Zakup niesprawnego, używanego telefonu - co mogę zrobić?

  • 3 Odpowiedzi
  • 6193 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Zakup niesprawnego, używanego telefonu - co mogę zrobić?
« dnia: Sierpień 04, 2016, 16:17:35 »
W trakcie Światowych Dni Młodzieży mój poczciwy Note 2 - doznał kontuzji, upadając na chodnik w trakcie przedzierania się przez tłum pielgrzymów. Zdążyłem go podnieść zanim został zadeptany, jednak wyświetlacz został stłuczony.
Na Allegro znalazłem odpowiedniego następcę. Aukcja z Krakowa, zakończona bez rozstrzygnięcia, jednak skontaktowałem się ze sprzedającym celem obejrzenia i ewentualnego zakupu. Spotkanie umówione w miejscu publicznym, pełnym kamer. Telefon obejrzałem, pobawiłem się nim przez kilkanaście minut. Ani sprzęt, ani sprzedający nie wzbudził nawet najmniejszych podejrzeń. Pieniądze przekazane i wracam do domu z nową zabawką. Przed snem zdążyłem jeszcze wszystko skonfigurować i ruszyła automatyczna instalacja wszystkich moich aplikacji.

Rano budzę się, podnoszę telefon ze stolika i tutaj czeka mnie przykra niespodzianka. Ekran zaczyna jakby pulsować - przesuwają się po nim linie. Potem ekran blaknie, po paru minutach wyświetla już tylko poziome pasy obrazu na przemian z czarnymi paskami. W końcu nie widać niczego, poza kilkoma linijkami losowych pikseli. Jeśli odłożę telefon wszystko na chwilę wraca do normy, ale potem znów zaczynają sie problemy.

Sprzedający twierdził, że sprzęt jest w 100% sprawny. Po kilkunastu nieodebranych telefonach raczył do mnie oddzwonić. Stwierdził tylko, że w momencie sprzedaży był sprawny, a teraz to ja równie dobrze mogłem go zniszczyć i próbuję go obciążyć konsekwencjami. Mamy więc pat - jego słowo przeciwko mojemu. Telefon trafił do serwisu celem stwierdzenia, czy nie widać np. śladów wcześniejszego zalania i ustalenia kosztu ewentualnej naprawy.

Jak myślicie, można coś z tym zrobić, czy sprawę należy uznać za z góry przegraną?

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakup niesprawnego, używanego telefonu - co mogę zrobić?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 06, 2016, 13:20:21 »
Masz chociaż umowę kupna?
Sprzedający dał jakąś gwarancję?
Jeżeli nie to jedynie na podstawie jakiejś wiarygodnej ekspertyzy stwierdzającej że telefon był już wcześniej uszkodzony możesz się z gościem sądzić.
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline Pretor

  • **
  • 241
  • Płeć: Mężczyzna
    • VW Club Polska
  • Sprzęt: HTC U12+/23pro
Odp: Zakup niesprawnego, używanego telefonu - co mogę zrobić?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 07, 2016, 10:23:41 »
Jeżeli nie masz aktu sprzedaży zapisanego na umowie, to równie dobrze on może Cię oskarżyć o kradzież lub przywłaszczenie mienia. Oczywiście to tylko dywagacja w temacie.
Nie masz umowy sprzedaży ani jakiegokolwiek wiarogodnego świadka transakcji >>> nie masz niczego i nic z tym nie zrobisz!
Nav: HP hx4700 / TT GO 940 Live / TT GO Navigation
Tel: Siemens S10D ->Siemens C35i ->Nokia 6300/6500 Slider/515 ->HTC Desire 610 ->HTC U Play ->HTC U12+/ HTC U23 Pro
[permit:OleYek] VW Club Polska

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Zakup niesprawnego, używanego telefonu - co mogę zrobić?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 07, 2016, 12:22:28 »
Problem jest innej natury - sprzedający nie neguje faktu dokonania transakcji. Twierdzi, że w momencie sprzedaży sprzęt działał, ja go kupiłem jako sprawny, a to co stało się potem to cóż - mój problem. W końcu nie mam jak udowodnić, że to ja go w jakiś sposób nie uszkodziłem, a jeśli nawet przestał działać bez powodu to tak to już jest z używanym sprzętem.
Czyli innymi słowy - ja mogę jedynie podejrzewać, że sprzęt nie działał już wcześniej, ale nijak mu nie udowodnię, że tak było. On będzie twierdził, że sprzęt był całkowicie sprawny do momentu zakupu. Słowo przeciwko słowu. Wątpię, żeby coś udało się zdziałać.