programowanie uC - od czego zacząć?

  • 29 Odpowiedzi
  • 13200 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
programowanie uC - od czego zacząć?
« dnia: Wrzesień 02, 2012, 18:51:56 »
Rozglądam się za jakimś podstawowym kursem programowania mikrokontrolerów AVR. Nie chodzi mi o nic szczególnie wyrafinowanego - ot, elementarne podstawy. Ktoś może mi polecić jakiś podstawowy zestaw uruchomieniowy oraz przyzwoity kurs?
A może powinienem się zainteresować platformą Arduino?

*

Offline meron11

  • ***
  • 255
  • Sprzęt: nokia 6020
Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 02, 2012, 21:04:33 »
Jesli avr to ten blog:


http://mikrokontrolery.blogspot.com/

I wiadomo, C :)

*

Offline WiateR

  • *****
  • 1526
  • Płeć: Mężczyzna
  • BBM PIN: 2AE2AB13
    • Inaczej o technologii!
  • Sprzęt: BlackBerry Q10 + iPad mini 2 + MSI GE40
Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 04, 2012, 07:37:00 »
Ją kupiłem z heliona kurs AVR & ARM7 programowanie mikrokontrolerów dla każdego. Całkiem dobry jak na początek moim zdaniem. A to, że 'tylko c' to absolutną bzdura. Łączenie różnych języków jest najlepsze.

Spróbuj sobie na przykład zaprogramować lcd w c i w bascomie - w tym drugim wystarczą podajże dwie linijki konfiguracyjne a dalej to już tylko komenda lcd i wywołanie tekstu.

W wymienionej książce każdy rozdział i zadanie są opisane dla czterech języków: C, Pascal, Asembler i Bascom (oczywiście bascoma w rozdziałach dla ARM7 nie ma).

PS: skoro myślisz o programowaniu, kup też jakąś prostą stację lutowniczą (50-60 zł), w książce masz opis jak samemu zmontować zestaw uruchomieniowy. Nauczysz się nawet programować wyświetlacz graficzny z telefonów siemensa. ;)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2012, 07:41:24 wysłana przez WiateR »
Wysłane z mojego Q10 za pomocą Tapatalk 4. :E

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 04, 2012, 08:07:21 »
Hmm... Jak bardzo rozbudowana jest tematyka tej książki? Można ją uznać jedynie za elementarny wstęp, czy raczej coś więcej?
Sterowanie różnymi urządzeniami (modemy, starsze komórki) przez rs232 i komendy AT także zostało opisane?

*

Offline WiateR

  • *****
  • 1526
  • Płeć: Mężczyzna
  • BBM PIN: 2AE2AB13
    • Inaczej o technologii!
  • Sprzęt: BlackBerry Q10 + iPad mini 2 + MSI GE40
Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 04, 2012, 08:36:37 »
Tam jest początek absolutny plus obsługa wyświetlaczy i serwomechanizmów. Jeżeli miałeś styczność z programowaniem ale nie uC - nie rzucaj się na głęboką wodę bo sobie nie poradzisz. Najważniejsze to zrozumieć obsługę przerwań i tego jak uC są rozwiązane. Jak to zrozumiesz to programowanie w każdym języku to już sielanka.
Wysłane z mojego Q10 za pomocą Tapatalk 4. :E

Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 11, 2012, 18:59:53 »
Jeżeli miałeś styczność z programowaniem ale nie uC - nie rzucaj się na głęboką wodę bo sobie nie poradzisz.
Dlaczego 26 latek miałby sobie nie poradzić?

@Atlantis
Zrób to co radził meron11, czyli ucz się języka C, a dlaczego powinieneś tak zrobić dowiesz się tutaj: Jaki język wybrać?
Tym bardziej C, gdy myślisz o Arduino.

*

Offline WiateR

  • *****
  • 1526
  • Płeć: Mężczyzna
  • BBM PIN: 2AE2AB13
    • Inaczej o technologii!
  • Sprzęt: BlackBerry Q10 + iPad mini 2 + MSI GE40
Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 11, 2012, 19:03:39 »
Bo nie wiem czy miał jakąkolwiek styczność z mikrokontrolerami. Język programowania to najmniejszy problem.
Wysłane z mojego Q10 za pomocą Tapatalk 4. :E

Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 11, 2012, 19:18:47 »
Bo nie wiem czy miał jakąkolwiek styczność z mikrokontrolerami. Język programowania to najmniejszy problem.
Skoro nie wiesz jakie ma doświadczenie, to nie możesz twierdzić, że sobie nie poradzi, gdy już programował PC.
To tak jakbyś wmawiał murarzowi (parafrazując Twoją wypowiedź):
Cytuj
Jeżeli miałeś styczność z murowaniem cegieł, ale nie pustaków,  to z pustakami sobie nie poradzisz.

I jeszcze jedno, bo przeoczyłem:

Łączenie różnych języków jest najlepsze.
Klej do wszystkiego jest do niczego, tym bardziej gdy jednym z tych języków jest proponowany przez Ciebie  BASCOM.
Lepiej opanować jeden język dogłębnie niż wiele po łebkach. Oczywiście Ty możesz robić jak zechcesz, ale nie namawiaj do tego innych, bo to niewłaściwa droga.

A tym, którzy czytają takie porady jak redaktora WiateR zalecam daleko idącą ostrożność  :wink:

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2012, 19:22:24 wysłana przez dondu »

*

Offline Flameman

  • *
  • 68
  • Sprzęt: Samsung Spica,Nokia E71,n810,HP iPAQ h1940
Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 11, 2012, 20:01:33 »
Jeśli zamierzasz używać mikrokontrolerów w pracy to raczej jedynie uC, natomiast jeśli chcesz się jedynie pobawić, poeksperymentować to polecam Andruino, nie dość, że możesz używać c++, to jeśli chcesz przejść na bardziej "profesjonalne" programowanie w uC itp. zawsze to możesz zrobić bez zakupu nowej płytki :)

*

Offline WiateR

  • *****
  • 1526
  • Płeć: Mężczyzna
  • BBM PIN: 2AE2AB13
    • Inaczej o technologii!
  • Sprzęt: BlackBerry Q10 + iPad mini 2 + MSI GE40
Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 11, 2012, 20:05:23 »
Po prostu w różnych językach różne rzeczy robi się prościej lub trudniej. Jak ktoś uważa, że nie będzie kalał się bascomem tylko dlatego że jest prosty i woli męczyć się przy niektórych zadaniach w C to jego sprawa.

To już taką choroba programistów: jestem fajny bo potrafię zrobić prostą rzecz w trudny sposób. A programowanie mikrokontrolerów bez chociażby podstaw elektroniki jest awykonalne.
Wysłane z mojego Q10 za pomocą Tapatalk 4. :E

Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 11, 2012, 21:00:14 »
Po prostu w różnych językach różne rzeczy robi się prościej lub trudniej  ... woli męczyć się przy niektórych zadaniach w C to jego sprawa.
I tutaj właśnie trafiamy w sedno. Męczą się Ci co znają wiele języków "po łebkach", zamiast dobrze jeden uniwersalny, o czym pisałem wyżej.  Wtedy nie ma spraw łatwiejszych i trudniejszych - wszystkie są proste.


To już taką choroba programistów: jestem fajny bo potrafię zrobić prostą rzecz w trudny sposób.
Młody człowieku (masz 19 lat według profilu), za 10 lat nabierzesz doświadczenia  i zrozumiesz, w jak dużym błędzie byłeś ucząc się po łebkach wielu języków. Nawet jeżeli coś sprawi komuś problem, to rozwiązując go uczy się sposobu pisania kodu, co procentuje w następnych projektach.

Zaglądnij do datasheet'ów dowolnego producenta - znajdziesz tam wyłącznie C i czasami assembler. O gotowych bibliotekach do przeróżnych zadań (jak USB, LCD, I2C, .....) producentów już tylko wspomnę - wszystkie dostępne są JEDYNIE w języku C.


A programowanie mikrokontrolerów bez chociażby podstaw elektroniki jest awykonalne.
Z tym także się nie zgodzę, bo w dobie gotowych zestawów jak Arduino, itp. + internet i nie ma z tym problemów, nawet dla gimnazjalistów.

A gdy już pójdą za Twoją radą i nauczą się BASCOM'a, i nagle zechcą wykorzystać inny mikrokontroler niż AVR ... niestety, czas stracony, bo i tak C trzeba się nauczyć, gdyż BASCOM jest tylko dla AVR i 8051, a wszelkie pozostałe, to przede wszystkim C + assembler. To chcesz im zafundować?

No i życzę powodzenia w programowaniu PC za pomocą BASCOM. C jest uniwersalny na wiele platform od, a gdy się go pozna dogłębnie każde urządzenie nim zaprogramujesz.

Jak już powiedziałem wcześniej, chcesz to tak sobie działaj, ale nie ucz innych eskimoskiego podejścia do tej dziedziny, bo robisz im krzywdę.

Reasumując dla tych, co czytają ten temat:
Każdy sam wybierze sobie drogę, ale niech nie ufa ślepo osobom, które twierdzą, że sobie z czymś nie poradzisz i wciskają ci w rękę słownik języka eskimoskiego, byś się dogadał się z człowiekiem, który zna eskimoski i angielski. Ja wziąłbym słownik angielski, bo też się z tym człowiekiem dogadam, a bonus taki, że z milionami innych także  :wink:

*

Offline WiateR

  • *****
  • 1526
  • Płeć: Mężczyzna
  • BBM PIN: 2AE2AB13
    • Inaczej o technologii!
  • Sprzęt: BlackBerry Q10 + iPad mini 2 + MSI GE40
Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 11, 2012, 22:20:21 »
Mówimy o osobie początkującej. Najłatwoej jest nauczyć się Bascoma (ile na to można poświęcić 20? 30 godzin?) przy okazji ucząc się podstaw elektroniki. Człowiek więcej wynosi. Potem oczywiście głównie C, tego nie neguję. Nie każę się też uczyć wszystkich języków, ale na początku warto liznąć kilka żeby w razie czego mieć pojęcie jak sobie ułatwić pracę. Powiedzmy, że mamy do zaprogramowania ten wałkowany lcd: w bascomie dwie linijki, ile w C?

Oczywiście C jest najważniejszy, ale opieranie się na jednym języku byłoby po prostu głupie. Sam myślę, że znasz więcej niż C i zapewne się tą wiedzą wspomagasz. Chyba że się mylę.
Wysłane z mojego Q10 za pomocą Tapatalk 4. :E

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 11, 2012, 22:48:47 »
Tytułem wyjaśnienia:
1) Na temat elektroniki mam jako takie pojęcie, chociaż na poziomie czysto amatorskim i raczej nie w dziedzinie cyfrowej. Mianowicie mam pewne doświadczenia związane z radioamatorstwem (parę konstrukcji krótkofalarskich w życiu złożyłem i uruchomiłem) oraz elektroniką retro (konstrukcje lampowe). Wiem do czego służy lutownica, posiadam trochę podstawowego sprzętu pomiarowego poza multimetrami (stary oscyloskop, prosty częstotliwościomierz, miernik pojemności, miernik indukcyjności itp.). Trawienie płytek i lutowanie układów nie jest dla mnie niczym nowym ani dziwnym.
2) Podstaw programowania także kiedyś się uczyłem, ale to było dawno temu - tak gdzieś w czasach gimnazjum i liceum. Spróbowałem trochę Basica (w formie VB) potem dłużej bawiłem się Pascalem i Delphi, na końcu zapoznałem się z podstawami C. Tak więc moje doświadczenie w tej materii jest stosunkowo niewielkie, ale chyba nie musiałbym zaczynać od absolutnego zera. :)

*

Offline WiateR

  • *****
  • 1526
  • Płeć: Mężczyzna
  • BBM PIN: 2AE2AB13
    • Inaczej o technologii!
  • Sprzęt: BlackBerry Q10 + iPad mini 2 + MSI GE40
Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 11, 2012, 23:02:54 »
Po takim doświadczeniu to rzeczywiście spokojnie możesz się bawić C bez obaw.
Wysłane z mojego Q10 za pomocą Tapatalk 4. :E

Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 11, 2012, 23:04:22 »
Mówimy o osobie początkującej.
Mówimy o początkującym 26 latku nie o gimnazjaliście, a to zupełnie inny poziom.


Najłatwoej jest nauczyć się Bascoma (ile na to można poświęcić 20? 30 godzin?) przy okazji ucząc się podstaw elektroniki.
Niezależnie czy BASCOM czy C elektroniki uczyć się będzie w tym samym stopniu.
Przez takie właśnie opinie, ludzie tracą czas i boją cię C, które na podstawowym poziomie jest równie proste jak BASCOM i także wymaga niewielkiej ilości czasu na jego opanowanie (pomijam gimnazjalistów).

Człowiek więcej wynosi.
Wręcz przeciwnie! BASCOM uczy złych nawyków, nieprawidłowego pisania kod, co później koszmarnie mszczą się przy próbie przejścia na język C czy jemu podobne.


Potem oczywiście głównie C, tego nie neguję.
Człowiekowi w wieku 26 lat należy doradzić odpowiednio i pomijać przedszkole, które doradza się gimnazjalistom.


Powiedzmy, że mamy do zaprogramowania ten wałkowany lcd: w bascomie dwie linijki, ile w C?
Także dwie, korzystając z dostępnych za free bibliotek, pięknie opisanych i dostępnych na wiele procesorów.
Większość z nich jest uniwersalnych niezależnie od producenta mikrokontrolera.

LCD_Initalize();   //inicjalizacja LCD
LCD_WriteText("jakiś tekst"); 

inne:
LCD_Clear();   //czyszczenie wyświetlacza
LCD_GoTo(x,y);  //ustaw kursor w miejscu x,y
itd...
Jak widzisz C wcale nie jest trudne - to tylko takie opinie jak Twoja powielają ten stereotyp.


Oczywiście C jest najważniejszy, ale opieranie się na jednym języku byłoby po prostu głupie.
Taką opinię może wydać jedynie osoba z młoda z małym stażem. Taką właśnie jesteś i nie dziwię się. Masz do tego prawo.
Ale ponowię prośbę: Nie ucz innych niewłaściwej drogi, bo robisz im krzywdę.


Tytułem wyjaśnienia:
...
Tak więc moje doświadczenie w tej materii jest stosunkowo niewielkie, ale chyba nie musiałbym zaczynać od absolutnego zera. :)
Tym bardziej C.
Na stronie, której link podał kol. meron11 masz wszystko łącznie z kursem AVR jak i kursem C z kompilatorem online.

*

Offline Carlos22

  • *
  • 72
    • Zespół :P
  • Sprzęt: Toshiba g900, HP Ipaq 2410, Nokia 9300
Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 12, 2012, 00:53:42 »
Ja powiem tak, każdy nauczy się języka jaki mu pasuje, ale faktycznie C warto znać, choćby ze względu na to, że jest popularne. Sam programuje przede wszystkim w C i C++ i myślę, że są to języki logiczne, więc nauka raczej stosunkowo gładko powinna iść.
Co do mikrokontrolerów AVR to się dokładnie nie wypowiem, bo jedynie co z mikrokontrolerów programowałem to na zajęciach 8051 (no i w assamblerze + C wtedy), ale jeżeli faktycznie można na nich w C programować, to też byłbym za tą opcją:)
Grubas jest zły. Grubas ma młot pneumatyczny. Grubas wrzeszczy:"Gińcie krakersy!"

*

Offline WiateR

  • *****
  • 1526
  • Płeć: Mężczyzna
  • BBM PIN: 2AE2AB13
    • Inaczej o technologii!
  • Sprzęt: BlackBerry Q10 + iPad mini 2 + MSI GE40
Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 12, 2012, 09:56:19 »
Hmm, masz ogromną wiedzę, więc może jesteś w stanie polecić coś dla mnie do nauki C pod ARMy ew. AVR. Może być po polsku i może być po angielsku, problemu z tym nie mam.
Wysłane z mojego Q10 za pomocą Tapatalk 4. :E

Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 12, 2012, 14:19:01 »
Hmm, masz ogromną wiedzę, więc może jesteś w stanie polecić coś dla mnie do nauki C pod ARMy ew. AVR. Może być po polsku i może być po angielsku, problemu z tym nie mam.
Jeżeli to było do mnie, to:

AVR
Jeśli język C dla AVR, to zdecydowanie: Tomasz Francuz - Język C dla mikrokontrolerów AVR. Od podstaw do zaawansowanych aplikacji.
Tym bardziej, że autor zapowiedział już oficjalnie, że następna część jest przygotowywana i obejmować będzie XMega'i, czyli kontynuację ATmega, ale o znacznie większych możliwościach.


C
Moim zdaniem najlepsze książki o samym języku C to:
1. K. N. King - Język C. Nowoczesne programowanie. Wydanie II
2. Brian W. Kernighan, Dennis M. Ritchie - Język ANSI C. Programowanie. Wydanie II

Ta pierwsza to coś co zwykło się nazywać biblią, o tyle ta druga jest bez zbędnych opisów, przez co dla całkiem początkującego trudniejsza, ale jeżeli ktoś miał już styczność z językami C pokrewnymi to ta pozycja jest lepsza.

Obie książki można zdobyć zarówno w wersji polsko- jak i angielskojęzycznej.

Akurat jest promocja (-20%) w Helion do 13 września ...

ARM
Co do ARM, to zadam pytanie odpowiednim osobom, bo nie mam w tym względzie zdania.
Ale możesz zerknąć tutaj: ARM - Jak zacząć?
Jest tam sporo odnośników do angielskojęzycznej dokumentacji ARM.

EDIT:
No i jeszcze poćwiczyć C można w kompilatorze online: CManiak - Kurs języka C
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2012, 14:25:35 wysłana przez dondu »

*

Offline WiateR

  • *****
  • 1526
  • Płeć: Mężczyzna
  • BBM PIN: 2AE2AB13
    • Inaczej o technologii!
  • Sprzęt: BlackBerry Q10 + iPad mini 2 + MSI GE40
Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 12, 2012, 16:15:07 »
Interesują mnie konkretnie ARMy serii Cortex M. Szukałem literatury po polsku i nic specjalnego nie znalazłem. Widziałem w sieci kursy, ale kończyły się po trzech - czterech lekcjach. Co gorsza chciałbym działać na linuksie. Nie musiałbym się bawić w dualboota...

Jeśli czegoś się dla mnie dowiesz będę bardzo wdzięczny.
Wysłane z mojego Q10 za pomocą Tapatalk 4. :E

*

Offline meron11

  • ***
  • 255
  • Sprzęt: nokia 6020
Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 12, 2012, 17:58:29 »
Interesują mnie konkretnie ARMy serii Cortex M. Szukałem literatury po polsku i nic specjalnego nie znalazłem. Widziałem w sieci kursy, ale kończyły się po trzech - czterech lekcjach. Co gorsza chciałbym działać na linuksie. Nie musiałbym się bawić w dualboota...

Jeśli czegoś się dla mnie dowiesz będę bardzo wdzięczny.

No to jak ARM  to zapomnij o polskiej literaturze raczej.

Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 12, 2012, 23:27:42 »
Jeśli czegoś się dla mnie dowiesz będę bardzo wdzięczny.
Po konsultacjach koledzy ARM'owcy niestety nie polecą nawet angielskojęzycznej literatury, ponieważ używają jedynie datasheet'ów. Pozostaje więc dobra książka dot. C (patrz wyżej) + datasheet ARM'a.


*

Offline WiateR

  • *****
  • 1526
  • Płeć: Mężczyzna
  • BBM PIN: 2AE2AB13
    • Inaczej o technologii!
  • Sprzęt: BlackBerry Q10 + iPad mini 2 + MSI GE40
Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 12, 2012, 23:31:30 »
Cóż, poradzę sobie jakoś, chociaż ponoć dokumentacja ARMów nie jest za bardzo miłą dla początkujących. ;)

A jednak nie: http://www.btc.pl/index.php?productID=185142
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2012, 23:53:14 wysłana przez WiateR »
Wysłane z mojego Q10 za pomocą Tapatalk 4. :E

Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 13, 2012, 11:50:47 »
Miałem kiedyś w ręku tę książkę i wraz z zestawem ARM LITEcompLPC1114 podarowałem pewnemu studentowi. Autorzy książki starają się, ale moim zdaniem za mało podstaw, za dużo trudniejszych tematów jak na tę objętość książki. Innymi słowy, ta książka nie jest dla osoby, która nigdy nie programowała mikrokontrolerów.

Ale spróbować zawsze można :)

*

Offline WiateR

  • *****
  • 1526
  • Płeć: Mężczyzna
  • BBM PIN: 2AE2AB13
    • Inaczej o technologii!
  • Sprzęt: BlackBerry Q10 + iPad mini 2 + MSI GE40
Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 13, 2012, 12:03:40 »
Miałem styczność z AVR, miałem całkiem niezłego nauczyciela, jednak nasze lekcje nie były zbyt owocne że względu na zestaw uruchomieniowy Kamami, z którym były straszne cyrki (nie wspomnę o kombinacji z USB asp, którego nie można było zmusić do pracy z W7 64bit.

Poza tym zaczynam studia na kierunku Elektronika Telekomunikacja. Po prostu lubię dokształcać się samodzielnie, daje mi to więcej frajdy i przynosi lepsze efekty.
Wysłane z mojego Q10 za pomocą Tapatalk 4. :E

Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 13, 2012, 12:07:55 »
No to spokojnie z tą książką dasz radę, tym bardziej, że jak piszesz angielski nie jest problemem, więc ARM stoi przed Tobą otworem :)

Połączone: [time]Wrzesień 13, 2012, 14:01:25[/time]
Kolega Gaskoin dorzucił jeszcze taki link do angielskojęzycznej: http://www.arm.com/support/resources/arm-books/index.php

... no i Reference manual np. Cortex A8: http://infocenter.arm.com/help/index.jsp?topic=/com.arm.doc.ddi0344k/index.html
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 13, 2012, 14:50:20 wysłana przez dondu »

*

Offline WiateR

  • *****
  • 1526
  • Płeć: Mężczyzna
  • BBM PIN: 2AE2AB13
    • Inaczej o technologii!
  • Sprzęt: BlackBerry Q10 + iPad mini 2 + MSI GE40
Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 13, 2012, 19:57:39 »
Cortex A to nie moją półka. :E Ani cenowa ani wydajnościowa. Cortex M powinien wystarczyć. :]
Wysłane z mojego Q10 za pomocą Tapatalk 4. :E

Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 13, 2012, 20:29:15 »

*

Offline WiateR

  • *****
  • 1526
  • Płeć: Mężczyzna
  • BBM PIN: 2AE2AB13
    • Inaczej o technologii!
  • Sprzęt: BlackBerry Q10 + iPad mini 2 + MSI GE40
Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 13, 2012, 20:32:25 »
Wiem, wiem. Narazie potrzebuję kasy na czesne i inne rzeczy, programowanie poczeka.
Wysłane z mojego Q10 za pomocą Tapatalk 4. :E

Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 13, 2012, 20:34:43 »
No tak, to niestety nie jest tania dziedzina  :(
Powodzenia!

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: programowanie uC - od czego zacząć?
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 23, 2012, 20:19:49 »
Tak swoją drogą, to czasami spotykam się z projektami urządzeń na AVR, które korzystają z transmisji danych po Ethernecie, niekiedy nawet z wykorzystaniem Internetu. To wyższa szkoła jazdy? Jak długi staż w (amatorskiej) zabawie uC trzeba mieć, żeby myśleć o czymś takim?

I jeszcze jedno: Na jak długo waszym zdaniem Atmega8 wystarczy do nauki podstaw? Dostępna ilość pamięci szybko stanie się ograniczeniem czy też przez jakiś czas będzie wystarczająca? Jak bardzo złożone projekty sprawiają, że "ósemka" przestaje się sprawdzać?

UPDATE: Kupiłem książkę "AVR i ARM - Programowanie". Przerobiłem już całą część poświęconą uC Atmela. Czytałem jedynie wstępy do każdego zagadnienia i opisy dotyczące C. W inne języki się nie zagłębiałem. Nie robiłem też każdego zadania, kiedy rozwiązanie wydawało mi się oczywiste. Sprawdzałem za to swoją wiedzę na kilku przykładach wymyślonych "na miejscu", żeby upewnić się, że jednak dobrze rozumiem. ;) Zresztą w trakcie nauki zabrałem się za pisanie konkretnego programu, który to potem poprawiałem (i zresztą cały czas jestem w trakcie).

Mimo wszystko sama książka to za mało. Tutoriale na portalach i blogach okazały się niezwykle przydatne.
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2012, 08:05:23 wysłana przez Atlantis »