Kupiłem skradziony telefon

  • 45 Odpowiedzi
  • 42109 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

slotwik

Kupiłem skradziony telefon
« dnia: Sierpień 10, 2011, 12:46:22 »
Witam. Na Allegro kupiłem telefon z sklepu nie od osoby prywatnej. Po ponad miesiącu wyjechałem do UK na kilka dni i okazało się że mam zablokowane rozmowy i smsy. Na tym forum ktoś wyjaśnił mi że często jest tak, że telefon jest sprzedawany np do Polski a potem zgłaszany jako kradziony i ubrezpieczenie oddaje właścicielowi nowy a telefon na podstawie IMEI jest blokowany. Jako "ciekawostkę" podam fakt że w moim przypadku telefon nie działa tylko w UK a w Holandii i Niemczech jest ok:-). Dzwoniłem do sklepu który mi sprzedał ten telefon i wyjaśniłem sprawę. Sprzedawca ogólnie mówiąc kazał mi się wypchać i iść na policje bo on jest tylko pośrednikiem. Próbowałem go przekonać że nie mam czasu chodzić na policje i być wzywanym itd bo jestem marynarzem i częściej mnie nie ma jak jestem i żeby jako osoba sprzedająca mi telefon zwrócił mi kasę lub inny telefon a sam zajął się odzyskaniem lub ściganiem osoby która mu go sprzedała. W swojej naiwności myślałem że sprzedawca chciałby przynajmniej dla zasady i dobrego imienia jakoś się dogadać ale niestety. I tu mam pytania do forumowiczów:
Czy muszę zgłosić sie do policji w UK?
Czy jest jakiś spis IMEI skradzionych telefonów bo w google ciężko coś znaleźć?
Jak to działa w Polsce? Czy mam szansę na odzyskanie pieniędzy od sprzedawcy?  I ile ewentualnie to będzie trwało?
Jak mam zgłosić sprawę do policji: w anglii fizycznie jestem tylko przejazdem - częściej stoimy przy brzegu. Jeśli nie to czy w UK coś mi grozi? Bo żadnej informacji o kradzieży w formie np sms nie dostałem.

*

Offline grzegorzb50

  • ***
  • 455
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: iPhone 4,  LG E900
Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 10, 2011, 13:35:25 »
jezeli sprzedawca cie bezczelnie olewa to zanies telefon wraz z dokumentem zakupu na policje w polsce i opisz im cala historie.
poradza sobie z gosciem.

*

don.kamillo

Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 10, 2011, 13:37:56 »
Z tego co wiem, jeśli użytkujesz telefon, który był przedmiotem kradzieży i masz tego świadomość, to możesz być posądzony o paserstwo, a to jest karalne.
Masz jakieś dokumenty świadczące zakup tego telefonu od sprzedawcy?

*

Offline lola

  • *****
  • 1240
  • Sprzęt: S7, Axim x51v
Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 10, 2011, 13:50:56 »
Masz jakieś dokumenty świadczące zakup tego telefonu od sprzedawcy?

Napisał, że Allegro - to zawsze coś, chociaż nie wiem, jak ma się do dowodu zakupu z IMEI.


Pozdrawiam,
Ł.O.

*

Offline Ralf63

  • ***
  • 464
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Desire Z
Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 10, 2011, 14:18:07 »
Napisał również, że nie od osoby prywatnej więc ze sklepu. Jak ze sklepu więc musi być paragon/faktura.
HTC Desire Z 2.3.4 + 8 GB
iPhone 3GS 32 GB

*

don.kamillo

Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 10, 2011, 14:27:28 »
To że sprzedawca takie dokumenty wystawił nie oznacza jeszcze, że slotwik je nadal ma ;)
Poza tym z fakturą bywa różnie. Niedawno koleżanka kupiła kostkę brukową i żadnego papierka nie dostała (pisałem o tym w HP na forum).

*

Offline Ralf63

  • ***
  • 464
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Desire Z
Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 10, 2011, 14:29:49 »
Oczywiście, ale tak powinno być.
Jeśli slotwik nie ma dowodu zakupu to my nic tu nie poradzimy, nie nasza wina.
Ale kopię faktury/paragonu sprzedawca też powinien mieć swoją.
HTC Desire Z 2.3.4 + 8 GB
iPhone 3GS 32 GB

*

don.kamillo

Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 10, 2011, 14:38:17 »
Myślę, że jeśli to jest naprwdę lewy towar, to sprzedawca też nie będzie miał faktury ;)
Ewentualnie posiłkować się samą aukcję, chociaz jeśli nie był podany nigdzie IMEI, to sprzedawca może się bronić, że sprzedał inny telefon.

*

Offline reneyvan

  • **
  • 108
  • Sprzęt: LG G 3 z Lollipop 5.0
Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 10, 2011, 15:20:55 »
Idź z tym na Policję.
Często samo zgłoszenie wystarczy, że gość ze sklepu się przestraszy i odda pieniądze.
A swoją drogą to on i tak będzie miał kłopoty. Jeżeli kupiłeś telefon i masz dokumenty, albo jakiś inny ślad (np. numer aukcji na Allegro) i cena była rynkowa (a nie np. 100 zł za nowy Galaxy S II) to do Ciebie nikt się czepiać nie będzie.
Pieniądze to odzyskania z tym, że to trwa i kosztuje (chociaż w razie przegranej to ten sprzedawca pokryje koszty).
Skoro Cię nie ma w kraju to wynajmij prawnika, ale nie z gatunku tych, co na dzień dobry mówią, że wygrają każdą sprawę.     

*

slotwik

Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 10, 2011, 17:21:33 »
Właśnie chodzi o to że nie jestem pewien o kradzieży. Nie dostałem żadnego sms ani zgłoszenia itp. Po prostu telefon nie działa w UK i ktoś na forum napisał że to może pochodzić z kradzieży. Cena była odpowiednia dla sprzętu bo htc hd7 za 999 więc normalna.

*

Offline folekkutno

  • ****
  • 516
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Samsungi: i8000&i600
Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 10, 2011, 17:26:30 »
jest też druga opcja o ktorej słyszałem, telefon był wzięty na jakąś firmę, firma splajtowała lub przestała płacić rachunki operatorowi i ten zablokował firmie aparaty
i8000+i600=i8600 :D

*

slotwik

Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 10, 2011, 17:40:08 »
jest też druga opcja o ktorej słyszałem, telefon był wzięty na jakąś firmę, firma splajtowała lub przestała płacić rachunki operatorowi i ten zablokował firmie aparaty

Wydaje mi się że to podlega gwarancji bo telefon nie jest sprawny i nie działa w każdej sieci ale może się mylę???

*

Offline bronx

  • ***
  • 254
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: htc Desire S, Dell XPS M1330, iPad (2012)
Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 10, 2011, 20:26:33 »
Na 99% telefon nie jest kradziony tylko wywieziony, po czym poprzedni wlasciciel zastosowal wyludzenie od ubezpieczalni, zglaszajac kradziez lub zaginiecie. Ta i inne metody praktykowane przez niestety rowniez Polakow w UK przyczynia sie do masakrycznych podwyzek ubezpieczen np. samochodowych. :(

Wracajac do tematu, oddajac go policji w UK nic nie zdzialasz. Oddaj go po powrocie sprzedawcy a jezeli bedzie sie migal informuj Polska policje - niech sie za niego wezma. Jezeli Cie nie powiadomil przed zakupem, ze telefon nie dziala na terenie UK znaczy sie ze (nie)swiadomie sprzedal Ci kradziony towar.

A narazie zakup sobie http://www.carphonewarehouse.com/pay-as-you-go/shopybyprice cos taniego i sie nie stresuj. :)

Pozdrawiam

bro

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 10, 2011, 20:35:58 »
Kradzione telefony policja nawet w pl juz potrafi namierzać,jeżeli za ten zostało wypłacone odszkodowanie jak ktoś zasugerował to możesz się spodziewać żę twój nr jest namierzany a co za tym idzie niebawem będziesz poszukiwany zatem nie musisz nic robić.
Poza tym jak chcesz mieć więcej problemów niż latanie po komendach i sądach to zgłoś się na policję w anglii,będziesz tam latał składać wyjaśnienia albo tam cię osadzą w związku z podejrzeniem kradzieży do momentu aż tłumacze i prawnicy się dogadają a sam wiesz że aktualnie mają tam większe problemy niż polak który "ukradł" telefon :P
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

slotwik

Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 10, 2011, 21:11:02 »
To znaczy że ja nie muszę wiedzieć czy telefon jest kradziony czy uszkodzony - jak pisałem nie dostałem żadnego sms, telefonu czy emaila o tym - po prostu mi nie działa jak powinien. Niestety sprzedawca nie odbiera dziś telefonu i nie odpisuje na emaile. Wczoraj rozmawiałem z nim tylko raz i dziś miałem dzwonić znów bo miał coś sprawdzić. Napisałem do Allegro czy jest możliwa zmiana komentarza na negatywny i czekam na odpowiedź. Jeżeli nie porozumiem się z sprzedawcą w sprawie gwarancji to idę na policję i do adwokata a sprawę łącznie z nazwą sklepu opiszę jeszcze na kilku forach. Co prawda satysfakcja niewielka bo od tego nie zbankrutuje ale może kilka osób sobie oduści zakupy u niego i straci te "zaoszczędzone" parę setek.

*

Offline bronx

  • ***
  • 254
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: htc Desire S, Dell XPS M1330, iPad (2012)
Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 10, 2011, 23:08:25 »
i slusznie... trzeba tepic chamow i zlodziei.  :evil:  :police:

*

slotwik

Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 11, 2011, 12:30:07 »
Rozmawiałem z sprzedawcą przedwczoraj i poprosił o numer IMEI żeby sprawdzić od kogo był telefon. Powiedział żeby zadwonić na drugi dzień czyli w środę ale nikt nie odbierał cały dzień. Na emaile i wiadomości głosowe też nie raczył odpowiedzieć. Dziś jest znaczna zmiana bo od razu włącza się skrzynka:-). Chyba mnie wrzucił na czarną liste:-).
Aukcja:
http://allegro.pl/htc-hd7-nowy-komplet-gwarancja-barticom-i1672998443.html?source=oo
Sprzedawca:
http://allegro.pl/my_page.php?uid=9872170

Czy ktoś mógłby sprawdzić czy numer podany na stronie działa? Nie wiem co o tym myśleć, facet trochę rzeczy sprzedał, negatywów też kilka tylko.

*

Offline xspojlerx

  • *****
  • 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Od pytań jest forum, nie PW.
  • Sprzęt: Galaxy Note, HD2 Spider Edition.
Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 11, 2011, 12:51:52 »
Nie działa, poczta się włącza...

*

Offline Ralf63

  • ***
  • 464
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Desire Z
Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 11, 2011, 13:45:31 »
A może niech się ktoś przejdzie tam, jakiś clubowicz, który ma blisko
HTC Desire Z 2.3.4 + 8 GB
iPhone 3GS 32 GB

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 11, 2011, 18:10:07 »
Mam w miarę blisko,ewentualnie pisz na PW,jak będę miał czas mogę sprawdzić co się tam dzieje ewentualnie wpaść z kolegami  :E

Co do zmiany komentarza to nie da rady ale możesz założyć spór i to jak sądzę będzie bramką do oddania niepełnowartościowego sprzętu i zwrotu kasy.
Wystawianie gościowi opinii sobie daruj,nikt nie przeszukuje sieci jak chce coś kupić aby sprawdzić sprzedawcę poza kilkoma nielicznymi przypadkami a wręcz zrobisz mu tylko reklamę bo te 2,2k pozytywów o czymś świadczy.
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

slotwik

Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 11, 2011, 18:51:00 »
Już się z nim skontaktowałem. Odsyłam telefon na gwarancję jako niesprawny (nie działa w każdej sieci) i on go wyśle do serwisu. Opisałem mu sytuację i powiedział że na pewno skradziony i mam się zgłosić na policję, odpowiedziałem że nie mam żadnego potwierdzenia jak już tu pisałem, pozatym na forum opisali że mogą być inne przyczyny więc odsyłam mu telefon jako niesprawny na gwarancji. Nie mam ochoty włóczyć się po komisariatach itd zwłaszcza że nie jestem za często na lądzie i nie lubię tracić czasu na takie sprawy. Według mnie telefon jest po prostu niesprawny i jako taki odsyłam na gwarancję a oni niech szukają przyczyny. Ciekawe czy w takiej sytuacji oddadzą kasę czy telefon?

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 11, 2011, 20:32:56 »
Oby nie odesłałe cię z kwitkiem pod tytułem "odeślij do serwisu producenta".
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline andy_bez_wandy

  • ******
  • 4056
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 11, 2011, 21:26:43 »
IMHO telefon jest na 99% kradziony / wywieziony z UK i zablokowany
odsylajac do sprzedawcy musisz wypelnic formularz zwrotu i kopie zostawic sobie
i zolty druczek - wysylka z potwierdzeniem odbioru
i to jedna rzecz

druga rzecz to .... zachowanie sprzedawcy .... co jest naganne, ciebie nie powinno obchodzic dlaczego a jego powinno tozeby to dzialalo z tym ze to jest komis i oni jak widze tych / takich / podobnych / wogole telefonow sprzedaja na poteg i nie weryfikuja wogole tego .... ma byc tylko tanio i to jest chyba jedyne kryterium, a jak ma byc tanio i bez papierow (bo jak rozumiem oryginalnych papierow zakupowych telefonu nie masz) to zdarzaja sie takie kwiatki ....

zastanow sie tez czy chcesz odeslac na gwarancji czy zazadac wymiany na w pelni sprawny .... bo wybor jest twoj a nie ich
z tym ze oni maja to gdzies i ciezko bedzie ich, poza naciskiem przez federacje konsumentow, naklonic do wlasciwych dzialan

*

slotwik

Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 13, 2011, 19:23:06 »
wysyłam telefon na gwarancji gdyż nie spełnia warunków umowy (nie działa w UK). Nie mam żadnej pewności że telefon jest skradziony a na kilku forach podawali różne możliwe przyczyny. Mam pytanie czy w sytuacji gdyby została stwierdzona kradzież sprzedawca (ponad 2000 pozytywnych komentarzy) jest zobowiązany do wymiany sprzętu na sprawny lub zwrot pieniędzy, czy odeśle mi sprzęt i ja będę musiał iść na policje i dochodzić swoich praw sądownie?

*

slotwik

Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 24, 2011, 17:35:22 »
Witam ponownie.
Telefon wysłałem do sprzedawcy jako niesprawny. Sprzedawca wysłał telefon do serwisu, myślałem że do regesis ale jednak nie - według sprzedawcy jest to "niezależny serwis" cokolwiek to znaczy. W rozmowie telefonicznej sprzedawca powiedział że sprawa zajmie max dwa tygodnie. I tu mam pytania do bardziej zorientowanych forumowiczów:
- jak wygląda sprawa z prawnikiem: za tydzień idę w morze i nie będę miał żadnego kontaktu z światem - czy mogę zlecić taką sprawę adwokatowi i ile ewentualnie to będzie kosztowało (w razie jakby sprzedawca coś mieszał w stylu usterki nie stwierdzono)?
- czy taki serwis (przypuszczam że to jakiś elektronik w sklepie??) ma możliwość sprawdzenia takiego telefonu pod kątem ew. kradzieży? np na podstawie imei
- czy jest jakaś baza imei skradzionych telefonów ogólnie dostępna? natrafiłem w google kilka ale fragmentaryczne i bez podziału np na operatorów - wyglądają bardziej na prywatne inicjatywy.

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuje.
PS. Jak się człowiek przyzwyczai do "smartfona" to pózniej ciężko się wraca do jakiejś prostej noki.

*

Offline Antej

  • Ekspert HTC Blueangel
  • ******
  • 3005
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 24, 2011, 18:00:14 »
Jest płatny serwis w UK który posiada bazę zablokowanych, skradzionych telefonów dla tego kraju. Każdy może z niego skorzystać.

*

slotwik

Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 24, 2011, 18:54:15 »
Właśnie znalazłem. Dzięki.
Strona: https://www.checkmend.com/uk/public/check_start
Może komuś się przyda. Zainwestowałem 2 funty i dostałem email z pdf gdzie jest zaznaczone że telfon jest zablokowany w UK. Wysłałem to do sprzedawcy i zobaczymy.

*

slotwik

Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 26, 2011, 14:27:13 »
Facet nie odbiera telefonu, nie odpowiada na emaile a na koncie allegro jest pokazane że się logował jakieś pół godziny temu. Czy ktoś z klubowiczów mógłby sprawdzić czy odbiera telefony?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 26, 2011, 20:13:19 wysłana przez slotwik »

*

Offline reneyvan

  • **
  • 108
  • Sprzęt: LG G 3 z Lollipop 5.0
Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 26, 2011, 14:30:22 »
Witam ponownie.
Telefon wysłałem do sprzedawcy jako niesprawny. Sprzedawca wysłał telefon do serwisu, myślałem że do regesis ale jednak nie - według sprzedawcy jest to "niezależny serwis" cokolwiek to znaczy. W rozmowie telefonicznej sprzedawca powiedział że sprawa zajmie max dwa tygodnie. I tu mam pytania do bardziej zorientowanych forumowiczów:
- jak wygląda sprawa z prawnikiem: za tydzień idę w morze i nie będę miał żadnego kontaktu z światem - czy mogę zlecić taką sprawę adwokatowi i ile ewentualnie to będzie kosztowało (w razie jakby sprzedawca coś mieszał w stylu usterki nie stwierdzono)?
- czy taki serwis (przypuszczam że to jakiś elektronik w sklepie??) ma możliwość sprawdzenia takiego telefonu pod kątem ew. kradzieży? np na podstawie imei
- czy jest jakaś baza imei skradzionych telefonów ogólnie dostępna? natrafiłem w google kilka ale fragmentaryczne i bez podziału np na operatorów - wyglądają bardziej na prywatne inicjatywy.

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuje.
PS. Jak się człowiek przyzwyczai do "smartfona" to pózniej ciężko się wraca do jakiejś prostej noki.

Zleć prowadzenie sprawy adwokatowi. Dasz mu pełnomocnictwo i on będzie wiedział, co zrobić.
Najlepiej wziąć kogoś z większej kancelarii i z doświadczeniem.
Nie radzę brać kogoś kto zapewnia, że sprawa jest wygrana. Kwestie prawne są tak skomplikowane, że osoba, która tak mówi jest mało wiarygodna i skuteczna chyba, że chodzi o wyciągnięcie pieniędzy od klienta.
Co do ceny trudno powiedzieć. Im większe miasto to drożej. Można wziąć prawnika z mniejszego miasta i on policzy taniej, ale po dodaniu kosztów dojazdu wyjdzie podobnie.
Przygotuj się na kilkaset PLN na dzień dobry, a potem w zależności od stopnia skomplikowania i rozwoju sprawy.
Tanie takie usługi nie są, z tym, że w razie sprawy sądowej i wygranej dostajesz zwrot kosztów. Odrębna sprawa to odzyskanie tych kosztów.   
     
« Ostatnia zmiana: Sierpień 27, 2011, 10:50:17 wysłana przez reneyvan »

*

slotwik

Odp: Kupiłem skradziony telefon
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 27, 2011, 08:17:30 »
Chyba będę tak musiał zrobić, nie popuszcze kasy ale ciągle mam nadzieję że da radę to załatwić normalnie. Dzieki za odpowiedź.