Mio Moove 360 a TMC

  • 8 Odpowiedzi
  • 14224 Wyświetleń

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

*

Offline eg

  • 24
Mio Moove 360 a TMC
« dnia: Wrzesień 12, 2013, 09:38:01 »
Mam pytanie, czy komuś z posiadaczy Mio Moove 360 udało się podlączyć moduł TMC do Waszego Mio tak aby działał? Właśnie kupiłem sobie taki moduł zewnetrzny TMC do mojego Mio i jakoś nie udaje mi się tego zintegrowac. Moduł według specyfikacji powinien działac na Mio Moove 360 ale nie działa, i nie wiem, czy moduł jest uszkodzony (hmmm, jak to sprawdzić), czy ja coś musze jeszcze w softwarze pozmieniac, czy po prostu na mio moove 360 ten moduł nie bedzie działał, bo ten typ tak ma...
moduł ktory kupiłem to ten http://allegro.pl/uchwyt-tmc-do-mio-moov-300-310-330-360-oryginal-fv-i3480720390.html

*

Offline angler22

  • Redaktor
  • *****
  • 4803
  • Sprzęt: Blow 50YBT, Goclever 5010, Wayteq X960, AM XL
Odp: Mio Moove 360 a TMC
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 12, 2013, 12:34:32 »
Aby soft "zobaczył" TMC musisz mieć odpowiednie licencje, a takowych na Polskę Mio nie posiada. Być może właśnie dlatego nie masz informacji o działającym TMC. Najlepiej użyć jakiegoś programiku narzędziowego do sprawdzenia samego odbiornika (jest ich kilka - dla royaltek'ów i dla GNS'ów).

*

Offline eg

  • 24
Odp: Mio Moove 360 a TMC
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 12, 2013, 14:46:40 »
Aby soft "zobaczył" TMC musisz mieć odpowiednie licencje, a takowych na Polskę Mio nie posiada. Być może właśnie dlatego nie masz informacji o działającym TMC. Najlepiej użyć jakiegoś programiku narzędziowego do sprawdzenia samego odbiornika (jest ich kilka - dla royaltek'ów i dla GNS'ów).

nie tyle chodziło mi o działanie tmc w polsce, ale o gotowość do działania jak pojadę np do niemiec. rozumiem,  ze w polsce potrzebne sa licencje. ale domniemywam ze posiadanie licencji nie jest warunkiem, aby moje mio skanowalo mi fale radiowe w poszukiwaniu komunikatów tmc (inna sprawa ze nie znajdzie kmunikatów bo nie mam licencji). na chwilę obecna mam zainstalowany software do tmc w moim mio ale on nic mi nie chce skanowac fal radiowych, jest tylko napis tuned on 108 MHz i nic sie nie zmienia. testowalem modul tmc podlaczony do gps za pomoca programu gns tmc.exe w windowsie ce ale on mi tylko znajdywal port o ile dobrze pamietam com2(gps). domyslam ze do tmc potrzebny jest jakis inny port ktory mam albo zablokowany/albo nie istnieje

*

Offline angler22

  • Redaktor
  • *****
  • 4803
  • Sprzęt: Blow 50YBT, Goclever 5010, Wayteq X960, AM XL
Odp: Mio Moove 360 a TMC
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 12, 2013, 14:52:55 »
Najpierw trzeba dojść do tego, czy TMC jest na chipie GNS czy Royaltek i następnie użyć odpowiedniego softu (royaltek demo, gnstest czy jakoś tak). Oba są dostępne w w "paczce" GPS and TMC test tools (do znalezienia na googlu). Na nich można sprawdzić, czy TMC stroi czy nie. Fabrycznego softu mio nie znam na tyle dobrze, by mieć pewność co do reakcji.

*

Offline eg

  • 24
Odp: Mio Moove 360 a TMC
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 13, 2013, 12:02:49 »
te programy o korych pisales jakos nie widzą tego modulu tmc... wiec nijak nie moge sprawdzić...
ale poszperałem w roznych plikach w mio i tam pojawił sie gdzies napis gns w jakis ustawieniach

ale znalazłem cos takiego na innym forum:
ktos kto posiada mio, ale inny model napisał:
Using TotalCommander I found in \\Plugins\Registry\HKLM\Drivers\BuiltIn the following two subdirectories related to TMC: SW_TMC en TMC_HWCOM.

zrobilem to samo i u mnie nie ma takiego katalogu tmc_hwcom
jest za to katalog gps_hwcom
z tego wynika ze nie mam drivera do tego portu tmc (?)
pytanie: nie mam bo go nie wgrali?
czy nie mam bo nie ma takiego portu com do obslugi tmc i dlatego nie wgrali drivera?
rozumiem ze jakies porty sa potrzebne do obslugi komunikacji. i mam port com do obslugi komunikacji gps i skoro do obslugi gps mam jakis katalog o nazwie gps_hwcom w katalogu drivers w rejestrze w plug-ins to wydaje sie ze skoro do obslugi tmc potrzebne jest posiadanie tez portu to tez pownien byc w katalogu driver s jakis, jakis katalog tmc_hwcom skoro mam gps_hwcom do gps, czyż nie? dobrze rozumuję
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 13, 2013, 13:54:55 wysłana przez eg »

*

Offline angler22

  • Redaktor
  • *****
  • 4803
  • Sprzęt: Blow 50YBT, Goclever 5010, Wayteq X960, AM XL
Odp: Mio Moove 360 a TMC
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 14, 2013, 09:16:14 »
To nie są katalogi, tylko klucze w rejestrze. Zazwyczaj wpisy HW odnoszą się do urządzeń WBUDOWANYCH (GPS masz wbudowany, więc i wpis jest). Ktoś, kto to pisał, też z pewnością ma wbudowany TMC (i stąd takie wpisy).
 Natomiast port komunikacyjny (miniUSB), wykorzystywany zamiennie do połączenia z komputerem, lub do TMC, w urządzeniach typu Moov 3XX bywa zdefiniowany po prostu jako SerialX (gdzie X to numer portu COM). Spróbuj może ściągnąć z Forum programik mnjporrtalk. Odpal go na nawigacji i sprawdź jakie porty masz na liście. Te od GPS możesz sobie darować. Następnie po kolei wybieraj pozostałe porty, otwieraj je, przejdź na zakładkę, gdzie są pokazywane dane i próbuj podłączyć odbiornik TMC. Jeśli trafisz na właściwy port, powinno się "coś" pojawić (mogą to być śmieci typu ^$*%*$#, jeśli nie trafisz z baudrate). Wtedy będziesz wiedział, który COM to TMC.

*

Offline eg

  • 24
Odp: Mio Moove 360 a TMC
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 14, 2013, 20:46:53 »
sciagnalem programik mnjporrtalk, testuje, w zakladce port params w pozycji port mam tylko com2, wiec moge wybrac tylko com2, dalej mam speed, wybieralem rozne speed i w wiekoszosci przypadków  speed sa smieci o ktorych piszesz.z wyjatkiem speed 56000 i 57600, gdzie w pozycji port talk mam jakies litery typu $GPGGA $GPGSA $GPRMC oraz pojedyncze cyfry i litery...
z tego co piszesz w pozycji port powienienem miec inne COM, jakies com1, com6.

ale nie mam niczego. tylko com2...
czyzby to sugerowalo ze modul tmc ktory kupilem jest jakos fabrycznie popsuty? ze modul tmc jest jakos niewidoczny?

*

Offline angler22

  • Redaktor
  • *****
  • 4803
  • Sprzęt: Blow 50YBT, Goclever 5010, Wayteq X960, AM XL
Odp: Mio Moove 360 a TMC
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 14, 2013, 21:16:59 »
To o czym piszesz, to są sekwencje pochodzące z GPS'u ($GPGGA i podobne) a nie z TMC. Jeśli więc masz tylko jeden port COM2 a ten okazał się być portem GPS, to wygląda na to, że albo Moov 360 w ogóle nie przewiduje podłączenia TMC (brak odpowiedniego hardware przełączającego port USb oraz brak wpisów w rejestrze), albo też Mio korzysta z portów innych niż COM do obsługi TMC (przykładem innych portów są BSP dla bluetooth). Niestety mam niewielkie doświadczenie z Mio Moov i nie miałem nigdy okazji podłączać do nich czegokolwiek, więc trudno mi się wypowiedzieć na ten temat.

*

Offline eg

  • 24
Odp: Mio Moove 360 a TMC
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 14, 2013, 22:15:26 »
przypuszczalem, ze do bluetooth tez musi byc jakis port i tez szukalem tym programikiem portu dla bluetooth ktory jest w moim mio... niestety protu bluetooth tez nie znalazlem. w specyfikacji tego modulu zewnetrznego tmc pisze ze jest modul jest do serii mio moove 3xxa wiec i mojego mio. caly czas chodzi mi po glowie czy ten zewnetrzny modul nie jest jakos uszkodzony...nie do konca tez łapie chyba o co chodz z tymi portami. ale dzieki za pomoc! :-)