Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?

  • 83 Odpowiedzi
  • 9794 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Edwardo

  • **
  • 213
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Diamond
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 18, 2009, 12:29:13 »
przeczytaj całego posta a nie wyrywaj z kontekstu. Mówi o tym że należy sie zastanowić do czego nam aparat a nie że kompakt jest lepszy od lustra. Ja na przykład na jakąś imprezke rodzinna wole kompakta wziąć bo poprostu jest łatwiejszy w obsłudze i jest lekki.
Onanista formatowy? A wiesz po co jest RAW? wiesz co do cyfrowy negatyw? i porównujesz JPG z RAW? :)

napisalem: Chlopcze, jpg i raw przy takich samych ustawieniach aparatu, dla twoich oczu, niczym sie nie roznia pod wzgledem sceny, kadru itp.
nigdzie nie pisalem ze raw i jpg to to samo w zapisie cyfrowym. czytaj ze zrozumieniem.
odnosnie imprez: mam rozumiec ze wszystkie imprezy na jakie chodzisz z kompaktem odbywaja sie w dobrym oswietleniu, tudzież lampa z kompkta jest tak mocna ze jest w stanie oswietlic kadr? I dodatkowo kompakt jest tak szybki, ze od chwili przekrecenia przelacznika on/off do klapnieca lustra mija "ulamek sekundy"? gratuluje kompaktu! :ok:

nie wiem jak ty ale ja kupiłem lustrzanke żeby robić lepsze zdjęcia niż kompaktem a obróbka pozwala na wyciągnięcie ze zdjęcia więcej. Przecież większość jak nie wszystkie zdjęcia "najwiekszych" fotografów czy to reporterów czy artystów poddawane są obróbce bo inaczej były by poprostu zwyczajne.
poczytaj o budowie lustra i kompaktu. budowa i uzyte skladowe maja wplyw na roznice robienia i jakosci zdjecia miedzy kompaktem a lustrem. kompakt nigdy nie dorowna lustrzance pod wzgledem szybkosci, jakosci.
A fota moze byc zwyczajna i niezwyczajna, nawet z komorki.
Jak juz pisalem fote robi fotograf+szklo+body+reszta.


Napisane: Listopad 18, 2009, 12:25:27
Edwardo:: wybacz, ale piszesz bzdury. Kolega się ich naczyta, potem sobie kupi jakąś najtańszą lustrzankę z kit-owym szkłem i będzie się bardzo dziwił, że zdjęcia które nią zrobił są gorsze od tych, które zrobił kompaktem za połowę ceny...

jejku, jak ktos nie wkreci sie w system obslugi lusterka, nie wciagnie go ta cala zabawa, to nawet lusterko za 10k ze szkielkami za kolejne 10k nie bedzie go zadowalało i bedzie wolal kompakcika, najlepiej z wbudowanymi 3 grami i funkcja wstawiania kolorowych napisów na zdjecie.

edit:
lightenupandshoot.blogspot.com - pixel peepers episode 2
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2009, 12:44:00 wysłana przez Edwardo »

*

Offline kosmo

  • ***
  • 254
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 18, 2009, 12:47:58 »
A tutaj foto robione starym 300D, kitem 18-55, plastikowy statyw, i zero obróbki na kompie. Tylko wywołanie rawa do jpg. Jak się chce to ciekawe efekty można uzyskać na wszystkim.


*

Offline bizum

  • **
  • 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Galaxy Tab, BB9300, 9810, N900
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 18, 2009, 13:26:01 »
nie moge, widze ze z najmniejszym zrozumieniem to czytaja ci ktorzy krzycza o czytaniu ze zrowumieniem...
pozdo

*

Offline vonski

  • a.k.a. borubar
  • *****
  • 7226
  • Płeć: Mężczyzna
  • Free bootloaders!
  • Sprzęt: OnePlus X, Galaxy S6, Xperia Z3 Tablet
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 26, 2010, 13:38:16 »
Dzień dobry, odkopuję kotlecik ;)

Szybkie pytanie: lustrzanka do 2k? Co byście polecili? Żaden profesjonalizm, głównie do pstrykania fotek dzieciakom itd. Myślę o nikonie D5000 z jakimś kitowym obiektywem, dodatkowo nagrywa ładne filmy w HD, a ja czasem coś tam parę minut nakręcę... Jakieś inne propozycje? Żadnego kompakta nie chcę na pewno.

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 26, 2010, 14:27:56 »
Skoro kompakt ci do tego zastosowania wystarczy to po co się upierasz żeby mieć lustro?

Nikon l110?
Do 2k jeszcze kamerę kupisz żeby dzieciaki utrwalać bo aparat nie służy do kręcenia filmów podobnie jak kamera do robienia zdjęć.
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline gasnik

  • **
  • 238
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kocurek Ogórek
    • Oficjalna strona
  • Sprzęt: SGXcover2,Nokia N95 8GB,Creative Ziio 7"
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 26, 2010, 14:32:11 »
Za 2k ciężko o coś dobrego. Gdybyś miał 3,5k to możesz pomyśleć o Alfie A33. To nowa lustrzanka z nieruchomym półprzezroczystym lustrem. Nagrywa w Full HD i ma szybkie zdjęcia seryjne (jak się przyciśnie spust, to tak jakbyś strzelał z karabinu :) ) I dodatkowo wbudowana stabilizacja obrazu w korpusie (gdzie w Nikonie obiektyw musi spełniać taką funkcję), i kompatybilność ze starszymi obiektywami Minolty.

Co jak co, ale jakość filmów z lustrzanki bije na głowę filmy z tańszych kamer. Nawet reklamówka Bielska-Białej była kręcona lustrzanką ;)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2010, 14:34:15 wysłana przez gasnik »
Samsung Galaxy Xcover 2, Creative Ziio 7", Nokia N95 8GB, Dell Axim x50 + Socket SDSC 3E Rev.K, Dell Axim x50v + Socket SDSC 3e Rev. J, SiPix Pocket Printer A6,

*

Offline biblo

  • ******
  • 3314
  • Płeć: Mężczyzna
  • Forum powinno być jak Media-Markt...
  • Sprzęt: Lumia 925, 730 Dual Sim, iPad mini Retina LTE
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 26, 2010, 15:09:38 »
Dzień dobry, odkopuję kotlecik ;)

Szybkie pytanie: lustrzanka do 2k? Co byście polecili? Żaden profesjonalizm, głównie do pstrykania fotek dzieciakom itd. Myślę o nikonie D5000 z jakimś kitowym obiektywem, dodatkowo nagrywa ładne filmy w HD, a ja czasem coś tam parę minut nakręcę... Jakieś inne propozycje? Żadnego kompakta nie chcę na pewno.

Ja trochę z innej beczki: proponuję dokonać jakiegoś wyboru (np. 2-3 model różnych firm), ale wstrzymać się z zakupem, bo idzie okres przedświąteczny, a wówczas mnóstwo jest różnorodnych promocji, zestawów gwiazdkowych, itp. Dwa lata temu kupiłem w takim okresie w niezłej cenie Canona 1000D z kitowym obiektywem (18-55) i drugim dodatkowym (55-210) praktycznie za złotówkę...  :ok:

A Nikona D5000 w tej cenie, to chyba nie kupisz... D3000 owszem. Również wspomniany Canon 1000D mieści się w Twoim budżecie. To tak na szybko, po zajrzeniu do cenników dystrybutorów IT, ale proponuję jeszcze popatrzeć na oferty firm zajmujących się tylko sprzętem foto (np. na Allegro).
Pozdrawiam,
biblo

*

Offline ajed

  • *****
  • 6004
  • Płeć: Mężczyzna
    • Strona prywatna
  • Sprzęt: iPhone 4s, iPad 2
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 26, 2010, 18:09:41 »
Myślę o nikonie D5000 z jakimś kitowym obiektywem, dodatkowo nagrywa ładne filmy w HD

Jak dobrze kojarzę Nikon D5000 (podobnie zresztą jak dużo droższy D90) ma ograniczenie długości filmów w HD do 5 minut.

*

Offline wiejas

  • *****
  • 1454
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ostatni Mohikanin PDAC
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 26, 2010, 18:26:06 »
witajcie
ja mam zwykłego samsunga za 400PLN już 5 lat 6MPX i do moich celów wystarczy
nie robię fotografii artystycznej a tylko uwieczniam chwile
nie ma sensu pakować kasy w lustrzankę jak się jej nie wykorzysta
to tak jakbyś kupił SGS tylko do dzwonienia...... skoro wystarczy myphone
X7500,i780,B7350 ,N8010 ,N7000, BB9810, B7620, NOKIA 6720, B2710, MSI U160 Samsung Xcower 2 ,Q10, Q 20 BlackBerry Passport Silver Edition no i do tego iPhone 7 Plus iPhone SE 128GB  ....narazie wszystko

*

Offline ajed

  • *****
  • 6004
  • Płeć: Mężczyzna
    • Strona prywatna
  • Sprzęt: iPhone 4s, iPad 2
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 26, 2010, 18:31:35 »
i do moich celów wystarczy

I to jest właśnie słowo klucz  :)
Ja mam hybrydę - Panasonica FZ - 30 i do moich celów nie wystarczy. W tym roku zmieniam na lustro.

*

Offline biblo

  • ******
  • 3314
  • Płeć: Mężczyzna
  • Forum powinno być jak Media-Markt...
  • Sprzęt: Lumia 925, 730 Dual Sim, iPad mini Retina LTE
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 26, 2010, 19:23:09 »
Cele celami, a można mieć też taką zachciewajkę  :mrgreen:

I jałowe są takie dyskusje - jak ktoś chce sobie kupić lustrzankę, to przestańcie namawiać go żeby sobie kupił kompakta...  :-?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2010, 19:24:53 wysłana przez biblo »
Pozdrawiam,
biblo

*

Offline spamer.exe

  • *
  • 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: 3Gs 16GB x2, 2G 8GB, Desire C, e52, 6210n, wizard
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #41 dnia: Wrzesień 26, 2010, 19:35:09 »
a może benq dc c1035 jako ten najtańszy?? bardzo dobre zdjęcia robi według mnie (10 MPx), etui i zawieszka na ręke w zestawie i w auchanie kupisz za 200 zeta. ja mam zestaw ten benq, karta emteca 4gb za 40 i akumulatorki kodaka za 60 zł czyli 300 zł razem

*

Offline vonski

  • a.k.a. borubar
  • *****
  • 7226
  • Płeć: Mężczyzna
  • Free bootloaders!
  • Sprzęt: OnePlus X, Galaxy S6, Xperia Z3 Tablet
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #42 dnia: Wrzesień 26, 2010, 19:36:42 »
Skoro kompakt ci do tego zastosowania wystarczy to po co się upierasz żeby mieć lustro?
Miałem kilka kompaktów, i każdy robił beznadziejne zdjęcia we wnętrzach przy sztucznym oświetleniu. Dlatego teraz chcę koniecznie lustrzankę.

Ja trochę z innej beczki: proponuję dokonać jakiegoś wyboru (np. 2-3 model różnych firm), ale wstrzymać się z zakupem, bo idzie okres przedświąteczny, a wówczas mnóstwo jest różnorodnych promocji, zestawów gwiazdkowych, itp.
Do świąt nie mogę czekać, co więcej- muszę kupić do końca miesiąca.

Myślę o nikonie D5000 z jakimś kitowym obiektywem, dodatkowo nagrywa ładne filmy w HD

Jak dobrze kojarzę Nikon D5000 (podobnie zresztą jak dużo droższy D90) ma ograniczenie długości filmów w HD do 5 minut.

Filmy 5min mi wystarczą w zupełności- używam tego tylko sporadycznie, czasem coś sfilmować z dzieciakami.

Generalnie chodzi mi o opinię, czy w tym przedziale cenowym (no powiedzmy +/-200zł) D5000 jest najlepszym wyborem?

*

Offline ajed

  • *****
  • 6004
  • Płeć: Mężczyzna
    • Strona prywatna
  • Sprzęt: iPhone 4s, iPad 2
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 26, 2010, 19:39:39 »
Spammer A spojrzałeś na datę pierwszego postu?  Tamten problem już od dawna jest rozwiązany. Teraz „ szukamy" lustra dla Vonskiego

*

Offline ajed

  • *****
  • 6004
  • Płeć: Mężczyzna
    • Strona prywatna
  • Sprzęt: iPhone 4s, iPad 2
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 26, 2010, 19:49:59 »
Nikon to bardzo dobry wybór. Świetna pucha, choć jak wszystkie z entry level - mała i trochę "plastikowa". Pamiętaj tylko, że D5000 (podobnie jak D3000) nie ma silnika AF w body (tzw. śrubokręta). Dokupując obiektywy będziesz musiał albo kupić droższy obiektyw (z  silnikiem), albo zadowolić się manualnym ostrzeniem.

Tego problemu nie ma z Sony - tam każda lustrzanka ma śrubokręt. Niestety najtańsze Soniacze dość mocno szumią.

Kolejna sprawa - obiektyw. W Twoim przedziale cenowym będziesz mógł sobie pozwolić wyłacznie na kita: 18 - 55. Nie wiem, co focisz, ale może być on trochę za krótki. Jest świetny obiektyw Nikona 70 - 300, ale on kosztuje praktycznie połowę przeznaczonej przez Ciebie kwoty na lustro. 
IMO ciekawym rozwiązaniem mógłby być kit - 18 - 105, ale to już kwota ok. 2.500 zł. (razem z body)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2010, 19:51:33 wysłana przez ajed »

*

Offline biblo

  • ******
  • 3314
  • Płeć: Mężczyzna
  • Forum powinno być jak Media-Markt...
  • Sprzęt: Lumia 925, 730 Dual Sim, iPad mini Retina LTE
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 26, 2010, 20:03:44 »
vonski:: gdyby nie to wymagane przez Ciebie nagrywanie filmów, to lepszym wyborem (bo bardziej funkcjonalnym) byłby Canon 1000D z kitowym obiektywem 18-55 i dodatkowym 55-210. Taki zestaw kosztowałby ~2200-2250 zł...

No, ale filmy nagrywa dopiero Canon 500D, który ma parametry lepsze od Nikona D5000, ale też wyższą cenę (samo body kosztuje około 2 kPLN)...

No chyba, że skusisz się na egzemplarz ze Stanów http://allegro.pl/nowy-canon-eos-500d-18-55-is-polskie-menu-i1245473156.html

W systemie Canona w żadnym body nie ma tego "śrubokręta"... Silniki są wbudowane w obiektywy.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2010, 20:06:34 wysłana przez biblo »
Pozdrawiam,
biblo

*

Offline gasnik

  • **
  • 238
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kocurek Ogórek
    • Oficjalna strona
  • Sprzęt: SGXcover2,Nokia N95 8GB,Creative Ziio 7"
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 26, 2010, 20:05:55 »
Szumy w mojej Alfie (A200) to jakaś masakra. Przy 400 już się nie da oglądać. Ma kijowe algorytmy odszumiania. Bawiłem się chwilę D3000 z kitem, i muszę powiedzieć że nie byłem zachwycony. Gdybym miał kupować nowy sprzęt to tylko Alfy. Brat ma 350tke, i też nie narzeka na nią.

Wybierz się na wycieczkę do Centrum Sony gdzie zaprezentują Ci swoje wyroby, poszperaj na allegro, poczytaj testy. Nie kupisz Alfy z funkcją nagrywania w tej cenie, ale będziesz miał świetny aparat z którego bedziesz zadowolony.
Samsung Galaxy Xcover 2, Creative Ziio 7", Nokia N95 8GB, Dell Axim x50 + Socket SDSC 3E Rev.K, Dell Axim x50v + Socket SDSC 3e Rev. J, SiPix Pocket Printer A6,

*

Offline vonski

  • a.k.a. borubar
  • *****
  • 7226
  • Płeć: Mężczyzna
  • Free bootloaders!
  • Sprzęt: OnePlus X, Galaxy S6, Xperia Z3 Tablet
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #47 dnia: Wrzesień 26, 2010, 20:51:47 »
Problem jest taki, że nie mam czasu na szukanie i testowanie. Mam 4 dni na zakup. Wydaje mi się, że po tych wszystkich kompaktach i tak będzie to dla mnie duży przeskok.

Nikon to bardzo dobry wybór. Świetna pucha, choć jak wszystkie z entry level - mała i trochę "plastikowa". Pamiętaj tylko, że D5000 (podobnie jak D3000) nie ma silnika AF w body (tzw. śrubokręta). Dokupując obiektywy będziesz musiał albo kupić droższy obiektyw (z  silnikiem), albo zadowolić się manualnym ostrzeniem.
No czytałem o tym. Ale po pierwsze nie wiem, czy kiedykolwiek dokupię obiektyw, a po drugie 1000zł nie brzmi dla mnie jakoś ekstremalnie drogo. Teraz tez bym sobie mógł pozwolić na droższy sprzęt, ale też nie chce wywalać pieniędzy na funkcje, których potem nigdy nie wykorzystam...

No chyba, że skusisz się na egzemplarz ze Stanów http://allegro.pl/nowy-canon-eos-500d-18-55-is-polskie-menu-i1245473156.html
Czytałem recenzje obydwu na dpreview i minimalnie lepiej wypadł jednak Nikon... choć w kwestii wspomnianych filmów przewagę ma faktycznie Canon...

Ehh, nie miała baba kłopotu ;)

*

Offline biblo

  • ******
  • 3314
  • Płeć: Mężczyzna
  • Forum powinno być jak Media-Markt...
  • Sprzęt: Lumia 925, 730 Dual Sim, iPad mini Retina LTE
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 26, 2010, 21:24:07 »
Tylko w lustrzankach jest tak, że body ma mniejsze znaczenie niż obiektywy... po pewnym czasie sam stwierdzisz, że potrzebny Ci jest lepsze szkło - jaśniejsze, o szerszym zakresie ogniskowych, z szybkim autofokusem i ręcznym wyostrzaniem, itd. A dobre szkła z jednej strony kosztują sporo, ale z drugiej strony kupuje się je na lata. Na tym polega wejście w "system", że zaczynasz gromadzić jego składniki - głównie wspomniane obiektywy, ale też np. zewnętrzne lampy błyskowe.

I praktycznie rzecz biorąc ceny body są zdecydowanie bardziej płynne, a ceny przyzwoitych obiektywów są bardziej stabilne - po prostu ich wartość aż tak bardzo nie spada...

Dlatego zanim zdecydujesz w jaki chcesz wejść "system" porównaj ceny i dostępność obiektywów - kitowe są dobre na początek, ale wkrótce zaczniesz się oglądać za czymś więcej...  :ok: I wówczas okaże się, że 1000 zł na przyzwoite szkło, to zdecydowanie za mało... Po kilku latach "zbierania" udało mi się zgromadzić swój osobisty zestaw Canona z "kultowym" obiektywem 17-40L, 28-135IS i dodatkowo 70-300, ale tego ostatniego praktycznie nie używam... A body? Wystarcza mi pierwsza cyfrowa lustrzanka Canona model 350D  :ohreally:

Pamiętaj też, że ze względu na mniejszy rozmiar matrycy w stosunku do wielkości klatki filmu, przy przeliczaniu ogniskowej obiektywu należy stosować mnożnik - w Canonie jest to 1,6, czyli obiektyw 17-40 to w rzeczywistości ~27-64 mm, a taki 70-300 to 112-480 mm!!!
Pozdrawiam,
biblo

*

Offline ajed

  • *****
  • 6004
  • Płeć: Mężczyzna
    • Strona prywatna
  • Sprzęt: iPhone 4s, iPad 2
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #49 dnia: Wrzesień 26, 2010, 21:26:49 »
Pamiętaj też, że ze względu na mniejszy rozmiar matrycy w stosunku do wielkości klatki filmu, przy przeliczaniu ogniskowej obiektywu należy stosować mnożnik - w Canonie jest to 1,6, czyli obiektyw 17-40 to w rzeczywistości ~27-64 mm, a taki 70-300 to 112-480 mm!!!

Dla Nikona i Sony przyjmuje się przelicznik 1.5.

*

Offline vonski

  • a.k.a. borubar
  • *****
  • 7226
  • Płeć: Mężczyzna
  • Free bootloaders!
  • Sprzęt: OnePlus X, Galaxy S6, Xperia Z3 Tablet
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #50 dnia: Wrzesień 26, 2010, 21:47:33 »
Mieszacie mi w głowie coraz bardziej, zamiast pomóc ;)
Wiem jedno- ja na pewno profesjonalnie w fotografa bawić się nie będę- nie kręci mnie to zupełnie. Żona ma większe aspiracje i się odgraża, że będzie z niej super fotograf tylko żebym jej sprzęt kupił...

Wracając do sedna: brać Nikona czy coś innego? ;)


Aha, jeszcze jedno: obiektywy z autofocusem to te z oznaczeniem VR?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2010, 21:51:08 wysłana przez vonski »

*

Offline ajed

  • *****
  • 6004
  • Płeć: Mężczyzna
    • Strona prywatna
  • Sprzęt: iPhone 4s, iPad 2
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #51 dnia: Wrzesień 26, 2010, 21:52:47 »
Aha, jeszcze jedno: obiektywy z autofocusem to te z oznaczeniem VR?

VR to obiektywy ze stabilizacją obrazu.

Może napisz jakie zdjęcia robisz?? Co fotografujesz?

*

Offline piotrkovski

  • ****
  • 694
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: nokia n łosiem
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #52 dnia: Wrzesień 26, 2010, 21:57:32 »
A może hybryda jakaś?
Racja jest jak d**a, każdy ma swoją.

*

Zachu

Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #53 dnia: Wrzesień 26, 2010, 22:00:57 »
Bierz z takim kitem D5000 18-105, będziesz zadowolony.

*

Offline biblo

  • ******
  • 3314
  • Płeć: Mężczyzna
  • Forum powinno być jak Media-Markt...
  • Sprzęt: Lumia 925, 730 Dual Sim, iPad mini Retina LTE
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #54 dnia: Wrzesień 26, 2010, 22:01:23 »
Nikon lub Canon, to są dwaj najważniejsi gracze na tym rynku  :D

Olej te filmy i kup body + dwa obiektywy tak, aby pokryć cały najważniejszy zakres ogniskowych: od szerokiego (wnętrza, imprezki u cioci :-), zabytki) do tele - i nie chodzi o robienie zdjęć gołym sąsiadkom z bloku na przeciwko  :E, ale o portrety, niepozowane zdjęcia robione z dalszej odległości (dzieci, zwierzęta, itp.) lub na imprezach sportowych, koncertach, itp.

I lustrzanką wcale nie musisz się bawić w "profesjonalną" fotografię - ten typ aparatu daje dużo większe możliwości dzięki szybkości działania, lepszej widoczności tego co fotografujesz, szerokim zakresom ogniskowych, itd. A na dalsze wyjazdy i tak warto zabrać  podręcznego kompakta, który zmieści się w kieszeni, i którym nakręcisz sobie filmiki HD...
Pozdrawiam,
biblo

*

Offline vonski

  • a.k.a. borubar
  • *****
  • 7226
  • Płeć: Mężczyzna
  • Free bootloaders!
  • Sprzęt: OnePlus X, Galaxy S6, Xperia Z3 Tablet
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #55 dnia: Wrzesień 26, 2010, 22:04:25 »
VR to obiektywy ze stabilizacją obrazu.
To inaczej zapytam: czy kitowy obiektyw ma silnik do AF? Bo nigdzie nie mogę tego wyczytać...

Może napisz jakie zdjęcia robisz?? Co fotografujesz?
No tak jak pisałem wcześniej: 90% to dzieciaki, zarówno na dworze jak i indoor. No i żona chciałaby sobie sama robić zdjęcia swoich realizacji (jest projektantem wnętrz), bo teraz prosi o to koleżanki...

*

Offline ajed

  • *****
  • 6004
  • Płeć: Mężczyzna
    • Strona prywatna
  • Sprzęt: iPhone 4s, iPad 2
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #56 dnia: Wrzesień 26, 2010, 22:06:42 »
To inaczej zapytam: czy kitowy obiektyw ma silnik do AF? Bo nigdzie nie mogę tego wyczytać...
Tak.

No tak jak pisałem wcześniej: 90% to dzieciaki, zarówno na dworze jak i indoor. No i żona chciałaby sobie sama robić zdjęcia swoich realizacji (jest projektantem wnętrz), bo teraz prosi o to koleżanki...
No to obiektyw 18-55 powinien Ci wystarczyć. Najwyżej, jak uznasz, że brakuje Ci porządnego tele dokupisz sobie 55-200, albo 70-300.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2010, 22:08:59 wysłana przez ajed »

*

Offline biblo

  • ******
  • 3314
  • Płeć: Mężczyzna
  • Forum powinno być jak Media-Markt...
  • Sprzęt: Lumia 925, 730 Dual Sim, iPad mini Retina LTE
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #57 dnia: Wrzesień 26, 2010, 22:10:54 »
Eeee, no co Wy... jak dzieciaki - szczególnie na dworze - to najlepszy jest tele... Z moich doświadczeń wynika, że jak dziecko widzi że się go fotografuje to robi miny i przestaje zachowywać się naturalnie. Ja swoje najlepsze zdjęcia dzieci zrobiłem właśnie niedużym teleobiektywem będąc oddalony od nich o kilkanaście, kilkadziesiąt metrów i gdy nie zwracały one na mnie uwagi. Poza tym robiąc zdjęcia na długiej ogniskowej uzyskuje się świetny efekt rozmycia tła i fotografowana postać ma dodatkowo świetną oprawę, a nie jakichś obcych ludzi, samochody lub śmietniki w tle...
Pozdrawiam,
biblo

*

Offline vonski

  • a.k.a. borubar
  • *****
  • 7226
  • Płeć: Mężczyzna
  • Free bootloaders!
  • Sprzęt: OnePlus X, Galaxy S6, Xperia Z3 Tablet
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #58 dnia: Wrzesień 26, 2010, 22:13:24 »
ok. No to prawie się zdecydowałem.
Powiedźcie jeszcze jaką kartę kupić. Bo tu chyba szybkość ma znaczenie. Myślę, że 16GB by mi wystarczyło.

*

Offline biblo

  • ******
  • 3314
  • Płeć: Mężczyzna
  • Forum powinno być jak Media-Markt...
  • Sprzęt: Lumia 925, 730 Dual Sim, iPad mini Retina LTE
Odp: Kupno aparatu. Kto ma coś mądrego do powiedzenia?
« Odpowiedź #59 dnia: Wrzesień 26, 2010, 22:16:11 »
Do wnętrz też można ciekawie wykorzystać dłuższy obiektyw, a jeśli chodzi o szeroki kąt, to takie 18-55 będzie już OK (w rzeczywistości jest to ~28-88 mm). Ale z kolei do wnętrz przydałaby się zewnętrzna lampa z ruchomym/obrotowym palnikiem i mnóstwem innych zalet. Te wbudowane to są takie "lampki"...
Pozdrawiam,
biblo