Kondensator w aucie czy tak naprawdę jest mi potrzebny ?

  • 40 Odpowiedzi
  • 37780 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

koldasz

Odp: Kondensator w aucie czy tak naprawdę jest mi potrzebny ?
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 21, 2010, 09:21:33 »
dam jestem w 1/8 niemcem ale... nicht sprechen zu deutch :) :) :) niestety nie kumam nic a jestem na wyjezdzie i google translate nie dziala na PDA hahahahaha

he he aby zrozumiec jako tako ten temat wystarczy patrzec na fotki w temacie gdzie widac miernik i podlaczony kondensator.

Dodac jedynie mozna ze nie wszystkie kondensatory sa nowe i tutaj jakas znajomosc kilku slow by byla potrzebna (aby odgadnac date zakupu itp.).
dobra masz mnie :) zobaczylem "gotyk" i nawet dalej nie zagladalem tylko sobie odpuscilem.

*

Offline romulus

  • ******
  • 2929
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mam to gdzieś
  • Sprzęt: LG OPTIMUS 4X HD P880
Odp: Kondensator w aucie czy tak naprawdę jest mi potrzebny ?
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 21, 2010, 15:23:04 »
zawsze mnie smieszy ze ktos pisze 1F albo wiecej. To producent tego gowna twierdzi ze cos o wielkosci krakowskiej podsuszanej ma pojemnosc elekt. wieksza wielokrotnie niz cala Ziemia rofl , a uzytkownik mysli ze to prawda co juz o uzytkowniku takze nie mowi dobrze.

i tak i nie :) jakies chinskie wynalazki itp. to faktycznie puszka, a w srodku polaczona sterta kiepskich chinskich kondensatorow.

Jesli chodzi o Dietza to z tego co wiem produkuje go faktycznie Siemens... Sam robilem pomiary na mostku sowojego Dietza i miesci sie w tolerancji 10% :)

Do tego tutaj masz test z pomiaru roznych kondensatorow:

http://www.profihifi-forum.de/thread.php?threadid=280

a ja mam taki pytanko po co wam takie kable 20mm2

Nie raz sa potrzebne i z wiekszym przekrojem :) Jednak w wiekszosci wypadkow przy kiepskich wzmacniaczach jest to zbedne. Chyba ze startuje sie w zawodach CarAudio gdzie przekroj jest normowany regulaminem i pobor pradu dla uproszczenia wylicza sie sumujac bezpieczniki na wzmacniaczach.

Owszem tutaj wystarczaja znane prawa i wzory, z tym ze przy obliczaniu przekroju musisz uwzglednic spadek napiecja jaki oczekujesz i z jakim jestes w stanie sie pogodzic. Nalezy pamietac ze przy przetwornicach jakie posiadaja wzmacniacze kazdy Volt jest cenny.

Generalnie jesli chodzi o regulamin PASCA to ustala on aby spadek napiecia nie przekraczal 0.5V oraz podaje jaki wzor jest brany pod uwage w wyliczeniach:


V=(2,5*L*I)/(57*S)
gdzie 2,5(współczynnik strat) oraz 57(współczynnik dla miedzi) są niezależnymi współczynnikami
V- spadek napięcia w Voltach
L- długość kabla w metrach
I- pobór w amperach
S- przekrój kabla w mm²



Co do alternatora to w wiekszej zabawie z CarAudio to zazwyczaj sie go wymienia, do tego dochodza akumulatory o duzej wydajnosci pradowej itd.

Masz racje co do jednego w wiekszosci prostych instalacji nie ma co przesadzac z przekrojami i mozna podejsc do nich troche mniej restrykcyjnie.
i taka odpowiedz mnie zadowala,
@daras28-82 troche sie mylisz kondensator rozruchowy z pralki najczesciej 50uF nie spali drutu oporowego, zalezy jeszcze jaki drut oporowy bo jest kilka rodzajow, najbardziej popularny grzejny z grzalek, czesto spotyka sie samoregulujace druty o mocy 20w na metr tego sie nie da spalic w ten sposob
Po co pytać człowieka, gdzie idzie. Jak ktoś idzie, to gdzieś idzie, sam wie najlepiej, gdzie idzie, nie muszą zaraz wszyscy wiedzieć, gdzie idzie.

*

Offline tplewa

  • ****
  • 688
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Touch HD
Odp: Kondensator w aucie czy tak naprawdę jest mi potrzebny ?
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 21, 2010, 16:43:07 »
Wzmacniacze o mocy 1000-2000W?
To już nie na alternatorze a z gniazdka trójfazowego jeżeli istnieją tak potężne tranzystory mocy :E

Tak istnieja :) sa to najczesciej wzmacniacze w klasie D czyli cyfrowki. Niestety ze wzgldy na specyfike pracy wzmacniacza w klasie D maja one ograniczone pasmo przenoszenia i nadaja sie jedynie do najnizszego pasma.

Akurat osobiscie jestem troche zwolennikiem firmy u-Dimension ;) wiec i takie przyklady podam:

u-D ProX 1K.1D Comp (1000W przy 1om) http://essa.com.pl/oferta/index.php?id=2,18,68&kid=68&pid=203
u-D ProX 2K.1D Comp (2000W przy 1om) http://essa.com.pl/oferta/index.php?id=2,18,68&kid=68&pid=204

Do tego te wzmaczniacze maja specjalny link czyli z dwoch wzmacniaczy mozemy zrobic sobie mostek
wiec laczac np. 2 wzmacniacze ProX 2K.1D Comp mamy 4000W przy 2om.

Oczywiscie mowie tutaj o realnych mocach RMS, a nie o jakis wyssanych z palca. Do tego te moce bywaja dosc czesto wieksze. Jak ktos ma jakis wzmacniacz u-D to wie ze do kazdego dolaczony jest indywidualny (reczne wypelniony) certfikat z pomiarow w fabryce i realne moce z pomiarow sa zazwyczaj wyzsze od deklarowanych w danych producenta (i to przy niskim THD np. 0.05% - ale to zalezy od serii).

Tutaj warto na takie pierdoly patrzec bo jak juz wspomnialem niektore firmy jak juz podaja max. RMS i jest ono zgodne z prawda to dosc czesto pomiar robiony jest przy THD na poziomie 10% - czyli raczej kiszka malo przyjemna w sluchaniu.

Dlatego przy zakupie wzmacniacza itp. do CarAudio kierowanie sie parametrami technicznymi (a zwlaszcza moca max.) to nie najszczesliwszy wybor. Dosc czesto lepiej kupic wzmaczniacz z mniejsza moca ktory zagra owiele lepiej przy prawidlowo dobranych glosnikach, zwrotnicach i calej reszcie.

Osnosnie tranzystorow to tez takich nie spotkalem, dlatego wzmacniacz to nie 2 tranzystory :), a dosc czesto ich duza liczba w wzmacniaczu jak i przetwornicy. Fakt ze budowa wzmacniaczy z taka moca nie jest latwa i nie sa to tanie zabawaki. Do tego zastosowanie raczej w dbDragu bo normalnie to nie dalo by sie tego sluchac.

Wracajac do kondensatora rozruchowego od silnika to pomijajac juz ze ma on inne zastosowanie i wynika z specyfiki niektorych sinlikow pradu przemiennego. To ze zgromadzony ladunek ma duza moc nie jest tajemnica, tutaj tworzacy sie luk elektryczny przy rozladowaniu topi przewod (jak to sie dzieje w spawarce elektrycznej).

« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2010, 16:47:32 wysłana przez tplewa »
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kondensator w aucie czy tak naprawdę jest mi potrzebny ?
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 21, 2010, 17:31:24 »
Czyli nie jest to moc faktyczna,zniekształcenia (THD) są słyszalne już przy 0,02% a przy 10% to jest jedno wielkie pierdzenie co nie zadowoli nawet tępego dresa który kompletnie nic nie słyszy bo wszystkie jego zmysły zakłuca jakiś drag krążący w żyłach :ok:
Nie przekonasz mnie żadnymi firmowymi zapewnieniami że wzmacniacze mają faktycznie tak potężną moc.
Ach no fakt,każdy wzmacniacz może przetworzyć wielokrotnie więcej niż fabryka mu dała ale wiąże się to z ogromnym wzrostem zniekształceń które są bardzo niepożądane w sprzęcie audio.
Zagłębiając się w historię elektroakustyki dowiecie się więcej.
Wiąże się to między innymi z klasami wzmacniaczy o których wspomniał mój przedmówca.

Jest to tak jak z philipsem który fakt ,robi dobrej jakości sprzęt ale ich sprzęt jak ma napisane 2x70W to znaczy że faktycznie ma 2x15W :E

Co do tego kondensatora to kumpla ojciec-stary elektroakustyk pokazywał nam taki myk- drut miedziany o średnicy około 0,5-1mm i naładowany kondensator wielkości tego z pralki.
Drut się momentalnie przerwał między "elektrodami" kondensatora a na podłogę upadła kropla roztopionej miedzi :evil:

Zakazał nam to powtarzać :E
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline tplewa

  • ****
  • 688
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Touch HD
Odp: Kondensator w aucie czy tak naprawdę jest mi potrzebny ?
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 21, 2010, 18:30:18 »
Czyli nie jest to moc faktyczna,zniekształcenia (THD) są słyszalne już przy 0,02% a przy 10% to jest jedno wielkie pierdzenie co nie zadowoli nawet tępego dresa który kompletnie nic nie słyszy bo wszystkie jego zmysły zakłuca jakiś drag krążący w żyłach :ok:

Ok skoro tak mowisz to zerknij jakie THD ma popularny sprzet najczesciej robiony na popularnych ukladach scalonych, co lepsze na jkis hybrydowych. Tutaj nei musisz patrzyc na deklaracje producentow, wystarczy zerknac na Datascheety popularnych scalonych koncowek mocy.

Piszesz ze 0.02% to duzo, a zaloze sie ze sprzet jaki masz w domu ma to na poziomie * 500 :)  bo wlasnie dla 1kHz i THD 10% podaja najczesciej producenci moc maksymalna... Wzmacniacze z THD 0.02% i okolicach 80W RMS to juz naprawde ciekawy sprzet :)

Co do tego czy wierzysz czy nie :) to juz twoja sprawa. Zalezy o jakich firmach mowimy, sa firmy co sie szanuja, sa firmy gdzie marketing bierze gore.

Tylko pamietaj ze co niekotrzy tez maja o tym jakies pojecie i moga to zweryfikowac :) Akurat dlatego wierze ze u-D raczej nie klamie bo robilem pomiary sprzetu jaki posiadam :) Co do sprzetu pomiarowego uzywalem oscyloskopu Tectronix i generatora Agilent... wiec bledow pomiarowych wielkich nie bylo, z deklarowanych 450W w mostku wyszlo niecale 470W choc THD troche juz przekroczylo deklarowane 0.05% wiec dalej nie jechalem z moca...

Natomiast co do duzych mocy to zerknij na klase T, a konkretnie na scalone sterowniki do takich wzmacniaczy :) tutaj nawet wieksze moce mozna zrobic wmiare prosto w domowych warunkach (o calkiem przyzwoitych parametrach).

Inna sprawa piszesz Philips itp. dobry sprzet ok :) ale zerknij na inny sprzet np. wzmacniacze estradowe Dynacord...

Jak sie bedziesz opieral na somochodowce typu Boschman, Blaupunkt, JBL, Magnat, nowe Sony itd. to faktycznie mozesz miec takie odczucia. Prawde mowiac taki znany JBL obecnie jedynie jeszcze trzyma sie z swojego naglosnienia estradowego (chodzi o zestawy liniowe), ale i tak dostaje po tylku np. od Dynacorda system V czy nawet malej Cobry...

Zerknij i najlepiej posluchaj wzmacniaczy Audison, Brax, JL Audio itp. (kolejnosc przypadkowa)

Odnosnie kondensatora to nie trzeba byc tutaj specjalista juz to napisalem, wielkos kondensatora (gabarytowa to tez nei wyznacznik). Wez sobie policz (to sa podstawy) jaki ladunek zgromadzi kondensator powiedzmy 10000uF :) i ci sie wyjasni.

Inna sprawa wracajac do duzych mocy tak jak pisalem tego sie nie uzywa do sluchania muzyki, a robienia decybeli najczesciej w zawodach. Druga sprawa jak cie ruszaja wielkie moce to zapewne wiesz ze czlowiek odbiera glosnosc dzwieku w skali logarytmicznej, a nie liniowej. Choc masz racje ze moce na poziomie 500W to juz naprawde sporo i mozna narobic niezlego balaganu (wiec lepiej nie przesadzac bo mozna sobie zrobic krzywde), oczywiscie dotyczy to gdy wspolpracuja one z glosnikami o dobrej skutecznosci (tutaj najczesciej sa kolejne dosc duze straty mocy i sporo leci w nagrzanie cewki itd.).


« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2010, 18:47:22 wysłana przez tplewa »
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."

*

Offline I_Mat

  • **
  • 217
  • dunno
  • Sprzęt: spełnia normy
Odp: Kondensator w aucie czy tak naprawdę jest mi potrzebny ?
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 21, 2010, 18:46:57 »
Tutaj są foty 'wnętrza' wspomnianych wzmacniaczy : u-D ProX 1K.1D Comp, u-D ProX 2K.1D Comp; z tego co pamiętam, to były jakies modele Boshmana które się nadawały tylko do dB drag'u, to przy 3 parach tranzystorów mocy i modyfikacjach w przetwornicy napiecia, dało sie uzyskac do 800W RMs (ale nie wiem przy jakich zniekształceniach,w  każdym bądź razie nadawał się na zawody)

*

Offline tplewa

  • ****
  • 688
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Touch HD
Odp: Kondensator w aucie czy tak naprawdę jest mi potrzebny ?
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 21, 2010, 18:53:06 »
Tutaj są foty 'wnętrza' wspomnianych wzmacniaczy : u-D ProX 1K.1D Comp, u-D ProX 2K.1D Comp; z tego co pamiętam, to były jakies modele Boshmana które się nadawały tylko do dB drag'u, to przy 3 parach tranzystorów mocy i modyfikacjach w przetwornicy napiecia, dało sie uzyskac do 800W RMs (ale nie wiem przy jakich zniekształceniach,w  każdym bądź razie nadawał się na zawody)

Dokladnie byl taki model ATX cos tam :) do dBDragu byl to niezly wzmacniacz ze wzgledu na niska cene :) no ale tylko do dBDragu bo jakosc to juz cos innego :) Inna sprawa nalezy pamietac ze klasa D kieruje sie troche innymi prawami dlatego tak duze moce mozna uzyskiwac i jest to w uproszczeniu modulator PWM, niestety pasmo jest przez to bardzo ograniczone np. jak w spomnianych u-D 15-250Hz

Inna sprawa to te u-D sa teraz w promocji ale kiedys za takie skromne 4000W trzeba bylo wywalic 10tys. zl :) i to tylko wzmacniacze, a gdzie do tego przetworniki i zasilanie takiego zestawu w samochodzie ktore podnosi znowu cene kosmicznie do gory. Choc i teraz za same wzmacniacze potrzeba wydac 8tys. zl :)

Jak widac moce takie sa realne, ale malo to nie kosztuje :) i nie jest to proste do realizacji...

tutaj taki maly przyklad szybkiej realizacji na tych wzmacniaczach:

http://www.tuningforum.pl/viewtopic.php?f=105&t=101438

Zreszta jak juz tak sie mowi o tej jakosci to wystarczy zerknac na to co juz powiedzialem czyli nie jako standard na poziomie 10% THD w popularnym sprzecie :) i ludzia to sie podoba :) Oczywiscie to THD jest przy mocy maksymalnej jaka deklaruje producent...

a tak na koniec to juz totalna ekstrema przy ktorej te 4000W to pikus :)

http://essa.com.pl/oferta/index.php?id=2,18,243&kid=243&pid=1774

« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2010, 19:23:09 wysłana przez tplewa »
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kondensator w aucie czy tak naprawdę jest mi potrzebny ?
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 21, 2010, 21:10:13 »
I właśnie o to się rozchodzi,czy chcesz słuchać muzyki czy robić bałagan popiardując pod sklepem.
Mój denon ma zadeklarowane pięć końcówek mocy po 110W nominalnej,w trybie pro logic dostaje max 50 na kanał,na stereo po 110...
Jakie ma zniekształcenia skoro nigdy nie osiąga nominalnej mocy końcówki która i tak stanowi jedynie 10% jej możliwości sam oceń :ok:
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline tplewa

  • ****
  • 688
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: HTC Touch HD
Odp: Kondensator w aucie czy tak naprawdę jest mi potrzebny ?
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 21, 2010, 21:23:59 »
I właśnie o to się rozchodzi,czy chcesz słuchać muzyki czy robić bałagan popiardując pod sklepem.
Mój denon ma zadeklarowane pięć końcówek mocy po 110W nominalnej,w trybie pro logic dostaje max 50 na kanał,na stereo po 110...
Jakie ma zniekształcenia skoro nigdy nie osiąga nominalnej mocy końcówki która i tak stanowi jedynie 10% jej możliwości sam oceń :ok:

Nie wiem jakie ma THD :) do tego THD to nie wszystko sa jeszcze parametry dosc czesto nie podawane np. dumping factor itp.

Tutaj masz racje w CarAudio wiele osob robi cos nieswiadomie typu "tuba" i wzmacniacz "1000W", ale tak nie robia wszyscy :)
Sa tez ludzie ktorzy IMHO przesadzaja (srebrne kable itp.). Jednak sa i tacy co wiedza czego chca, do tego te W w CarAudio nie raz jest potrzebne ze wzgledu na kiepska akustyke auta jak i skutecznosc niektorych przetwornikow.

Domowe audio wyglada troche inaczej, mnie tam bajery typu prologic itp. az tak nie bawia. Ot wole swoje samorobki tzn. lampowka (a konkretnie dwa monobloki niemal w klasycznym ukladzie Williamsona)... mimo ze ich parametry na obecne czasy nie zachwycaja (jak zreszta wszystkich wzmacniaczy lampowych).

Zreszta i tak nie ma co oceniac zestawow po komponentach czy wygladzie - nie raz klocki za kupe kasy wcale nie zaskakuja.
Wszystko nalezy jeszcze umiejetnie zgrac... i tutaj jedyna ocena moze byc odsluch... Osobiscie nie mam jakis Audiofilskich zapedow by sie podniecac kabelkami za 10tys  :E ale troche roznych zestawow juz odsluchalem dlatego nie zgadzam sie w niektorych kwestiach...

Jesli masz mozliwosc wyskocz na jakies wieksze zawody CarAudio i posluchaj aut startujacych w SoundOff...
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2010, 21:32:08 wysłana przez tplewa »
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."

*

Offline I_Mat

  • **
  • 217
  • dunno
  • Sprzęt: spełnia normy
Odp: Kondensator w aucie czy tak naprawdę jest mi potrzebny ?
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 22, 2010, 00:03:04 »
Nie pamietam juz co to jest 'dumping factory' (chodzi mi po głowie termin pt. dobroć elektryczna), ale jako ciekawostka podam, że większość tanich i średnich wzmacniaczy ma ten parametr na poziomie 100-140, a wzmacniacze Crunch(też średnio-niska półka) mają >180 :)

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kondensator w aucie czy tak naprawdę jest mi potrzebny ?
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 22, 2010, 11:13:27 »
Przy 110W w trybie direct niby mam 0,001% THD i pasmo 10-100000Hz +/- 1 czy 2 db... Ale nie o tym wątek...

Lampy nie mają parametrów ale mają to cudowne naturalne ciepło jakiego brakuje w zastraszającej większości nawet bardzo wysokiej jakości sprzętów.
Wszystko jakieś takie jałowe i suche...
Jedynie u denona w domu i clariona w aucie czuć dość małą ale niesamowicie przyjemną namiastkę tego czego wielu audiofili tak bardzo nie znosi a co nazywa się ciepłem :ok:
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...