Prawo celne - wysokosc cła

  • 37 Odpowiedzi
  • 19929 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline CarreraGT

  • ***
  • 424
  • Płeć: Mężczyzna
  • Porsche Carrera GT - perełka :) CarreraGT ->
    • Moja galeria
  • Sprzęt: W podpisie
Odp: Prawo celne - wysokosc cła
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 20, 2009, 08:57:03 »
Mozesz.podac jakas ustawe/dekrekt mowiacy zE do 220$ niema Cla. Bo (bez urazy) ale co patrze na inne forum to wartosc od (do jakiej) jest clo ulega znaczacej zmianie. Slyszalem wersje 15$ 5$ 500zl, 300€ itd.
iPhone 4, Mac Mini, iPad

Regulamin poczytaj - to nie tablica ogłoszeń - spokojnie czytalem ;-)

*

Offline damkol

  • ****
  • 837
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tajne przez poufne.
Odp: Prawo celne - wysokosc cła
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 20, 2009, 09:10:08 »
Nie ma czegoś takiego.
Cłem nie są objęte przesyłki, zadeklarowane jako prezent i nie przekraczające pewnej wartości - tej wartości właśnie nie pamiętam ;)
Oczywiście Urząd Celny ma prawo otworzyć taką przesyłkę i sprawdzić czy zawartość zgadza się z tą deklaracją - jeśli nie
to robi swoją wycenę (mają odp. tabele) + cło + podatki. Wtedy dostajesz do domu zaproszenie do złożenia im wizyty :)
Lost in universe.

*

Offline studentk

  • ****
  • 505
  • Sprzęt: Motorola Defy, Samsung SGS, iPad
Odp: Prawo celne - wysokosc cła
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 20, 2009, 09:34:39 »
Może pachnieć, ba - może być nawet zapakowany. Niech państwo Ci udowodni, że taki nie był
jak wyjeżdżałeś.

Akurat to ty musisz udowodnić iż wwozisz go spowrotem. Dlatego też obowiązuje zgłoszenie wywozu właśnie po to by można było wwieść spowrotem.

*

Offline damkol

  • ****
  • 837
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tajne przez poufne.
Odp: Prawo celne - wysokosc cła
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 20, 2009, 09:47:15 »
Mylisz się - nie muszę. Prawo nie nakłada na mnie obowiązku wypełniania deklaracji wywozowej. Za to oni muszą mi udowodnić
zakup za granicą. Niejasności w prawie zawsze przemawiają na Twoją korzyść, a prawo mamy jakie mamy.
PS. Rozpatruję wszystko w roli osoby prywatnej, podróżującej np. jako turysta. Sprawa wygląda zupełnie
inaczej gdy chodzi o firmę.
Lost in universe.

*

Offline biblo

  • ******
  • 3314
  • Płeć: Mężczyzna
  • Forum powinno być jak Media-Markt...
  • Sprzęt: Lumia 925, 730 Dual Sim, iPad mini Retina LTE
Odp: Prawo celne - wysokosc cła
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 20, 2009, 10:53:55 »
Kiedyś było tak:

Według przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2002 roku przesyłki o wartości celnej przekraczającej równowartość 22 EURO (ok. 90 PLN) podlegają ocleniu. Do końca grudnia 2001 granicę stanowiło 70 EURO. W przypadku prezentów od osób fizycznych - ocleniu podlegają przesyłki o wartości przekraczającej 45 EURO (wcześniej 100 EURO).

Podstawa prawna: Podane limity wynikają m.in. z rozporządzenia Rady (EWG) Nr 918/83 z dnia 28 marca 1983 r. (Tytuł VI i VII), ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych (Dz. Urz. WE L 105 z 23.4.1983, z późniejszymi zmianami) oraz polskiej ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku (art. 51, 52 i 81) - Dz. U. Nr 54, poz. 535.

Od grudnia ubiegłego roku przepisy te uległy zmianie:

Od 1 grudnia bez cła można przesłać do Polski towary spoza UE o wartości do 150 euro. Dotychczas mogły kosztować zaledwie 22 euro. Zakłada tak rozporządzenie Rady (WE) nr 274/2008 zmieniające limity przywozowe.

Z 22 do 150 euro zwiększyła się też kwota wolna od cła przy zakupach dokonywanych poza UE, np. przez Internet. Osoba zamawiająca tą drogą towar o wartości do 150 euro np. w USA nie zapłaci cła.


Dosyć szczegółowo jest top opisane w dokumencie wydanym przez Pocztę Polską: http://www.ickatowice.asi.pl/pls/ickatowice/dokumenty?job=Pokaz&id_d=865

Wygląda na to, że zwolnienie z cła to jedno (i jest szerzej stosowane), a naliczenie podatku VAT to drugie - i w tym wypadku takiej "łaskawości" już nie ma... :E

Napisane: Grudzień 20, 2009, 10:46:53
Może pachnieć, ba - może być nawet zapakowany. Niech państwo Ci udowodni, że taki nie był
jak wyjeżdżałeś.

Akurat to ty musisz udowodnić iż wwozisz go spowrotem. Dlatego też obowiązuje zgłoszenie wywozu właśnie po to by można było wwieść spowrotem.

Na temat przedmiotów w bagażu podręcznym można poczytać na stronie Min. Finansów:

Towary zwolnione od cła - informacje dla podróżnych

  Przywóz rzeczy znajdujących się w bagażu osobistym podróżnego

Od 1 grudnia 2008 r. obowiązują niżej podane limity wartościowe i ilościowe towarów zwolnionych z należności celnych przywozowych, przywożonych w bagażu osobistym podróżnego.

 Zgodnie z art. 1 pkt 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 274/2008 zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 918/83 ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych, towary znajdujące się w bagażu osobistym podróżnych przyjeżdżających z państw trzecich są zwolnione z należności celnych przywozowych, jeżeli przywożone towary są zwolnione z podatku od wartości dodanej (VAT) na mocy przepisów prawa krajowego przyjętych zgodnie z przepisami dyrektywy Rady 2007/74/WE z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie zwolnienia towarów przywożonych przez osoby podróżujące z państw trzecich z podatku od wartości dodanej i akcyzy.
Powyższe kwestie zostały uregulowane w znowelizowanym art. 56 ustawy o podatku od towarów i usług.
I tak, import towarów przywożonych w bagażu osobistym podróżnego przybywającego z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju zwalnia się od VAT (a co za tym idzie od należności celnych przywozowych) według następujących norm:
a)      w transporcie lądowym – do równowartości 300 EUR
b)      w transporcie lotniczym i morskim – do równowartości 430 EUR
Do ww. wartości nie wlicza się wartości produktów leczniczych niezbędnych do spełnienia potrzeb podróżnego, paliw znajdujących się w standardowym zbiorniku dowolnego pojazdu silnikowego oraz paliwa znajdującego się w przenośnym kanistrze, którego ilość nie przekracza 10 litrów, a także wartości tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz napojów alkoholowych przywożonych według niżej określonych norm.


i dalej

Przywóz przedmiotów osobistego użytku podróżnych
 
Podróżny przybywający na obszar celny Wspólnoty Europejskiej na pobyt czasowy w celach turystycznych, sportowych, handlowych, wzięcia udziału w spotkaniach zawodowych, w celach zdrowotnych, w związku ze studiami itp., może przywieźć ze sobą przedmioty osobistego użytku, które będą mu w tym czasie potrzebne.
 
Do przedmiotów osobistego użytku zaliczane są wszystkie przedmioty, nowe lub używane, których podróżny może potrzebować z uzasadnionych powodów do osobistego użytku podczas podróży, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności podróży, ale wyłączając wszelkie towary przywożone w celach handlowych.


ale tak jak wcześniej napisałem, do wielu lat nikt mnie nie zapytał o laptopa, DVD, itp. Więcej - nigdy nie zdarzyło mi się trafić do kontroli celnej na lotnisku (i nie słyszałem aby jakiś mój znajomy tam trafił). Zawsze wybieram bramkę "Nic do oclenia" i już... Więcej problemów jest z reguły przy wyjeździe, no ale to wynika z procedur bezpieczeństwa... :-|
Pozdrawiam,
biblo

*

Offline Kusiu

  • *****
  • 3968
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Prawo celne - wysokosc cła
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 20, 2009, 14:44:56 »
Ja też potwierdzę słowa Biblo. Jak byłem miesiąc temu w USA to też zrobiłem duże zakupy (głownie ubrania) i pies z kulawą nogą się nie zainteresował mimo, że z wielu rzeczy nawet metek mi się nie chciało zdjąć. Miałem jeszcze konsolę do gier, mnóstwo akcesoriów do niej oraz trochę produktów żywnościowych. Dodatkowo moje walizki zostały wylosowane do ręcznej kontroli bezpieczeństwa - wszystko miałem dokładnie przejrzane.
Jakby dolar znowu był po 2zł to spokojnie można by latać do USA na zakupy :)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2009, 14:46:32 wysłana przez Kusiu »

*

olmeca

Odp: Prawo celne - wysokosc cła
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 20, 2009, 22:44:15 »
Panowie podsumowujac ta dyskusja i tak nic nie wnosi bo amazon tej elektroniki do Polski nie wysle i tyle w tym temacie.

*

Offline piozus

  • **
  • 174
  • Sprzęt: BB Z10
Odp: Prawo celne - wysokosc cła
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 21, 2009, 01:27:38 »
Na artykuły eletroniczne cła z USA nie ma. Płacicie VAT, chyba że wartość przesyłki nie przekracza o ile pamiętam 21 EURO i jest zadeklarowana jako "gift". VAT 22% (wg polskich stawek).

Podsumowujac płacicie tylko VAT....
-------------------------------------------------------------------------------------------
Powiadają, że używanie szukajki obcina paluchy, porywa dzieci i odmóżdża, ale to chyba bzdura...