M800 - Instrukcja Demontażu krok, po kroku ze zdjęciami

  • 11 Odpowiedzi
  • 15549 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Elektron1000

  • 33
  • Sprzęt: ETEN Glofiish M800
M800 - Instrukcja Demontażu krok, po kroku ze zdjęciami
« dnia: Wrzesień 07, 2008, 01:30:47 »
Witam.

Korzystając z chwili wolnego czasu postanowiłem rozebrać mojego M800. Przyczyn podjęcia takiej decyzji było kilka, między innymi blokujące się styki gniazda słuchawkowego (kilkukrotnie zdarzyło mi się, że po odłączeniu słuchawek styki pozostawały zablokowane nie przełączając się na głośnik) oraz oczywiście czysta ciekawość aby sprawdzić co też oni tam napakowali i czy nie da się tego jakoś rozbudować. Ponieważ nigdzie nie mogłem znaleźć poszukiwanych informacji i akurat miałem pod ręką aparat powstał niniejszy poradnik. Mam nadzieję, że komuś się przyda.

Przed rozebraniem

A więc zaczynamy

1. Pierwszą rzeczą którą trzeba zrobić jest przygotowanie miejsca pracy oraz potrzebnych narzędzi. Należy pamiętać, że elektronika urządzeń tego typu jest bardzo delikatna i wrażliwa na ładunki elektrostatyczne dla tego też należy zachować ostrożność i podjąć stosowne środki bezpieczeństwa.
:!:Nie odpowiadam za ewentualne szkody powstałe w skutek postępowania według poniższej instrukcji. Robisz to na własną odpowiedzialność, jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy i zdolności manualnych nie podejmuj się samodzielnej rozbiórki. Lepiej udaj się do wyspecjalizowanego serwisu :!:. O tym, że miejsce pracy powinno być dobrze oświetlone chyba przypominać nie muszę  :)

Potrzebne narzędzia:
- cieniutki wkrętak płaski (jak najmniejszy, najlepiej z kompletu "zegarmistrzowskiego")
- śrubokręt torx 6

2. Zaczynamy od zdjęcia pokrywy baterii oraz wyjęcia rysika, następnie wyjmujemy baterię B1 oraz kartę sim (gniazdo karty sim G1 jest na tyle głęboko, że spokojnie mieszą się tam 4 karty jedna w gnieździe i trzy na nim. Fajnie by było, gdyby dało się uruchomić jakiegoś dual sima).

Widok po zdjęciu pokrywy baterii

Po wyjęciu baterii widzimy pod nią ciekawe złącze (najprawdopodobniej diagnostyczne)


3. Zdjęcie osłony aparatu O1 rozpoczynamy od zatrzasku Z4. Naciskając na osłonę w punktach N1, N2 i N3 w kierunku gniazda G1 płaskim wkrętaczkiem delikatnie podważamy dolną część osłony w punkcie N5. Aby nie wyłamać zatrzasku możemy sobie pomóc ściskając osłonę po bokach w punktach N4 i N6, odhaczymy w ten sposób jednocześnie zatrzaski Z5 i Z9. Osłony nie należy podważać zbyt mocno, bo może spowodować to uszkodzenie lub wyłamanie górnych zatrzasków Z6, Z7 i Z8. Gdy dolna część osłony jest już odhaczona, ponownie stosujemy nacisk w kierunku gniazda G1 na punkty N1, N2 i N3 uwalniając zatrzaski Z6, Z7 i Z8.

Osłona aparatu zdjęta. Tu widać, że P2 mam zablokowany przed przypadkowym rozwarciem.

4. Po zdjęciu osłony O1 mamy dostęp do śrubek T1-T4 które odkręcamy torxem 6. Ponieważ mój sprzęt był nowy musiałem go "rozdziewiczyć" przebijając naklejkę "void" na śrubce T1, co przedstawiają kolejne zdjęcia. Gdy wszystkie śrubki mamy już odkręcone, przystępujemy do zdjęcia elementu obudowy O2. Najłatwiej zacząć od rogu, w którym znajduje się aparat. Delikatnie paznokciem lub wkrętaczkiem podważamy element O2 w okolicy włącznika P1, tworząc szczelinę Sz1. Następnie naciskając na punkty N7 (na środku między szczelinami Z6' i Z7') i N8 ( nad szczeliną diody D1) odhaczamy zatrzaski Z10 i Z11. Teraz płaskim wkrętaczkiem odhaczamy kolejno zatrzaski Z1, Z2 i Z3 znajdujące się w  małych bocznych szczelinkach. Po ich odhaczeniu uwolnimy cały bok z napisem glofiish. Teraz naciskając w punkcie N9 (nad logo USB) i N10 (między szczeliną mikrofonu a gniazdem microSD) odhaczamy zatrzaski Z12 i Z13. Pozostały bok bardzo łatwo zejdzie sam. Element O2 obudowy mamy zdjęty.  :grin:

Rozkręcanie

M800 Rozdziewiczony  :grin:

Podważanie elementu O2

Odhaczanie górnych zatrzasków

Odhaczanie bocznych zatrzasków Z1-Z3

Uwolniony bok elementu O2

Odhaczenie dolnych zatrzasków

Element O2 zdemontowany

Głośniczek i silniczek od wibracji

Wygląd telefonu po zdjęciu fragmentu obudowy O2

5. Do wyjęcia płytki nie potrzeba żadnych narzędzi, ponieważ nie jest ona dodatkowo przykręcana. Należy jednak zachować ostrożność aby przy jej wyjmowaniu nie uszkodzić taśmy złącza Zl3 wpinanej do gniazda G7. Wyjęcie płytki wykonujemy stawiając ją do pionu od strony złącza Zl3, najpierw odchylamy płytkę tylko troszkę tak, aby móc odłączyć złącze Zl3 od gniazda G7 a po rozłączeniu stawiamy ją całkiem do pionu. Wykonanie tej operacji w inny sposób (na przykład próba wyjęcia płytki od strony klawiatury) może doprowadzić do wyłamania gniazda zestawu słuchawkowego G2, lub uszkodzenia obudowy w miejscu tego gniazda.


Płytka wyjęta z obudowy      Zdjęcie 01                      Zdjęcie 02                      Zdjęcie 03                      Zdjęcie 04

Zdjęcie 05                             Zdjęcie 06

Wykaz oznaczeń na zdjęciach:

A1 - Aparat                  ANT1 - Ant. GPS            ANT2 - Ant. WiFi           ANT3 - Ant. GSM
B1 - Bateria                 B2 - Bateria podtrzym.  D1 - Dioda flesha         D2 - Dioda Caps
D3 - Dioda Fn              E1 - Ekran 1                  E2 - Ekran 2                 E3 - Ekran 3
E4 - Ekran 4                G1 - Gn. SIM                  G2 - Gn. zest. słuch.    G3 - Gn. USB
G4 - Gniazdo microSD  G5 - Gn. zew. WiFi        G6 - Gn. zew. GSM       G7 - Gn. Złą. Zl3
Gl1 - Głośnik                KEY1 - Klaw. QWERTY   MIC - Mikrofon              N1 - Punkt nacisku
N2 - Punkt nacisku      N3 - Punkt nacisku        N4 - Punkt nacisku       N5 - Punkt nacisku
N6 - Punkt nacisku      N7 - Punkt nacisku        N8 - Punkt nacisku       N9 - Punkt nacisku
N10 - Punkt nacisku    O1 - Osłona aparatu     O2 - Elemęt obudowy  P1 - Power
P2 - Czujnik otwarcia  P3 - Włącznik migawki  P4-P6 - Rec,-,+             P7 - Reset
S1 - Styki Ant. WiFi      S2 - Styki Ant. GSM       S3 - Styki głośnika       Sz1 - Szczelina
T1 - Śrubka                 T2 - Śrubka                   T3 - Śrubka                  T4 - Śrubka
WIB - Silnik wibracji     Z1 - Zatrzask               Z2 - Zatrzask               Z3 - Zatrzask
Z4 - Zatrzask              Z4' - Otwór zat. Z4       Z5 - Zatrzask               Z6 - zatrzask
Z6' - Otwór zat. Z6     Z7 - Zatrzask                Z7' - Otwór zat. Z7      Z8 - Zatrzask   
Z9 - Zatrzask              Z10 - Zatrzask              Z11 - Zatrzask            Z12 - Zatrzask
Z13 - Zatrzask            Zl1 - Złącze baterii        Zl2 - Złącze serwis.     Zl3 - Złącze gniazda G7

Przydatne linki:

http://www.sirf.com/products/gps_chip5.html
http://www.skyworksinc.com/
http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/products/mobilesoc/Products_ApplicationProcessor.html
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2008, 10:06:34 wysłana przez Elektron1000 »

*

Offline lukaszl

  • *
  • 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Eten M800 + Boge ROM 303
Odp: M800 - Instrukcja Demontażu krok, po kroku ze zdjęciami
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 07, 2008, 10:28:45 »
Świetna robota;)

Ale teraz to jestem conajmniej zły na Etena... na kij zakryte gniazdo zewnętrzne do WiFi
Eten M800 + Boge ROM 303
Pozdrawiam,
Łukasz

*

Offline Barabas

  • 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: ETEN M800 Rom 316 karta 16GB
Odp: M800 - Instrukcja Demontażu krok, po kroku ze zdjęciami
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 07, 2008, 12:22:59 »
 :ok: :ok: :ok: Piękna sprawa czekałem bałem sie za to zabrać. Porostu jesteś wielki. Serdeczne dzięki raz jeszcze.

*

Offline BliSki

  • *****
  • 1059
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: M700
Odp: M800 - Instrukcja Demontażu krok, po kroku ze zdjęciami
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 08, 2008, 14:36:46 »
Dodałem linka do tego wątku do głównego FAQ Etena.
Świetna robota :ok:
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Znajdziesz mnie także na: http://forum-laptopy.info.pl/
Sygnatura zatwierdzona przez administrację.

*

Offline Elektron1000

  • 33
  • Sprzęt: ETEN Glofiish M800
Odp: M800 - Instrukcja Demontażu krok, po kroku ze zdjęciami
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 09, 2008, 00:46:10 »
 :oops: Dziękuję za uznanie. Przygotowanie tego zajęło mi trochę czasu, który mogłem wykorzystać zupełnie inaczej więc tym bardziej jest mi miło. Korzystając z okazji chciałbym jednocześnie prosić wszystkich forumowiczów którzy będą czytać ten poradnik o propozycje zmian i aktualizacji (oraz wskazywanie ewentualnych błędów, bo z tym też nigdy nie wiadomo) i umieszczanie ich w tym wątku lub wysyłanie do mnie, a ja już zajmę się resztą.

Jeszcze raz dziękuję za pozytywną reakcję i pozdrawiam.

*

Offline Microsoft Warrior

  • ***
  • 310
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC BRAVO 2.1
Odp: M800 - Instrukcja Demontażu krok, po kroku ze zdjęciami
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 09, 2008, 20:40:13 »
Elektron1000
thx :ok:

*

Offline ninik

  • **
  • 113
    • http://www.dominik.chmaj.net
Odp: M800 - Instrukcja Demontażu krok, po kroku ze zdjęciami
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 07, 2008, 02:18:23 »
Dobrze opisana instrukcja :)
Jeśli ktoś chce się dostać do ekranu w tym modelu musi niestety zdemontować cały tył czyli dodatkowo to co kolega - wyjąć całą elektronikę - w szynach jest taśma która szybciutko ładnie odchodzi bez problemu zostaje więc ta "mosiężna szyna" - tam są dwie śrubki. Po ich wykręceniu mamy sam ekran z wystającą taśmą. teraz widzimy cztery torxy - czyli o dwa więcej niż gdy skręcony telefon ma odsunięty ekran. Trzeba je wykręcić i mamy teraz walkę z zawiasami, których jest z tego co pamiętam osiem - trzeba wyczuć śrubokrętem. Potem można otworzyć przód i dostać się do ekranu, trochę poklejony jest od tyłu taśmami ale ok. Digitizer przyklejony jest do LCD jeśli ktoś o to pytałby, razem z nim obok kamerka, no i moduł z przyciskami.
To wszystko - niestety nie mam zdjęć, więc musicie wierzyć na słowo :) Po naprawę digitizera polecam PW do Payerosa lub Łukasza z Szym-techu :)

*

Offline Elektron1000

  • 33
  • Sprzęt: ETEN Glofiish M800
Odp: M800 - Instrukcja Demontażu krok, po kroku ze zdjęciami
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 21, 2008, 19:31:04 »
Witam.

Na nieszczęście dla mnie, a na szczęście dla was ;) uległem wypadkowi w pracy i leżę z połamaną nogą w domu.
pozwoli mi to na aktualizację instrukcji i drobną jej modyfikację aby była bardziej czytelna. Dodane zostaną również zdjęcia demontażu wyświetlacza które posiadam, lecz z braku czasu ich nie dodałem. No cóż czasu teraz będę miał sporo :)

*

Offline BliSki

  • *****
  • 1059
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: M700
Odp: M800 - Instrukcja Demontażu krok, po kroku ze zdjęciami
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 21, 2008, 20:14:21 »
pozwoli mi to na aktualizację instrukcji i drobną jej modyfikację aby była bardziej czytelna.

Czekamy zatem na poprawki i aktualizację.
Oraz życzymy dużo zdrowia.

Jak zaktualizujesz, to napisz w tym wątku abyśmy przeczytali nową wersję jak będzie gotowa.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Znajdziesz mnie także na: http://forum-laptopy.info.pl/
Sygnatura zatwierdzona przez administrację.

Odp: M800 - Instrukcja Demontażu krok, po kroku ze zdjęciami
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 22, 2008, 11:08:32 »
Super..super  :ok: szczególnie w kwestii wspomnianego przez Ciebie problemu z przełączaniem ze słuchawek na głośnik. Mam to samo i do tej pory nie wiedziałem w czym tkwi problem :) W związku z tym mam prośbę: mógłbyś napisać co za styki się blokują i jak je odblokować (najlepiej tak żeby ten efekt juz się nie powtarzał) Pozdrawiam  :smile:

*

Offline BliSki

  • *****
  • 1059
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: M700
Odp: M800 - Instrukcja Demontażu krok, po kroku ze zdjęciami
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 22, 2008, 15:30:54 »
w kwestii wspomnianego przez Ciebie problemu z przełączaniem ze słuchawek na głośnik [...] mógłbyś napisać co za styki się blokują i jak je odblokować (najlepiej tak żeby ten efekt juz się nie powtarzał) Pozdrawiam  :smile:
Jest to opisane w innym wątku i jest do niego na 99% link w FAQ.
http://pdaclub.pl/forum/index.php?topic=98655.0
Napisane: Październik 22, 2008, 15:29:40
W sekcji:
Typowe uszkodzenia
- Jak sobie radzić z uszkodzonym gniazdem słuchawkowym
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2008, 15:38:12 wysłana przez BliSki »
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Znajdziesz mnie także na: http://forum-laptopy.info.pl/
Sygnatura zatwierdzona przez administrację.

*

Offline ninik

  • **
  • 113
    • http://www.dominik.chmaj.net
Odp: M800 - Instrukcja Demontażu krok, po kroku ze zdjęciami
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 04, 2008, 14:10:08 »
Czy ktoś z was próbował jakoś modować antenkę w tym urządzeniu? Zasięg GSM mi nie odpowiada, jest jakieś 2 razy gorszy od motorolki, którą mam. Po zdjęciu klapki, przy kamerce widzę piny, które pewnie pełnią rolę anteny. Niestety na temacie się nie znam, ale można by tu jakoś dać coś lepszego bez wątpienia. ktoś ma jakiś pomysł?