[i5700] Android 1.5 vs 2.1

  • 11 Odpowiedzi
  • 13360 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

notosiup

[i5700] Android 1.5 vs 2.1
« dnia: Marzec 24, 2010, 11:27:44 »
Postaram się opisać tutaj moje wrażenia z użytkowania obu systemów. Nie jestem w posiadaniu telefonu od dawna, ale mam nadzieję, że mój skromny opis będzie w jakimś stopniu miarodajny :) Zapraszam do opisywania swoich wrażeń.

Wygląd systemu i szybkość działania
Android 1.5 to golutki system i to pod każdym względem. Prosty w obsłudze ale i w wyglądzie. W standardzie są 3 ekrany, jest mało tapet na pulpit, mało dzwonków. Ekran obraca się dość wolno, ale samo działanie systemu jest ultra szybkie, bez jakichkolwiek zwolnień i zamuleń. Programy na liście programów przewija się tylko pionowo. Trzeba zwrócić uwagę, że klawiatura qwerty w trybie poziomym łapie lagi, co utrudnia pisanie. Nie powinno to mieć miejsca.
Nowsza wersja systemu, ta z numerkiem 2.1 jest lepsza. Równie szybka jak 1.5, nie przeszkadzają w tym nawet włączone animacje. Dodano w standardzie parę przydatnych programów oraz ustawień. Wyeliminowano opóźnienie działania klawiatury w trybie poziomym, teraz pisze się wiadomości z przyjemnością. Po otwarciu menu programów, aplikacje przewija się teraz tak jak ekrany - w poziomie. Liczba kropek symbolizuje ile jest ekranów aplikacji. Co przeszkadza? Pierwszy rząd aplikacji jest teraz wyciągnięty na today'a, na każdy z 3 ekranów. Dopiero nad tym rzędem jest przycisk rozwijający wszystkie aplikacje, zdarzało mi się nie raz uruchomić jakąś aplikację, zamiast rozwinąć ich listę. Moim zdaniem nie jest to trafione rozwiązanie, skoro można samemu tworzyć skróty do wybranych aplikacji na pulpicie. Odblokować klawiaturę można teraz także przeciągając palec po ekranie, sam obrót ekranu też zajmuje mniej czasu niż w systemie 1.5.

Multimedia
Samsung Spica obsługuje sprzętowo format divx/xvid. Wersja systemu 1.5 doskonale sobie z nim radzi, filmy bez konwersji są odtwarzane płynnie, bez klatkowania. Wbudowany odtwarzacz wystarcza, aby móc zatrzymać film, przewinąć go do początku, końca lub w inne dowolnie wybrane miejsce. W odtwarzaczu muzycznym brakuje equalizera, ale to chyba dotyczy wszystkich androidów, spica jest moim pierwszym urządzeniem z tym systemem.
Zaskoczony szybkim działaniem systemu 2.1 pomimo obciążenia animacjami, bylem dobrej myśli, jeśli chodzi o odtwarzanie divx. Niestety, mocno się tu zawiodłem. Filmy wyraźnie klatkują, sam odtwarzacz reaguje dość wolno i trzeba poczekać dłuższą chwilę od momentu dotknięcia ekranu do pokazania się przycisków play/przewijanie.

Aparat fotograficzny
W androidzie 1.5 uruchamiamy aparat, przechodzimy do ustawień i... szok! można jedynie zapisać lokalizację, zmienić jakość wideo (wysoka-niska) oraz wybrać tryb nocny. To zdecydowanie za mało. Na szczęście w andku 2.1 zostało to poprawione, opcji jest dużo. Można m. in. wybrać rozdzielczość zdjęć, dodatkowe efekty, zmienić iso, ekspozycję, itp. Dzięki temu użytkownik ma dużo większy wpływ na to jakiej jakości będzie zrobione zdjęcie.

Gry
Nie testowałem gier 3d, gram tylko na emulatorach. Gry z nesa, gba oraz sega genesis działają płynnie, z dźwiękiem. Na systemie 2.1 gry czasem zwalniają, ale nie widać aż takiej różnicy jak w przypadku odtwarzania divx.
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2010, 12:34:25 wysłana przez notosiup »

*

Offline KOrk

  • 21
Odp: [i5700] Android 1.5 vs 2.1
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 24, 2010, 14:54:03 »

Ja wrzucilem wlasnie 3 filmy i meridan video player oraz odtwarzacz wideo krzycza "Niestety nie można odtworzyc tego filmu... 
Soft 2.1 hmmm :mysli:

*

Offline Ralf63

  • ***
  • 464
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Desire Z
Odp: [i5700] Android 1.5 vs 2.1
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 24, 2010, 15:18:30 »
Świetna robota, dzięki za to porównanie...

Cieszyłem się jak szczerbaty na suchara na tą aktualizację ale już wiem, że z niej nie skorzystam. Brak/ lagi przy filmach to za duża wada.
HTC Desire Z 2.3.4 + 8 GB
iPhone 3GS 32 GB

*

notosiup

Odp: [i5700] Android 1.5 vs 2.1
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 24, 2010, 16:37:13 »
Jakie 3 filmy wrzuciles? Spica nie obsluguje filmow powyzej 1gb. Ja uruchamialem filmy przez astro (klikalem po prstu na film w katalogu w ktorym go umiescilem) albo poprzez multimedia/galerie.

*

Offline KOrk

  • 21
Odp: [i5700] Android 1.5 vs 2.1
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 24, 2010, 17:59:40 »
Odpalalem bezposrednio - potem mozna wybrac player.
Filmy ponizej 700MB
Pokombinuje jeszcze wieczorem ale nieciekawie to wyglada  :worried:

Połączone: Marzec 24, 2010, 20:06:35
Na 2.1 mam tez problem ze stalym polaczeniem z internetem - jest dobry zasieg 3G a telefon wariuje - raz 3G raz edge raz H i czesto po prostu sie rozlacza by po chwili ponownie sie polaczyc. Moze ktos zaobserwowal cos podobnego?
Niestety nie mam porownania z 1.5 bo natychmiast zainstalowalem nowy :) Telefon z ery - ustawienia APN wpisywalem recznie ale jesli dziala to chyba powinno byc ok? A tu takie szopki  :-|
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2010, 20:06:35 wysłana przez KOrk »

*

notosiup

Odp: [i5700] Android 1.5 vs 2.1
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 25, 2010, 08:29:14 »
Może jesteś w miejscu gdzie jest niestabilny zasięg. U mnie tego problemu nie było, zarówno na 1.5 jak i na 2.1.

Ogólnie czekam na nowy, oficjalny rom samsunga. JCB był wydany dla Niemiec, pierwsza wersja w ogóle, można się więc spodziewać choroby wieku niemowlęcego. Mam przynajmniej taką nadzieję :) Soft 2.1 z działającymi filmami jak w 1.5 oraz dobre sterowniki 3d i spica rulez :) ehh rozmarzyłem się.

*

Offline KOrk

  • 21
Odp: [i5700] Android 1.5 vs 2.1
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 25, 2010, 09:22:16 »
Probowalem w roznych miejscach i wszedzie tak samo  :S

Ja tez mam nadzieje ze to dopracuja bo ogladanie filmow jest praktycznie niemozliwe.
Mialem przez jakies 2 miesiace Omnie 2 i mimo ze poznalem WM calkiem niezle to powiem szczerze ze wole Spice :)
Nowa opera mini na androida to po prostu REWELACJA! Poza wymienionymi tutaj wadami calkiem sprawnie i bezproblemowo to wszystko dziala :)
Za ta cene telefonik jest swietny  :ok:


*

Offline mitek

  • *
  • 76
  • ;-)
    • Mikrotech
  • Sprzęt: TV SAT telewizja satelitarna
Odp: [i5700] Android 1.5 vs 2.1
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 27, 2010, 01:02:30 »
gdzie można znaleźć 2.1 ?? czy jest to wersja PL? zmieniałeś na Win XP czy może innym.?

*

notosiup

Odp: [i5700] Android 1.5 vs 2.1
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 27, 2010, 08:41:41 »
Poszukaj w google wyskoczy ci pare linkow na pewno:) potem postepuj zgodnie z instrukcja na forum. Na razie dostepny jest rom z Niemiec i ten jezyk jest domyslnie ustawiony, ale w opcjach regionalnych jest do wyboru polski. Caly system spolszczony.

*

Offline mitek

  • *
  • 76
  • ;-)
    • Mikrotech
  • Sprzęt: TV SAT telewizja satelitarna
Odp: [i5700] Android 1.5 vs 2.1
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 27, 2010, 13:17:45 »
tamto już wczoraj znalazłem tylko nie byłem pewny spolszczenia ale oki. myślicie że np ERA wypuści taki dla siebie? bo przynajmniej gwarancja objęła by uszkodzenie gwarancyjne.

link http://www.samsung-phones.org/smartphone-samsung-galaxy-spica-received-os-android-2-1/

*

notosiup

Odp: [i5700] Android 1.5 vs 2.1
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 08, 2010, 10:58:03 »
ROM 2.1 XXJCF zapewnia płynne działanie divx, emulatory chodzą tak samo jak na 1.5. Tak więc nie widzę już argumentów przemawiających za trzymaniem się Cupcake.

Odp: [i5700] Android 1.5 vs 2.1
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 25, 2010, 15:30:06 »
Dodam tylko, ze wersja 2.1 nie wspiera synchronizacji kalendarzy z serwerami Exchange. Ma się to ponownie pojawić we Froyo.