Miałem okazję przejechać kilka tras w Warszawie z nową wersją 2.5. Wrażenia są takie sobie. Rzeczywiście powiększone ikony ułatwiają operowanie programem. Poprawki graficzne, kosmetyczne raczej, wychodzą nieźle producentowi. Jednakże, jeśli chodzi o poprawki rzeczywiście istotne, czyli w samej nawigacji, to Imagis działa jak marny parkieciarz - tutaj klepkę wciśnie, tam mu wyskoczy. Nadal widać głęboką niechęć do testowania własnych produkcji w praktyce. Ciągle mam nadzieję, że wersja 3.0 będzie miała całkiem nowy engine, a nie poprawiany stary, bo jeśli to będzie engine z wersji 2.x to szykuje się porażka.
Teraz kilka konkretów:
- poprawiono częściowo problem niewłaściwych komunikatów po zjechaniu z trasy, gdzie program podawał komendy komunikacyjne w miarę oddalania się od pierwotnej trasy tak jakby samochód jechał do tyłu ("skręt w prawo", potem "za 200 skręt w prawo", potem "za 500m skręt w prawo" itd.). Obecnie zwykle pada komenda do zawrócenia i po dość krótkim czasie następuje rekalkulacja. Pozostał problem śladu wyznaczonej trasy ciągnącego się za ikoną pojazdu dopóki rekalkulacja nie nastąpi, jakkolwiek trwa to chyba krócej.
- pojawił się błąd polegający na jąkaniu się i wielokrotnym powtarzaniu komendy lub jej części
- pojawiły się sytuacje, gdzie po zjechaniu z trasy następuje seria szybko po sobie wypowiedzianych i sprzecznych ze sobą komend (zauważyłem sytuacje gdzie zostało wygenerowane nawet między 3 a 5 komend)
- pozostał problem polegający na tym, że po zjechaniu z trasy wyznaczonej i pojechaniu inną trasą, zanim nastąpi rekalkulacja program opowiada o kilku kolejnych manewrach ze starej trasy, mimo że jadę już inną
- przytrafiło mi się zawieszenie interfejsu graficznego i nawigacji w trakcie jazdy - ikona stanęła w miejscu, komunikaty przestały się pojawiać. Wyłączenie i włączenie pocketa bez wychodzenia z programu pomogło. Nie zdarzyło mi się to wcześniej z MapaMap.
Wygląda, że rozwój MapaMap jest bardziej marketingowy niż rzeczywisty, są produkowane aktualizacje dosć często, ale niewiele rzeczywistej wartości każda z nich wnosi. Należy zauważyć, że aktualizacje map wystąpiły do tej pory tylko raz, przy zmianie wersji z 1.x na 2.x, a zgłoszony przeze mnie błąd ignorowania Placu Zawiszy w Warszawie jako ronda, którym w rzeczywistości jest, pokutuje nadal. Dalej uważam, że w momencie, gdy konkurencja będzie w posiadaniu dobrych map Polski, ten produkt, niestety, nie wytrzyma na rynku.