Jak wgrać ROM do dziadka A701 - kompilacja

  • 1 Odpowiedzi
  • 17687 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jak wgrać ROM do dziadka A701 - kompilacja
« dnia: Marzec 31, 2013, 03:45:30 »
Powitać!

Na samym początku pragnę zaznaczyć, że nie jestem "mądrala" w te klocki. Udało mi się wklepać nowy ROM i chciałem się podzielić informacjami na ten temat. Przede wszystkim jak rozwiązać problem z prawidłowym działaniem aplikacji ScooterUpdate na systemach Vista, W7. Ja korzystałem z pirackiego W7  :wink: . To też przydatne info.

Będą to "wklejki" z innych postów tego forum a także z innych źródeł.

...

Cytuj
6nt

 Ekspert Mio z GSM
 Clubowicz
 ******
 Myślę, więc... myślę!
 
 Sprzęt: HTC Kaiser z orangutana (TyTN II), MIO A701, SE K8

A701 CE image ROM upgrade <czyli zmiana ROMu w A701> (by OKI) i opis R024
« : Styczeń 11, 2007, 14:44:02 »

Ponieważ często padają o to pytania, przetłumaczyłem absolutnie bezpieczną i sprawdzoną (przeze mnie z 10 razy) instrukcję zmiany ROMu w A701, dodając do niej tu i ówdzie własne przemyślenia. Oto ona (link do mirroru z plikami będzie na końcu): - {tutaj moje sprostowanie - linki podane w tym poście nie działają więc podam te z których ja korzystałem w 2013 roku}.
   1. Ściągnij USB ROM updater tool (plik nazywa się ScoterRomUpdate-R01). {Na razie aktualna strona}

                        Zalazłem na Chomiku - http://chomikuj*pl/amigo3171/!e2!96!baWindows+Mobile/ROMy+do+Mio+A701
w miejsce jednej * (gwiazdki) wstaw jedną . (kropkę) w dalszej części adresu w miejsce dwóch ! (wykrzykników) wstaw dwie * (gwiazdki).   :ok:


   2. Odłącz swojego MIO od PC.
   3. Wyłącz USB w Active Sync {w W7 jest to Centrum Obsługi Urządzeń z Systemem Windows Mobile i ja będę nazywał go w skrócie COUzSWM} na PC poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonę w trayu, wybranie <Ustawienia połaczenia> a następnie "odhaczenie" <Zezwalaj na połączenia USB> {w COUzSWM jest również ptaszek do połączenia z portem COM - zostawiłem ptaszka w spokoju}  :D (Nie zapomnij włączyć tego po zakończeniu całej operacji). Potwierdzenie zrobienia tego uzyskasz, kiedy na tej ikonie pojawi się biały krzyżyk na czerwonym tle. {Ja tam nie widziałem krzyżyka - na panelu COUzSWM (po lewej, na dole) blade kółko z ukośną kreską powiadamiające o braku połączenia}
   4. Zrób Hard Reset (instrukcja HR: na wyłączonym pockecie przytrzymujesz jednocześnie klawisz ściszania i czerwoną słuchawkę, aż MIO zadrży z ekstazy; {poczekałem aż skończy drżeć}  potem puszczasz i gotowe, potem już tylko przechodzisz procedurę konfiguracji, {w moim przypadku kalibrowałem "szybę", ustawiałem strefę czasową, datę i zegar a po zaplanowanym restarcie instalował się język polski (po wybraniu) i ponowny restart}  ale nie jest to ważne, bo zaraz zmieniasz cały system ;-) ), po czym wyłącz swojego MIO.
   5. Wejdź do menu bootloadera na jeden z dwóch sposobów:
a. poprzez naciśnięcie i przytrzymanie jednoczesne przycisków zgłaśniania + dżojstika (kółko) w dół, a następnie krótkie przyciśnięcie i puszczenie czerwonej słuchawki,{dosłownie na jedno przyciśnięcie - mrugnie na fioletowo leda na górze PDA} w czasie gdy dwa pozostałe są cały czas wciśnięte {to kółko czasem różnie łapie dlatego rusz delikatnie pazurem w prawo, lewo cały czas w dolnej pozycji}. Puść pozostałe dwa przyciski, gdy menu się pojawi.
b. operacja wyglądająca identycznie, z tym, że zamiast czerwonej słuchawki używamy dziurki soft reset {dziurka bardzo istotna w dalszej części wgrywania (prawy bok na górze - grawerowany napis - RESET}.

Teraz jest moment by deko inaczej postąpić niż to wskazał 6nt (ot, czasy się zmieniły)

Na podstawie tego wpisu http://www.modaco.com/topic/252977-ruu-on-vista-it-can-be-done-the-ultimate-guide/ odnoszącego się do VISTY działałem na moim W7.

Na pewno super to sobie przetłumaczycie i wdrożycie, ale ja (tak na wszelki wypadek) napiszę jak to zrobiłem.

...

Cytuj
Before starting: Your device needs to be connected to the PC, and in BOOTLOADER mode.

Step 1 of 16: Extract this zip file to a memorable location on your machine (e.g. the desktop). This is the Activesync 4.5 RTM USB driver.

Czyli podłączyć przez USB naszego dziadka do PC (pamiętamy, że w COUzSWM mamy odhaczone połączenie przez USB i tak ma pozostać) i wejść na wskazane wyżej sposoby do bootloadera. Po wejściu nic więcej nie robimy na razie. Odkładamy PDA na bok.
Według autora należy ściągnąć plik VistaRUU.zip . Jest tam gorący link, ale kiruje na płatną stronę. To nie dla nas.  :grin:
Ja wklepałem w wujka Google VistaRUU.zip i wybrałem ten oto sposób:

http://www.filestube.com/query.html?q=vista.ruu&select=All

tu pobrałem vista.ruu [Full DOWNLOAD], stworzyłem folder VistaRuu na pulpicie i tam go wypakowałem.


Cytuj
Step 2 of 16: Run 'Windows Mobile Device Center', and click 'Connection Settings'.


Step 3 of 16:  Uncheck the 'Allow USB Connections' box, and select 'OK'.

Te dwa kroki, czyli włączenie Centrum Obsługi Urządzeń z Systemem Windows Mobile (COUzSWM) i blokada połączenia przez USB, możemy sobie darować bo mamy je już zaliczone. Chyba, że nie, to jest to oststni moment na dokonanie tego.

Cytuj
Step 4 of 16: Run 'Services' by clicking the Start Orb and typing 'Services', and ensure the 'Windows Mobile-based connectivity' and Windows Mobile 2003-based connectivity' services are started. If they are not, click the service name and press the 'play' button on the top bar.

Musimy teraz sprawdzić czy usługi: - Łączność urządzeń z systemem Windows Mobile,
                                                        - Łączność urządzeń z systemem Windows Mobile 2003
są uruchomione (kolumna Stan->Uruchomiono). Jeżeli tak nie jest trzeba je włączyć poprzez prawoklik PPM->Uruchom.

aaaa... najprostrze wejście do Usług. PPM na jakimkolwiek napisie (ikonie) Komputer->Zarządzaj->Usługi i aplikacje->Usługi.

Cytuj
Step 5 of 16: Load 'Device Manager' by clicking the Start Orb and typing 'Device Manager'. Expand the 'Mobile devices' section and click the 'HTC USB Sync' (or similarly named) item.

Pozostajemy w Zarządzaniu komputerem tyle że klikamy teraz LPM na Menedżer urządzeń. Szukamy (powinno być w dolnej części listy) Urządzenia przenośne->Wasza nazwa PDA

Cytuj
Step 6 of 16: Click the 'Action' menu and select 'Update Driver Software'.

PPM->Akualizuj oprogramowanie sterownika

Cytuj
Step 7 of 16: Click 'Browse my computer for driver software'.

Pokaże się Kreator aktualizacji sterowników a w nim dwie opcje szukania sterów. Wybieramy dolną "Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika. Odszukaj i zainstaluj oprogramowanie serownika ręcznie."

Cytuj
Step 8 of 16: Click 'Let me pick from a list of device drivers on my computer'.

Step 9 of 16: Click 'Have Disk'.

Step 10 of 16: Click 'Browse', and browse to the location where you extracted the ZIP file in Step 1.

Klikając na "Przeglądaj ustaw ścieżkę poszukiwań na C:\Users\Wasz komp\Desktop\VistaRUU oraz klepnij w "Pozwól mi wybrać z listy sterowników urządzeń na moim komputerze".

Należy podświetlić "Windows Mobile - based device"->Dalej


Cytuj
Step 11 of 16: Double click 'wceusbsh.inf'.

Step 12 of 16: Select 'HTC USB Sync' from the list, and click 'Next'.


Podwójne LPM na plik wceusbsh.inf . Tylko na ten jeden. Tam są dwa. O drugim specjalnie nie wspominam.


Cytuj
Step 13 of 16: Wait while your driver is installed.

Nie wiem co to znaczy  :) :wink: :ok: :D :E :grin:


Cytuj
Step 14 of 16: Run 'Task Manager' by clicking the Start Orb and typing 'taskmgr'. Then find the 'WMDC.EXE' item, and click 'End Process'.


Należy teraz wleźć w procesy. Nie będę się tu wymądrzał z PowerShellem. Ci co znją go to i tak bezemnie sobie poradzą. Dla innych proponuję zainstalować Process Explorer, choćby stąd:

http://pliki.onet.pl/Process.Explorer,Optymalizacja.systemu,Windows,11814.html

Gdy już mamy wgląd w Procesy szukamy WMDC.EXE klikamy na niego i "Zakończ proces"


Cytuj
Step 15 of 16: Install your update! Everything should now run fine! You just need to bear in mind the final step when you want to start syncing normally again...

Teraz jesteśmy gotowi na prawidłową instalację ROM-u przy pomocy Scooter Update.


Pamiętamy, że trzymamy PDA na boku z widokiem na pierwszą stronę Bootloadera. Tak niech zostanie.

Odłączyć USB od PC.

Cytuj
6. W menu bootloadera wybierz (nawigacja kółkiem i środkowym przyciskiem): FlashROM Upgrade > CE img with USB {u mnie jest CE img by USB ale ważne jest byś po przejściu nic więcej nie wciskał}
   7. {DOPIERO TERAZ PODŁĄCZ USB}  Połącz MIO z PC kablem USB i poczekaj, aż na ekranie PDA pojawi się informacja "waiting for image" (zajmuje to kilka sekund).
   8. Na PCcie uruchom ROM updater i naciśnij OK.
   9. W uruchomionym narzędziu wybierz jako image file 1 ROM, który wybrałeś(łaś), {ja wybrałem WM6.5-PLK-23037.RC.TIT}  naciśnij OK. Następnie nie dotykaj MIO aż zobaczysz na nim napis "reset your device". Zobaczysz po kolei proces ładowania obrazu do pamięci, proces flaszowania oraz przeliczania sumy kontrolnej. To potrwa łącznie zaledwie kilka minut.
  10. Jak pojawi się napis "reset your device" na ekranie MIO, odłącz go od USB, zamknij w PC ROM updater tool i zrób soft reset.{Pamiętacie dziurka na prawym boku}  :O~
  11. Po pierwszym uruchomieniu KONIECZNIE zrób hard reset, aby usunąć śmieciowate pozostałości po starym ROMie, które nie zawsze znikają przy flashowaniu. To pozwoli Ci uniknąć wielu problemów z źle działającymi opcjami, programami itp.
  12. Gdy skończysz, włącz opcję USB w COUzSWM, zgodnie z p. 3 (oczywiście wówczas zaznacz to odznaczone wcześniej pole).
  13. Ciesz się nowym ROMem, oby jego najgorsze chwile były lepsze niż najlepsze chwile poprzedniego.

 :ok:

P.S.

Powalczę z wgraniem Destinatora 9 + nowe mapy. Może się uda, a może ktoś podpowie.  :)

Odp: Jak wgrać ROM do dziadka A701 - kompilacja
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 29, 2013, 15:54:14 »
Ponownie witam!

Ciąg dalszy moich perypetii z dziadkiem.
Otóż. Nie ma najmniejszego sensu korzystać z Destinatora (w tym momencie - 2013 rok). Najnowsze mapy, bo przecież o to mi chodziło, to rok 2009. Oczywiście brak nowych autostrad, dróg, poi itd.

Postąpiłem inaczej o czym piszę na tym forum my+navia.pl/viewtopic.php?p=401846#401846 (by skopiować poprawnie link z plusa zrób minus bo tutejszych boli konkurencja, pewnie i to jest przyczynkiem upadku) ponieważ mam wrażenie, że tutejsze już się wypaliło. Szkoda.  :cry: Szczególnie brak mi kontaktu z mistrzem elMInStER (Ostatnio aktywny: Marzec 22, 2013, 11:23:06). Mam nadzieję, że wszystko OK.

Będę zaglądał tutaj od czasu do czasu. Ot, pokucharzę trochę  :wink: Z miłą chęcią przeczytam cokolwiek na temat dalszych prac nad MIO A701.

Powodzenia  :ok:
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 29, 2013, 16:02:47 wysłana przez kirijos »