawionych zupełnie dla mnie niezrozumiałymi próbami personalnych ocen intencji autora. To mi w zasadzie dynda. Zwłaszcza, że na szczęście są osoby, odpisujące również merytorycznie i bez jakiegoś dziwacznego nastawienia do innych (jakie właśnie zaprezentowałeś).

Cytat: Bilunia
AM źle pozycjonuje, czy kwestia doszkolenia "operatora"?Natomiast to zdanie jest kwintesencją pewnej postawy: "co, nie przeczytałeś manuala str. 32 akapit 2", "ja to się dziwię, że nie przestudiował dokładnie logiki działania miplo, a się odzywa", "co za lamer, nie wie że trzeba kliknąć "menu X / menu Y / strzałka w prawo / lewa ikonka / zaznaczyć opcję wyboru - i już" - przecież to jest takie proste i intuicyjne!!!

Utwierdzasz mnie w przekonaniu, że z interfejsem AM jest BARDZO ŹLE. Jeśli (z pewnością) dobrze znasz AM i z głębokim przekonaniem głosisz, że trzeba przechodzić "przeszkolenie" oraz konfigurować dłuższą chwilę opcje, aby uzyskać poprawne działanie AM, to znaczy, że AM by default jest naprawdę spie*rzona. Komentarz do uwag ad personam pominę, bo mi to, jak już napisałem, dynda. Co najwyżej dziwi.


Bilunia

 • Gość
Odp: Czy da się zmienić wyświetlaną część mapy?
« Odpowiedź #5 : Wrzesień 03, 2010, 22:10:06 »
No to mi dałeś po uszach.
Jeżeli tak to odebrałeś, to przepraszam.
Cały komentarz pisałem pod kątem, tego co jest na pierwszym zrzucie, tz:
- zjazd z trasy na który nie widać reakcji ze strony AM, w wyniku czego kursor pozycjonuje aktualną pozycję, a trasa znika za nami w prawo, zamiast być w kierunku jazdy.
- reszta, to domysły, dlaczego tak się stało.
- końcówka, może zbyt dosadna, ale jako że mnie nic nie dynda, więc przeprosiłem.
Pozwolę sobie jeszcze zwrócić uwagę na ustawienie funkcji ignorowania odchyleń - czy nie masz "bardzo duże", oraz na kompensację opóźnień - w ustawieniach GPS. Zoomowanie przy manewrach, też trochę poprawia sytuację.
Pozdrawiam


« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2010, 22:26:02 wysłana przez Bilunia »

Offline akubit

 • Ekspert GPS
 • Clubowicz
 • ******
 • Wiadomości: 4001
 • Sprzęt: Navroad Vivo Plus, Huawei Honor 6
 • VIP Level: 4
Odp: Czy da się zmienić wyświetlaną część mapy?
« Odpowiedź #6 : Wrzesień 03, 2010, 22:13:23 »
ale jako że mnie nic nie dynda


 :O  :ohreally:  :grin:


Bilunia

 • Gość
Odp: Czy da się zmienić wyświetlaną część mapy?
« Odpowiedź #7 : Wrzesień 03, 2010, 22:17:50 »
ale jako że mnie nic nie dynda


 :O  :ohreally:  :grin:

No co ....
Noszę zwymiarowaną bieliznę :wink:


Offline nocnyMarek

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 9914
 • Sprzęt: Palmax, viliv X70
Odp: Czy da się zmienić wyświetlaną część mapy?
« Odpowiedź #8 : Wrzesień 03, 2010, 22:31:49 »
No nie wiem czy chodziło o ten ogonek  :mrgreen:
ja tam widzę, że dynda na okrągło, w te i we wte.
Co innego u akubita, jemu ogonka nie widać  B)

AM3/4/5/6, DPN/D6, AP, N2/9, OM-free

Offline man4business

 • Clubowicz
 • *
 • Wiadomości: 57
Odp: Czy da się zmienić wyświetlaną część mapy?
« Odpowiedź #9 : Wrzesień 03, 2010, 22:36:41 »
Cytat: Bilunia
- końcówka, może zbyt dosadna, ale jako że mnie nic nie dynda....


A mi się wydaje, że ci dynda - ogonek w avatarze  :grin: Jest ok.

Cytat: Bilunia
Pozwolę sobie jeszcze zwrócić uwagę na ustawienie funkcji ignorowania odchyleń - czy nie masz "bardzo duże".


Odchylenia mam ustawione tak jak ma domyślnie AM, czyli "średnie". Nie mam też włączonej żadnej kompensacji opóźnień GPS. Obrazki, które opisuję, są szczególnie drażniące właśnie statycznie - gdy przed jakimś manewrem jest np. sygnalizacja i czeka się na zielone. No i przygląda, co to AM tam wyświetla dalej... (no tak, można poklikać, można zmienić skalę - ale trzymajmy się opcji, że nie manipulujemy nawigacją podczas kierowania pojazdem  :evil:) Czasami jest to rzeczywiście irytujące, zatrzymuje się na światłach przed jakimś skrętem, a AM z trasy pokazuje tylko jakiś "nadziubdziany" kawałek w dolnej części, z którego tak mało widać, że właściwie nie da się nawet dobrze ocenić skrzyżowania. A wystarczy, tak mi się wydaje - i to sobie sprawdzę zmieniając parametry - nieco przesunąć (czyli jakby prezentować nawet część przejechanej już) trasy. Najlepiej żeby AM robiła to "sama" i dynamicznie, no ale ostatecznie, jeśli można odsunąć pozycję strzałki ręcznie... też mi pasuję (przeciętny Kowalski będzie jednak na taką sytuację marudził).

Tu akurat inna ciekawostka związana z precyzją GPS, z przedstawionego przeze mnie przykładu (nawracania na wysokości ul. Reymonta w Krakowie) - parę razy, stojąc pomiędzy ulicami (tam są światła) AM nagle stwierdzała, że jednak wg niej "pojechałem dalej" (albo jestem dalej niż jestem) i przeliczała trasę do zawracania przez następne skrzyżowanie. To o tyle dziwne, że błąd w wyznaczeniu pozycji musiał wtedy być większy niż 25 m. Takie coś zaobserwowałem (tzn. pogorszenie precyzji) chyba od wersji 6.5 (ale głowy za to nie dam). Najbardziej szalone jednak są sytuacje, gdy jadąc równoległą podrzędną drogą, nawigacja potrafi losowo przeskakiwać na pas drogi głównej, oddalony o więcej niż 15 m (!) i nim prowadzić, po czym np. znów wracać na właściwą drogę. To chyba można by było opanować algorytmami (jest to wbrew zdrowemu rozsądkowi, jednak AM takie coś, fizycznie niemożliwe, wyczynia).

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2010, 22:42:28 wysłana przez man4business »

Bilunia

 • Gość
Odp: Czy da się zmienić wyświetlaną część mapy?
« Odpowiedź #10 : Wrzesień 03, 2010, 22:41:36 »
 :ok:
Jeden się obraził, dwóch jeździ na moim grzbiecie ... - niezły wieczór.
Chyba pora na koniaczek i poduszkę.
Pozdrawiam

Odchylenia mam ustawione tak jak ma domyślnie AM, czyli "średnie". Nie mam też włączonej żadnej kompensacji opóźnień GPS.

Też bym wolał, by podczas manewru, pozycja GPS z automatu była przenoszona na 1/3 wysokości ekranu - ale niestety tak nie jest.
Spróbuj włączyć kompensację (domyślnie jest chyba 1,3 sek). Ja mam włączoną i nie mam tych "zjawisk" o których piszesz, a mapę zaczyna mi obracać praktycznie w chwili wjazdu na skrzyżowanie.

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2010, 22:53:34 wysłana przez Bilunia »

Offline RUKAT

 • Clubowicz
 • *****
 • Wiadomości: 2369
 • Sprzęt: Lenovo YT850L
Odp: Czy da się zmienić wyświetlaną część mapy?
« Odpowiedź #11 : Wrzesień 04, 2010, 09:28:54 »
Też uważam że  pozycja markera gps jest za nisko i dlatego druga* rzecz którą zmieniam po instalacji AM  to przesunięcie strzałki na 100 pikseli (dla VGA) ponad dół mapy .Tak +/- było w AM 3xx  i tak było dobrze  B)

*pierwsza to wyłączenie raportowania błędów z domyślnego entera

Nic tak nie cieszy jak seria z pepeszy ;o)

Bilunia

 • Gość
Odp: Czy da się zmienić wyświetlaną część mapy?
« Odpowiedź #12 : Wrzesień 04, 2010, 12:05:38 »
Też uważam że  pozycja markera gps jest za nisko i dlatego druga* rzecz którą zmieniam po instalacji AM  to przesunięcie strzałki na 100 pikseli (dla VGA) ponad dół mapy .Tak +/- było w AM 3xx  i tak było dobrze  B)

W 100 % się zgadzam

*pierwsza to wyłączenie raportowania błędów z domyślnego entera

Enter zamiast do "raportowania błędów", można wykorzystać bardziej racjonalnie.
Bezpiecznego dodawania nowych użytecznych miejsc, typu miejsca odpoczynku (przydrożne), ładne parkingi przydrożne (leśne) i inne ciekawe miejsca.
Jadąc klikam enter, na najbliższym postoju zmieniam punktowi kategorię na właściwą, po powrocie do domu dorabiam do tego opis, po czym likwiduję katalog "Error" w mapie.

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2010, 12:07:34 wysłana przez Bilunia »

Offline RUKAT

 • Clubowicz
 • *****
 • Wiadomości: 2369
 • Sprzęt: Lenovo YT850L
Odp: Czy da się zmienić wyświetlaną część mapy?
« Odpowiedź #13 : Wrzesień 04, 2010, 16:33:43 »
Dla mnie problem z domyślnym przypisaniem raportowania błędów do entera polega na tym że zanim sobie poustawiam wszystko w AM to nawstawia mi się mnóstwo błędów przez przypadkowe naciskanie enter :mrgreen: (widać taka uroda mojego sprzęta  , w innych pewnie jest ok) dlatego to jest pierwsze co zmieniam :-|

Nic tak nie cieszy jak seria z pepeszy ;o)