ETEN M 700 jako modem Blue Connect?

  • 23 Odpowiedzi
  • 6795 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline maxvonmad

  • 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: ETEN M 700
ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« dnia: Listopad 13, 2008, 09:43:10 »
Witam,

Od 2 lat używam etenka jako palmtopa, gpsu i okazjonalnie do skypowania i sprawdzania poczty w trybie wifi. Ponieważ zmieniłem laptopa na nowy z kartą express, nie mogę korzystać z blueconnecta (karta na PCMCIA). Wolałbym nie wydawać 250 złotych na nieporęczną przejściówkę a już na pewno nie ponad 500 na nowy modem. Kiedyś słyszałem, że dałoby się odpalić blueconnecta na telefonie z modemem GSM/UMTS/EDGE. O ile rozumiem M700 ma taki modem wbudowany. Niestety zupełnie nie potrafię skonfigurować połączenia.
Etena podłączam zarówno za pomocą BT jak i kabla. W obydwu przypadkach oprogramowanie Blue Connect'a nie wykrywa modemu.
Czy wystarczy Active Sync do połączenia, czy są jakieś specjalne programy?

Z góry dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam,
Max
Per Aspera ad Astra

*

Offline BliSki

  • *****
  • 1059
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: M700
Odp: ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 13, 2008, 11:08:43 »
Maxvonmad zobacz do >FAQ> jest tam kilka linków do wątków opisujących jak połączyć Etena po BT lub WiFi do kompa. Może to Cię zainteresuje.
Co do ActiveSync, to nie korzystałem w tę stronę z połączenia tylko odwrotnie, więc tu nie doradzę.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Znajdziesz mnie także na: http://forum-laptopy.info.pl/
Sygnatura zatwierdzona przez administrację.

*

Offline maxvonmad

  • 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: ETEN M 700
Odp: ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 13, 2008, 12:12:23 »
Maxvonmad zobacz do >FAQ> jest tam kilka linków do wątków opisujących jak połączyć Etena po BT lub WiFi do kompa. Może to Cię zainteresuje.
Co do ActiveSync, to nie korzystałem w tę stronę z połączenia tylko odwrotnie, więc tu nie doradzę.

O, dziękuję. Jakoś zaginęło mi to w potoku innych informacji. Dopiero co zapoznaję się z tym forum.
Zaraz przysiądę nad konfiguracją.
Pozdrawiam
Per Aspera ad Astra

*

Offline BliSki

  • *****
  • 1059
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: M700
Odp: ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 13, 2008, 12:25:30 »
Zaraz przysiądę nad konfiguracją.
Zatem czekamy na informacje czy się udało :)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Znajdziesz mnie także na: http://forum-laptopy.info.pl/
Sygnatura zatwierdzona przez administrację.

*

Offline maxvonmad

  • 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: ETEN M 700
Odp: ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 13, 2008, 16:20:06 »
Ok, pierwsze postępy   B)

Blue Connect został automatycznie wykryty przez Eten'a. Wystarczyło włożyć karte gsm i włączyć tryb gsm w connection managerze.
Wygląda na to że pin do BC trzeba bedzie przy każdym restarcie (w sumie tak jak w zwykłym telefonie), można tego dokonać w connection managerze.

U mnie elegancko wykazuje połączenie z EDGE. Strony ładują się raczej wolno ale przez WiFi też nigdy nie zachwycały. Chyba procek i grafa do surfowania za słaba. Poza tym nie upgrade'owalem jeszcze ROMu do 6.1

Teraz jedna kwestia, która mnie nurtuje - czy na pewno ERA traktuje to połączenie tak samo jak przez blueconnect managera po modemie na PCMCIA? Jeżeli pod koniec miesiąca okaże się, że przyszedł jakiś masakryczny rachunek to będzie lipa. Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenie w tym względzie proszę poinformować.

Teraz przede mną drugi etap - udostępnienie internetu laptopowi. Póki co bez efektów, na razie próbowałem przy pomocy WMWifiRouter, linki w FAQ Etenowym. Dopiero się zapoznaję z tym softem ale póki co nie udało mi się routera skonfigurować na etenie.

Za chwilę spróbuję przez Internet Sharing po kablu usb. O postępach poinformuję po obiedzie  :P
Per Aspera ad Astra

*

Offline BliSki

  • *****
  • 1059
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: M700
Odp: ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 13, 2008, 17:05:51 »
Teraz jedna kwestia, która mnie nurtuje - czy na pewno ERA traktuje to połączenie tak samo jak przez blueconnect managera po modemie na PCMCIA? Jeżeli pod koniec miesiąca okaże się, że przyszedł jakiś masakryczny rachunek to będzie lipa. Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenie w tym względzie proszę poinformować.
Jeżeli ustawienia masz takie, jakie ja podałem przy ręcznej konfiguracji w FAQ, to nie powinno być kłopotu. Gdyż pisałeś, że ustawiło Ci się to samoczynnie, wiec nie wiemy co się ustawiło.
Jako APN w BC powinno być: erainternet
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Znajdziesz mnie także na: http://forum-laptopy.info.pl/
Sygnatura zatwierdzona przez administrację.

*

Offline maxvonmad

  • 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: ETEN M 700
Odp: ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 13, 2008, 19:06:32 »
Teraz jedna kwestia, która mnie nurtuje - czy na pewno ERA traktuje to połączenie tak samo jak przez blueconnect managera po modemie na PCMCIA? Jeżeli pod koniec miesiąca okaże się, że przyszedł jakiś masakryczny rachunek to będzie lipa. Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenie w tym względzie proszę poinformować.
Jeżeli ustawienia masz takie, jakie ja podałem przy ręcznej konfiguracji w FAQ, to nie powinno być kłopotu. Gdyż pisałeś, że ustawiło Ci się to samoczynnie, wiec nie wiemy co się ustawiło.
Jako APN w BC powinno być: erainternet

Jest erainternet. Ufff.
Per Aspera ad Astra

*

Offline BliSki

  • *****
  • 1059
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: M700
Odp: ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 14, 2008, 00:14:39 »
Jest erainternet. Ufff.
Czyli powinno być  :ok:
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Znajdziesz mnie także na: http://forum-laptopy.info.pl/
Sygnatura zatwierdzona przez administrację.

*

Offline GurneyH

  • 49
  • Sprzęt: Eten M700, WM6; Nokia 6210 Navigator
Odp: ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 14, 2008, 09:20:03 »

Teraz jedna kwestia, która mnie nurtuje - czy na pewno ERA traktuje to połączenie tak samo jak przez blueconnect managera po modemie na PCMCIA? Jeżeli pod koniec miesiąca okaże się, że przyszedł jakiś masakryczny rachunek to będzie lipa. Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenie w tym względzie proszę poinformować.


Nie wiem jak w ofercie abonamentowej w Erze ale mam doświadczenia z TakTakiem, Orange Abonament i POP ... jak sie zalogujesz na swoje konto u operatora na www to widać ile srodków finansowych zostało i ile za co "zjadło"
Warto sprawdzić mimo wszystko żeby nie "przyszedł jakiś masakryczny rachunek "

PozdrawiamGH

*

Offline maxvonmad

  • 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: ETEN M 700
Odp: ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 14, 2008, 10:04:57 »

Teraz jedna kwestia, która mnie nurtuje - czy na pewno ERA traktuje to połączenie tak samo jak przez blueconnect managera po modemie na PCMCIA? Jeżeli pod koniec miesiąca okaże się, że przyszedł jakiś masakryczny rachunek to będzie lipa. Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenie w tym względzie proszę poinformować.


Nie wiem jak w ofercie abonamentowej w Erze ale mam doświadczenia z TakTakiem, Orange Abonament i POP ... jak sie zalogujesz na swoje konto u operatora na www to widać ile srodków finansowych zostało i ile za co "zjadło"
Warto sprawdzić mimo wszystko żeby nie "przyszedł jakiś masakryczny rachunek "

PozdrawiamGH

No tak ale to jest blueconnect firmowy w ofercie bez limitu przesyłu.
Ojciec dostał z pracy ale nie używa bo ma w domu stałke.
Nie bardzo wiem jak mógłby sprawdzić stan konta (jeśli w ogóle można mówić o jakimś koncie w tym wypadku).
Pozdrawiam,
Max
Per Aspera ad Astra

*

Offline maxvonmad

  • 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: ETEN M 700
Odp: ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 23, 2008, 15:07:09 »
Ok, raport po kilku dniach testów.

Miernik prędkości na www.speedtest.pl podał 95 kb/s czyli Blue Connesct łączy się przez GPRS, pomimo tego, że jestem w zasięgu EDGE/UMTS. Niestety wcześniej przy korzystaniu ze zwykłego modemu miałem podobne okresy "pływającego" zasięgu.

Sam fakt, że łącze jest wolne, nie byłby takim problemem, gdyby nie to, że jest bardzo niestabilny. Często strony nie doładowaują się w całości, często przeglądarka wyświetla błąd połaczenia i strona w ogóle się nie ładuje.

Test połączenia przez Skype wypada tak, że można bez problemów korzystać z opcji czatu i od biedy z rozmowy głosowej, natomiast czat wideo odpada. W trakcie połączenia widziałem niemal statyczny obraz rozmówcy, on nie widział obrazu w ogóle.

Natomiast najbardziej uciążliwym problemem jest gubienie połączenia z siecią GSM. Kilka razy w ciągu dnia, pomimo że zarówno PC jak i ETEN wykazują połączenie (przy użyciu Internet Sharing) oraz moduł GSM pokazuje pełen zasięg oraz aktywny przesył danych, nie ma dostępu do internetu. Próbowałem po kolei rozłączać połączenie USB PC-palmtop i niezależnie wyłaczać moduł GSM. Po kilkukrotnych próbach wykluczyłem problemy w komnikacji z PCetem, ponieważ w takim stanie nie jest możliwy również dostęp do internetu z poziomu przeglądarki palmtopa. Póki co, jedyna rada to soft reset.

Pytanie: czy jest to kwestia utraty połączenia i jest dostępny jakiś programik podtrzymujący połączenie? (przy korzystaniu z klasycznego modemu, nigdy mi się taki problem nie przytrafił).

Na obecnym etapie prób, muszę przyznać, że korzystanie z ETENa jako modemu Blue Connect można polecić tylko takim desperatom jak ja, zdecydowanie wygodniej korzystać z klasycznego modemu na PCMCIA lub Express. Zapewne dochodzi też do strat prędkości i stabilności łącza poprzez USB, które nie jest docelowo przeznaczone do tego typu przesyłu.

Proszę o ewentualne uwagi i może własne doświadczenia z podobnych przypadków, zwłaszcza przydałaby się rada dotycząca podtrzymywania połączenia.
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2008, 19:09:22 wysłana przez maxvonmad »
Per Aspera ad Astra

*

Offline BliSki

  • *****
  • 1059
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: M700
Odp: ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 23, 2008, 23:03:27 »
Sam fakt, że łącze jest wolne, nie byłby takim problemem, gdyby nie to, że jest bardzo niestabilny. Często strony nie doładowaują się w całości, często przeglądarka wyświetla błąd połaczenia i strona w ogóle się nie ładuje.
Czy takie same problemy były/są jak internet przeglądasz na samym Etenie?
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Znajdziesz mnie także na: http://forum-laptopy.info.pl/
Sygnatura zatwierdzona przez administrację.

*

Offline maxvonmad

  • 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: ETEN M 700
Odp: ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 23, 2008, 23:15:26 »
Sam fakt, że łącze jest wolne, nie byłby takim problemem, gdyby nie to, że jest bardzo niestabilny. Często strony nie doładowaują się w całości, często przeglądarka wyświetla błąd połaczenia i strona w ogóle się nie ładuje.
Czy takie same problemy były/są jak internet przeglądasz na samym Etenie?

Szczerze mówiąc to nie używałem Etena do przeglądania żadnych rozbudowanych stron, jedynie poczta i skype, na pewno nie do korzystania z forum, więc ciężko ocenić czy łącze było wtedy stabilne. Popróbuję trochę w wolnym czasie i zobaczymy. W ogóle uważam, że używanie M700 do przeglądania stron, nawet przy łączu DSL WiFi jest wyjątkowo niewygodne, korzystam tylko na lotniskach.
Per Aspera ad Astra

*

Offline BliSki

  • *****
  • 1059
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: M700
Odp: ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 24, 2008, 08:55:01 »
Szczerze mówiąc to nie używałem [...] więc ciężko ocenić czy łącze było wtedy stabilne. Popróbuję trochę w wolnym czasie i zobaczymy.
OK, sprawdź zatem i to da nam jakiś trop.

W ogóle uważam, że używanie M700 do przeglądania stron, nawet przy łączu DSL WiFi jest wyjątkowo niewygodne, korzystam tylko na lotniskach.
Tu bym polemizował. Ja często używam etena do przeglądania stron. Ale to już kwestia indywidualnych preferencji ;)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Znajdziesz mnie także na: http://forum-laptopy.info.pl/
Sygnatura zatwierdzona przez administrację.

*

Offline maxvonmad

  • 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: ETEN M 700
Odp: ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 24, 2008, 12:25:44 »
Ok, po paru godzinach :S przeglądania stron przy pomocy przeglądarek: IE oraz Skyfire muszę przyznać, że strony ładują się szybciej i w bardziej stabilny sposób. Oczywiste ograniczenia sposobu wyświetlania związane z rozdzielczością wyświetlacza nie wpływają na stabilność wczytywania stron. Nie stwierdziłem zawieszania się połączenia GSM, ale musiałbym korzystać z łącza nonstop przez kilka dni tak jak w przypadku laptopa, gdzie połączenie działa ok 20h dziennie. Niestety nie mam czasu na taką zabawę w przypadku palmtopa.

Próbowałem również użyć programu WMWiFi Router, żeby zastąpić połączenie kablowe, radiowym. W końcu udało mi się połączyć obydwie maszyny, niestety udostępnianie internetu nadal nie działa - obydwa "końce" kabla wykazują połączenie, natomiast strony się nie ładują (po połączeniu się w sieć Ad Hoc automatycznie uruchamia się Internet Sharing i pozostaje w trybie - niepołączony).

Co do wygody przeglądania stron, to całkiem nieźle to wychodziło pod Operą (moja ulubiona przeglądarka na PC), niestety skończyła mi się 30dniowa licencja. Może wykosztuję się te 20 euro albo zaczekam na Firefox'a Mobile.

Pozdrawiam
Per Aspera ad Astra

*

Offline BliSki

  • *****
  • 1059
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: M700
Odp: ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 25, 2008, 08:43:20 »
Próbowałem również użyć programu WMWiFi Router, żeby zastąpić połączenie kablowe, radiowym.
Właśnie miałem to zasugerować żeby sprawdzić, czy nie jest to problem w połączeniu z PC/notebookiem. Może spróbuj jeszcze za pomocą BT? Jak to zrobić powinno być w FAQ Etena.
Ponadto czy kabel USB masz oryginalny od Etena? Pamiętaj też, że to USB w tym modelu to tylko 1.1.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Znajdziesz mnie także na: http://forum-laptopy.info.pl/
Sygnatura zatwierdzona przez administrację.

*

Offline maxvonmad

  • 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: ETEN M 700
Odp: ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 25, 2008, 08:50:47 »
Próbowałem również użyć programu WMWiFi Router, żeby zastąpić połączenie kablowe, radiowym.
Właśnie miałem to zasugerować żeby sprawdzić, czy nie jest to problem w połączeniu z PC/notebookiem. Może spróbuj jeszcze za pomocą BT? Jak to zrobić powinno być w FAQ Etena.

Popróbuję z BT też, dzięki za radę. Do tej pory słyszałem, że BT z 3 opcji jest najwolniejszą, ale skoro M700 ma tylko USB 1.1 to może nie być to takie oczywiste.

Cytuj
Ponadto czy kabel USB masz oryginalny od Etena? Pamiętaj też, że to USB w tym modelu to tylko 1.1.


Kabel oryginalny, nie wiedziałem, że to USB 1.1, szczerze mówiąc szkoda, 2.0 chyba był już dostępny na rynku.
Per Aspera ad Astra

*

Offline BliSki

  • *****
  • 1059
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: M700
Odp: ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 25, 2008, 18:14:38 »
Kabel oryginalny, nie wiedziałem, że to USB 1.1, szczerze mówiąc szkoda, 2.0 chyba był już dostępny na rynku.
Niestety jest to 1.1. Zatem sprawdź na BT i powiedz nam tu o wyniku.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Znajdziesz mnie także na: http://forum-laptopy.info.pl/
Sygnatura zatwierdzona przez administrację.

*

Offline maxvonmad

  • 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: ETEN M 700
Odp: ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 10, 2008, 14:48:56 »
Połączenie przez USB jest coraz gorsze, często zawiesza się co pół godziny, na początku wystarczyło restartować raz, dwa razy dziennie. Teraz niemalże co chwila, czasem wystarczy rozłączyć i ponownie połączyć Internet Sharing, zazwyczaj trzeba robic soft reset.
Po raz kolejny spróbowałem połączyć się przez BT. Nadal nic. NAP (PAN) wykazuje nawiązanie połączenia (zarówno po stronie palmtopa jak i PC), jakość połączenia dobra, udostępnienie internetu na ETENie włączone dla BT. Wszystko powinno być pięknie. Niestety, pomimo tego, że PCet pinguje, ze strony ETENa wychodzi tylko kilkaset inicjujących pakietów (w granicach 500) i nic się dalej nie dzieje. Może problem dotyczy DNSów? Mam ustawione na auto.
Czy ktoś mógłby krok po kroku opisać jak udostępnić łącze internetowe z ETENa przez BT? Może popełniam po drodze jakiś głupi błąd.
Z góry dziękuję.

Na marginesie: podczas wszystkich prób ETEN bez problemu nawiązywał połączenie z internetem poprzez własną wyszukiwarkę, czyli nie problem z Blue Connect'em.
Per Aspera ad Astra

*

Offline maxvonmad

  • 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: ETEN M 700
Odp: ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 11, 2008, 18:49:18 »
Znalazłem również sposób jak połączyć się prze Blue Tooth Dial Up Networking (BT DUN): TUTAJ i użyłem ustwień podanych TUTAJ

Niestety w trakcie połączenia pojawia się błąd modemu 693. Nie do końca wiem, które ip podać w tym skrypcie: +CGDCONT=1,"IP","PUT YOUR APN HERE"
Próbowałem DNSy ERY ale zawsze to samo - błąd 693.

Chyba zostanę przy USB i zacznę odkładać na porządny modem...
Per Aspera ad Astra

*

Offline BliSki

  • *****
  • 1059
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: M700
Odp: ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 11, 2008, 21:37:58 »
Niestety w trakcie połączenia pojawia się błąd modemu 693. Nie do końca wiem, które ip podać w tym skrypcie: +CGDCONT=1,"IP","PUT YOUR APN HERE"
Przecież wyjaśnienie tego jest w > FAQ Etena < - w sekcji "Konfiguracja połączenia z internetem GPRS... ".
Podajesz tam "erainternet" lub dla tak-taka "erainternettt"
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2008, 21:44:31 wysłana przez BliSki »
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Znajdziesz mnie także na: http://forum-laptopy.info.pl/
Sygnatura zatwierdzona przez administrację.

*

Offline maxvonmad

  • 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: ETEN M 700
Odp: ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 12, 2008, 00:49:43 »
[...]
Przecież wyjaśnienie tego jest w > FAQ Etena < - w sekcji "Konfiguracja połączenia z internetem GPRS... ".
Podajesz tam "erainternet" lub dla tak-taka "erainternettt"

No właśnie, sam pogrubiłeś wyraz APN (wiem, że ma być erainternet), natomiast w tym skrypcie o jedną pozycję wcześcniej jest "IP". O to właśnie pytałem i nie wiem co tam wpisać. Dla innych operatorów jest podany adres www, dla Ery nie.

Pozdrawiam,
Max

EDIT:
Wycinam zbędny cytat. BliSki
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2008, 08:28:12 wysłana przez BliSki »
Per Aspera ad Astra

*

Offline BliSki

  • *****
  • 1059
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: M700
Odp: ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 12, 2008, 08:32:34 »
No właśnie, sam pogrubiłeś wyraz APN (wiem, że ma być erainternet), natomiast w tym skrypcie o jedną pozycję wcześcniej jest "IP". O to właśnie pytałem i nie wiem co tam wpisać.
Nic tam nie wpisujesz tylko zostawiasz tak jak jest czyli IP.

Zobacz jeszcze może to będzie pomocne dla Ciebie > KLIK <. Jest to co prawda konfiguracja zwykłego dial-up dla zwykłego PC lub laptopa, ale może rozwieje Twoje wątpliwości.
Napisane: Grudzień 12, 2008, 08:26:30
A co oznacza sam błąd 693, to nawet Microsoft nie podaje: http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc773153.aspx Chociaż to jest zbór dla Windows Server 2003, bo dla Windows Mobile się nie doszukałem.

EDIT:
Jeszcze jedno pytanie, pisałeś: "Znalazłem również sposób jak połączyć się prze Blue Tooth Dial Up Networking (BT DUN):" Czy udało Ci się Etena podłączyć tak, aby był widziany jako taki modem opisany przez Ciebie?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2008, 08:35:26 wysłana przez BliSki »
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Znajdziesz mnie także na: http://forum-laptopy.info.pl/
Sygnatura zatwierdzona przez administrację.

*

Offline maxvonmad

  • 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: ETEN M 700
Odp: ETEN M 700 jako modem Blue Connect?
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 12, 2008, 11:05:12 »
Jeszcze jedno pytanie, pisałeś: "Znalazłem również sposób jak połączyć się prze Blue Tooth Dial Up Networking (BT DUN):" Czy udało Ci się Etena podłączyć tak, aby był widziany jako taki modem opisany przez Ciebie?
Niestety nie, autor zamieszczonego przeze mnie linku twierdził, ze jest to możliwe. Wręcz twierdził, że jest to nietypowa zaleta ETEN'a, że pod Windows Mobile pozwala na obsługę DUN. Próbowałem z wieloma opcjami, m.in: wpisywanie hasła i użytkownika jako erainternet, pozostawianie obydwu pól niewypełnionych. Próbowałem również różnych konfiguracji portów: tak żeby port modemu blue tooth w laptopie był zgodny z portem odpowiednika w ETEN'ie. Za każdym razem wynik ten sam, modem BT laptopa wykazuje połączenie, w managerze BT jest widoczna usługa DUN dla Eten'a, w momencie połączenia wyskakuje błąd 693. Dzisiaj spróbuję wprowadzić ten skrypt z pozostawiony polem "IP", póki co to chyba ostatnia rzecz, która mi przychodzi do głowy.
Na marginesie: forum ETEN'a jest pełne postów dotyczących problemów z udostępnieniem połączenia internetowego. Większość pozostaje bez konstruktywnej odpowiedzi, pozostałe rozwiązania nie działają w moim przypadku.


UDAŁO SIĘ!!!!
Dziękuję BliSki!
Gdyby nie Twoje zainteresowanie tematem, dawno już bym te eksperymenty zarzucił.

Teraz po kolei podam ustawienia. W zasadzie wszystko należy wykonać tak jak w przepisie z forum ETEN'a. Jeszcze raz podam link TUTAJ.

Po polsku:

1) Uruchomić BT w ETEN'ie i ustawić opcję discoverable (znajdź mnie?)

2) Włączyć modem BT w palmtopie

3) W managerze BT sparować z ETEN'em, powinna się pojawić usługa Dial-Up Networking (DUN)

4)W panelu sterowania > managerze urządzeń > modemy > modem blue tooth > zakładka zaawansowane wprowadzić następujący skrypt:
+CGDCONT=1,"IP","APN"
W miejscu APN wpisujemy dla blueconnecta erainternet, APN'y dla innych operatorów podane TUTAJ
IP zostawiamy tak jak jest (dzięki BliSki).
Dodatkowo w opcjach zaawansowanych ustawieniach portu, ustawiłem tak jak podano na forum ETEN'a port 40, ale prawdopodobnie każdy nieużywany port będzie dobry. W razie problemów z połączeniem warto popróbować z różnymi ustawieniami portów.

5) Klikamy w managerze BT na laptopie ikonę połączenia DUN i zarówno w miejscu użytkownik jak i hasło pozostawiamy puste miejsce. a jako numer podajemy *99# a nie jak w powyższym linku *99***1#

6) Wciskamy wybierz numer i śmigamy.

7) Dodam jeszcze, że w ETEN'ie nie uruchamiamy żadnych specjalnych programów i usług (poza włączeniem samego BT). Zarówno Active Sync jak i Internet Sharing są niepotrzebne. Odłączyłem również kabel USB laptop-ETEN, możecie popróbować sami czy Active Sync zaburzy połączenie DUN czy, nie. Ja mam obecnie ETEN'a na kablu zasilającym.

Już teraz widzę, że strony ładują się znacznie szybciej, USB było typowym "bottle neck'iem" w moim połączeniu. Co do stabilności łączą to potrzeba czasu na testy. Jeżeli nic w tym wątku nie dodam, uznajcie, że wszystko działa jak należy i połączenie się nie zawiesza.

Mam nadzieję, że przetłumaczyłem z angielskiego wystarczająco czytelnie, w razie problemów proszę pisać.
Pozdrawiam,
Max


EDIT: pierwsza niespodzianka. Po klikunastu minutach korzystania z normalnie (nareszcie) działającego łącza, nagle wyłączył się moduł GSM w ETEN'ie. Próby włączenia go ponownie się nie powiodły. Soft reset, GSM działa, łączę DUN, połączone ale brak wymiany pakietów, strony się nie ładują. Jeszcze jeden soft reset, to samo. Postanowiłem zaatakować z innej strony i zrestartowałem laptopa, odpaliłem DUN i działa do tej pory. Nie mam pojęcia w czym był problem, ale mam szczerą nadzieję, że się nie powtórzy.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2008, 12:37:21 wysłana przez maxvonmad »
Per Aspera ad Astra