Koniec z wybieraniem 0 w prefixie

  • 5 Odpowiedzi
  • 543 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Koniec z wybieraniem 0 w prefixie
« dnia: Lipiec 02, 2009, 17:42:00 »
Od 15 maja 2010 r. w całej Polsce, a w niektórych centralach telefonicznych od 30 września tego roku.

Treść komunikatu UKE:

Z końcem września rozpocznie się ostatni etap wdrażania zmian w Planie Numeracji Krajowej, otwierający drogę do wprowadzenia w Polsce numeracji 10-cyfrowej.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej informuje, że na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lutego 2008 r. w sprawie planu numeracji krajowej dla publicznych sieci telefonicznych (Dz. U. Nr 52, poz. 307, z późn. zm.) wprowadzone zostaną zmiany w zasadach wybierania numeru  krajowego w Polsce.

Zmiana polega na rozpoczęciu od dnia 30 września 2009 r. procesu związanego z likwidacją prefiksu krajowego „0” ze schematu wybierania numerów.

Oznacza to, że w okresie od dnia 30 września 2009 r. do dnia 15 maja 2010 r. przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą stopniowo wprowadzać zmiany w swoich sieciach i w tym okresie będą funkcjonować równolegle dwa schematy wybierania – z cyfrą „0” i bez cyfry „0” przed numerem krajowym. Nie oznacza to jednakże, że w początkowym okresie każda centrala telefoniczna będzie zapewniała możliwość wybierania podwójnego schematu połączenia. Podwójny schemat wybierania zapewnią centrale z wdrożoną możliwością wybierania numeru krajowego bez cyfry „0”.

Dla użytkownika stopniowe wprowadzanie przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych zmian na centralach telefonicznych oznacza, że po 30 września 2009 r. wybierając numer bez prefiksu krajowego „0” uzyska połączenie jeśli jest dołączony do centrali, która zapewnia realizację połączenia z wykorzystaniem obu schematów wybierania (tj. w okresie przejściowym z prefiksem krajowym „0” i bez „0”). W przypadku wybrania numeru z cyfrą „0” zapewniona będzie bezpłatna automatyczna informacja słowna o zaistniałych zmianach, po której, zgodnie z zapisami rozporządzenia, połączenie może zostać rozłączone.

Należy zaznaczyć, że nie każde wybranie numeru z cyfrą „0” będzie gwarantowało usłyszenie stosownego komunikatu i rozłączenie połączenia. Informacja słowna będzie dotyczyć stopniowo coraz większej części takich wywołań – od co najmniej 1% na początku okresu przejściowego do 100% po jego zakończeniu; przy czym od dnia 1 stycznia 2010 r. będzie to dotyczyć odpowiednio od 15% do 20% wywołań, natomiast od dnia 1 marca 2010 r. od 45% do 50% wywołań.

Likwidacja cyfry „0” ze schematu wybierania, a tym samym koniec okresu przejściowego, nastąpi z dniem 15 maja 2010 r., zaś do dnia 15 stycznia 2011 r. nadal będzie zapewniona informacja słowna o zaistniałych zmianach, po której połączenie będzie rozłączone.

Kolejną zmianą wprowadzoną Rozporządzeniem w sprawie Planu Numeracji Krajowej wynikającą z likwidacji prefiksu krajowego „0” jest stopniowa likwidacja cyfry „0” w prezentacji numeru, która ostatecznie nastąpi z dniem 15 lutego 2010 r. Zmiana ta została wprowadzona m.in. w tym celu, aby numer prezentowany na wyświetlaczu telefonu był zgodny ze schematem wybierania realizowanym przez centralę telefoniczną obsługującą danego użytkownika.

Dzięki rezygnacji z konieczności wybierania cyfry „0” przed numerem krajowym użytkownicy uzyskują uproszczenie sposobu wybierania numerów w połączeniach krajowych.

Likwidacja prefiksu krajowego „0” jest ostatnim etapem zmian Planu Numeracji Krajowej, który otwiera drogę do wprowadzenia w kraju numeracji dziesięciocyfrowej.

*

Offline DawiX

  • *****
  • 1528
  • Płeć: Mężczyzna
  • yyyyy DawiX jestem XD
  • Sprzęt: Dell Streak 5 16gb
Odp: Koniec z wybieraniem 0 w prefixie
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 02, 2009, 19:27:25 »
i co związku z tym ? :O
To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
Są dwie kategorie ludzi - pracujący i ci, którzy korzystają z kredytu; lepiej należeć do tej pierwszej, jest w niej mniejsza konkurencja.

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: Koniec z wybieraniem 0 w prefixie
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 02, 2009, 19:30:03 »
W związku z czym?  :mysli:

*

Offline karolkarol

  • **
  • 154
  • Sprzęt: Magic + 1005HA
Odp: Koniec z wybieraniem 0 w prefixie
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 02, 2009, 19:33:13 »
Czy mi sie wydaje, czy już od dawna można dzwonić bez 0 przed prefiksem ? Przecież kiedyś były te reklamy, o rozmawiającej rodzinie, gdzie każdy zaczynał wypowiedź od "32"...

*

Offline beju

  • Android Singularity
  • ******
  • 7093
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mini poradnik przed zakupem - co wybrać
Odp: Koniec z wybieraniem 0 w prefixie
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 02, 2009, 22:27:09 »
Czy mi sie wydaje, czy już od dawna można dzwonić bez 0 przed prefiksem ? Przecież kiedyś były te reklamy, o rozmawiającej rodzinie, gdzie każdy zaczynał wypowiedź od "32"...

Mylisz pojecia - 32 wybieralo sie gdy dzwonilo sie do kogos przez prefiks netii - tzn dzwoniles linia tpsa do netii i byles liczony jak za polaczenie lokalne a mogles dzwonic na miedzy miastowe ale szlo juz to przez netie i miales niby taniej.

Teraz gdy znika zero mozna dodac kolejna cyfre do numeru - bylo 0 - xx - xxx - xx - xx czyli 9 cyfr + 0. Zwazywszy na to ze przyrost naturalny jest dodatni, pula numerow z kombinacjami 0+9 cyfr byla ograniczona i powoli zaczynalo brakowac numerow. Teraz, po usunieciu zera numery beda mialy format 2 + 8 a nie 1 + 2 + 7. Czyli pula numerow powiekszy sie o jedna kombinacje x. Nie wiem jak to prosciej wytlumaczyc ;)
iPhone SE 10.1
NEXUS 4 5.1
i780 6.1

*

Offline Moi (Adam Kubicki)

  • ******
  • 6498
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moje linki do stron o GPS (i nie tylko)
  • Sprzęt: SGS2, iP3GS, Lumia 800, Note 3
Odp: Koniec z wybieraniem 0 w prefixie
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 02, 2009, 22:35:35 »
Dla mnie najważniejszym skutkiem tej zmiany będzie pewnie fakt, że moja żona, która używa GSM od prawie 15 lat, przestanie mnie wreszcie pytać, za każdym razem, czy w tym akurat telefonie wybiera się zero, czy od razu "kierunek".
To jest chyba skutek używania Kontaktów w dumbfonie GSM i programowanych klawiszy szybkiego wybierania w słuchawce domowej.
(Mam nadzieję, że to nic innego  :E )