Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?

  • 29 Odpowiedzi
  • 10974 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Obecnie mojego netbooka zastąpił tablet z procesorem x86 i pełnowymiarowym Windowsem - ThinkPad Tablet 2. Posiada on jeden z nowszych procesorów Atom, dwurdzeniowy. Wydajność jest naprawdę imponująca - system działa płynnie, możliwe jest odtwarzanie wideo w HD itp.
Zastanawiam się jednak co można jeszcze wyciągnąć ze starszych netbooków, tych z Atomami w stylu N270/N450. Leży u mnie poczciwy Eee PC 901 z 1GB RAM-u. Używałem go przez parę lat, ale ostatecznie byłem zmuszony odłożyć go na półkę. Głównym powodem była mała ilość miejsca na standardowym dysku SSD. Nie dało się z tego powodu nawet mieć aktywnych automatycznych aktualizacji systemu, bo kolejne łatki momentalnie zużywały całe dostępne miejsce. Z uwagi na jego małą ilość nie dało się także w wygodny sposób używać np. Dropboxa, bo na lokalnym dysku zwyczajnie brakowało miejsca na lokalną kopię zawartości z chmury. Oczywiście w grę nie wchodziła instalacja Windowsa 7 (sprawa dość ważna, z uwagi na brak wsparcia dla XP). Do tego odnosiłem wrażenie, że wbudowany SSD potwornie muli, powodując dłuższe zamrożenia systemu.
Teraz się zastanawiam, czy sprzęt były jeszcze coś wart po zwiększeniu pamięci do 2GB i wymienieniu dysku twardego na standardowy, 1.8" na tasiemce zif? Zdaje sobie sprawę z tego, że nie zrobię z niego żadnej maszyny do multimediów w HD, ale może przynajmniej uda mi się jeszcze przedłużyć jego życie jako prostego komputera do pisania, maili i przeglądania www, ewentualnie sporadycznego obejrzenia jakiegoś DixVa? Jakby nie patrzeć jego zaleta było to, że bez problemu dało się go wrzucić do torby albo plecaka. Mógłby też robić za poręczny komputer "warsztatowy" do obsługi interfejsu szeregowego, wgrywania wsadów do mikrokontrolerów itp. Bo nie jestem pewien, czy udźwignąłby cięższe środowisko programistyczne, w rodzaju Atmel Studio...

Jak wygląda sytuacja w przypadku trochę nowszych netbooków, tych z prockami w rodzaju N450/N455 - z normalnym dyskiem twardym i fabrycznie zainstalowanym Win7? One też się już mocno zestarzały, czy wciąż są jeszcze używalne?
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2015, 13:11:55 wysłana przez Atlantis »

*

Offline wiejas

  • *****
  • 1454
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ostatni Mohikanin PDAC
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 02, 2015, 15:36:40 »
Ja mam MSI U160 z dwoma GB RAM. Szału nie ma ale W 10 na nim stoi. Do netu się nadaje ale nawet YT nie odpali bez zwiechy. Jedynie jako maszyna do pisania i podstawowe aplikacje da się uruchomić bez problemów ale cierpliwości trzeba mieć dużo.
X7500,i780,B7350 ,N8010 ,N7000, BB9810, B7620, NOKIA 6720, B2710, MSI U160 Samsung Xcower 2 ,Q10, Q 20 BlackBerry Passport Silver Edition no i do tego iPhone 7 Plus iPhone SE 128GB  ....narazie wszystko

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 02, 2015, 17:14:23 »
Masz w Eee 901 dwa dyski, szybszy na mobo i diablo wolny w PCI, te na PCI obecnie są tańsze i szybsze, podmiana na powiedzmy 120GB i dołożenie ramu do 2GB powinna zrobić z niego całkiem cywilizowaną maszynkę, pod Win10 powinien w miarę przyzwoicie pracować.
http://www.x-kom.pl/p/179675-dysk-ssd-crucial-128gb-1-8-msata-ssd-m550.html
Masz dysk, pytanie tylko czy uznasz za opłacalne inwestować w tego dziadka.

BTW, w porównaniu z tym dyskiem oba fabryczne w Eee 901 są strasznymi mułami, ich szybkość nie dorównuje obecnie produkowanym kartom SD/Micro SD.

Połączone: [time]Październik 03, 2015, 12:28:12[/time]
BTW, myślisz że nowe procki AMD taktowane 1Ghz w budżetowych konstrukcjach zą wydajniejsze od takiego Atoma?
Nie sądzę.
Myślę że jest sens wpakować kilka złotych.
Mam znajomych dla których HP na takim starym Atomie jest ciągle jedynym PC w domu.

Połączone: Październik 03, 2015, 12:29:56
Aha, olej XP, jak masz opcję to zdobądź licencję i postaw 10 32bit.
« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2015, 12:29:56 wysłana przez daras28-82 »
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 21, 2015, 09:41:21 »
Ok. Rozumiem, że wystarczy wymienić ten dysk pod klapką? Nie muszę dostawać się do środka i wymontowywać płyty głównej, żeby wymienić ten 4GB dysk?
Chyba jednak spróbuję przywrócić go do stanu użyteczności. Trzeba będzie wymienić dysk, dodać pamięci i pewnie jeszcze rozejrzeć się za jakąś nieco lepszą kartą sieciową, bo konieczność korzystania z WiFi na USB (obsługa WPA2) jest nieco denerwująca.
Potem sprawdzę też jak zachowuje się bateria.

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 21, 2015, 14:05:37 »
Tak, o tym na płycie po rostu zapomnij albo używaj jak na stałe podpiętego pendraka.
Karty wi-fi też są obecnie dostępne w usb w takim rozmiarze że ledwo z portu wystają więc problem w użytkowaniu niewielki chyba że potrzebujesz dostępne mieć wszystkie 3 porty.
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 23, 2015, 17:11:10 »
Tak BTW jaki RAM powinienem kupić do Eee PC 901?

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 23, 2015, 18:02:37 »
Nie pamiętam czy tam siedzi DDR2 czy DDR3, obstawiał bym to 2-gie ale sprawdź specyfikację.
Kość 2GB powinna wystarczyć, nie wiem czy Atom obsłuży więcej.
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 28, 2015, 08:25:09 »
Nie pamiętam czy tam siedzi DDR2 czy DDR3, obstawiał bym to 2-gie ale sprawdź specyfikację.
Kość 2GB powinna wystarczyć, nie wiem czy Atom obsłuży więcej.

Już kupiłem wszystko, co trzeba. Pamięć 2GB (więcej nie obsłuży), dysk SSD 128GB i do tego kartę sieciową miniPCI, obsługującą WPA2.
Teraz tyko czekam na przesyłki.

BTW istnieje jakieś źródło relatywnie taniej licencji na Windowsa 7/Windowsa 10, z którego mógłbym skorzystać w takiej sytuacji? Czy jedyną opcją na posiadanie legalnego systemu jest jego zakup w wersji OEM?
« Ostatnia zmiana: Październik 28, 2015, 08:33:19 wysłana przez Atlantis »

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 28, 2015, 18:33:07 »
Jak masz dojście to licencja dla komputerów zregenerowanych ewentualnie jak się jeszcze uczysz możesz sobie z uczelni załatwić.
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 29, 2015, 09:18:44 »
Jak masz dojście to licencja dla komputerów zregenerowanych ewentualnie jak się jeszcze uczysz możesz sobie z uczelni załatwić.

Niestety, nie przychodzi mi do głowy żadne miejsce, w którym mógłbym starać się o licencję Refubrished.
Można powiedzieć, że jeszcze studiuję (trzeci stopień) jednak nie jest to kierunek techniczny i z tego co mi wiadomo, nie przysługuje mi z tego tytułu żadna możliwość uzyskania licencji na Windowsa.
Z jednej strony nie chcę używać Windowsa XP, który był dostarczony z tym komputerem (zresztą naklejka z kodem dawno temu się zatarła). Piracki system zdecydowanie odpada w moim przypadku. Nie chciałbym jednak wydawać na OS równowartości samego komputerka.

Zastanawiam nie jedna kwestia:
Na Allegro można znaleźć aukcje Windowsów w cenie około 140 zł (http://allegro.pl/windows-7-home-premium-32-bit-sp1-pl-oem-okazja-i5755893549.html)
W ofercie sklepów widzę tymczasem cenę kilkukrotnie wyższą (http://bitcomputer.pl/pl/p/MICROSOFT-WINDOWS-7-HOME-PREMIUM-SP1-64-BIT-POLSKI-OEM-GFC-02737/4505).

Skąd się bierze ta różnica?

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 04, 2015, 23:07:42 »
Nie wiem, ale już opis to bzdura. HE bez hacka nie obsługiwał XP Mode.

*

Offline andrus75

  • ****
  • 729
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Moto Z2 Play
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 05, 2015, 17:44:54 »
A musi być winda? Jeśli nie to ja na acer aspire one postawiłem Linuksa Minta i jest ok. A na pewno lepiej niż na win7 starter. Ale zależy do czego będziesz używał. Pzdr

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 05, 2015, 18:30:05 »
Windows to Windows.
Jeżeli jest oryginalna nalepka i płyta to wystarczy.
A jak jeszcze do tego masz dowód zakupu to bajka niezależnie od opisu w aukcji.
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline andrus75

  • ****
  • 729
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Moto Z2 Play
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 05, 2015, 18:43:34 »
Nie mam zamiaru wykazywać wyższości czegokolwiek. Dlatego pisałem że zależy do czego ma służyć. Pzdr

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 05, 2015, 19:38:38 »
Nikt Ci tego nie zarzucił, Atlantis jest świadomym użytkownikiem,
Chce Windowsa to znaczy że go potrzebuje.
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 06, 2015, 16:50:31 »
Linuksa też biorę pod uwagę, ale dopiero w dalszej kolejności. Po prostu pod Windowsem mam już porozgryzane pewne rozwiązania, a Linuksa używam raczej do innych celów (bezobsługowe procesy odpalone np. na Raspberry Pi). Gdybym miał się na niego przerzucać na większą skalę, wolałbym to zrobić na sprzęcie dysponującym nieco lepszymi parametrami.

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 22, 2015, 13:22:16 »
Status projektu renowacji Eee PC wygląda następująco:

1) Wygląda na to, że ten komputerek nie obsługuje dysków mSATA - to standard opracowany już po jego skonstruowaniu. Z tego co wyczytałem interfejs różni się elektrycznie i teoretycznie podpięcie jest możliwe, ale wymaga pewnych przeróbek.
2) Standardowe dyski to dyski na interfejsie PATA, wyprowadzonym na złącze mini PCIE-e.
3) I tu robi się ciekawie - wygląda na to, że Eee posiada jakiś sterownik SATA. Możliwe jest podpięcie kilku modeli dysków przygotowanych z myślą o nim. Produkuje je chociażby Kingspec. Można bez problemu kupić na Aliexpress, maksymalny rozmiar to 128 GB.
4) Wyżej wymienione dyski działają. Jednak zainstalowanie jednego z nich wyłącza możliwość obsługi drugiego dysku PATA. Czyli po włożeniu nowego SSD do gniazda pod klapką, nie widać standardowego 4GB. Na nowym można postawić system, ale...
5) Przy każdym rozruchu wyskakuje komunikat o braku napędu master. Trzeba wcisnąć F1, żeby kontynuować uruchamianie systemu. W sieci wyczytałem, że problem przestaje występować, jeśli dysk przeniesie się do slotu wewnętrznego (jest do tego przystosowany - ma kawałek pustej płytki pełniącej funkcję "adaptera", którą można odłamać dzięki perforacji).
Spróbuję to zrobić w przyszłym tygodniu.

Na chwilę obecną komputer ma 2GB RAM-u, nową kartę WiFi (obsługa WPA2 i sieci standardu n) oraz wspomniany dysk. Windows 7 dosłownie zasuwa. :)

Po uporaniu się z kwestią dysku, pozostanie tylko zakup baterii i będzie można uznać projekt za skończony.

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 23, 2015, 17:38:32 »
Z tego co pamiętam na standardowym 4GB było mi ciasno, postanowiłem zainstalować system na tym 8GB, żadnych problemów poza tym że działał potwornie wolno nie miałem.
W biosie nie możesz zaznaczyć z którego dysku ma startować?
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 24, 2015, 21:55:40 »
System startuje z tego dysku zainstalowanego w miejsce dawnego 8GB.
Chodzi o to, że z uwagi na inny standard nowy dysk przejmuje magistralę i wyłącza również ten wewnętrzny 4GB (komputer wcale go nie widzi). Do tego przy każdym uruchamianiu systemu trzeba wciskać F1, aby kontynuował uruchamianie po wyświetleniu monitu o braku dysku master. Niby nie jest to szczególnie uciążliwe, ale ponoć zainstalowanie dysku w wewnętrznym slocie całkowicie eleminuje ten efekt.
Oczywiście wtedy również nie będzie się dało zainstalować drugiego dysku w drugim slocie mini PCI-E. Zastanawiam się, czy da się w takim razie dołożyć dysk ZIF.

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 25, 2015, 06:16:54 »
Chyba nie rozumiem problemu, wiem że pokazuje monit i trzeba wcisnąć efa ale skąd to i po co?
Gmerałes w biosie?


Zifa nie polecam, to strasznie wolne dyski.
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 25, 2015, 08:32:46 »
Chyba nie wyraziłem się dostatecznie precyzyjnie.
Opisywany problem nie ma nic wspólnego z kolejnością bootowania. Zresztą tak naprawdę w biosie nie mam czego zmieniać, bo w tej chwili widoczny jest tylko jeden dysk.

Okazuje się bowiem, że KingSpec 64GB zajmuje sobie całą magistralę. Wewnętrzny dysk 4GB zostaje po prostu odłączony - nie widać go ani w BIOS-ie, ani w systemie. Zupełnie, jakby go nie było. Eee najwyraźniej jednak nie lubi startować bez tego głównego dysku i przy starcie wyświetla odpowiedni monit, który trzeba zaakceptować wciskając F1. W paru miejscach w sieci wyczytałem, że można to obejść tylko przekładając dysk do wewnętrznego slotu. Wówczas również nie będzie zainstalować dwóch dysków jednocześnie, ale komputer przynajmniej będzie zadowolony widząc, że wewnętrzny SSD jest na swoim miejscu.

A co do dysku na ZIF, to (zakładając, że udałoby się go zainstalować) pełniłby on rolę magazynu na pliki. System i programy wciąż przechowywałbym na SSD.

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 25, 2015, 18:30:40 »
Sprawdzałeś opcję modyfikowanych biosów?
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 21, 2015, 11:15:28 »
Parę dni temu rozmontowałem Eee PC i włożyłem chiński dysk do wewnętrznego slotu. Faktycznie pomogło - komunikat przy starcie przestał się pojawiać. Drugiego dysku do slotu pod klapką nie da się włożyć - system go nie wykrywa, ten nowy zajmuje dla siebie całą magistralę.
Niestety chińczyk projektujący dysk trochę się pomylił i otwory pod śruby nie pasują do tych w slocie. Wiedziałem o tym już wcześniej - temat został przebadany przez parę osób na zagranicznych formach. Opcje są dwie - przykręcić dysk tylko jedną śrubą (wtedy wejdzie w slot nieco krzywo) albo przyciąć płytkę tak, aby śruby z podkładkami nie musiały wchodzić w otwory, ale jedynie przytrzymywały PCB. Wybrałem drugie rozwiązanie. Normalnie unikam docinania fabrycznych PCB (w dzisiejszych czasach nie można wiedzieć, czy wewnętrzną warstwą idą jakieś ścieżki) ale ponieważ kilka osób wykonało już wcześniej taką przeróbkę - zaryzykowałem. Wszystko działa. :)

Teraz zastanawiam się nad dodaniem modemu HSDPA. Eee PC ma przygotowane miejsce na płycie głównej - trzeba samodzielnie wlutować kolejne gniazdo mPCI-e i slot pod kartę SIM, a także wyciąć otwór do jej wkładania w pobliżu baterii.

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 21, 2015, 14:40:12 »
O, patrz, mam taki prawie nie używany do oddania.
Można się obyć bez otworu, w Lenovo X120 miałem slot pod klapą razem z pamięcią ,dyskiem i innymi...
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 23, 2015, 10:17:05 »
O, patrz, mam taki prawie nie używany do oddania.

Modem? ;)
Ja i tak muszę najpierw dokładniej rozeznać się w temacie, bo nie jestem pewien, czy każdy model pasuje. Poza tym czytałem, że tylko niektóre mają możliwość software'owego wyłączenia z poziomu sterownika. Jeśli zastosuje się inny, będzie drenował baterię - wtedy pozostaje tylko kombinowanie z instalacją hardware'owego wyłącznika.


Cytuj
Można się obyć bez otworu, w Lenovo X120 miałem slot pod klapą razem z pamięcią ,dyskiem i innymi...

Problem w tym, że w Eee PC miejsce pod slot na kartę znajduje się poza obrębem klapki. Żeby się do niej dostać trzeba rozkręcić obudowę, zdjąć klawiaturę i wyjąć płytę główną. Mało przyjemna perspektywa przy każdej wymianie karty.

Muszę też zorientować się gdzie (i jak) instaluje się antenę. Czytałem, że część ludzi dokonujących tej przeróbki stosowała pomocniczą antenę WiFi, ale do mnie takie rozwiązanie nie przemawia. Za długo siedzę w amatorskiej radiotechnice, żeby podpinać do jakiegoś nadajnika niedopasowaną antenę. ;)

*

Offline Antej

  • Ekspert HTC Blueangel
  • ******
  • 3005
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 23, 2015, 10:51:05 »
podpinać do jakiegoś nadajnika niedopasowaną antenę. ;)

Modem to raczej odbiornik.

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 23, 2015, 16:49:46 »
Gdzieś kiedyś była instrukcja całej masy przeróbek Eee łącznie z dotykowym ekranem....
Gość miał tam wlutowany do środka modem USB.
Nie będzie prościej?
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 23, 2015, 18:59:33 »
Gdzieś kiedyś była instrukcja całej masy przeróbek Eee łącznie z dotykowym ekranem....
Gość miał tam wlutowany do środka modem USB.
Nie będzie prościej?

Prościej? Czy ja wiem? O ile mi wiadomo tam już są przygotowane pola lutownicze pod dodatkowe gniazdo mPIC-E oraz slot SIM. Do tego trzeba wlutować kilka rezystorów 0R, które puszczają zasilanie na odpowiednią ścieżkę i włączają obsługę modemu. Wlutowanie takich gniazd nie jest specjalnym problemem. Mam stację lutowniczą i lutowałem już dużo mniejsze elementy, np. układy scalone LQFP i elementy pasywne 0402. W porównaniu z nimi gniazdo mPCI-E ma ogromne pola lutownicze. ;)
Z USB niby też się da, ale to już jest zabawa - pod taki modem w środku nie ma przygotowanego miejsca, a do tego trzeba ciągnąć kabelki. A wtedy nie można mieć 100% pewności jak zachowa się układ, bo istnieje ryzyko, że puścimy linię sygnałową USB koło jakiejś wysokoprądowej linii, która będzie nam generowała zakłócenia.

Co do innych przeróbek, to wiem, że Eee PC jest świetnym obiektem do hardware hackingu. Były rozmaite przeróbki. Ktoś nawet wymienił procesor, ale to już jest zabawa z lutowaniem BGA, a tego jeszcze długo się nie podejmę, chociażby z uwagi na brak sprzętu. ;)
Temat ekranu dotykowego jest mi znany. Tyle tylko, że AFAIK chodziło o zwykły digitizer rezystancyjny, więc bez rewelacji - szczególnie we współpracy ze współczesnymi interfejsami dotykowymi.

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 24, 2015, 10:08:22 »
Cytat: Antej
Modem to raczej odbiornik.
Modem to zdecydowanie urządzenie nadawczo-odbiorcze, a problem z antenami jest zwykle w części nadawczej - odbiorcza ma większą "tolerancję"  :)

*

Offline Atlantis

  • *****
  • 1036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsung Galaxy Note 4, ThinkPad Tablet 2
Odp: Netbooki ze starszymi Atomami - co można z nich jeszcze wyciągnąć?
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 27, 2015, 21:46:02 »
Modem to zdecydowanie urządzenie nadawczo-odbiorcze, a problem z antenami jest zwykle w części nadawczej - odbiorcza ma większą "tolerancję"  :)

Dokładnie. Modem jest zdecydowanie urządzeniem nadawczo-odbiorczym. Świadczy o tym zresztą sama jego nazwa, będąca skrótem od Modulator-Demodulator, czyli urządzenie zajmujące się nakładaniem jakiegoś sygnału na nośną i przeprowadzanie odwrotnej operacji. We wczesnych modemach telefonicznych było to prostą operacją - modem cały czas generował sygnał o określonej częstotliwości, który był (lub nie był) przerywany w zależności od tego, czy w danym momencie nadawano zero czy jedynkę. W ten sposób można było przepychać transmisję szeregową przez linię telefoniczną. Część odbiorcza wykonywała operację odwrotną - słuchała określonej częstotliwości i na podstawie przerw wychwytywała zera i jedynki. W późniejszych konstrukcjach zostało to dość mocno skomplikowane. ;)

A co do urządzeń radiowych, to zawsze najlepiej pracują one na dostrojonej antenie. W przypadku odbiornika ma to co prawda mniejsze znaczenie, ale jednak - przypadkowy kawałek druta da gorszy efekt niż odpowiednio dobrany dipol. W przypadku nadajnika sprawa jest bardziej krytyczna - niedostrojona antena nie wypromieniuje całej mocy dostarczanej przez stopień końcowy nadajnika. Nie dosyć, że pogorszy to zasięg, to jeszcze niewypromieniowana moc będzie musiała się gdzieś podziać i wydzieli się w postaci ciepła na końcówce mocy. W skrajnym przypadku doprowadzi to do jej przegrzania i zniszczenia.
Podstawowa zasada obchodzenia się z każdym radiowym sprzętem nadawczym, bez względu na to, czy chodzi o CB-Radio, amatorski transceiver czy wojskową radiostację: nigdy nie pracujemy na niedostrojonej, lub tym bardziej odłączonej antenie.