Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???

  • 35 Odpowiedzi
  • 4558 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« dnia: Listopad 07, 2008, 12:49:23 »
tak mi przyszlo do glowy bo ogladam juz ktorys z kolei dzis film na swoim eee...
nie moge spac bo wczoraj caly dzien sie przewracalem z boku na bok a pracy w nocy tez ciagle po necie buszowalem,podzeralem cukiernikowi slodkoscii jaralem szlugi zamiast pracowac,nie chce mi sie wstac i wlaczyc Tośki aby na 15,4 obejrzec cokolwiek...
siedze i ogladam na eee
tu rodzi sie pytanie,czy to napewno nie szkodzi moim oczom :E
zwolennikow i przeciwnikow ultra lekkiego asusa zapraszam do dyskusji,moze ktos wlasnie sobie psuje wzrok jak ja ,moze zamierza a moze juz zepsul i chce przestrzec innych,
piszcie!
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline wikrap1

  • *****
  • 1162
  • Płeć: Mężczyzna
    • www.mtbrowery.pl.tl
  • Sprzęt: atari portfolio/wizard /g900/Nokia e51
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 07, 2008, 17:00:34 »
Nie wiem jak ekran eee ma ci wzrok psuć, ale na pewno jak kilka godzin sie w niego gapisz to zaleca się ,żeby popatrzeć pare minut w dal na coś zielonego- wtedy sie soczewki przestawiają bo daleko i zielony to oczy odpoczywają :ok:

Tak słyszałem :P

*

Offline nurek3

  • ***
  • 442
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: Acer N30, Palm Visor Platinum
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 07, 2008, 17:47:07 »
Tak, tak , oczko podlega zjawisku akomodacji , musi się soczewka i siatkówka nieco zrelaksować xD
http://www.pdaclub.pl/info.php?id=6656

Bardzo śmieszne malucha i resztę usuwać ;]

*

Offline wikrap1

  • *****
  • 1162
  • Płeć: Mężczyzna
    • www.mtbrowery.pl.tl
  • Sprzęt: atari portfolio/wizard /g900/Nokia e51
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2008, 22:51:58 »
Ale to dotyczy wszystkich ekranów a nawet książek, nie słyszałem by eee miał jakieś radioaktywne związki :P

*

Offline t0m3kGd

  • 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Encore.
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 07, 2008, 23:00:34 »
dotyczy to wszystkiego na co się patrzymy z odległości mniejszej niż 1metr. Tak jak ktoś napisał wyżej o akomodacji, soczewka musi odpocząć bo to ona odpowiada za to zjawisko.
Encore,.

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 08, 2008, 02:49:32 »
zauwazylem ze im dluzej siedze przy eee tym bardziej sie do niego zblizam....
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline kahvm

  • **
  • 135
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 08, 2008, 09:57:02 »
zauwazylem ze im dluzej siedze przy eee tym bardziej sie do niego zblizam....
Może miłość? :P Tam piksele są dosyć małe, więc odruchowo się do niego zbliża, by lepiej widzieć.

*

Offline as127

  • **
  • 207
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 08, 2008, 10:19:20 »
zauwazylem ze im dluzej siedze przy eee tym bardziej sie do niego zblizam....

Za 10-20 zł można kupić płaską soczewkę, lupę, których elektronicy używaja do lutowania precyzyjnych elementów
jest to różnej wielkości, prostokątne, np 10x15, moze  by pasowała  do ekranu ?

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 10, 2008, 02:05:50 »
ewentualnie sa soczewki na tylna szybe auta aby szersze pole widzenia uzyskac :E
wielkosc  zblizona... :E
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline wikrap1

  • *****
  • 1162
  • Płeć: Mężczyzna
    • www.mtbrowery.pl.tl
  • Sprzęt: atari portfolio/wizard /g900/Nokia e51
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 10, 2008, 23:25:27 »
A może skombinuj sobie coś z TV-out i jakąś plazmę/lcd akumulator od malucha i masz wypas :grin:

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 11, 2008, 00:24:29 »
to juz nie jest mobilnosc...
stacjonarna to mam toshibe A200
chyba nie bede z plazma w placku biegac po miscie! :E
generalnie -
czy ktos odczuwa dyskomfort pracujac na tak malym ekranie?(8,9")
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline Visenna

  • **
  • 117
  • Płeć: Kobieta
  • Sprzęt: Toshiba G900 + SPV c600
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 11, 2008, 00:41:28 »
z tego co wiem,to jest tam (jak do tej pory we wszystkich netbookach) matryca TN,a ona,mimo ze kiepska,jednak na wzrok nie szkodzi
co do wielkosci to ja mam 800x480 na 3'',jakos oczy mnie nie bola
jezeli bola Cie oczy,to poza patrzeniem dalej polecam sztuczne lzy-okulisci przekonuja,ze nastepuje szybka ulga

*

Offline Kajetan Krykwiński

  • ******
  • 6211
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kocham Wieluń: dziennik internetowy poruszający zagadnienia związane z Wieluniem i okolicami
  • Sprzęt: Karton antyków. Albo i dwa.
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 11, 2008, 01:35:19 »
Cytuj
co do wielkosci to ja mam 800x480 na 3'',jakos oczy mnie nie bola

Tyle że masz 192dpi a na pc masz 96 (ustaw sobie realvga to zobaczysz... albo i nie :grin:)

*

Offline Visenna

  • **
  • 117
  • Płeć: Kobieta
  • Sprzęt: Toshiba G900 + SPV c600
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 11, 2008, 02:15:38 »
Mam ustawione 128 :P Chociaż racja, na 96 wygląda to masakrycznie. Ale wiesz, to wciąż większy stosunek rozdz/przekątnej niż w netbookach

A tak w ogóle zastanawiam się nad netbookiem. I razi mnie, że wszędzie są takie tragiczne rozdziałki. Mogliby to polepszyć. Na eee 901 jest jedna wielka pikseloza.
Druga sprawa to bateria. Wszędzie czytam o ogromnej różnicy w życiu baterii kilkukomorowej w stosunku do normalnej. Jak to jest w rzeczywistości? Patrznę na acera aspire one, niedługo ma być w wersji z lepszą pod tym kątem baterią. Warto czekać? Czy lepiej w ogóle poczekać na tego Atoma 330..?

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 11, 2008, 08:34:55 »
co kolrzanka rozumie przez pojecie "pixeloza"?
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline bern

  • *****
  • 1156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: eee 1201N. htc Desire
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 11, 2008, 10:07:03 »
hp2133 mial 1280x768 przy 8,9calach ale juz przy nowym modelu sie z tego wycofali.. mam w domu lapka z ekranem 15,4" z 1024x768 wiec teraz 1024x600 przy 8,9 cala to jak dla mnie dobra jakosc :P z reszta wszystko jest i tak nieco mniejsze niz na 17calowym przy 1280x1024 a o chyba dosc popularna jeszcze konfiguracja. jak dla mnie ekran eee nie klasyfikuje sie do nawet najszerszej kategorii pixelozy ;)

co do samego tematu to oczu mi nie psuje i nie meczy ale kark czasem boli (garbie sie jednak czasem do niego zwlaszcza jak gdzies jest na biurku. jakkos nigdy wczesniej tak z lapkami  nie mialem.

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 11, 2008, 11:02:55 »
ciagle oczekuje jakiejs definicji pixelozy bo jezeli chodzi o to ze nie widac pixeli to chyba dziala na korzysc eee


co do tych mikro hapekow to podczas odpalania jednego hapeka odpalisz 3 eee na xp :E
dosc niewygodne...
marki nie skomentuje bo nie o tym watek,zreszta juz robie niezly OT w swoim watku....
rozdzielczosc jaka jest zastosowana w eee 901 jest w 100% wystarczajaca,przy takim rozmiarze ekranu i tak nikt nie zauwazy roznicy czy to jest 1280 czy 1024...
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline wikrap1

  • *****
  • 1162
  • Płeć: Mężczyzna
    • www.mtbrowery.pl.tl
  • Sprzęt: atari portfolio/wizard /g900/Nokia e51
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 11, 2008, 12:55:13 »
Pixeloza, przynajmniej w Łodzi :P oznacza małą rozdzielczość wyswietlacza, lub zbytnią kanciastość tekstur w grach itp. kwadrature koła itd :P :E

*

Offline ajed

  • *****
  • 6004
  • Płeć: Mężczyzna
    • Strona prywatna
  • Sprzęt: iPhone 4s, iPad 2
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 11, 2008, 13:14:42 »
Ja też nie mogę się zgodzić, że eeePC ma zbyt małą rozdzielczość.

*

Offline wikrap1

  • *****
  • 1162
  • Płeć: Mężczyzna
    • www.mtbrowery.pl.tl
  • Sprzęt: atari portfolio/wizard /g900/Nokia e51
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 11, 2008, 15:49:33 »
O pixelozie mówimy, gdy patrząc w ekran przypomina nam się definicja grafiki rastorowej :]

*

Offline Visenna

  • **
  • 117
  • Płeć: Kobieta
  • Sprzęt: Toshiba G900 + SPV c600
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 12, 2008, 01:11:12 »
Pikseloza to dla mnie fakt, że piksele są na tyle duże, że siedząc przed monitorem (w normalnej odległości) rozróżniam każdy piksel i mnie to razi. Piksele są za duże, w związku z czym rozdziałkę mogliby zrobić lepszą. Podkreślam że mnie to razi, dla innych może to w ogóle nie stanowić problemu, czy dla osób ze słabszym wzrokiem wręcz przeciwnie.

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 12, 2008, 02:29:19 »
kolezanko,jezeli odleglosc 10 czy 20 jest dla ciebie normalna odlegloscia w jakiej pracujesz na komputerze to podziwiam
z takiej odleglosci widac pixele na eee901
moze poprostu nie mialas okazji pracowac na 901 bo matryca moze nie jest najlepszej jakosci ale z normalnej odleglosci  roboczej okolo 50cm przy tym stosunku rozdzielczosci do rozmiaru matrycy nie mozna rozroznic pojedynczych pixeli a na wzrok nie narzekam,a wrecz przeciwnie!
chyba ze ustawisz rozdzialke na 640x...
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline lemOOr

  • **
  • 168
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: IBM T42 |
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 12, 2008, 09:21:22 »
słyszałem by eee miał jakieś radioaktywne związki :P

Owszem :) nie radioaktywne ale toksyczne takie jak kadm, rtęć ołów i inne z metali ciężkich oraz gazów cieplarnianych. Ale pociesze Cię taki skład ma każdy Panel LCD :) dobra rada nie rozbijać !!!
Pozdrawiam
lemOOr

*

Offline J-A-J-O

  • **
  • 186
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sprzęt: wszystko co nowe nie dłużej niż 2 m-ce
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 12, 2008, 10:32:07 »
Każdy ekran czy to palmtopa czy laptopa może zaszkodzić wzrokowi, teraz producenci paneli lcd prześcigają się w ustanawianiu jak najwięksej jasności i to właśnie jest najbardziej niezdrowe, zbyt duża jasność ekranu jest nienaturalna (jeśli wogóle można powiedzieć o jakichkolwiek ekranach że są naturalne) i zalecałbym ustawić ja na minimum, tzn. w sposób taki byśmy nie musieli wysilać się by coś dostrzeć na ekranie, ale też nie dużo jaśniej.

*

Offline wikrap1

  • *****
  • 1162
  • Płeć: Mężczyzna
    • www.mtbrowery.pl.tl
  • Sprzęt: atari portfolio/wizard /g900/Nokia e51
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 12, 2008, 16:55:51 »
Najlepiek, żeby jaskość była przynajmniej zbliżona do otoczenia, w nocy np. takie lumeny bijące po oczach na pewno nie są naturalne... Najlepiej, jak w niektórych monitorach montują fotorezystory, i podświetlanie się ustawia samo wzlędem otoczenia :ok:

*

Offline Visenna

  • **
  • 117
  • Płeć: Kobieta
  • Sprzęt: Toshiba G900 + SPV c600
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 12, 2008, 17:26:05 »
Mój brat ma 901 więc miałam możliwość zobaczyć. Zresztą on też twierdzi, że rozdzielczość jest kiepska, gdyby było choć 1024x1280 to by mu było wygodniej- nie jestem jedynym takim przypadkiem. Tyle, że jedni są wyczuleni na takim punkcie, inni wręcz przeciwnym, czy też w ogóle ich to nie obchodzi (także jeżeli ktoś ma inną opinię niekoniecznie znaczy, że mówi o czymś, czego nie zna, nigdy nie wiedział, a pretensje wyssał z palca). Po raz ponowny podkreślam że to moje subiektywne odczucie i skoro nikt inny nie widzi takiego problemu to o co ten hałas? Skończmy z rozdzielczością i wróćmy do tematu.

Znam dużo ludzi, którzy jasność podkręcają na maxa, potem ich szybko bolą oczy. Słyszałam, że pracując np. na monitorze, zawsze musi być też inne źródło światła, bo ludzka soczewka przyzwyczaja się do otoczenia, a patrząc w jeden punkt (monitor), który mocno (w stosunku do otoczenia) świeci, bardzo jej szkodzimy. W sumie wydaje mi się to logiczne, i zawsze poza monitorem mam inne źródło światła.

Jestem ciekawa jak będzie wyglądała sytuacja z tymi pseudo trójwymiarowymi monitorami, które ponoć wchodzą na rynek. Moim zdaniem to dopiero będzie masakra. Nie wiem czy byliście kiedyś w kinie 3d jednak ja czuję się jakbym robiła tam zeza żeby coś zobaczyć. Za taki komfort pracy serdecznie dziękuję.

*

Offline wikrap1

  • *****
  • 1162
  • Płeć: Mężczyzna
    • www.mtbrowery.pl.tl
  • Sprzęt: atari portfolio/wizard /g900/Nokia e51
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 12, 2008, 17:38:41 »
To ściśle zależy od metody uzyskiwania 3D, ma to duże znaczenie bo:

Jak byłem w kinie na #D pierwszy raz, to okulary były czerwono niebieskie, przy takiej konfiguracji oczy dostają zupełnie inne kolory zględem siebie i to jest nie naturalne, oczy szybko się męczą

Inaczej było w Imaxie, tam dawali okulary z pozoru przyciemniane, ale po dokładnieszym zbadaniu dojżałem, ze jeden okular przepuszcza linie poziome a drugi pionowe, taka metoda filtracji obrazu dla lewego i prawego oka jest o wiele lepsza, oczy w ogóle mi się nie mączyły i to jest to :ok:

To tyle o metodach kinowych, są jeszcze gogle z ekranami itd. ale to już inny temat i tam jest na prawdę wiele technik

*

Offline Visenna

  • **
  • 117
  • Płeć: Kobieta
  • Sprzęt: Toshiba G900 + SPV c600
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 12, 2008, 18:39:11 »
Też pamiętam te 2 kolorowe okulary. Byłam wtedy malutkim dzieciakiem i oczy się nie męczyły, ale rodzice narzekali po wyjściu z kina. Za to i Imaxie nie powiem by było tak fajnie, mnie oczy bolą (no dobra, nie bolą, ale mam takie wrażenie jakbym przez cały czas robiła zeza). Za to nie zwróciłam uwagi na to przepuszczanie poziomych i pionowych fal... Dobrze wiedzieć, na następny raz lepiej spojrzę

Z tego co słyszałam (a kiepsko słyszałam ;-)) to w ogóle jakoś dziwnie mają być te monitory zrobione, nie będą potrzebne przy nich żadne okulary, bo cała zmiana polega na innym ułożeniu pikseli..? Jakoś tak dziwacznie.
Swoją drogą, jak ktoś mieszka w Poznaniu to polecam przejść się do nowej części Starego Browaru. Pod ruchomymi schodami (tam gdzie nie ma windy) jest pryzmat, "w którym" znajduje się obraz (film) samochodu. Z jakiejkolwiek strony nie podejdziecie, macie wrażenie że auto się obraca. Wrażenie 3D jest poprzez prostopadle ułożone 2 szybki wewnątrz pryzmatu. Sama nie wiem jak do końca to działa. Ale na pewno ciekawy pomysł.

*

Offline daras28-82

  • *****
  • 2158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 13, 2008, 01:09:25 »
Visenna,chodzi ci zapewne o obciecie pionu w eee a to nie ma zwiazku z ''pixeloza'' bo nie odrozniasz pojedynczych pixeli.
rozdzielczosc w poziomie jest normalna,w pionie troche ucieta czyli ze brakuje dolnej czesci ekranu...
Xiaomi Redmi 9T 4/128+200GB, ThinkPad X240 , Romet ZXT125, Author Kinetic + Mystic...

*

Offline jackcze

  • **
  • 220
  • Płeć: Mężczyzna
  • Deus Ex Machina
  • Sprzęt: był Tungsten E - był Tungsten T - jest Tungsten T3 i Clie TH-55
Odp: Czy ekran eee szkodzi wzrokowi???
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 13, 2008, 07:37:09 »
Telewizja przestrzenna tzw holowizja już jest tylko nie dla nas. Mało publikują na jej temat, ale już niedługo wejdzie jak wyprzedają więcej lcd i plazm - wiecie to musi zejść i w tedy wejdzie nowy typ odbiornika - i znowu kasa popłynie.
 :grin:
Pierwszym urządzeniem mogącym przypominać dzisiejsze palmtopy był Psion Organizer, który powstał w 1984 r. Wyglądem i funkcjonalnością przypominał rozbudowany kalkulator. W 1989 r. powstały dwa urządzenia: Atari Portfolio oraz Pocket PC