Przyspiesz swoja Spice

  • 10 Odpowiedzi
  • 9208 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline re_

  • *****
  • 4165
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Galaxy S2, Galaxy Tab 10,1", i5800, Nokia E6
Przyspiesz swoja Spice
« dnia: Wrzesień 08, 2010, 16:48:55 »
Co oferuje nam podmiana na EXT2?
-szybsze ladowanie systemu
-szybsze uruchamianie aplikacji zainstalowanych w urzadzeniu
-szybciej laduja sie wiadomosci/kontakty/wszystko co jest we wbudowanej pamieci

Jest to podmiana kernela na taki, ktory zmienia system plikow z RFS na EXT2. Po takiej podmiane oczywiscie nie dzieje sie nic zlego z np. app2sd.

Co jest wymagane?
przynajmniej 800MB wolnego na karcie pamieci. Oczywiscie na partycji fat32, czyli tej, na ktorej trzymacie swoje pliki, zdjecia, tapety i inne.
Przynajmniej 10 MB wolnej pamieci urzadzenia.

Co dalej?
Pobieramy te: http://www.sendspace.com/file/48hrxt  archiwum, wypakowujemy i mamy 5 nastepujacych pliczkow:
dwa, ktore przeniosa nam partycje data i system na EXT2:
data_ext2_update.zip
system_ext2_update.zip

oraz 3 pliczki "ratunkowe":
e2fsck.zip - ten uzywamy jesli urzadzenie wpadnie w boot loopa i zapetli sie samoresetowanie
i dwa "cofajace" cala operacje:
system_rfs_restore.zip
data_rfs_restore.zip

Gdy mamy juz wszystkie pliki to wrzucamy je do katalogu glownego karty pamieci, i instalujemy z poziomu recovery: data_ext2_update.zip  oraz system_ext2_update.zip w podanej kolejnosci, nie robiac rebootu pomiedzy instalacja jednego i drugiego.
Uwaga: te dwa pliki moga sie instalowac dosc dlugo, nawet do 15 minut. Po zakonczeniu- reboot.

Gdy cos pojdzie nie jak powinno:
z poziomu recovery instalujemy: e2fsck.zip. Jesli to nic nie da to robimy wipe i przywracamy backup, ktory nalezy wykonac wczesniej, z pliku .TAR.  Z poziomu recovery instalujemy: system_rfs_restore.zip oraz data_rfs_restore.zip i to powinno postawic nasza Spice na nogi. Pozniej mozna probowac jeszcze raz wrzucic sobie ta zamiane na EXT2.
U mnie poszlo gladko, Spica na Samdroidzie + FrozenEclair + ten bajer zyskala jakby dodatkowy oddech i chodzi plynniej. Linpack nie pokazal w zasadzie zadnych zmian, nadal ponad 9 MFLOPS, moze przeniesienie dalvika do pamieci urzadzenia by cos zmienilo. Ogolnie jednak polecam. Kernel posiada rowniez multi touch, gdyby to kogos interesowalo czy straci ta funkcjonalnosc.

Oryginalny watek: http://forum.samdroid.net/f9/i-o-performance-boost-migrate-your-spica-ext2-2218/

Pliczki pozwolilem sobie wrzucic na serwer, nie kazdy ma konto na forum Leshaka.

*

Offline lukasso007

  • 27
  • Sprzęt: Samsung Spica i Nokia n73
Odp: Przyspiesz swoja Spice
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 08, 2010, 17:04:23 »
To widze, że mam zajęcie na wieczór :D

*

Offline re_

  • *****
  • 4165
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Galaxy S2, Galaxy Tab 10,1", i5800, Nokia E6
Odp: Przyspiesz swoja Spice
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 08, 2010, 17:06:20 »
Raczej na jakies pol godzinki maksimum :)

*

Offline lukasso007

  • 27
  • Sprzęt: Samsung Spica i Nokia n73
Odp: Przyspiesz swoja Spice
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 08, 2010, 17:17:26 »
Tak też myślałem, ale mi chodziło o pore dnia :)
A jeszcze mam pytanie po co te 800MB wolnego na karcie?

*

Offline re_

  • *****
  • 4165
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Galaxy S2, Galaxy Tab 10,1", i5800, Nokia E6
Odp: Przyspiesz swoja Spice
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 08, 2010, 17:30:23 »
Poniewaz tworzy to backupy, jednak nie zaszkodzi abys zrobil jeden jeszcze za pomoca recovery. Jesli bedziesz chcial wgrac kernel, ktory nie obsluguje ext2 to miedzy innymi przy ich pomocy mozesz cofnac cala zabawe, gdy cos sie wysypie.

*

Offline maryush

  • *****
  • 1847
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://maryush.pdaclub.pl/
  • Sprzęt: i5700, HTC TyTN, FS LOOX 720, Palm III
Odp: Przyspiesz swoja Spice
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 09, 2010, 10:39:53 »
hehehehe ciekawe kiedy LeshaK doda do kernela to o czym z nim gadalem... bo ext2 to jedno ;p

notabene mozna zrobic to inaczej - bez az takich dziwnych kombinacji z odczuwalnym wzrostem wydajnosci i iteresujaca mozliwoscia...
(sprawdzane na skv1 na skv2 jeszcze nie mialem czasu przetestowac)

jak? opisze skrotowo bo procedura nie jest prosta i lepiej by to robily osoby ktore maja jakies pojecie o systemach linux'owych

sa dwie wersje - tymczasowa do testow i stala do pracy w ten sposob:

WERSJA 1:
- tworzymy na karcie plik o wielkosci takiej jaka chcemy przeznaczyc na odpowiednik partycji /data
- tworzymy na tym pliku system plikow ext2
- informujemy kernel by uzyl ten plik jako /dev/loop1
- montujemy ta wirtualna partycje do dowolnego katalogu utworzonego w /
- kopiujemy zawartosc /data do tego katalogu np /data_new
- robimy mount -o bind /data_new /data (moga ubic sie procesy, uruchomia sie ponownie - spokojnie)

Co zyskujemy:
- latwosc kopii zapasowej - wystarczy zgrac z karty ten utworzony plik (of coze jak przy app2sd -> ZAKAZ WYCIAGANIA KARTY PAMIECI Z TELEFOnU PRZY WLACZONYM URZADZENIU)
- wzrost wydajnosci - karta class4 byla szybsza niz Samsungowy RFS (! moze sie to wydawac dziwne - ale zrobcie test - kilkadziesiat razy zrestartujcie brutalnie telefon albo restart wpisany w konsoli albo wyjecie baterii - zobaczycie jak spada wydajnosc RFS'u...)

Wady:
 - dziala do next restartu
 - odczytywanie asynchroniczne danych jest wolniejsze (widac to po generowaniach list zawierajacych liste wgranych aplikacji wraz z ich ikonami)

WERSJA 2:
- tworzymy dodatkowa partycje ext2 na karcie - jesli chcemy uzywac App2SD to musimy miec uklad partycji [ FAT32 ] [ EXT2 ] [ EXT2 ], jesli chcemy zaszalec maksymalnie - mozna utworzyc dodatkowa partycje ktora przeznaczymy na swap
- tworzymy katalog tymczasowy do podmontowania tej partycji by przegrac dane do niej
- zgrywamy wszystkie dane do niej
- szperamy w /system/etc i wyszukujemy wszystkich odwolan do partycji data - jesli jest tam urzadzenie podane /dev/stl5 podmieniamy na  /dev/block/mmcblk0p3 (tutaj mozna zrobic myk - dodac sprawdzenie czy urzadzenie istnieje jak tak to dopiero wtedy uzycie go)
- restartujemy urzadzenie (podpiete do kompa i odpalone adb logcat by obserwowac czy wszystko ok)

Co zyskujemy:
- jesli wprowadzi sie zmiany z warunkiem -> prosty sposob na "przelaczanie" sie z zestawu oprogramowania a na zestaw b - czytajcie dodatkowe karty z roznymi zestawami programow, wylaczenie urzadzenia, wlaczenie z inna karta = nowe srodowisko/ustawienia/oprogramowanie
- pozbywamy sie durnego RFS bez modyfikacji kernela oryginalnego, co to daje? ano to ze mozna uzywac spokojnie sobie dalej Samdroid Kitchen Mod'a i uaktualniac jajko bez ryzyka ze urzadzenie nie wstanie - w najgorszym wypadku spotka nas koniecznosc poprawy plikow inicjujacych by /data braly z karty nie z urzadzenia (hint: init.rc)

Wady:
- szybkosc zalezy od szybkosci karty
- jak ktos nam przypadkiem karte wyciagnie z urzadzenia to diabli wiedza co sie stanie
- odczyt ikon moze byc podobnie jak w pierwszej wersji wolniejszy troszke

Napisalem wyzej o mozliwosci utworzenia swap'u, jak mamy partycje /dev/block/mmcblk0p4 to robimy tak:
mkswap /dev/block/mmcblk0p4
swapon -p 100 /dev/block/mmcblk0p4

mozemy to dopisac do pliku userinit.sh w katalogu /system/sd/ jesli uzywamy app2sd - jak pliku nie ma to tworzymy i nadajemy mu uprawnienia +x (czyli chmod +x ten_plik)
co to daje? Spica nie musi tak czesto ubijac procesow - duzo wiecej pozostawia w pamieci
mozna to tez rozwiazac tworzac plik o wybanym przez nas rozmiarze i wtedy operujemy na tym pliku, czyli mkswap /sdcard/plik i tak dalej, wada - nie zainicjuje sie tego prawdopodobnie z userinit.sh

calosc jest w wiekszosci pomyslem - sprawdzalem wersje pierwsza, dzialala bez problemow, drugiej wersji nie sprawdzalem z braku czasu, swap czasem sobie z palca odpalam i tez dziala poprawnie - dla tego nie podaje automatu, i nie podaje dokladnych informacji jak to odpalic - robicie to na swoja odpowiedzialnosc!



*

Offline Gregix

  • 3
  • Sprzęt: Samsung GT-I5700
Odp: Przyspiesz swoja Spice
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 09, 2010, 15:59:19 »
Wrzuciłem ale jakoś nie zauważyłem przyśpieszenia, a na początku po rebocie to wręcz zawisł na troche, co wcześniej się nie zdazało.
Samdroid był z kernelem MT, samorobny z ver 2.09.
Zrestertuje kilka razy i zobacze czy coś się zmieni.
Boot time się chyba nie zmienił(nie mam cierpliwosci do siedzenia ze stoperem w ręku-subiektywne odczucie.
Ładowanie kontaktów wydaje się ze jest takie samo
Launcher Pro zarządza systemem.
Nie wiem, może mam złą kombinację samdroida, może turbo jakiś byłby lepszy...

sprawdziłem czas ładowania się - do pyknięcia wibratora jakies 50sek, pulpit 60, potem jeszcze mieli proc ostro przez jakieś 20-30 sek(patrzę na os monitor)

OK jednak jest szybciej, opera sporo szybciej sie laduje i menu jednak szybciej reaguje
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2010, 19:14:54 wysłana przez Gregix »

*

Offline 12nala34

  • ****
  • 916
  • Płeć: Mężczyzna
  • All I ask is a tall ship and star to steer her by.
    • smartphone HTC
  • Sprzęt: IBM & PalmOne
Odp: Przyspiesz swoja Spice
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 11, 2010, 23:26:19 »
Właśnie doczytałem, że FE w wersji 8 (jak na razie beta) ma już wsparcie na mod  Xmister'a. Tak więc przy następnym updacie po prostu wgrać najnowszego FE i kilka pliczków i powinno hulać!

http://forum.samdroid.net/f9/samdroid-turbo-1301/
--
Było: HTC Typhoon | HTC Wizard | Nec MobilePro 900c | HTC Universal | SE P990i | LG KS20 | Samsung GT-i5700
Teraz: IBM T60 | Sony Clie PEG-T425 | Palm m515 | Palm Tungsten T3 | FSC Loox 720 | Motorola Milestone

*

Offline estor12

  • **
  • 137
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Diamond WM 6.1 PL , rom 4.0
Odp: Przyspiesz swoja Spice
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 09, 2010, 13:59:51 »
mam kuchnie v2 , zrobiłem przez recovery ext2 dla systemu nie chciałem na razie dla data , nie utowrzył mi się plik do przywrócenia systemu z rozszezeniem *.rfs , jak mam sprawdzić jaki mam system plików ? utworzył się plik backup.tar

Połączone: Październik 09, 2010, 16:56:02
jak wchodze w recovery to jest inne z dopiskiem na dole ze system jest ext2
ale wiem ze powinien powstać plik system.rfs którego nie ma .
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2010, 16:56:02 wysłana przez estor12 »

*

userPEST

Odp: Przyspiesz swoja Spice
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 25, 2010, 16:13:05 »
Nnoooooooo, ale :ok: speed doszedł :E

Połączone: Listopad 26, 2010, 20:08:56
Ale tylko na jakieś 3 h , potem nagle ni stąd ni z owąd spica w postaci bricka, z loop bootloaderem przez cały czas.
Cud, że się obudziłem w środku nocy i wyłączyłem "karuzelę".
Od razu :
Cytuj
@re_
Gdy cos pojdzie nie jak powinno:
z poziomu recovery instalujemy: e2fsck.zip. Jesli to nic nie da to robimy wipe i przywracamy backup, ktory nalezy wykonac wczesniej, z pliku .TAR.  Z poziomu recovery instalujemy: system_rfs_restore.zip oraz data_rfs_restore.zip i to powinno postawic nasza Spice na nogi. Pozniej mozna probowac jeszcze raz wrzucic sobie ta zamiane na EXT2
Później nie próbowałem ponownie po tej niemiłej niepodziance z wieczora/nocy.

Chociaż jak sprawdziłem spicy wyciągnięcie baterii
nie bardzo szkodzi podczas "startu" nowego romu :E :E :E.

Udało się wgrać JH6 przez odina , a potem pda rom 2.8.xx z samdroida .
Samego ugotowanego samdroida już się nie dało wgrać z recovery.
A może to problem wielkości romu??? Wyszło jakoś 83Mb po gotowaniu???
Nie znalazłem jakoś info żeby się ograniczać do jakieś wartości.
Udało się za to z cyanogenem (75,5 Mb) :), cud miód i orzeszki ;P .


ps.Jak to napisali koledzy w "Dzień....."/spam wątku spica jak to kobieta kapryśną lubi być.
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2010, 20:08:56 wysłana przez userPEST »

*

Offline loligo

  • ****
  • 694
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Motorola Milestone
Odp: Przyspiesz swoja Spice
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 12, 2010, 15:18:26 »
Jak u was jest z baterią po tej modyfikacji ?

Zmieniłem system na ext2 a data na ext4, faktycznie przyrost prędkości jest odczuwalny ale za to bateria wytrzymuje 1 - 1,5 dnia, gdzie przed modyfikacją było 3 dni .

Czytałem gdzieś, że trochę może zwiększyć się zapotrzebowanie na energię, ale aż tak  :O
Dodam, że wgrywałem na czystego samdroida z jajem 2.6.29