PDAclub.pl - Forum użytkowników technologii mobilnych

Różne => Hyde Park => Wątek zaczęty przez: arczi w Marzec 09, 2007, 15:29:54

Tytuł: Sztuczne życie oraz AI
Wiadomość wysłana przez: arczi w Marzec 09, 2007, 15:29:54
Witam.

Od dawna interesuje mnie komputerowe "sztuczne życie". Jak do tej pory ZDECYDOWANIE NAJLEPSZYM programem symulującym pseudo ekosystem jest wg. mnie POLSKI Framstick: http://www.frams.alife.pl/pindex.html

Autorzy o programie framstick:

Cytuj
Framsticks to projekt trójwymiarowej symulacji sztucznych form życia. Obejmuje on modelowanie zarówno ich struktury mechanicznej („ciała”), jak i sieci neuronowej („mózgu”). Możliwe jest projektowanie różnych rodzajów eksperymentów, takich jak prosta optymalizacja (przy użyciu algorytmów ewolucyjnych), koewolucja, ewolucja nieograniczona i spontaniczna, podział na pule genów i populacje, różne odzorowania genotyp/fenotyp oraz modelowanie gatunków i ekosystemów.

Zachęcamy do wypróbowania programu! W gronie obecnych użytkowników Framsticks znajdują się specjaliści od obliczeń ewolucyjnych, sztucznej inteligencji, sieci neuronowych, biologii, robotyki i symulacji, kognitywistyki, psychologii i neurologii, medycyny, filozofii, wirtualnej rzeczywistości, grafiki oraz sztuki. System może być także interesujący dla eksperymentatorów pragnących wyhodować własne sztuczne stworzenia i obejrzeć je w trójwymiarowym, wirtualnym świecie. Możliwe jest też „ręczne” budowanie organizmów i ich testowanie. To oprogramowanie jest wszechstronnym narzędziem wykorzystywanym w badaniach naukowych i edukacji.


Tutaj wygląd samej aplikacji:
(http://www.neosoft.ru/other/framstick.jpg)

...a tutaj kilka zdjęć organizmów wyrenderowanych w POV-rayu:
(http://www.frams.alife.pl/common/slideD4.jpg)
(http://www.frams.alife.pl/common/slide4.jpg)
(http://www.frams.alife.pl/common/slide6.jpg)
(http://www.frams.alife.pl/common/slide7.jpg)
(http://www.frams.alife.pl/common/demo2.jpg)
(http://www.frams.alife.pl/common/jellyfish1.jpg)

I trochę linków:
Tutorial - krok-po-kroku: http://www.frams.alife.pl/common/tutorial/index.html
Manual: http://www.frams.alife.pl/common/Framsticks_Manual.pdf
Filmiki: http://www.frams.alife.pl/p/al_grafika.html

DOWNLOAD:
http://www.frams.alife.pl/p/al_download.html

GORĄCO POLECAM!

Jeśli ktoś zna podobne programy, lub już prowadzi własne eksperymenty we framsticku - to zapraszam do dyskusji.



Pozdr.!
Tytuł: Sztuczne życie oraz AI
Wiadomość wysłana przez: arczi w Marzec 09, 2007, 15:31:40
A TUTAJ INNY LINK DO OGROMNEJ BAZY INFORMACJI O PODOBNYCH (..ale z doświadczenia - gorszych..) PROGRAMACH:

http://surf.de.uu.net/zooland/


Pozdr.!
Tytuł: Sztuczne życie oraz AI
Wiadomość wysłana przez: Jinks w Marzec 09, 2007, 20:07:30
Cytuj
Od dawna interesuje mnie komputerowe "sztuczne życie".

To zainstaluj "The Sims" 23435436354635.
To najnowsza część :)) +specjalne patche (tylko w tym dodatku najnowsza maszynka do golenie Mach 4 dla Johna i podpaski Always dla Jane!! :)
A w ogóle-posiadanie ww. programu to przestępstwo. Wg najnowszej obowiązującej w tym kraju teorii-ewolucja nie miała miejsca,a to mi podejrzanie zalatuje teorią ewolucji tego wywrotowca Darwina. Te stwory wyglądaja,jak pierwotne formy życia.
Tytuł: Sztuczne życie oraz AI
Wiadomość wysłana przez: arczi w Marzec 09, 2007, 20:13:37
ha ha ha.... Jinks - nie strasz kaczkami :-) Twierdzisz że kaczki , bociany, czaple... i te inne pierzaste były od początku świata? he he he...
Tytuł: Sztuczne życie oraz AI
Wiadomość wysłana przez: grisza[gen] w Marzec 09, 2007, 21:50:17
Wszyscy wiedzą że na początku był smok wawelski  ]:>
Tytuł: Sztuczne życie oraz AI
Wiadomość wysłana przez: arczi w Marzec 09, 2007, 21:54:22
...a teraz to już wszechobecny smog... :)



.
Tytuł: Sztuczne życie oraz AI
Wiadomość wysłana przez: vladymir w Marzec 10, 2007, 10:46:48
Na początku, kochani, to było ZUPEŁNIE inaczej... "Na początku był chaos, ale potem przyszedł Heniek i przyniósł pół litra"
Tytuł: Sztuczne życie oraz AI
Wiadomość wysłana przez: ynse w Marzec 10, 2007, 11:26:34
Arczi, jeśli możesz gdzieś dostać, przeczytaj książkę Wolframa "New kind of science" - przez ponad 900 stron autor przegryza się przez właściwości automatów komórkowych.
Tytuł: Sztuczne życie oraz AI
Wiadomość wysłana przez: arczi w Marzec 10, 2007, 20:08:38
ynse - dzięki za propozycję... jednakże automaty komórkowe - i to na 900 stron- to chyba literatura dla specjalistów z tej dziedziny... aczkolwiek gdaybym miał dostęp to z całą pewnością chętnie przyjżał bym się tej pozycji.

Osobiście bardziej interesują mnie sieci neuronowe... i co nieco miałem styczność z teorią zbiorów przybliżonych (moja praca licencjacka).

Osobiście laikom polecam książkę "Granice złożoności. Poszukiwania porządku w chaotycznym świecie" <- mniej matmy, dużo ciekawych przykładów i rozwiązań (metody kontrolowanego wyrzażania, autoamty kom., sieci neuronowe, tematy z pogranicza informatyki, biologii, chemii, inżynierii, technikii <- naprawdę śwetny "misz-masz")... i naprawdę fajnie się czyta:

http://www.proszynski.pl/asp/fiszka.asp?ksiazka_id=529

Cytuj
"Złożoność" to termin określający nowy sposób myślenia o zachowaniu oddziałujących ze sobą jednostek, niezależnie od tego, czy są to bity w komputerze, mrówki w mrowisku czy neurony w ludzkim mózgu. W książce tej Peter Coveney i Roger Highfield pokazują, jak te nowe idee rodziły się w pracach najwybitniejszych umysłów XX wieku: Alana Turinga, Kurta Godla, Johna von Neumanna, Richarda Feynmana, Ilya Prigogine'a i innych. "Granice złożoności" opowiadają również o tym, jak dziś badania nad złożonością w matematyce, fizyce, biologii, chemii, a nawet w naukach społecznych, wpływają na zmianę nie tylko naszego sposobu myślenia o Wszechświecie, lecz także - podstawowych założeń współczesnej nauki.


(http://www.proszynski.pl/ksiazki/images/okladki/male/granicezlozonosci.jpg)

Pozdrawiam.
Tytuł: Sztuczne życie oraz AI
Wiadomość wysłana przez: ynse w Marzec 10, 2007, 20:44:04
Arczi, właśnie nie dla specjalistów. Jestem biologiem bez jakiegoś specjalnego wykształcenia matematycznego i przez książkę przeszedłem bez większego problemu. A polecam ze względu na interesujące wyniki - Wolfram za pomocą prostych dosyć reguł jest w stanie odtworzyć skomplikowane kształty biologiczne (liście, drzewa itp.).
Tytuł: Sztuczne życie oraz AI
Wiadomość wysłana przez: arczi w Marzec 10, 2007, 21:17:12
ynse - widziałem już wiele systemów których celem było zarówno matematyczne określenie biologicznego świata i odtworzenie jego elementów (kształty roślin, zwierząt, ruch, zachowania w stadzie itp itd) jak i próby ewolucyjnego dojścia do kształtówze świata rzeczywistego. Są nawet aplety java które w czasie rzeczywistym potrafią rekurencyjnie odtworzyć różne pseudo-naturalne kształty roślin...

O framstick'u dowiedziałem sie z... TeleExpresu na TVP1 :-) - był news jakichś kilka lat temu :-)

Polecam również prześledzić programy i linki ze stron: http://surf.de.uu.net/zooland/ , http://www.rennard.org/alife/english/liensgb.html , http://gral.ip.rm.cnr.it/luigi/lupa_algames.html

A tutaj parę przykładów, co bym nie był gołosłowny:

(http://web.genarts.com/karl/ferns200.jpg)(http://web.genarts.com/karl/stalks200.jpg)
(http://web.genarts.com/karl/shooters200.jpg)(http://web.genarts.com/karl/jungle200.jpg)

I filmik z darwinowskiej symulacji ruchu stworzeń z bloków:
http://www.archive.org/details/sims_evolved_virtual_creatures_1994

Pozdr.
Tytuł: Sztuczne życie oraz AI
Wiadomość wysłana przez: Jinks w Marzec 11, 2007, 09:46:15
Cytuj
I filmik z darwinowskiej symulacji ruchu stworzeń z bloków:

Znaczy blokersów??
Niezły był ten Darwin. Ja mieszkałem w blokach sporo czasu i do dzis nie potrafię przewidzieć jak,dokąd i kiedy będą sie poruszać. :)
Tytuł: Sztuczne życie oraz AI
Wiadomość wysłana przez: arczi w Marzec 11, 2007, 13:43:59
Cytat: "Jinks"
Cytuj
I filmik z darwinowskiej symulacji ruchu stworzeń z bloków:

Znaczy blokersów??
Niezły był ten Darwin. Ja mieszkałem w blokach sporo czasu i do dzis nie potrafię przewidzieć jak,dokąd i kiedy będą sie poruszać. :)


hie hie hie... a widzisz! - wystarczy obejrzeć filmik i będziesz miał większe pojęcie o smamym sobie!  ;)
Tytuł: Sztuczne życie oraz AI
Wiadomość wysłana przez: andy_bez_wandy w Marzec 12, 2007, 15:11:44
a czy cos wiadomo o praktycznych aplikacjach w oparciu o w/w modele ?
Tytuł: Sztuczne życie oraz AI
Wiadomość wysłana przez: ynse w Marzec 12, 2007, 16:09:55
"Sądzę, że wątpię" jak mawiał Walery Wątróbka :)
Tytuł: Sztuczne życie oraz AI
Wiadomość wysłana przez: arczi w Marzec 12, 2007, 17:01:55
Cytat: "andy_bez_wandy"
a czy cos wiadomo o praktycznych aplikacjach w oparciu o w/w modele ?


praktycznych? nie wiem o co dokładnie pytasz... ale np. automaty komórkowe (jak sie nie mylę) pozwalały inżynierom projektować silniki rakietowe (coś tam optymalizowano), ja sam na licencjacie pisałem plikację pozwalającą na podstawie objawów diagnozować choroby serca (teoria zbiorów przybliżonych), często różnego typu teorie z dziedziny "sztucznej inteligencji" wykorzystuje się do optymalizowania rozwiązań różnych zadań (tzn. znajdowania w rozsądnym czasie w miarę najlepszego roziwązania) - jak chociażby zmiana świateł w wielkich konglomeracjach miejskich, czy też sterowanie siecią wodociągową. Są też sterowniki do dysków bardzo optymalizujące ich pracę (ruch głowicy) a bazujące na teorii logiki rozmytej, czy też "rozmyte" sterowniki do pralek (sam posiadam w domu pralke firmy Candy (model CS2 125) która ma zaimplementowany sterownik Fuuzzy Logic optymalizujący pobór wody w czasie prania). Sieci neuronowe stosuje się w ekonomii (przykładów nie podam bo nie pamiętam), informatyka i robotyka też przejawia zainteresowanie tymi sieciami...

Jest całe mnóstwo zastosowań i rozwiązań...

Natomiast zagadnienia ściślej związane z biologią - na pewno przyczyniają się do rozwoju biologii, medycyny, chemii i nauk pokrewnych - jeśli nawet nie w sposób bezpośredni - to jednak wnioski wyciągane z wielu badań nad "sztucznym życiem" pozwalają na lepsze zrozumienie natury...a w konsekwencji np. szybsze przeciwdziałanie chorobom itd. itp.....

andy_bez_wandy
- jak się zastanowisz to sam znajdziesz wiele zastosowań szeroko rozumianej "sztucznej inteligencji" - bo w sumie do tego wora można wrzucić wiele teorii tak naprawdę nie mających wielkiego związku z "inteligencją"...

Pozdrawiam!
Tytuł: Sztuczne życie oraz AI
Wiadomość wysłana przez: ynse w Marzec 12, 2007, 17:28:39
Arczi, w inżynierii zgoda, podobnie jak w diagnostyce, nawet o tym nie pomyślałem. W twardej biologii - zapomnij. Wnioski wyciągane z badań nad sztucznym życiem są w praktyce bezużyteczne (dlatego polecałem książkę Wolframa, bo to jedyny przykład jaki znam, gdzie ktoś zaproponował zgrabne bezpośrednie przełożenie na język biologii). Podane przez Ciebie przykłady są fajne - ale niestety w wyjaśnianiu mechanizmów życia lub chorób sprawdzają się bardzo średnio.

Oczywiście można wyliczać całe laboratoria, które wspomnianą tematyką zajmują się w odniesieniu do wyjaśniania mechanizmów różnych zaobserwowanych rzeczy. Niestety seria dodatkowych pytań zadana przez średnio douczonego biologa może obalić biologiczny aspekt tychże badań w kwadrans. To, że mamy czarną skrzynkę, która generuje pnącze albo rozpoznaje na podstawie 3500 wyników chorobę wcale nie oznacza, że wiemy co tak naprawdę dzieje się w prawdziwym pnączu, albo jaka jest przyczyna choroby.

Arczi, nie zrozum mnie źle - to nie jest wycieczka osobista. Ja nie twierdzę, że moje badania (jestem mikrobiologiem) pozwolą na budowę szybszych komputerów - matematycy/informatycy/inżynierowie natomiast uparcie twierdzą, że ich badania to klucz do wielu chorób (słyszę to co trochę). Technologie, owszem, przenikają z czasem do biologii, ale zazwyczaj nie w miejscach, gdzie ich twórcy sobie to wymyślili (popularnym przykładem jest algorytm używany przy rozpoznawaniu mowy, który stał się obecnie podstawą dalekiego porównywania sekwencji białkowych).
Tytuł: Sztuczne życie oraz AI
Wiadomość wysłana przez: arczi w Marzec 12, 2007, 17:49:32
ynse - cieszę się że uczestniczysz w rozmowie... bo ja tak na dobrą sprawę np. o biologii mam BARDZO ogólne pojęcie....

Ale, w moim stwierzdeniu odnośnie biologii, chodziło mi nie tyle o takie bezpośrednie wnioski - co o bardziej ogólne obserwacje - np. na temat sposobu przystosowania organizmów do zmiennych warunków... do trudności w środowisku które napotykaja... Wirusy potrafią ewoulować w tępie zastraszającym... Może w tej chwili z takiej czystej zabawy nic nie wynika, ale nie wątpię że w przyszłości będą na tyle roziwnięte systemy że będą pozwalały w jakimś stopniu np. przewidzieć możliwe drogi ewolucji chociażby wirusa...

Tak jak pisałem - nie wiem dokładnie jak obecnie wyglądają badania nad takimi rzeczami i jaka byłą by ich przydatność... ale sztuczna inteligencja to nie tylko optymalizacja (czego jakieś tam przykłady podałem wcześniej) ale też obserwacja różnorodności i w jakimś stopniu może możliwość przewidywania? To chyba zalezy w głównej mierze od dokładności modelu a więc i np. wcześniej nabytej wiedzy biologów/chemików itd itp...

Ja tak to postrzegam... może w tej chwili to jeszcze futuryzm... ale kto wie co będzie w przyszłości. AI w tej chwili (a w zasadzie od wielu już lat) jest na topie.. Rosnąca moc maszyn ma tutaj też niebagatelne znaczenie...

Pozdr.
Tytuł: Sztuczne życie oraz AI
Wiadomość wysłana przez: nothin w Marzec 12, 2007, 18:09:41
arczi, wszystko świetnie, temat znam, więc krótko, odpowiedz mi, ile w Framsticku można zrobić za free.. Zobaczyć robala przez 5 minut?

btw..

http://robot.iespana.es/descarga.htm

genepool / darvin pond.

Maxis simant też.

tyle można.
Tytuł: Sztuczne życie oraz AI
Wiadomość wysłana przez: arczi w Marzec 12, 2007, 18:17:33
nothin - fajna stronka

Framstick to głównie zabawa - przynajmniej dla mnie. Ale jak masz ochotę to możesz bawić się np. w próbę wychodowania najszybszego robala, robala o najwiekszym ciele lub najdłużej żyjącego - efekty jakie podpowie środowisko programu  mogą być zaskakujące... :-)


Pozdrawiam.
Tytuł: Sztuczne życie oraz AI
Wiadomość wysłana przez: nothin w Marzec 12, 2007, 23:05:14
Cytat: "Jinks"
Cytuj
I filmik z darwinowskiej symulacji ruchu stworzeń z bloków:

Znaczy blokersów??
Niezły był ten Darwin. Ja mieszkałem w blokach sporo czasu i do dzis nie potrafię przewidzieć jak,dokąd i kiedy będą sie poruszać. :)

ROFL
+1 !


--

Jeśli chodzi o tamagochi, erm, AI - marzy mi się wirtualne insektarium, z AI robali w edytowalnym (czytaj aktywnym) środowisku, przy pełnej krasie d3d9...i nie ma.