Pomoc w rozwiązaniu jednego zadania ze statystyki

  • 7 Odpowiedzi
  • 2266 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline pawelgo88

  • 41
  • Płeć: Mężczyzna
Pomoc w rozwiązaniu jednego zadania ze statystyki
« dnia: Marzec 02, 2009, 12:24:31 »
Cześć klubowicze, tak się składa, że mam problem z rozwiązaniem jednego zadania ze statystki, a na następnych zajęciach muszę zaprezentować rozwiązanie na tablicy :-|

Treść zadania:
1. Mamy zbiór 20000 nasion grochu o średniej średnicy X = 5,00 mm i odchyleniu standardowym s = 0,28 mm.
Oblicz:
• Ile procent nasion ma średnicę zawartą pomiędzy 4,70 a 5,30 mm.
• Ile (sztuk) nasion ma średnicę mniejszą od 4,25 mm.
• Jakie jest prawdopodobieństwo, że losowo wybrane ziarno będzie miało średnicę większą od 6,00 mm, a jakie, że
mniejszą od 4,20 mm.
• Z populacji pobieramy próby 64 elementowe, w jakich granicach ( w mm) zmieści się 80 % średnich z prób 64
elementowych skupionych wokół średniej z populacji.
• 64 ziarna grochu pochodzące z innej partii mają średnią średnicę 4,93 mm. Czy mogą pochodzić z populacji
charakteryzującej się takimi samymi parametrami jak nasza. Sprawdź dla poziomu istotności 0,05 i hipotezie
alternatywnej, że średnica ziaren grochu w nowej partii jest niższa niż w naszej. Obliczenia wykonaj też dla
poziomu istotności 0,01.

Mam nadzieję, że nie będzie to dla was problemem :)

*

Offline wpmike

  • *****
  • 1169
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Sony Xperia Z
Odp: Pomoc w rozwiązaniu jednego zadania ze statystyki
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 02, 2009, 12:33:54 »
Kurde, pomógłbym... Tylko wszystkie notatki ze statystyki zostały w Polsce :(

*

Offline pawelgo88

  • 41
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pomoc w rozwiązaniu jednego zadania ze statystyki
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 02, 2009, 12:41:33 »
To były dopiero 3 moje zajęcia ze statystyki, jestem na farmacji, a statystyka jest tylko po to, żebyśmy umieli później liczyć jakieś proste zadania na chemii fizycznej. Więc uważam, że dla kogoś po politechnice nie powinno stanowić problemu.

*

Offline Tymon

  • ***
  • 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wroclove :)
    • http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=3463311
  • Sprzęt: LG L7, SE P900
Odp: Pomoc w rozwiązaniu jednego zadania ze statystyki
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 02, 2009, 12:57:07 »
wez podstawowa ksiazke do staty, bedziesz mial wszystko opisane :)
polecenie 1,2,3 nie roznia sie praktycznie niczy, trzeba zastosowac normalizacje (albo standaryzacje) a pozniej z tablic rozkladu t - studenta wszystko odczytac :)
4 - to chyba trzeba policzyc przedzail ufnosci, nie dam sobie nic za to uciac ;)
5 - parametr sredniej srednicy jest wiekszy, natomiast odchylenie std moze byc takie samo w tej drugiej populacji
umialbym zrobic wszystko, ale potrzebowalbym czasu :) jak chcesz moge Ci przeslac duuuzo materialow na maila, na bank znajdziesz tam rozwiazania takich zadan. w 2 czesci 5 masz testowanie hipotez, musisz wiedziec czy proby sa niezalezne itp, bo latwo tu o blad ;)

czasy swietnosci mojej wiedzy statystycznej juz minely, ale cos tam jeszcze pamietam, bo mialem to kilka razy na studiach ;) a studiuje ekonomie, ala zadanka za na prawie wszystkiehc kierunkach takie same :P kiedys liczylismy, jakie jest Prawd, ze kilka osob w windzie bedzie wazylo wiecej niz dopuszczalna norma :) lubie state, jak bede mial chwile to sie pobawie z tym zadaniem, polecam program GRETL :)
Częstochowa,Opole,Wrocław :D

*

Offline pawelgo88

  • 41
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pomoc w rozwiązaniu jednego zadania ze statystyki
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 02, 2009, 20:17:47 »
a mógłby ktoś to rozwiązać albo ewentualnie naprowadzić, z jakich wzorów skorzystać?

*

Offline Tymon

  • ***
  • 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wroclove :)
    • http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=3463311
  • Sprzęt: LG L7, SE P900
Odp: Pomoc w rozwiązaniu jednego zadania ze statystyki
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 03, 2009, 22:50:29 »
pyt nr.1 - masz ksiazke do statystyki albo kolegow na wyzszym roku? ja bym to zrobil, ale mimo tego ze spie 6h ledwo starcza mi czasu na moje obowiazki, z tego co napisalem wczesniej dasz se rade, albo daj mi maila i Ci wysle materialy.
Częstochowa,Opole,Wrocław :D

*

Offline krzysiej

  • ***
  • 433
  • Sprzęt: Dell Axim x51v wm6.1, samsung i607, o2 jet, bb 88oo, bb 729o
Odp: Pomoc w rozwiązaniu jednego zadania ze statystyki
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 03, 2009, 23:18:56 »
ja moge polecic to forum: http://www.statystycy.pl/
i poszukac gdzies na necie ksiazki do statystyki, bo to proste zadanka, normalizacja i odczyt z tablic jak powiedział tymon


*

Offline pawelgo88

  • 41
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pomoc w rozwiązaniu jednego zadania ze statystyki
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 04, 2009, 18:54:43 »
już kupiłem książkę, taką jak polecają wykładowcy, statystyka dla przyrodników, generalnie wszystko jest opisane w tej książce;]